Często zgłaszacie się do mnie z tym problemem – zdjęcia są rozmyte, brzegi zamazane, ciężko Wam zrobić porządne ujęcie „z ręki”. Niejednokrotnie zainwestowaliście kupę kasy w fajny aparat, a zdjęcia wyglądają, ekhem, średniawo. W pełni to rozumiem, też kiedyś nie znałam wszystkich sztuczek… mam jednak super wiadomość! Po przeczytaniu tego wpisu nie będziesz mieć żadnych wątpliwości jak robić ostre zdjęcia. Poradnik podzieliłam na trzy części, a na końcu znajduje się jeszcze kilka pomocnych wskazówek i sztuczek, które znacząco podniosą jakość Twoich fotografii i pomogą zamrozić ruch. Wszystko opisane prosto i „do ludzi”, czyli to co tygryski lubią najbardziej. :)
Jak robić ostre zdjęcia
PO PIERWSZE – USTAWIENIA APARATU
Okazuje się, że za nieostre zdjęcia w znakomitej ilości przypadków odpowiada brak technicznej wiedzy, a co za tym idzie, nieprawidłowo ustawiony aparat. Jeśli masz problem ze zrozumieniem zależności pomiędzy ISO, czasem naświetlania i przysłoną, będzie Ci ciężko przyswoić ten wpis; przeczytaj najpierw czym są parametry ekspozycji. Jest Rudo to blog fotograficzny, nie mogło zabraknąć tutaj artykułu o podstawach. :)
Przeczytane, zakodowane? Jedziemy dalej.
CZAS NAŚWIETLANIA – najważniejszy, kluczowy! To od niego zależy czy uda nam się utrzymać aparat stabilnie i zrobić ostre zdjęcie. Im krótszy czas naświetlania, tym bardziej prawdopodobnym jest wykonanie ostrej fotografii. Do fotografowania z ręki zalecam minimalny czas 1/160s, który, przy odrobinie wprawy, jest wystarczający. Jeśli pomieszczenie jest jasne, możesz skrócić go do 1/250s i wyżej.
PRZYSŁONA – jest to fizyczny otwór w obiektywie, który należy dostosować do oczekiwań. Jeśli chcesz rozmyć tło, zwiększ otwór, ustawiając go np. na f/2.8 czy f/3.2, jeśli zaś obiekty znajdujące się w różnej odległości od kadru, mają pozostać w polu ostrości, zwiększ wartość przysłony do np. f/11. Należy pamiętać, że im mniejsza liczba, tym większy fizyczny otwór, tym większa ilość światła pada na matrycę aparatu.
ISO – czułość matrycy polecam ustawić na samym końcu, dostosowując ją do poprzednich parametrów. Zwróć uwagę – im wyższa wartość ISO, tym więcej szumu na zdjęciach.
OSTROŚĆ – często bardzo lekko podchodzimy do korzystania z AF, wielu początkujących fotografów pozwala swojemu aparatowi wybrać punkt, w którym skupi się ostrość. Nie podchodź do tego tak lekko, nie, jeśli życzysz sobie najwyższej jakości. Zawsze poświęć chwilę na dokładne ustawienie ostrości, jeśli robisz portret, ostrość ma być na źrenicy, brew nie jest akceptowalna, nos też nie!
STABILIZACJA OBRAZU – coraz więcej aparatów i obiektywów ma wbudowaną funkcję stabilizacji obrazu (Canon – IS, Nikon – VR), jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców, upewnij się, że jest włączona.
Często w przypadku fotografowania telefonem, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo brudny jest obiektyw naszego aparatu, nie inaczej wygląda to w standardowych lustrzankach czy aparatach kompaktowych. Szkło obiektywu musi być więc krystalicznie czyste, zadbaj także o czyszczenie matrycy, jeśli często zmieniasz obiektywy.
PO DRUGIE – STATYW
Odpowiedź na zapytanie jak robić ostre zdjęcia nie jest jednoetapowa! Ostre zdjęcie równa się zdjęcie nieporuszone. Dlatego tak ważne jest, aby, w miarę możliwości zawsze unieruchomić aparat. Jeśli masz statyw, świetnie. Możesz także wykazać się kreatywnością i użyć stołu, woreczka z piaskiem, ramienia męża czy mocno naprężonego sznurka. W sieci jest cała masa tutoriali DIY. Statyw to jednak dopiero połowa sukcesu – naciskając spust migawki, wprawiasz aparat w drgania. Nie jest to oczywiście tak katastrofalny efekt, jak fotografowanie „z ręki”, ale można zredukować drgania do minimum, poprzez: wężyk spustowy, pilot do aparatu albo, jeśli nie posiadasz żadnego z nich, samowyzwalacz.
