jak robić klimatyczne zdjęcia | poradnik

Klimatyczne zdjęcia

Klimatyczne zdjęcia czas –> START!

Nie ma lepszego momentu na stworzenie cudownych ujęć, pełnych puchatych swetrów i kubków wypełnionych herbatą. Grudzień to czas lampeczek, światełek i białego śniegu. Dzięki temu poradnikowi nauczysz się robić prawdziwie klimatyczne zdjęcia bez większych trudności. Twój album będzie pękał w szwach!

 

Teraz trwa taki magiczny czas… Wypełniony zapachem maślanych ciastek i pierników. Kojarzy mi się z grzanym winem, miękkim kocem i grubymi skarpetami. Z pomarańczami i grami planszowymi. I z rozmowami.

Grudzień to także dla mnie miesiąc podsumowań, planów i zwolnienia tempa, aby z nową energią wkroczyć w kolejny rok. Zastanów się, z czym grudzień kojarzy się Tobie?

 

 

Promocja świąteczna dla Rudzików!

 

Jeśli kupisz pakiet akcji, klikając w ten link, otrzymasz nakładki retro zupełnie za darmo!

 

Zobacz zestaw akcji klimatycznych

Zobacz czym są nakładki retro

Skorzystaj z promocji i oszczędź 35 zł

 

Psssst, cały pakiet to dla Ciebie za dużo? Akcje dostępne także do kupienia na sztuki.

 

 

 

 Jak robić klimatyczne zdjęcia świąteczne 

 


Partnerem wpisu jest marka HTC, która wspiera mnie w na co dzień w kreatywnym fotografowaniu smartfonem.

 

Grudzień to nie pora na wymówki! Znakomitą część pomysłów na zdjęcia z powodzeniem zrealizujesz z pomocą telefonu. Nie potrzebujesz wielkiej i ciężkiej lustrzanki. Wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja (opcjonalnie) i dużo samozaparcia.

klimatyczne zdjęcia świąteczne | poradnik

 

 

Krok 1 – wizualizacja

 

  1. Wyobraź sobie teraz prawdziwie klimatyczne zdjęcia świąteczne. Jakie one są? Pełne światła? Nasyconych kolorów? Czerwieni? Bieli? A może raczej mgliste, szarawe? Ze światełkami w tle? High key czy low key? Jakie profile najchętniej śledzisz na Instagramie? Kogo chcesz naśladować?
  2. Pomyśl też, czy zwracasz uwagę na detale, faktury, kształty, czy raczej liczy się dla Ciebie ogólne wrażenie – całościowy klimat? Co chcesz pokazać na zdjęciach? Na czym się skupisz? Co podziwiasz?
  3. Zachęcam też do przeanalizowania tematów, które chcesz fotografować. Czy będą to świąteczne potrawy? Rodzinny lifestyle? Dekoracje świąteczne? Myśl myśl! To szalenie ważne. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zdecydować się tylko na jeden temat. Moim celem jest uzmysłowić Ci, że nie każdy lubi fotografować „wszystko jak leci”. Co będzie Twoim ulubionym tematem?

 

 

Ej, nie pomijaj kroku pierwszego, bo bez niego każdy kolejny będzie trudniejszy, niż ustawa Ruda przewiduje. Poświęć czas na chwilę rozmyślań, a klimatyczne zdjęcia będą robić się same.

Ach, i oczywiście nie ma nic złego, by swojego stylu dopiero szukać. Takie zdjęcia świąteczne mogą być doskonałym narzędziem do doskonalenia swojego „fotograficznego ja”. Jeśli nie wiesz, co lubisz – spróbuj wszystkiego po trochu. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, by klimatyczne zdjęcia, bez względu na interpretację, były naprawdę nastrojowe.

