jak robić naprawdę ostre zdjęcia

Jak robić zawsze ostre zdjęcia

Nieostre zdjęcia to częsty problem początkujących fotografów, a wiecie, że o Was dbam szczególnie. Dlatego przygotowałam kolejny poradnik, który pomoże zrozumieć PRZYCZYNĘ nieostrych zdjęć, by móc ją wyeliminować i robić naprawdę ostre fotki.

 

 


Kup kurs i rób wreszcie ostre zdjęcia!

 

Hej, nie przeskakuj dalej, bo mam ważną informację. Jeśli masz problem z nieostrymi zdjęciami mój kurs PODSTAWY FOTOGRAFII – prosta droga do dobrych zdjęć  może jest dla Ciebie?

 

Jeśli:

 • utknąłeś w trybie automatycznym i nie znasz drogi wyjścia
 • Twoje zdjęcia są nieostre, brzydkie, nijakie i nie wiesz dlaczego
 • potrzebujesz, aby ktoś wytłumaczył Ci wszystko najprościej, „po ludzku”
 • chcesz wreszcie nauczyć się robić dobre zdjęcia!

 

ten kurs jest dla Ciebie. Zresztą, co ja będę gadać, przeczytaj opinię uczestniczki poprzedniej edycji:

 

Pomyślałam dwa razy przy zakupie, zanim kliknęłam „kup teraz”. Kolejny kurs dla amatorów, który trzeba przerywać co kilka minut i sprawdzać samodzielnie co znaczy dane słowo? Ilość godzin przekraczająca moje możliwości? Nic z tych rzeczy!

Przerobiłam kurs, nie jeden raz, uważnie analizując jego składowe. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak Natalia przemyślała ten produkt. Kurs ma 8 modułów, po każdym można się zatrzymać, przetrenować i zapamiętać. Materiałów nie jest ani za dużo, ani za mało, w każdym razie wracając do kolejnego rozdziału następnego dnia, masz szansę pamiętać ten poprzedni.

Słownictwo dostosowane do AMATORA. Nawet bardzo oporna na wiedzę w tym temacie osoba, czyli ja, wszystko rozumiała bez zbędnych wątpliwości. Produkt, który otrzymałam w stu procentach zgadza się z reklamą i opisem, spełnił wszystkie moje oczekiwania kryjące się pod słowami PODSTAWY FOTOGRAFII.

Dziękuję Natalia! Martyna Pawlik


 

 

Okej, zainteresowani kursem odesłani na stronę sprzedażową, to ja mogę kontynuować edukację. Chodźcie!

 

 

Problem 1 – całe zdjęcie jest nieostre

 

Tak jakby „poruszone”. Co to znaczy? Brakuje Ci technicznej wiedzy, wiedzy o parametrach ekspozycji. Nie wiesz, jak działa Twój aparat, nie rozumiesz, czym jest ISO i dlaczego ten czas naświetlania jest taki ważny.

 

No właśnie! To on tutaj odgrywa kluczową rolę. Przyjrzyj się schematowi, który dla Ciebie przygotowałam:

 

 

Czas naświetlania ma znaczenie, jeśli fotografujemy „z ręki” i chcemy zrobić ostre zdjęcie.

Im dłuższy czas naświetlania, tym łatwiej jest poruszyć zdjęcie. Krótki czas naświetlania pomoże nam „zamrozić” ruch. Cała sztuka polega jednak na tym, by dobrać odpowiednio krótki czas naświetlania.

Dlaczego, pytasz pewnie.

Zbyt długi czas – poruszone zdjęcie.

Zbyt krótki czas to z kolei zdjęcie zbyt ciemne.

Gdy robisz zdjęcia „z ręki”, bez użycia statywu zalecam maksymalny czas naświetlania 1/160 sekundy. Jeśli dla Ciebie jest to wciąż zbyt długi czas (fotografie wciąż są nieostre, „poruszone”) skróć go, np. do 1/250 s.

 

——

WARTO WIEDZIEĆ

Na stopień „poruszenia” zdjęcia ma także ogniskowa obiektywu. Im dłuższa ogniskowa, tym łatwiej o „poruszone” nieostre zdjęcie.

