jak robić jasne zdjęcia bez lampy

Jak robić jasne zdjęcia

- bez lampy i w brzydką pogodę

„Jak robić jasne zdjęcia bez lampy?” – to nowe, najczęściej zadawane mi ostatnio pytanie. Przegoniło nawet zapytania o wybór sprzętu! Dlatego przychodzę Wam z pomocą, odpowiedzią i grupą rad, która zebrana w zgrabną kupkę, pomoże osiągnąć wymarzony efekt świetlistych zdjęć. Nawet, gdy za oknem szaro buro i ponuro!

 

Jak robić jasne zdjęcia bez lampy

 

Jasne, świetliste fotografie to efekt dwóch głównych procesów: jak fotografujemy oraz tego, jak obrabiamy dane zdjęcie. Nawet w brzydką pogodę, gdy za oknem szaro buro i ponuro, można zrobić jasne zdjęcie.

 

Nim jednak przejdziemy do poradnika, zastanówmy się wspólnie, jakie są cechy charakterystyczne dla jasnych, bijących światłem po oczach, zdjęć.

Zobacz, jakie wspólne mianowniki posiadają prace, które tak bardzo chcesz robić. Oczywiście każdy twórca ma swoje sprawdzone, skrzętnie chronione sposoby, ale najczęściej można zaobserwować:

 • jasne tło, w 90% przypadków jest to tło w kolorze białym
 • elementy na zdjęciu w pastelowych, jasnych barwach
 • lub wręcz przeciwnie: ciemne, mocno kontrastujące z tłem gadżety
 • przedmioty pokazane na fotografii mają cechę wspólną – kolory lub temat
 • wysoki kontrast
 • rozświetlone tło
 • mocne światło
 • doświetlone, spłycone cienie

 

Dodałabyś coś do tej listy, Rudziku? Na wnioski przyjdzie zaraz pora, przejdźmy do pierwszego etapu, bo już się niecierpliwię! :]

jak robić jasne, świetliste zdjęcia bez lampy

jak robić jasne zdjęcia

 

Krok I – jak zrobić jasne zdjęcie

Przed przystąpieniem do tego kroku, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem: idealnie białe tło na zdjęciach. Dzięki niemu zrozumiesz mechanizm działania aparatu i dowiesz się, jak go oszukać.

 

Jasne tło

Blat stołu, duży arkusz brystolu czy kawałek dykty, pozostawiony po remoncie. Prześcieradło o grubszym splocie też zapewne się nada. Pamiętaj, że tłem może być cokolwiek! Przeczytaj mój artykuł o pomysłach na tło fotograficzne oraz psychologicznym działaniu kolorów: białego i czarnego. Nie szukaj już wymówek. Jasne zdjęcia to Twoje przeznaczenie. :)

 

Źródło światła

Osobiście jestem fanką naturalnego, dziennego światła, dlatego potrzebne będzie duże okno i ładna pogoda. Unikaj jednak bezpośrednich promieni – „przepalą” one zdjęcie. Ustaw się jak najbliżej okna, to naprawdę robi ogromną różnicę!

 

Blenda

Jeśli światło pada tylko z jednej strony, po drugiej utworzą się mocne cienie. Jeśli nie mieszczą się one w Twoją estetykę, ustaw blendę po przeciwnej stronie, niż źródło światła. Część promieni zostanie odbita, łagodząc zacienione obszary.

Jeśli posiadasz domowe studio, możesz rozświetlić cienie lampą.Dla porównania surowe zdjęcie zrobione z użyciem blendy i bez niej:

jak robić jasne zdjęcia bez lampy

 

Aparat + statyw

Jeżeli zdjęcie zrobione „na poziomie aparatu” będzie ciemne i nieostre, nawet czary mary w Photoshopie nijak fotografii nie uratują. A więc jak robić jasne zdjęcia pełne światła? Przede wszystkim unieruchom aparat. Jeżeli fotografujesz obiekty nieruchome, sprawa znacząco się upraszcza. Zacznij od ustawienia niskiego ISO, aby uniknąć szumów. Następnie przysłona – dobierz taką wartość, aby odpowiednio wyostrzyć wszystkie przedmioty lub je rozmyć, wedle swojej wizji. Na koniec wszelkie niedobory światła nadrób dłuższym czasem naświetlania. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, przeczytaj jak robić ostre zdjęcia. W przypadku fotografowania ruchomych obiektów, konieczna będzie wyższa wartość ISO, gdyż zbyt długi czas naświetlania spowoduje, że model będzie nieostry.