 

 

Klimatyczne zdjęcia pełne światła

 

Zacznę od jasnych ujęć, bo o to pytacie mnie najczęściej. Sama jestem wielką fanką high key i tej świetlistości, która wprost bije z kadrów. Wbrew pozorom, wcale nie trzeba mieć swojego studia i zestawu lamp, by takie zdjęcie wykonać.

 

Potrzebujesz:

  • światła dziennego – im bliżej okna, tym lepiej
  • blendy
  • jasnego tła
  • telefonu/aparatu
  • statywu – opcjonalnie, choć mocno zachęcam
  • przedmiotów, które będziesz fotografować

 

 

Cześć 1 – robimy zdjęcie

 

Zawsze fotografuj możliwie najbliżej okna, jednak nie w bezpośrednich promieniach słonecznych. Jasne tło to cecha wspólna wszystkich świetlistych zdjęć. Blenda, czyli ekran odbijający pomoże nam spłycić cienie. Blendą może być np. kawałek folii aluminiowej przylepionej na tekturkę, a nawet biała kartka.

Polecam telefon zawsze ustawiać na statywie, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na niską wartość ISO (lepsza jakość zdjęć, mniej szumów), wartość przysłony dostosować do rezultatu, jaki chcemy osiągnąć (mała wartość przysłony, jeśli chcesz mieć rozmazane tło), a dopiero na koniec ustawić czas naświetlania (w trybie A lub Av aparat samodzielnie ustawi czas naświetlania). Dzięki statywowi nie musisz się martwić, że zdjęcie wyjdzie nieostre, poruszone. Nawet przy długich czasach naświetlania!

HTC U11 daje mi możliwość ustawienia parametrów ekspozycji. Natywna aplikacja ma opcję PRO, dzięki której mogę wpłynąć na długość czasu naświetlania, balans bieli, wartość ISO itp. To dokładnie te same opcje, co w lustrzankach! Jeśli Twój telefon nie jest tak fajny, pobierz Camera FV-5 (Android) lub Camera Awesome (iOS), by fotografować świadomie.

 

Najczęściej rozstawiam się w ten sposób, najbardziej lubię srebrną blendę, która mocno odbija światło i daje chłodny zafarb. Jeśli wolicie cieplejsze odcienie, użyjcie złotej.

 

Jeżeli zdjęcia wciąż są zbyt ciemne, możecie spróbować odbić światło w 3 miejscach, tak, jak pokazałam to na schemacie poniżej:

 

Możemy także ustawić się bokiem do okna (czasem to jedyna słuszna opcja ze względu na przestrzeń, a raczej jej brak), wtedy polecam skorzystać z blendy i ustawić ją równolegle do okna, by nieco zmiękczyła nam cienie:

 

Przykładowe ustawienia oraz zdjęcia ISO: 200, przysłona: f/2.8, czas naświetlania: 1/160.

 

 

Cześć 2 – edytujemy zdjęcie

 

Często piszecie do mnie z prośbą, abym Wam doradziła, jak edytować zdjęcia, jaki filtr wybrać. A ja wciąż powtarzam, że OBRÓBKA TO JEST KWESTIA GUSTU. To, co Tobie się podoba, u Rudej nie przejdzie. I odwrotnie. Dlatego tak ważne jest, aby nie pomijać kroku pierwszego i zastanowić się nad swoimi upodobaniami.

Niemniej świetliste, jasne zdjęcia mają kilka cech wspólnych, oto co warto poprawić. Możecie stosować je wszystkie na raz lub wybiórczo. Każda fotografia wymaga indywidualnego podejścia! Swoje zdjęcia możecie edytować w aplikacji na telefonie, jak i w ulubionym programie na komputerze.