Statyw pozwala wydłużyć czas naświetlania, bez szkody dla jakości. Jeśli z kolei wydłużysz czas, możesz obniżyć wartość ISO i ponownie podnieść jakość zdjęcia.
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
PO TRZECIE – WYOSTRZANIE W PROGRAMIE GRAFICZNYM
Jeżeli rozumiesz jak działa Twój aparat, prawidłowo dostosowałeś parametry, a na dodatek użyłeś statywu i samowyzwalacza, powinieneś mieć teraz, jak to się paskudnie mówi, zdjęcia ostre jak żyleta. Wiadomo jednak, że czasem sprzęt nie spełnia naszych oczekiwań, poza tym kto powiedział, że nie można udoskonalić rzeczywistości? Tutaj z pomocą przychodzą nam programy graficzne. Nie musisz mieć najnowszej wersji Photoshopa! Z wyostrzeniem świetnie poradzi sobie edytor zdjęć online np. Be Funky. W Photoshopie wystarczy zastosować krok 3 z tego tutoriala lub skorzystać z Maski Wyostrzającej (Unsharp Mask).
Kolejne, niecierpiące zwłoki pytanie brzmi:
JAK ROBIĆ OSTRE ZDJĘCIA W RUCHU
Pytanie to może dotyczyć na przykład uchwycenia ruchliwego dziecka (istnieją w ogóle dzieci statyczne?), kogoś w biegu, ptaków czy jadącego pojazdu. Chodzi o to, aby dobrać odpowiednio krótki czas naświetlania i zamrozić ruch. Dzięki temu ruchomy obiekt na zdjęciu będzie ostry i wyraźny, a zdjęcie przyciągnie uwagę.
Ciężko podać konkretne parametry, jakie przyniosą sukces, ale zasada jest prosta – im szybciej porusza się obiekt, którego ruch chcemy zamrozić na zdjęciu, tym krótszy czas naświetlania. Dla dziecka powinno wystarczyć 1/250, a dla pociągu będzie to prawdopodobnie nie mniej niż 1/1000.
Mam nadzieję, że powyższy tekst odpowiedział na Twoje pytanie jak robić ostre zdjęcia? Nieważne czym fotografujesz: lustrzanką czy cyfrówką. Nieważne czy zależy Ci na zdjęciu ostrym w ruchu czy portrecie. To kompleksowy poradnik, na pewno znajdziesz tutaj potrzebne podpowiedzi.
Przeczytaj również bardzo przydatny artykuł o 3 głównych przyczynach nieostrych zdjęć.
Wartościowy artykuł? Popchnij go dalej:
Mały dodatek odnośnie ostrości, bo chyba pominęłaś :) Wiele aparatów ma domyślnie włączone automatyczne wybieranie miejsca, na który będzie ustawiana ostrość. Na wyświetlaczach w kompaktach zielony kwadracik może pojawić się w dowolnym miejscu wg widzimisie aparatu i nie mamy nad tym kontroli. Warto w ustawieniach zmienić ten punkt na środek… Czytaj więcej »
Ten sposób ostrzenia też stosowałem i nie zawsze byłem zadowolony z efektów.
Aktualnie wykorzystuje wszystkie dostępne punkty ostrości w swojej lustrzance bo w momencie ustawienia ostrości środkowym punktem po przekadrowaniu ostrość ucieka już w inne miejsce.
Polecam obejrzeć film : https://www.youtube.com/watch?v=Ql1p_UrCUfo
Nie mam z tym najmniejszego problemu. Podobnie jak z manualami na m42 bez autofokusa i nawet bez potwierdzenia ostrości. Moje najlepsze zdjecia zrobilem starutkim heliosem :)
Dzięki Tomek za podesłanie!
Ja także korzystam ze wszystkich punktów AF.
Natalia, a mogłabyś bliżej o tych wszystkich punktach AF? W trakcie mojej samonauki trafiałam głównie na rady dotyczące centralnego punktu + przekadrowania, co stosuję, oraz dla obiektów w ruchu ustawienie AI- servo i punktu w którym powinien się ten obiekt w kadrze znaleźć. Nigdy nie stosowałam wszystkich punktów – w… Czytaj więcej »
Zapisuję sobie i notatniku, postaram się temat sensownie rozwinąć. :)
Super ;)
i ja też czekam ;-))
Będzie w najbliższą niedzielę Dziewczyny!