 

Okej, połowa pracy za nami! Przybij sobie piątkę i bierz się za obróbkę.

jak robić jasne zdjęcia

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

Jeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

Krok II – jak obrobić jasne zdjęcie

Na poziomie komputera (lub telefonu, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić i obrabiać swoje foty w smartfonie –> patrz przydatne linki niżej), będziemy dążyć do rozjaśnienia tła, podniesienia kontrastu, wyeliminowania zacienionych rogów (bardzo częsty problem) oraz do nadania zdjęciu „tego czegoś”, ale tutaj już zostawiam Wam wolną rękę. Nogę w sumie też.

Poniżej kilka sposobów na edycję zdjęcia. Możecie stosować je wszystkie na raz lub wybiórczo. Każda fotografia wymaga indywidualnego podejścia, ale już po kilku próbach będziecie wiedzieć, czego takiej fotce trzeba najbardziej i w jakiej kolejności.

 • Kontrast – jeśli zdjęcie zostało poprawnie wykonane, jest duża szansa, że jedyne czego mu potrzeba, to podniesienie kontrastu. Warto zacząć od tego punktu, bo jest łatwy i bezpieczny.
 • Poziomy – ciemne tony zostaw w spokoju, ale strzałeczkę odpowiedzialną za najjaśniejsze elementy zdjęcia przesuń w lewo. Być może dzięki temu zabiegowi uda Ci się zwalczyć przyciemnione fragmenty zdjęcia.
 • Pędzel – to dość czasochłonna i wymagająca precyzji metoda, ale pozwala usunąć niepożądane, zbyt zacienione fragmenty. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni odcień bieli (rzadko kiedy jest to czyste #ffffff), a pędzel musi mieć miękkie krawędzie.
 • Kolor selektywny – problem z balansem bieli? Dzięki narzędziu kolor selektywny i wybraniu bieli, masz szansę odmienić temperaturę barwową tła lub usunąć z niego kolor.
 • Akcje do Photoshopa lub krzywe do Photoscape – jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała poprawnie i wciąż jesteś niezadowolona z efektu albo zwyczajnie fotografii brakuje jakiejś magii, proponuję Ci gotowe rozwiązanie. Możesz skorzystać z darmowych krzywych, które udostępniłam na blogu jakiś czas temu. Miej jednak na uwadze, że jest to prosty software, nie spodziewaj się cudów. Dużo większe możliwości dają akcje do Photoshopa. Jeśli sprawnie posługujesz się tym programem, możesz utworzyć takie samodzielnie. Ja daję Ci jednak możliwość zakupu gotowego produktu, a w raz z nim kilkudziesięciu narzędzi i artystycznych elementów. Większość zdjęć w tym poście została obrobione za ich pomocą.

 

akcje do photoshopa - jak zrobić świetliste zdjęcie

 

>>> Sprawdź akcje do Photoshopa! <<<

 

Jeśli nie posiadasz wypasionego sprzętu i oprogramowania, przyda Ci się:

jak robić jasne zdjęcia

 

Jak robić jasne zdjęcia – podpowiedzi blogerek

jasne zdjęcia bez lampy

Staram się robić zdjęcia wyłącznie w naturalnym, miękkim świetle, dlatego zwykle kończy się to jasnym tłem, ustawionym tuż przy oknie. Idealne warunki stwarza mi lekko pochmurna pogoda, gdy promienie słońca nie padają bezpośrednio na fotografowane obiekty. – Adrianna www.alabasterfox.pl

 

jak robić jasne zdjęcia bez lampy Co jest najważniejsze, aby uzyskać ładne, jasne i przejrzyste zdjęcie? Przed – wiedza o fotografowaniu (chociażby ta najmniejsza, która zawiera w sobie tematykę światła). W trakcie – wybranie odpowiedniej pory dnia, która pozwoli nam na uzyskanie takiego efektu lub dobranie fotograficznych akcesoriów, które oświetlają/doświetlają scenerię. Następnie warto zwrócić uwagę na obróbkę. Rozjaśnienie, dodanie kontrastu lub nasycenia wzmocni efekt jasności. A na koniec? Pozytywne nastawienie, niepoddawanie się i samodzielne eksperymentowanie. – Aleksandra www.czescmnie.pl