  • popraw kontrast – jeśli chcesz, aby zdjęcie zyskało na wyrazistości; by przyciemnić cienie i rozjaśnić jasne partie
  • popraw ekspozycję – jasne zdjęcia naprawdę muszą być jasne; nie szare
  • usuń winietę – to takie zaciemnienia w rogach kadru, niekoniecznie pożądane na zdjęciach high key
  • jeśli fotografujesz w RAWach, nawet naprawdę ciemne zdjęcie możesz „uratować” w odpowiednim programie (zobacz, jak zrobiłam to krok po kroku); zachęcam jednak do dążenia do jak najlepszych zdjęć jeszcze na poziomie aparatu/telefonu

 

 

Jeśli czujesz, że nie wyczerpałam tematu, zobacz także:

 

 

Klimatyczne zdjęcia w półmroku

 

Zapewne kojarzysz te fotografie, które wydają się być oświetlone płomieniami świecy, nocną lampką czy światłem zachodzącego słońca? Prawdą jest, że takie zdjęcia wyglądają bardzo nastrojowo, od razu kojarzą się z jesienią i zimą. A jeśli temat zdjęcia jest typowo świąteczny, wiadomo, jakie wywołuje to w nas uczucia… Nostalgię. Wyciszenie. Koją!

Jeśli chcesz osiągnąć właśnie taki efekt i przygaszone zdjęcia wpisują się w Twoją estetykę, czytaj dalej.

 

Potrzebujesz:

  • światła dziennego
  • tła
  • telefonu/aparatu
  • statywu – opcjonalnie
  • przedmiotów, które będziesz fotografować

 

 

Cześć 1 – robimy zdjęcie

 

Być może zaskoczyło Cię to, że takie”przygaszone” klimatyczne zdjęcia najlepiej jest robić w świetle dziennym? Tak właśnie. Światło nie musi, a wręcz nie powinno być tak intensywne, jak podczas robienia świetlistych zdjęć. Nieszczególnie nam to grozi w grudniu ;)  Wciąż jednak ustawiamy się blisko okna i ewentualnie używamy statywu, by uzyskać jak najlepszą jakość.

Jeśli chodzi o tło, pełna dowolność. By uzyskać „przytulny”, „ciepły” efekt pomogą miękkie tkaniny, różnica faktur.

W tym przypadku efekt przygaszenia, półmroku uzyskamy poprzez zmianę ekspozycji – niedoświetlenie zdjęcia oraz odpowiednią obróbkę.

 

Kojarzysz czym jest miarka ekspozycji? To taki wykres. Przyjmuje się, że poprawnie naświetlone zdjęcie jest wtedy, gdy wskaźnik jest blisko zero. Uzyskamy zdjęcie niedoświetlone, jeśli przesuniemy wskaźnik w lewą stronę. Jest to możliwe w trybie manualnym w Twoim aparacie, lub w telefonie, który daje możliwość zmiany parametrów ekspozycji czy samej ekspozycji, jak HTC U11.

Poniżej screeny z mojego telefonu, aby jeszcze lepiej zobrazować Wam, o co dokładnie chodzi:

Każdy z nas ma inny gust, inne wyczucie estetyki. Warto wiedzieć, że sama zmiana ekspozycji może diametralnie zmienić odbiór zdjęcia. To dobre ćwiczenie, spróbujcie sami!

 

Istnieją też aplikacje, które pozwalają na regulację ekspozycji: Camera FV-5 (Android) i Camera Awesome (iOS)

Ustaw niskie ISO, by uzyskać świetną jakość. Następnie dobierz wartość przysłony, a na samym końcu czas naświetlania skróć do tego stopnia, aby wskaźnik ekspozycji był przesunięty w lewą stronę od zera.