W teorii, gdy cykasz zdjęcie obiektywem 400 mm, to minimalny czas naświetlania, by uzyskać ostre zdjęcie, wynosi 1/400 sekundy. Dla ogniskowej 35 mm, będzie to 1/35 sekundy. Dla 15 mm, 1/15 i tak dalej…

Potraktujcie to jednak jako ciekawostkę, a podane wartości za warte przetestowania. Wiele zależy od naszych umiejętności, doświadczenia, sprzętu, gęstości bicepsa ;)

——

 

Bardzo pomocna może okazać się także stabilizacja obrazu oraz… statyw!

 

Problem 2 – temat zdjęcia jest nieostry

 

Temat zdjęcia, czyli to, po co złapałaś za aparat, jest POZA POLEM ostrości, jednak część kadru, np. tło lub inne elementy są w polu ostrości:

 

Co zrobiłaś źle? Ostrość została ustawiona nie w tym miejscu, w którym powinna i/lub wartość głębi ostrości jest zbyt mała.

 

Jeśli chcesz mieć naprawdę ostre zdjęcie, zawsze musisz skierować ostrość – punkt AF w temat swojego zdjęcia. Jeśli robisz portret, to ostrość kierujesz na twarz, a najlepiej na oczy! O tym, jak działa autofocus dokładnie opowiedziałam w moim kursie PODSTAWY FOTOGRAFII, którego sprzedaż trwa tylko do 11.11! Cały moduł 5 poświęcony jest właśnie ostrym zdjęciom.

Przeczytaj: czego dokładnie nauczysz się z kursu.

 

Co ze zbyt małą głębią ostrości? Jak już pewnie wiesz, na głębię ostrości wpływa parametr ekspozycji o nazwie przysłona.  Jeśli głębia jest niewielka, należy ją zwiększyć poprzez zwiększenie wartości przysłony. Czyli np. z f/1.8 na f/3.2 lub f/5.6 lub wyżej.

 

Problem 3 – obiekt w ruchu jest rozmyty

 

Tylko ruchome obiekty na zdjęciu są nieostre, rozmyte:

 

Bawiące się dzieci? Pies w biegu. Samochód czy pociąg… Jakaż ja bym była bogata, gdybym dostała złotówkę za każde pytanie, jak robić ostre zdjęcie obiektom w ruchu… No, ale opłaty nie pobierałam, więc jest jak jest ;)

Okej, a więc jak „zamrozić” ten ruch, aby obiekt był w pełni ostry? Czas naświetlania należy skrócić.

Im szybciej porusza się fotografowany obiekt, tym krótszy czas naświetlania musisz zastosować. Przeczytaj mój poradnik, jak robić ostre zdjęcia w ruchu.

 

Można tu zastosować alegorię z mrugnięciem okiem – jeśli nie chcesz nic przegapić, musisz mrugać szybko! Szybkie mrugnięcie = króciutki czas naświetlania.

Jest jednak kruczek… krótki czas naświetlania powoduje, że na matrycę aparatu pada mniej światła, a w efekcie zdjęcie może być zbyt ciemne. Co wtedy? Oczywiście konieczna jest znajomość podstaw fotografii, współdziałania parametrów ekspozycji. A to możecie bardzo łatwo zrobić, ucząc się za darmo z mojego bloga, albo korzystając z kolejnej edycji kursu, gdzie cała wiedza jest uporządkowana i podana w bardzo przystępny sposób. Do wyboru 2 pakiety!


Wszystkie grafiki i zdjęcia pochodzą z mojego kursu wideo PODSTAWY FOTOGRAFII.

Masz wątpliwości? Przeczytaj opinie. Możesz też do mnie napisać. A tu masz wideo, z którego wszystkiego się dowiesz:

4.8/5 - (22 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krystian

Skąd się wzięła zasada że dla 400 mm czas musi być 1/400 s? Jakie jest uzasadnienie tej teorii? Jaka jest jej geneza? Wiele razy ją przeczytałem w internecie ale nigdzie nie ma wytłumaczonego powstania jej. Jest za to wielokrotnie powielana.

aniamaluje

Prosto i fajnie wytłumaczone, a film promo super!