 

jak robić jasne zdjęcia bez lampyUwielbiam jasne, świetliste zdjęcia! Przed blogowaniem i na początku mojej blogowej drogi po prostu się nimi zachwycałam. Z czasem zamarzyło mi się samej tworzyć takie zdjęcia. Okazało się, że jest to trochę trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Na to, jak obecnie wyglądają moje zdjęcia miały wpływ trzy, przełomowe dla mnie momenty: 1. Rozpracowanie ustawień aparatu. 2. Zakup jasnego obiektywu. 3. Tworzenie zdjęć w formacie RAW. Zanim rozpracowałam ustawienia aparatu straciłam wiele ujęć tylko dlatego, że była przez długi czas przekonana, że przecież tak świetnie oświetlone wychodzi zdjęcie przy bardzo wysokich ustawieniach ISO. Nie brałam wówczas pod uwagę, jak wiele z tym wysokim ISO jednocześnie tracę! Jasny obiektyw z kolei dał mi komfort robienia dobrze doświetlonych zdjęć niezależnie od warunków pogodowych. Czy jasny obiektyw, na który ja się zdecydowałam, jest niezbędny do uzyskania dobrych rezultatów? Absolutnie nie – może on wiele ułatwić, ale nie stanowi złotego środka i zdecydowanie nie zrobi też zdjęć za Was. Miałabym więc wielki problem z jednoznacznym określeniem, co jest ważniejsze przy uzyskaniu jasnego, promienistego zdjęcia. Korzyści wynikające z samych tylko technicznych aspektów, mogą zostać niewykorzystane jeśli nie przejdziemy później przez odpowiedni proces obróbki naszego zdjęcia. Jeśli z kolei skupimy się wyłącznie na uzyskaniu dobrego efektu podczas obróbki, bez zwracania uwagi na elementy techniczne, również będziemy rozczarowani rezultatem. Kluczem jest więc połączenie techniki z obróbką. I mimo, że pewnie brzmi to trudniej niż jedna „magiczna” rada to wysiłek ten jest wart końcowych efektów! – Ewelina www.ewelinamierzwinska.pl

 

Świetliste zdjęcia – podsumowanie

Okej, nie posądzam Was o lenistwo, ale o zabieganie już owszem, dlatego cały powyższy wpis w telegraficznym skrócie:

 • Odpowiedź na pytanie: „jak robić jasne zdjęcia” nie jest jednoznaczna, gdyż proces składa się z kilku etapów.
 • Świetliste zdjęcie to zdjęcie poprawnie wykonane, a następnie obrobione.
 • Ciężko jest uzyskać jasne zdjęcie bez dodatkowej obróbki, gdyż aparat „wariuje” w obliczu nadmiaru jasnych barw.
 • Straty światła nadrabiamy wydłużeniem czasu naświetlania (obiekty nieruchome) lub zwiększeniem wartości ISO (obiekty ruchome).
 • Obróbkę wykonujemy samodzielnie, testując, lub korzystamy z gotowych rozwiązań – akcje i krzywe.

jak robić jasne zdjęcia

 

Rudziki moje, mam nadzieję, że wpis ten znacząco rozświetlił Wam w głowach i wiecie już, jak robić jasne zdjęcia bez lampy, nawet w brzydką pogodę! Gotowe efekty możecie publikować w komentarzach lub oznaczyć mnie na dowolnym, świetlistym ujęciu (@jestrudo – instagram, @jest rudo – facebook). Jeśli w Waszym odczuciu coś zostało niedopowiedziane, na pytania czekam w komentarzach.

 

PS Przeczytaj także: jak robić jasne zdjęcia na Instagram – zwłaszcza, jeśli fotografujesz smartfonem. Znajdziesz tam instrukcję edycji zdjęcia w aplikacji Snapseed.

PS PS A może wolisz wideo o jasnych zdjęciach? Łap:

4.9/5 - (31 votes)