 

 

Cześć 2 – edytujemy zdjęcie

 

W programach graficznych i aplikacjach można z łatwością uzyskać efekt klimatycznego zdjęcia i jego przygaszenia. Jest na to kilka sposobów – zachęcam Was, Rudziki moje, do wypróbowania wszystkich i wybrania swoich ulubionych:

  • zmniejsz ekspozycję – aby przyciemnić całe zdjęcie
  • skorzystaj z gotowych filtrów – każda aplikacja ma ich bardzo wiele, w tym conajmniej kilka zapewniających klimatyczne ujęcia; np. Vsco CAM i filtry: T1,M3, Candy Camera i filtry: FC01, FC05, RB04, LE10, CS01, CS02, CS09
  • ustaw krzywe – aby czernie zamienić w głębokie szarości; coraz więcej aplikacji oferuje możliwość samodzielnej edycji krzywych, np. Snapseed
  • skorzystaj z gotowych filtrów – kiedyś samodzielnie przygotowałam darmowe krzywe dla Photoscape z efektem przygaszonego zdjęcia, mam też akcje do Photoshopa w podobnym stylu

 

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

Klimatyczne zdjęcia ze światełkami

 

To kolejny hicior Instagrama. Wcale się nie dziwę, wiosną mamy kwiaty, jesienią liście, a zimą królują światełka wszelakiej maści. Świeczki czy choinkowe lampki bardzo fajnie zmieniają nastrój zdjęcia, dlatego pokażę Ci, jak zrobić takie zdjęcie.

 

Potrzebujesz:

  • światła dziennego
  • tła
  • telefonu/aparatu
  • statywu – opcjonalnie
  • przedmiotów, które będziesz fotografować
  • światełek

 

 

Cześć 1 – robimy zdjęcie

 

Wiele osób sądzi, że te fotografie robione są po zmroku. Nic bardziej mylnego! Drobne światełka, świeczki tylko odrobinę rozświetlają kadr. Aparaty, nawet te dla zawodowców, nie są tak doskonałe, jak ludzkie oko, dlatego zrobienie zdjęcia po zmroku z użyciem świeczek/lampek, da nam mniej więcej taki efekt:

Jest klimat, ale raczej nie o to chodziło, prawda?

 

Tutaj proces przebiega bardzo, bardzo podobnie do tego, co opisałam w poprzednim punkcie „klimatyczne zdjęcia w półmroku”. Możesz wykonać wszystko dokładnie tak, jak opisałam wyżej. Gwarantuję, że efekt bardzo pozytywnie Cię zaskoczy. Po raz kolejny podsuwam zestawienie kilku zdjęć (ekspozycja od -2 do +2).

 

Mnie najbardziej podoba się efekt na zdjęciu o ekspozycji -1. Zdjęcie w większym formacie:

 

 

Cześć 2 – edytujemy zdjęcie

 

Ten etap także jest bardzo zbliżony do analogicznego z poprzedniego akapitu, jednak spróbuj podnieść kontrast, jeśli chcesz podkreślić punkty światła widoczne na zdjęciu.

Podrzucam także mini ściągę – jak działają krzywe:

Bawię się dziś w Mikołaja i mam dla Ciebie jeszcze kilka trików, które pomogą Ci urozmaicić klimatyczne zdjęcia ze światełkami.

 

 

„GWIAZDKI”

 

Kojarzysz ten efekt, że każdy punkt światła widoczny na zdjęciu ma kształt takiej charakterystycznej gwiazdy? Tak właśnie rozchodzą się wiązki światła i wystarczy odpowiednio długi czas naświetlania, by i u Ciebie się pojawiły. W tym momencie statyw lub unieruchomienie aparatu/telefonu jest konieczne, aby zdjęcie się udało.

Fotografuj w trybie M. Zacznij od ustawienia niskiego ISO. Następnie wybierz wartość przysłony, która odpowiada Twoim potrzebom. Ustaw czas naświetlania na minimum 6 sekund.

Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne, przymknij przysłonę (zwiększ jej wartość, np. z 5.0 do 11.0) i spróbuj ponownie.

Jeśli na zdjęciu nie widać „gwiazdki”, wydłuż czas naświetlania. I znowu, jeśli po tym zabiegu zdjęcie będzie zbyt jasne, przymknij przysłonę.