Ryszawa

Bardzo ciekawy post dla początkujących :)

Ania Kalemba

Jak zwykle meeeeeega! Mój fotograficzny guru! ekstra wyglądasz na tym zdjęciu głównym! :)

princess.malpka

Dziekuje za wyczerpujacy temat, kiedys mialam z tym olbrzymi problem na szczescie wraz z praktyka przychodzi obeznanie i nauka wlasnego aparatu :D

Ah ta sprzedaż

Koniec tego wpisu jest jak reklama w kulminacyjnym momencie filmu. Już chciałam wyczytać jak należy dobrać ISO i przysłonę przy króciutkim czasie naświetlania, a tu się strona skończyła :(

Cześć,
Fajne porady, nadają się nawet dla osób takich jak ja – czyli robiących zdjęcia telefonem. Tutaj na szczęście nie liczy się siła bicepsa :D
Pozdrawiam,
Kasia

Karolina

A ja dalej nie kumam tego czasu naświetlania i jak to zrobić TwT”

.gold studio

Świetny artykuł dla początkujących, a wszystkie zasady opisane szczegółowo :D Pozdrawiamy i zapraszamy na naszego bloga fotograficznego!

Last edited 2 lat temu by .gold studio
Hubert

Bardzo fajne porady. Zostawiam ślad do siebie, miłego dnia!

Rafał

super opisane

Buying and selling domains by experts | Hire a broker today! | Sedo

Brokerage Service

Our professionals buy or sell domains on your behalf.

Whether we're buying your ideal domain or selling your premium domains for the best prices, our experienced team of brokers is there for you – dedicated, trustworthy and discrete.

Hire a broker today

For Buyers
Brokerage Service

We acquire your perfect domain

Are you not able to find your desired domain on our marketplace? Or would you simply like to save the time and hassle by having our brokers negotiate for you? Our experts will contact the owner on your behalf and handle all of the necessary negotiations.

Just let us know which domain you are interested in and entrust our brokers with the negotiations. We will assign you a personal domain broker who will initiate negotiations with the owner on your behalf. You as the customer remain discreetly in the background. Guaranteed!
 

 • Domains à la Carte: our experts will acquire your domain,
  even if it isn't for sale at Sedo
 • Individual support: your personal domain broker will advise and consult with you before initiating and solidifying negotiations with the owner on your behalf
 • Guaranteed discretion: customers remain anonymous during negotiations
 • Free Transfer Services included
For Sellers
Domain Marketing

Highest prices for premium domains

Are you the owner of a high-quality domain? Our experts will help you to approach the right buyers – and obtain the best possible selling price for your domain.

Since 1999, our domain brokerage team has completed some of the most chart topping and expensive sales in the industry: Sex.com for 13 m $, dudu.com for 1 m $, kaffee.de for 100 000 €, and many many more. We will assign you a personal domain broker who will initiate negotiations with potential buyers on your behalf. Customers always remain confidential. Guaranteed!
 

 • No upfront costs – You will  only be charged if your domain is sold
 • Guaranteed discretion: Customers remain anonymous during the negotiations
 • Free Transfer Services included
   

Get the domain you really want!

Sell your Top Domain through our brokers

Our Minimum Requirement for Domain Marketing

Your domain consists of no more than two descriptive words.

You agree to an exclusive marketing agreement.

You notify us of any ongoing correspondence and offers already received from interested parties.

Domains with spelling and typographic errors will not be accepted.

You provide us with traffic statistics for the past 12 months.

Premium Domains from our Brokers

A premium domain can help your business establish a strong brand, attract more traffic, and improve your search engine rankings, while potentially reducing your advertising spend. Unlock the power of a premium domain and elevate your brand today.

 

Get your premium domain now

What Sedo can do for you

Domain Appraisal

Our experts will create an individual appraisal of your domain's value.

Domain Promotion

Increased exposure and sales through more than 650 Sedo partners worldwide.

Domain Transfer

Secure transfer transactions even when agreements are reached outside of our marketplace.

Domain Parking

Parked domains receive twice as many bids as unparked domains