jak zrobić dobre zdjęcie

Parametry ekspozycji

- jak zrobić dobre zdjęcie

Czym są parametry ekspozycji? Jak zrobić dobre zdjęcie? W erze facebooka jest to pytanie niemal egzystencjalne. Każdy je sobie zadaje, niektórzy nawet próbują znaleźć odpowiedź. I wtedy moi Drodzy, obijamy się o mur.

Mur fachowych pojęć, mur wpisów rodem z wikipedii, mamy filmy na youtubie, gdzie panowie z wielką brodą i brzuchem, próbują zachęcić do robienia lepszych zdjęć. Sorry, ale z takim gościem to bym kawy nie wypiła.

Dlatego dziś sama spróbuję wyjaśnić Wam co to jest iso, do czego służy przysłona i po co właściwie ustawiać czas naświetlania.

Gotowi?

 

 Jak zrobić dobre zdjęcie – parametry ekspozycji 

 

 

Czyli dziś dowiecie się co to jest ISO, czas naświetlania oraz przysłona.

 

1. Co to jest ISO (czułość) – jak zrobić dobre zdjęcie

 

Te trzy dziwne literki to czułość matrycy. W większości aparatów zakres ISO wynosi od 100 do 1600. Co to oznacza w praktyce? Za standard w normalnych warunkach oświetleniowych ( światło dzienne) przyjęło się ISO o wartości 200, i właśnie taką wartość możemy ustawić sobie w aparacie jako standard.

W momencie zmiany oświetlenia (zachmurzenie, zdjęcia w pomieszczeniu) możemy zwiększyć ISO do np. 400 lub 800.

 


Upraszczając, zasada jest taka – im ciemniej, tym wymagana większa wartość ISO. 


 

Niestety wraz z ISO rośnie także zaszumienie na zdjęciach, widoczne zwłaszcza na ciemnych płaszczyznach. z tym też sobie później poradzimy, no worries!

 

 

2. Co to jest czas naświetlania – jak zrobić dobre zdjęcie

 

To czas, kiedy w aparacie naświetlany jest elektroniczny element światłoczuły (bleee, tak to brzmi!) W większości aparatów cyfrowych (i w każdej lustrzance) istnieje możliwość ustawienia go manualnie.

 


Im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie. 


 

Dla zobrazowania poniżej kilka przykładowych czasów naświetlania ułożonych od najdłuższego:

1/4   1/8   1/60  1/125   1/400   1/2000

 

Należy także pamiętać, że długi czas naświetlania (np. 1/8, 1/20) może powodować, że nasze zdjęcia wyjdą “poruszone”, nieostre – warto wtedy skorzystać ze statywu. Powodem może być także zbyt szybko przemieszczający się obiekt, który chcesz sfotografować. Temat ten omówiłam w innym artykule:

 

>> Koniecznie przeczytaj mój poradnik jak zawsze robić ostre zdjęcia <<<

 

Tak to wygląda w praktyce (zmieniony został tylko czas naświetlania, reszta parametrów bez zmian)

jak zrobić dobre zdjęcie

Zaczynacie już łapać, nie?

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

3. Do czego służy przysłona (f) – jak zrobić dobre zdjęcie

 

Bez owijania w bawełnę przysłona to dziura w obiektywie. Od jej wartości zależy ile światła wpada na matrycę aparatu.

 


Im ciemniej, tym więcej światła potrzebuje aparat, tym większą ‘dziurę’ w obiektywie trzeba ustawić :) 


 

I tak duża dziura to niskie wartości liczbowe (np. f 1.8). Otwór przysłony nie jest niczym ‘wirtualnym’ ani umownym; to najprawdziwszy fizyczny otwór przepuszczający określoną ilość światła; spójrzcie na poniższe zestawienie:

jak zrobić dobre zdjęcie

 

f 2.8 = duży otwór (duża ilość światła wpadająca do obiektywu) = mała głębia ostrości = rozmyte tło

f 7.1 = przesłona częściowa przymknięta  (średnia ilość światła wpadająca do obiektywu)  = średnia głębia ostrości = ostry pierwszy plan (anioły) i częściowo-ostre tło

f 22 = przesłona całkowicie przymknięta  (mała ilość światła wpadająca do obiektywu)  = duża głębia ostrości = ostry pierwszy plan oraz ostre tło

 

 

 

JAK POWYŻSZĄ WIEDZĘ ZASTOSOWAĆ W PRAKTYCE, CZYLI JAK ZROBIĆ DOBRE ZDJĘCIE

 

Najprościej, według mnie – i właśnie ten sposób praktykuję od lat – jest najpierw ustawić ISO, biorąc pod uwagę ilość światła w miejscu, gdzie będziemy fotografować.

Następnie musimy zdecydować czy chcemy uwydatnić pierwszy plan i rozmyć tło (patrz punkt 3. anioły f 2.8), czy zależy nam na dużej głębi ostrości (anioły f 22), a może na czymś pośrednim.. wedle tych postanowień ustawiamy przesłonę (f).

Teraz pozostaje nam tylko czas naświetlania, który dobieramy tak, aby zdjęcie posiadało szczegóły w światłach i cieniach. Skąd to wiemy?

Ano każdy aparat przelicza wartości ISO oraz przysłony, które już wybraliśmy i na miarce [często zwanej po prostu miarką ekspozycji] pokazuje z jaką intensywnością zostanie naświetlone zdjęcie:

 

miarka ekspozycji i parametry ekspozycji w fotografii

 

 

Powyższy wykres to właśnie miarka ekspozycji, czyli prosta odpowiedź jak zrobić dobre zdjęcie. 

Zdjęcie blisko wartości 0 jest prawidłowo naświetlone. Wszystkie na prawo były naświetlane zbyt długo, a więc są prześwietlone (nie widać szczegółów w światłach), a zdjęcia na lewo od 0 są niedoświetlone, czyli były naświetlane zbyt krótko, co spowodowało utratę szczegółów w cieniach.

Wszystko, co musimy ustawić, aby dowiedzieć się, jak zrobić dobre zdjęcie, to dostosować czas naświetlania tak, aby kursor znalazł się w okolicach 0.

 

 

Ok, no to tyle na dziś, wiecie już jak “obchodzić się” z parametrami ekspozycji. Aparaty w łapki i przećwiczcie to koniecznie – serio nic trudnego, tylko groźnie brzmi :)

 

 

PS Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia i potrzebujesz przewodnika, zerknij na mój kurs wideo PODSTAWY FOTOGRAFII – prosta droga do dobrych zdjęć.