 

ISO: 100, przysłona: f/9, czas naświetlania: 1s – efekt niezbyt zadawalający, nie widać jeszcze, że wiązka światła rozchodzi się promieniście.

 

ISO: 100, przysłona: f/20, czas naświetlania: 10s – znacznie lepiej!

 

 

EFEKT BOKEH

 

A co powiesz na światełka w dowolnym kształcie? Serduszka, śnieżynki, filiżanki… Zapewne kojarzysz rozmyte krople światła w tle. To właśnie efekt bokeh. A przez wykonanie prostej nakładki na obiektyw i użycie lampek choinkowych, możesz taki efekt bez problemu odtworzyć w domowym zaciszu.

Zobacz mój poradnik, jak zrobić bokeh. Powodzenia!

 

 

Klimatyczne i nastrojowe ujęcia z punktowym oświetleniem

 

Nie mogę pominąć w tym zestawieniu szalenie klimatycznych zdjęć, których temat oświetlony jest np. tylko lampą. To dość trudne ujęcia, ale opiszę wszystko „po ludzku” i jakoś to będzie :)

Przede wszystkim muszę nadmienić, że wykonanie ich smartfonem może nie być możliwe, gdyż niezbyt mocne źródła światła wymagają długiego czasu naświetlania – kilku, kilkunastu sekund. Mój telefon pozwala mi na naświetlanie fotografii do 32 sekund, jednak unieruchomienie telefonu/aparatu jest KONIECZNOŚCIĄ i nie ma tutaj wyjątków.

 

Potrzebujesz:

  • punktowego źródła światła, np. lampki nocnej
  • tła
  • telefonu/aparatu
  • statywu
  • przedmiotów, które będziesz fotografować
  • zadbaj o brak innych źródeł świata, a więc fotografię wykonujemy po zmroku!

 

 

a) OBIEKT NIERUCHOMY

Aparat/telefon unieruchamiamy (statyw!). Ustawiamy niskie ISO, wartość przysłony dopasowujemy do naszych potrzeb, dopasowujemy czas naświetlania, aby wskaźnik na miarce ekspozycji był blisko zera. Robimy zdjęcie – najlepiej skorzystać z pilota lub wężyka spustowego, lub opóźnić wyzwolenie migawki, by wciskaniem migawki nie wprawić aparatu w drgania.

Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne – wydłuż czas naświetlania i/lub zwiększ wartość ISO. Jeśli to nie pomoże, musisz otworzyć bardziej przysłonę.

Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne – skróć czas naświetlania.

 

 

b) OBIEKT RUCHOMY

Tu jest nieco trudniej, bo czas naświetlania nie może być dowolny, a możliwie najkrótszy, aby ruchome obiekty były na zdjęciu ostre. Aparat/telefon unieruchamiamy (statyw!). Ustawiamy wysokie ISO, wartość przysłony dopasowujemy do naszych potrzeb, dopasowujemy czas naświetlania, aby wskaźnik na miarce ekspozycji był blisko zera.

Wysokie ISO sprzyja szumom i słabszej jakości zdjęcia, jednak nie mamy możliwości wydłużenia czasu naświetlania, więc „braki w świetle” musimy nadrobić właśnie ISO. Możesz także spróbować

Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne – zwiększ wartość ISO i/lub otwórz bardziej przysłonę.

Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne – zmniejsz wartość ISO i/lub przymknij przysłonę.

 

ISO: 1600, przysłona f/2.8, czas: 1/100 s

 

 

Zdjęcia z punktowym oświetleniem są trudne, ale do zrobienia. Jeśli próbujesz i próbujesz i wciąż zdjęcie jest zbyt ciemne, spróbuj dodać inne źródło światła (np. kolejną lampkę stołową), możesz też wymienić żarówkę na mocniejszą.