A wiesz, że taki post już od dawna jest? https://www.jestrudo.pl/autofokus-robic-ostre-zdjecia/ ;)
Andrzej chyba, że ma się aparat z dotykowym ekranem i łapiesz ostrość, gdzie chcesz. Polecam!
Mam Canona 50d bez dotykowego ekranu. Nigdy nie mialem problemu z ostrzeniem na srodkowy punkt. Kwestia wprawy. Nie wiem czy wiecie, ale dawno dawno temu lustrzanki mialy klin lub mikroraster tylko na srodku i ludzie robili zajebiste zdjęcia. Nikt nawet nie myślał o dotykowym ekranie :)
Ja mam 700d i on już ma dotykowy ekran. Dla amatorów rozwiązanie idealne.
Kasia! Nigdy nie miałam aparatu z dotykowym ekranem, ba! do głowy by mi nie przyszło, żeby „ostrzyć” klikając w szkiełko lustrzanki, ale wierzę, że dla wielu osób to może być na początku pomocne. Ja jednak jestem fanką „tradycyjnego” robienia zdjęć i gapienia się przez wizjer.
Ostatnio Ruda dzięki Tobie bawiłam się w to całe ISO i f :) Tylko zauważyłam, że im bardziej chce by parametry dały dobrą ostrość tym zdjęcie jest ciemniejsze. Mam wrażenie, że mój aparat [a mam sony alfa] nie ogarnie aby zdjęcie było super ostre ale równocześnie fajnie jasne, chyba, że… Czytaj więcej »
Skoro ustawiłaś ISO i przesłonę a zdjęcia robią się ciemne, musisz ustawić trzeci parametr – czas otwarcia migawki; Im dłuższy czas wybierzesz, zdjęcie będzie jaśniejsze.
Kicia, ostrość nie ma nic do jasności, no chyba, że chcesz osiągnąć ostre zdjęcie (w ruchu) i bardzo skracasz czas naświetlania. Wtedy wyższe ISO i większa dziura w obiektywie (np. f/3.2)
Powinno pomóc. A jak coś, wpadaj jeszcze tu: https://www.jestrudo.pl/parametry-ekspozycji/
Przydatne! ;) Czytając ten wpis przypomniałam sobie parę oczywistych spraw i uświadomiłam sobie, że kurczę ja coraz więcej na temat fotografii wiem i to między innymi dzięki Tobie. ;)
Zaraz Ci dam bana, bo jeszcze się okaże, że „uczeń przerósł mistrza” i mi Czytelników zabierzesz.
Ania Kania Photography. Zapraszam.
Dzięki za dobre rady, teraz trzeba po praktykować :)
Zawsze polecam dużo dużo ćwiczyć, wtedy od razu wszystko staje się prostsze.
super post, lubię tu wpadać :)
Nie znałam patentu z woreczkiem piasku czy linką :D Ogólnie dobre rady, chociaż ja mam trochę inny problem – focenie moich niewychodzących kotów w akcji jest bardzo trudne, ze względu na ciemne mieszkanie :( Bez lampy błyskowej się nie obędzie niestety. Szkoda, bo w trakcie zabawy mogłoby powstać sporo fajnych… Czytaj więcej »
A próbowałaś odbijać światło od sufitu? Nałóż jeszcze dyfuzor i będzie prawie dobrze!
Ło kurczaki, zapomniałam całkiem o dyfuzorze… Chyba nawet mam pina z jakimś DIY. Dzięki za przypomnienie :D:D:D:*
W moim apracie niestety automat wykonuje pewne ustawienia za mnie, ale artykuł jak najbardziej imponujący ;)
Kinga Dobrowolska–blog. Pozdrawiam gorąco ♡
Jeśli nie masz opcji pełnego manuala w aparacie, to rzeczywiście może to być przeszkodą do opanowania wszystkich podstaw, ale warto próbować, na ile pozwala nam sprzęt i jeszcze kawałeczek dalej :)
Tak na przyszłość – zawsze odwiedzam osoby, które zostawią u mnie ciekawy komentarz, nie ma sensu spamować linkami.
Niektóre aparaty mają też możliwość ustawienia dynamicznego punktu ostrości (czy jakoś tak to się nazywa – mam to w moim nikonie), który teoretycznie można wykorzystać przy poruszających się obiektach, aby śledzić ich ruch bez utraty ostrości.
Poza tym przejrzysty artykuł! : )
Ostrzenie programem jest dobre dla ludzi ślepych, jak ja :D Czasem po prostu nie zauważam tych zmian, gdy przykładam oko do wizjera. Oko w okularach dodatkowo :P Staram się, ale czasem się nie da zrobić dobrego, ostrego zdjęcia :D Ale reszta się zgadza, przynajmniej staram się stosować w praktyce :D
Ja Cię doskonale rozumiem, bo.. nie potrafię zamknąć jednego oka :) Więc zawsze patrzę dwoma, co utrudnia ostrzenie manualnym obiektywem np.
