jak zrobić dobre zdjęcie

Jak zrobić dobre zdjęcie – parametry ekpozycji

Czym są parametry ekspozycji? Jak zrobić dobre zdjęcie? W erze facebooka jest to pytanie niemal egzystencjalne. Każdy je sobie zadaje, niektórzy nawet próbują znaleźć odpowiedź. I wtedy moi Drodzy, obijamy się o mur. Mur fachowych pojęć, mur wpisów rodem z wikipedii, mamy filmy na youtubie, gdzie panowie z wielką brodą i brzuchem, próbują zachęcić do robienia lepszych zdjęć. Sorry, ale z takim gościem to bym kawy nie wypiła. Dlatego dziś sama spróbuję wyjaśnić Wam co to jest iso, do czego służy przesłona i po co właściwie ustawiać czas naświetlania.

Jak zrobić dobre zdjęcie – parametry ekspozycji

 

Czyli dziś dowiecie się co to jest ISO, czas naświetlania oraz przesłona (zwana także przysłoną w aparacie).

1. Co to jest ISO (czułość) – jak zrobić dobre zdjęcie

Te trzy dziwne literki to czułość matrycy. W większości aparatów zakres ISO wynosi od 100 do 1600. Co to oznacza w praktyce? Za standard w normalnych warunkach oświetleniowych ( światło dzienne) przyjęło się ISO o wartości 200, i właśnie taką wartość możemy ustawić sobie w aparacie jako standard. W momencie zmiany oświetlenia (zachmurzenie, zdjęcia w pomieszczeniu) możemy zwiększyć ISO do np. 400 lub 800. Zasada jest taka- im ciemniej, tym wymagana większa wartość ISO. Niestety wraz z ISO rośnie także zaszumienie na zdjęciach, widoczne zwłaszcza na ciemnych płaszczyznach. z tym też sobie później poradzimy, no worries!

2. Co to jest czas naświetlania – jak zrobić dobre zdjęcie

To czas, kiedy w aparacie naświetlany jest elektroniczny element światłoczuły. (bleee, tak to brzmi!) W większości aparatów cyfrowych (i w każdej lustrzance) istnieje możliwość ustawienia go manualnie. Im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie. Poniżej kilka przykładowych czasów naświetlania ułożonych od najdłuższego: 1/4   1/8   1/60  1/125   1/400   1/2000     itd..

Należy także pamiętać, że długi czas naświetlania (np. 1/8, 1/20) może powodować, że nasze zdjęcia wyjdą ‘poruszone’, nieostre- warto wtedy skorzystać ze statywu.

Tak to wygląda w praktyce (zmieniony został tylko czas naświetlania, reszta parametrów bez zmian)

jak zrobić dobre zdjęcie

Zaczynacie już łapać, nie?

3. Do czego służy przesłona (f) – jak zrobić dobre zdjęcie

Bez owijania w bawełnę- dziura w obiektywie. Od jej wartości zależy ile światła wpada przez obiektyw. Im ciemniej, tym więcej światła potrzebuje aparat, tym większą ‘dziurę’ w obiektywie trzeba ustawić :) i tak duża dziura to niskie wartości liczbowe (np f 1.8). Otwór przesłony nie jest niczym ‘wirtualnym’ ani umownym; to najprawdziwszy fizyczny otwór przepuszczający określoną ilość światła; spójrzcie na poniższe zestawienie:

jak zrobić dobre zdjęcie

f 2.8 = duży otwór (duża ilość światła wpadająca do obiektywu) = mała głębia ostrości = rozmyte tło

f 7.1 = przesłona częściowa przymknięta  (średnia ilość światła wpadająca do obiektywu)  = średnia głębia ostrości = ostry pierwszy plan (anioły) i częściowo-ostre tło

f 22 = przesłona całkowicie przymknięta  (mała ilość światła wpadająca do obiektywu)  = duża głębia ostrości = ostry pierwszy plan oraz ostre tło

 

JAK POWYŻSZĄ WIEDZĘ ZASTOSOWAĆ W PRAKTYCE, CZYLI JAK ZROBIĆ DOBRE ZDJĘCIE

Najprościej, według mnie (i właśnie ten sposób praktykuję od lat) jest najpierw ustawić ISO, biorąc pod uwagę ilość światła, w miejscu, gdzie będziemy fotografować.

Następnie musimy zdecydować czy chcemy uwydatnić pierwszy plan i rozmyć tło (patrz punkt 3. anioły f 2.8), czy zależy nam na dużej głębi ostrości (anioły f 22), a może na czymś pośrednim.. wedle tych postanowień ustawiamy przesłonę (f).

Teraz pozostaje nam tylko czas naświetlania, który dobieramy tak, aby zdjęcie posiadało szczegóły w światłach i cieniach. Skąd to wiemy? Ano każdy aparat przelicza wartości iso oraz przesłony, które już wybraliśmy i na miarce [często zwanej po prostu miarką ekspozycji] pokazuje z jaką intensywnością zostanie naświetlone zdjęcie.

miarka ekspozycji i parametry ekspozycji w fotografii

Powyższy wykres to właśnie miarka ekspozycji, czyli prosta odpowiedź jak zrobić dobre zdjęcie. 

Zdjęcie pod wartością 0 jest prawidłowo naświetlone. Wszystkie na prawo były naświetlane zbyt długo, a więc są prześwietlone (nie widać szczegółów w światłach), a zdjęcia na lewo od 0 są niedoświetlone, czyli były naświetlane zbyt krótko, co spowodowało utratę szczegółów w cieniach. Wszystko, co musimy ustawić, aby dowiedzieć się, jak zrobić dobre zdjęcie, to dostosować czas naświetlania tak, aby kursor znalazł się w okolicach 0.

Zobacz też mój film o tej tematyce:

Ok, no to tyle na dziś, wiecie już jak “obchodzić się” z parametrami ekspozycji. Aparaty w łapki i przećwiczcie to koniecznie- serio nic trudnego, tylko groźnie brzmi :)