 

 

Coś czuję, że klimatyczne zdjęcia świąteczne w Waszym wykonaniu podbiją Instagram!
Jeśli macie wątpliwości pytajcie w komentarzach, a ja Was mocno zachęcam do uwierzenia w siebie – róbcie piękne zdjęcia i koniecznie weźcie udział w konkursie. Bardzo chcemy wysłać telefon do Rudzika! ;)
5/5 - (7 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
62 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Przedostatnie zdjęcie – wyjątkowe! Klimatyczne, romantyczne, cudowne. Mam nadzieję, że kiedyś chociaż w jakimś stopniu opanuję fotografię, Twoje poradniki są bardzo pomocne! Dzięki <3

Palec pod budkę

Rewelacyjny post, ogrom wiedzy, dzięki! Mam pytanie zamierzam zakupić blendy, jaki rozmiar jest najlepszy?

Natalia Lis

To zależy, co planujesz fotografować. Blenda musi być conajmniej tych rozmiarów, co fotografowana scena.

Palec pod budkę

Chodzi mi raczej o drobne rzeczy, książki itp. Czy takie 60/90 mogą być?

Natalia Lis

Myślę, że tak, ale to już zależy, jak duża będzie fotografowana scena. Zobacz sobie co najczęściej fotografujesz i zmierz obszar, który wchodzi w kadr. Jeśli fotografujesz i mniejsze i większe rzeczy, ale np. wszystkie w domu, to lepiej kupić 1 większą blendę, niż mieć ich kilka.

Karolino - Daniela xD

Poradnik super, ale wracając do konkursy jest mały problem… A mianowicie nie mam pojęcia dlaczego nie mogę wstawiać publicznych (dla wszystkich) postów na FB. Czy dało by radzę wstawić tylko na Ig? A może bym wystawiła na nie moim koncie na fb? Albo ty masz jakieś rozwiązanie do tego problemu??… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Oczywiście, wystarczy IG :)

Kadry z lampionem i wąsatym kubkiem ♥ Do Ciebie wpadać, to zawsze po cały ogrom wiedzy i cudownych ujęć!

Patryk Tarachoń

Takiego poradnika było mi trzeba. Dzięki za tekst!

Artana.85

Nie moge na apple store znalezc tej aplikacji camera awesome. Wyswietla mi pro cam5 i jeszcze inne.

Natalia Lis

Sprawdzę, co się stało z aplikacją i się odezwę.

HIPBLOG

Tez nie mogę znaleźć . Poradnik super!

Natalia Lis

Faktycznie, Dziewczyny, wskazana apka przestała istnieć chwilę temu, zerknijcie na następujące: Manual – RAW custom exposure camera By Will Global Camera+ wersja 5.1 (producent: tap tap tap) ProCamera 7 wersja 5.3 (producent: Cocologics) ProCam 2 wersja 2.5 (producent: Samer Azzam) wszystkie płatne niestety. A w iOS 8 aparat natywny ma… Czytaj więcej »

Arnell

Uwielbiam klimatyczne zdjęcia robione w ciemności, gdzie tylko lekkie światełka dodają uroku, ale totalnie nie umiem ich robić. Mam nadzieję, że po tym wpisie pójdzie mi o wiele lepiej :)

Natalia Lis

Daj znać!

..

jej !
jakie cudne zdjęcia, podoba mi się efekt zwłaszcza tej filiżanki z herbatą:)
a post uważam, że jest bardzo przydatny i na pewno do niego będę często wracać

Pisałam już na FB, ale się powtórzę – świetnie i kompleksowo przygotowany post:-) Podobają mi się screeny z konkretnymi propozycjami ustawień, które dobrze pokazują różnice pomiędzy poszczególnymi parametrami. BTW – ja się zawsze zastanawiam, jak zrobić tak dobre zdjęcia telefonem:-D Bo u mnie i tak najczęściej kończy się na lustrzance… Czytaj więcej »

Dziękuję Ci Dominiko. Takie komentarze to najlepsza nagroda za moją pracę. Cieszę się, że post jest przydatny.