Dokładnie tak, niestety :) Ślepcy mają lekkie utrudnienia :D Ale najważniejsze jest by działać :D A tak poza tematem głównym, chciałabym zapytać, czy zechciałabyś zerknąć na moją fotograficzną twórczość i ocenić, czy w ogóle jest okej? Może jakieś rady, krytyka etc.? Wiem, może to głupie, ale chciałabym się rozwijać ciągle,… Czytaj więcej »
No pewnie, że zerknę, ślij!
Ponadto jeśli masz ochotę, dołącz do https://www.facebook.com/groups/fotograficznagrupawsparcia/
Podam tutaj, bo nie wiem czy się przebiję przez ilość wiadomości, które z pewnością dostajesz :D https://www.facebook.com/matterofthought Tutaj jest mój profil na facebook’u, daj znać, proszę :D A do grupy już dołączam! :D
A jak z ostrzeniem obiektywem manualnym? Metoda prób i błędów, czy są jakieś sztuczki? :D
Pozdrawiam! :)
Jak podepniesz obiektyw, w wizjerze masz „podgląd na żywo” czy dany obiekt znajduje się w polu ostrości. Niestety znam tylko taki, mało wyszukany, sposób.
Z ostrością zdjęcia walczę i walczę i się nie poddaję. Zainwestowałam w statyw i wężyk spustowy i zdecydowanie odczuwam poprawę :) Ostatnio poczytałam trochę o ostrości zdjęć robionych smartfonem. Gorillapod, czyli taki śmieszny mały statywik wygrał mój Mąż także ten problem miałam z głowy :) Nie wiedziałam jednak i absolutnie… Czytaj więcej »
O, to mi właśnie sprzedałaś nowy fakt, bo ja tego też nie wiedziałam. Fotografowanie telefonem traktuję bardziej jako zabawę, nigdy nie wpadłam na to, żeby umieścić tel na statywie.
O! Z tym też często mam problem :) PS. Uwielbiam oglądać Twoje zdjęcia! <3
Natalia udostępniłam wpis, bo to ogrom konkretnej wiedzy!
W miarę ogarniam temat, chociaż jeszcze bardzo często co się nawyklinam przy walce o ostre zdjęcia, to moje.
Najbardziej podoba mi się, że podałaś konkretne wartości czasu naświetlania – to wiele ułatwia.
Cieszę się, że mogłam pomóc!
Ja mam cały czas problem z pracą ze statywem. Jak robię vine to łatwa sprawa, ale jak fotografuję jedzenie albo moje dzieła, to robię tyle różnych ujęć i z ręki jest po prostu łatwiej. Teraz zaczną się problemy ze światłem dziennym i będzie trzeba kombinować dobre zdjęcia.
Kasiu, mam ten sam problem. Przed nami jesień i mniej słońca- to będzie wyzwanie :(
Aaaa, statyw uczy cierpliwości. W fotografii często tak jest – albo wóz, albo przewóz. Musisz wybrać, czy zależy Ci na czasie i wybierasz foty z ręki, czy bardziej na jakości, wtedy w grę wchodzi statyw i wężyk/pilot. Podobnie jest z parametrami ekspozycji, albo wyższe ISO i większe szumy, albo dłuższy… Czytaj więcej »
Niby wszytko takie proste, a zarazem trudno. Widzę u siebie poprawę, ale nadal jest mi ciężko zrobić ostre zdjęcie. Głównie robię zdjęcia dzieciom, a one nie chcą stać w miejscu ;) haha
Kolejny przydatny post :) Super!
Skoro dzieciaki, to krótki czas naświetlania, żeby wszystko w kadrze było ostre. Prawdopodobnie zapłacisz za to szumami na zdjęciu, ale jak pisałam wyżej Kasi, coś za coś.
Chyba w podpunkcie o przysłonie miało być ZWIĘKSZ otwór i ustaw na f/2.8 3.2 czy się mylę?
Artykuł wartościowy. Po jego przeczytaniu dostrzegam…że mam wiedzę, ale za mało praktykuję. Nie ma zmiłuj, wczoraj wydrukowałam listę zadań w wyzwaniu fotograficznym i zaczynam pstrykać!
Masz rację, poprawione!
I oczywiście „nie ma zmiłuj” trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze czasem ćwiczyć. Cieszę się, że dołączasz do wyzwania!