Paula Pojnar

Jak piszesz o fotografii, to robienie zdjęć wydaje się takie proste. A potem biorę telefon do ręki i zastaje mnie rzeczywistość ;) Pobrałam aplikację Camera FV-5 i skorzystałam z niej póki co raz, bo przestraszyłam się ilości opcji a w trybie „auto” zdjęcia wyszły identyczne jak w standardowej aplikacji aparatu.

Natalia Lis

Może to ten prosty język tak Cię zmylił? A na poważnie – przećwicz sobie to kilka razy, krok po kroku z instrukcją i w pewnym momencie załapiesz co i jak i już będzie z górki. Jeśli masz jakieś pytania, dawaj!

Jola

Bardzo przydatna wiedza, dziękuję. Na pewno wrócę do niej nie raz. :)

Ania Kalemba

Cudowny poradnik! Przyda się w tegorocznym uwiecznianiu.
ps. na Blogowigilię się niestety nie wybieram więc muszą mi wystraczyć Twoje internetowe uściski! :) :***

Natalia Lis

Wielka szkoda, w takim razie ślę masę, ogrom, kilogramy uścisków.

Ryszawa

Jesteś moim miSZczem!

Natalia Lis

:D

aGwer

Jak zawsze genialny poradnik!! Na pewno wezmę udział w konkursie, zabieram się za poszukiwanie inspiracji <3

Natalia Lis

Nie mogę doczekać się efektów!

Super wpis! Ciągle mam problemy z tego typu zdjęciami. Teraz widzę swoje błędy (ISO!!!) I zmotywowałaś mnie do kupienia blendy. I srebrnej i złotej od razu!

Są takie 2w1, ja mam nawet 5w1 :) kupiłam lata temu na eBay i wciąż ma się bardzo dobrze.

Magdalena Kucucha

Uwielbiam to jak niesamowicie jesteś w stanie to wszystko uprościć i wyjaśnić nawet takiemu matołowi jak ja :D
A post się przyda, nie pozostaje nic innego jak ćwiczyć nowe sprawności przed świętami :D

Natalia, to nie poradnik, to prawie mini encyklopedia świątecznych zdjęć! Dziękuję Lecę robić światełkowe zdjęcia <3

Natalia Lis

Oooo, cieszę się, że encyklopedia spotyka się z ciepłym odbiorem :*

aka

Wow post pełen wiedzy! Niestety nie mam czym robić zdjęć:( Super,że jest taki fajny konkurs!:)

aka

A jak się zgłosić?

Natalia Lis

Do konkursu? Wszystko jest napisane w artykule + oczywiście w regulaminie. Zachęcam do zapoznania się i czekam na efekty :)

zuzia deszcz

Ja nie w temacie, ale mam pytanko. Planujesz może poradnik jak zrobić i edytować zdjęcia w stylu Brandona Woelfel’a? Bardzo podoba mi się jego styl, a te neony i światełka są idealne na czas zimy. :D Co prawda na internecie są różne poradniki jednak to u Ciebie wszystko jest takie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

O, ale ciekawy pomysł, dzięki za niego. Nie wiem jeszcze, w jakiej formie, ale może reaktywuję „Bądź jak…”?

zuzia deszcz

Byłoby super! Dziękuje <3

Joanna Krzepina

Naprawdę fantastyczny poradnik! :)

Natalia Lis

:*

infinifable

Twoje poradniki czyta się z przyjemnością i rzeczywiście rozjaśniają wiele w głowie.
A konkurs wyśmienity, spróbuję swoich sił :) Skoro sama chwalisz niniejszy model to w ciemno bym go sobie zażyczyła pod choinkę, zwłaszcza przez jakość aparatu i Twoje zdjęcia nim zrobione, cudo!

Sikoreczka

Piękne ujęcia. Nie wiem jak w moim telefonie idzie ustawić czas naświetlenia oraz o co chodzi z przysłoną. Muszę się zagłębić jeszcze bardziej. Może pomożesz, co np. mogę zmienić w fotografowaniu np. piesków. Lubię moje psy i bardzo lubię (poza naturą robić im zdjęcia). Mam nowy aparat, ale jeszcze nie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Fajnie, że już wiesz, jaki styl zdjęć lubisz. To rzadkość wśród osób początkujących. Niemniej zachęcam Cię do przeczytania więcej o kompozycji i spróbowania innych kadrów. Powodzenia!

Sikoreczka

Natalio, masz coś w zanadrzu? ;) coś u siebie na blogu?

Natalia Lis
Sikoreczka

dziękuję. idę czytać :)

Łucja

wystarczy wstawić zdjecie z hasztagiem na IG i to wszystko? serio? nie wysyłać nigdzie więcej?? XD

Natalia Lis

IG lub FB i odpowiednie #. Pamiętaj, że zdjęcie musi być publiczne.

crazyprincess

Super wpis :) bardzo trafiony w temat, który mnie interesuje. Uwielbiam takie klimatyczne zdjęcia, ale mam problem jak uzyskać takie fajne efekty. Nie przypuszczałam np. że zdjęcia w półmroku robi się w świetle dziennym :O Wielkie dzięki za takie świetne rady!!!

Twoje rady jak zawsze bezcenne! Moja przygoda z fotografią „na serio” od Ciebie się zaczęła i niech trwa, bo gdy pstrykam moje serce szybciej bije ? Mam ochotę wziąć udział w konkursie, oby i czas się znalazł!???

Angelika Plich

Logo się nie da pobrać :( Transfer deleted. pomocy!

Natalia Lis

Angeliko, sprawdź proszę jeszcze raz, wszystko powinno działać :)

Madame Blania

Genialny wpis i super rady, jutro będę próbować. A co do konkursu to idealnie się składa, bo właśnie szukam telefonu idealnego do zdjęć ♥

Katarzyna Berska

Rudziutka, dziękuję Ci za ten tekst. Jeszcze w trakcie choroby, ale już widząc światełko w tunelu, zamierzam się w końcu zabrać za świąteczne fotografie do albumu :) Z Twoimi wskazówkami na pewno pójdzie mi dużo łatwiej :)
Spokojnego wieczoru.

Natalia Lis

:* Zdrówka!

Katarzyna Berska

Dziękuję. Dziś córa zmobilizowała mnie do zrobienia kartki :D Taki mam Skarb w domu :D

Natalia Lis

Ostatnie godziny!! :)

Kuba

Bardzo dobry poradnik. Już od kilku lat robię amatorsko zdjęcia, a i tak byłem w stanie bardzo dużo się dowiedzieć ^^. Mam także pytanie, w sprawie konkursu. Czy można samemu zrobić logo na swój sposób?? Czy to musi być to, koniecznie pobrane z podanego przez Ciebie linka. Zrobiłem sam i… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Kuba, skontaktuj się proszę z organizatorami, aby rozwali Twoje wątpliwości.

Agnieszka

świetny artykuł :) bardzo pomocny, wiele osób mi polecało twój blog <3
Mam pytanie jaki statyw do telefonu huwawei kupić?czy to może być każdy najtanszy na allegro czy jednak należy zwrócić na coś uwagę( oprócz ceny ;)

Natalia Lis

Agnieszko, z racji tego, że telefon jest dość lekkim sprzętem, w porównaniu z lustrzanką, wybór odpowiedniego statywu to łatwiejsza sprawa, jednak nie polecę Ci konktretnego modelu. Najlepiej poradzić się w grupie na fb: https://www.facebook.com/groups/fotograficznagrupawsparcia/ lub poszukać opinii na forum.

Bartosz Dombrowski

Odnosnie zdjec klimatycznych z jednym punktem oswietlenia i ruchomym obiektem – jest cos takiego jak filtr ND…