Pożyteczny wpis :D Ogólnie wiem, że trzeba ustawić krótki czas, ale często mimo to zdjęcie jest nieostre, chciałabym chyba jakiegoś wężyka poszukać, ale nie wiem jak się za to zabrać, może napisz o takiego typu sprzętcie, jak wężyki i piloty, jak wybierać http://www.alicjadobry.pl/?m=1
Alicja, nada się jak najtańszy. Ja mam pilot za 2f z eBaya i daje radę. Sam samowyzwalacz też pomoże.
Tak na przyszłość – sama chętnie odwiedzam blogi osób, które zostawiają wartościowe komentarze, nie ma potrzeby spamować linkami.
Ja swego czasu miałam problem z ostrością (zresztą do tej pory czasem je mam), szczególnie przy obiektach ruchomych, spróbuje zrobić tak, jak to opisałaś, może akurat mi wyjdzie ;)
Główne zdjęcie? GENIALNE :D Chciałabym kiedyś takie uchwycić, będę próbować. Dowiedziałam się kilka rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam i biorę się do zdjęć ;)
Duży otwór przesłony (2.8) i krótki czas naświetlania i będzie git!
Lubię się od czasu do czasu pobawić aparatem (w sumie dlatego tu jestem, prawda? :D) i po lekturze Twoich postów chętnie testuję ustawienia aparatu o których piszesz, lecz później gdy dochodzi co do czego to zapominam o tym lub po prostu nie mam czasu na zabawę z ustawieniami… No cóż,… Czytaj więcej »
A ja mam problem z ustawieniem ostrości, gdy robię zdjęcia kilku osobom. Ustawiam przesłonę np. 2.8, żeby tło było rozmyte, wybieram ostrość na jedną z osób i niestety tylko ona jest prawidłowo wyostrzona – reszta jest lekko rozmazana. Czy mam tu kombinować z tym pomiarem matrycowym/punktowym, trybem wyboru pola AF,… Czytaj więcej »
A kochana, bo 2.8 nie wystarczy dla grupy osób. Często jest niewystarczający nawet dla 1 osoby, jeśli dystans między nią, a aparatem jest większy. Fajną zasadą jest stosowanie przesłony o jedną wyżej, niż liczba osób na zdjęciu. Czyli gdy robisz zdjęcie 5 osobom, wybierz przesłonę od 6 w górę. To… Czytaj więcej »
Natalia, dzięki za taką świetną wskazówkę! Nigdy nie spotkałam się z podobną zasadą – jesteś niezastąpiona! Dziękuję też za link :)
PS Przepraszam, że dopiero teraz zauważyłam Twoją odpowiedź :)
To taka „umowna” zasada, dobra dla osób początkujących, które mogą mieć problem z zapamiętaniem liczb.
Ja mam problem innej natury i zastanawiam się, czy może powinnam zakupić inny obiektyw, nie jestem pewna czy to pomoże. Mianowicie, mam 50mm 1.8f przyczepiony do canona i mam broblem z sesjami rodzinnymi i wszystkimi innymi zdjęciami grupowymi. Zazwyczaj ostrzy mi tylko jedną osobę. Staram się ustawiać ludzi „w rzędzie”,… Czytaj więcej »
No dobrze, ale jak ustawić ostrość na źrenicy poruszającego się dziecka? Mission impossible !
Madzia, to właśnie zależy jaki typ zdjęć. Na ogół ustawiam ISO jako pierwsze, bo na co dzień fotografuję raczej martwą naturę, przedmioty, flat lay. Natomiast w przypadku zdjęć, gdzie coś szybko się zmienia, scena jest dynamiczna i musimy ten ruch „zamrozić”, wtedy czas naświetlania jest kluczowy i postępujemy w kolejności… Czytaj więcej »
Super. Właśnie takiej infko potrzebowałam :-)
przy ustawieniu krótkiego czasu naświetlania zdjęcia stają się bardzo ciemne. jak to zmienić? :(
Witam. Mam pytanie ISO. W tym artykule dajesz wskazówki, że najlepiej ustawić je na końcu a w tym artykule, że najlepiej na początku https://www.jestrudo.pl/parametry-ekspozycji/. Czyli jak najlepiej ? ?
Najwięcej problemów miałam z zdjęciami koni w ruchu. Jednak jest już całkiem ok. Co sądzicie?sesja zdjęciowa w stadninie koni
mam pytanie jak przestawić w nikonie d3100 punkt ostrości na centralny, zawsze gdy wciskam migawkę do połowy na czerwono świeci się jeden punkt ale po prawej stronie a chciałabym żeby to ten centralny zawsze łapał ostrość