rodzaje kompozycji - podstawy fotografii

Kompozycja w fotografii

- 15 zasad, które warto znać!

Zamiast wstępu walnę wprost: kompozycja w fotografii jest mega ważna! To, jak rozłożone są elementy zdjęcia oraz gdzie kadr się kończy i zaczyna, wpływa na finalną ocenę zdjęcia i decyduje o tym, czy fotografia jest dobra, czy raptem przeciętna. Dlatego przygotowałam dla Ciebie ściągę – 11 zasad, które pomogą Ci robić dobre zdjęcia od zaraz! Grzech nie skorzystać, no!

 

Kompozycja w fotografii podstawy fotografii

 

Nim przejdziemy do obiecanej ściągi, szybka legenda: te kolorowe punkty, które oznaczyłam na zdjęciach, to tak zwane MOCNE PUNKTY. Wyznaczają miejsca przecięcia linii. Linie zaś umiejscowione są zależnie od rodzaju kadru. Cała zabawa w kompozycję polega na znajomości zasad, a następnie na umieszczeniu tematu zdjęcia jak najbliżej mocnego punktu.

 

KOMPOZYCJA CENTRALNA

Kompozycja centralna polega na umieszczeniu fotografowanego obiektu w środku kadru proste? Niby tak…

Osoby początkujące upodobały sobie ten rodzaj kompozycji. Nie ma w tym nic złego, ale wbrew pozorom centralne umiejscowienie obiektu nie pasuje do każdego zdjęcia! Kadr centralny sprawdza się przy fotografowaniu symetrycznych obiektów. Ustabilizuje kompozycję i uwypukli to, co chcemy pokazać. Najskuteczniej stosować go, gdy tło pozostanie neutralne, możliwie powtarzalne. No i nie polecam nadużywać kompozycji centralnej.

kompozycja centralna

 

ZŁOTY PODZIAŁ I ZASADA TRÓJPODZIAŁU

Często mylone, jednak są to nieco inne rodzaje rozmieszczenia obiektów w kadrze. W obu przypadkach kadr dzielimy 4 liniami, a miejsca przecięcia to wspomniane wyżej mocne punkty.

Zasada trójpodziału tutaj dochodzi do podziału kadru na 9 równych części:

kompozycja w fotografii - trójpodział

Złoty podział(podział harmoniczny, złota proporcja, boska proporcja (łac. divina proportio)) – podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.¹ Bleeeee! Dociekliwych odsyłam do Wikipedii, a całą resztę zapraszam do przyjrzenia się złotemu podziałowi w praktyce (niemal słyszę Twoje głośne uffff!)

złoty podział w fotografii

 

ZAMIENIAM TRUDNE W FAJNE!

I JESTEM W TO DOBRA…

Jeszcze w październiku startuję z kolejną edycją mojego kursu wideo: PODSTAWY FOTOGRAFII – prosta droga do dobrych zdjęć!

 

 • Twoje zdjęcia są szare, bure i ponure?
 • Nie rozumiesz swojego aparatu?
 • Przytłaczają Cię te wszystkie techniczne kwestie?
 • Nie radzisz sobie z ostrością?

 

Rudziku, jeśli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś TAK – mój kurs fotografii jest dla Ciebie! Nauczę Cię obsługi aparatu, pokażę, jak zrobić ostre zdjęcia, nauczysz się panować nad kolorami, układać elementy w kadrze i wiele więcej!

Zapisz się na listę zainteresowanych, a dam Ci znać, jak wystartujemy! Zapis do niczego nie zobowiązuje.

 

Ania już nauczyła się podstaw fotografii z mojego kursu, sprawdź pozostałe opinie:

 

KOMPOZYCJA SYMETRYCZNA

Z każdego rogu, pod kątem 45 stopni, biegnie linia. Punkty ich styku to oczywiście mocne punkty i to w nich należy umieścić fotografowane obiekty. Można też sobie nie wyobrażać żadnych linii, tylko przyjąć oś pionową lub poziomą i zadbać, by obie strony kadru były do siebie zbliżone wizualnie.

Ten typ kompozycji świetnie nadaje się do zaprezentowania regularnych wzorów, wprowadza skupienie i ład. Paradoksalnie, akcentuje antagonizmy, dzięki czemu w ciekawy sposób możesz przedstawić dwa zupełnie różne światy.

kompozycja w fotografii

symetryczna kompozycja

 

KOMPOZYCJA W FOTOGRAFII ASYMETRYCZNA

Przeciwieństwo symetrycznej kompozycji. Tutaj dążysz do tego, aby dwie strony kadru mocno się od siebie różniły. I znowu, oś może być pionowa lub pozioma.

kompozycja asymetryczna

 

>> Przeczytaj także: błędy fotograficzne czy Ty też je popełniasz?!

 

KOMPOZYCJA GŁĘBINOWA

Umieszczenie fotografowanych obiektów w różnych odległościach od obiektywu. Dzięki odpowiednio niewielkiej głębi ostrości, przedmioty umieszczone dalej od aparatu, zostają rozmyte, co z kolei przekłada się na wrażenie przestrzeni i wielowymiarowości.

zasady kompozycji - kompozycja głębinowa

 

OBRAMOWANIE

Podobnie jak kompozycja głębinowa, dodaje zdjęciu przestrzeni. Najlepiej jeśli obramowanie pasuje do tematu zdjęcia, współgra z głównym elementem i nie odwraca od niego wzroku.

kompozycja w fotografii

 

KOMPOZYCJA OPARTA O LINIE

Zadaniem linii na zdjęciu jest przeprowadzić oko do najważniejszego punktu, tworząc historię, albo wręcz przeciwnie pozwala odbiorcy nieskończenie błądzić wzrokiem po wszelkich załamaniach i okrągłościach ujętych na zdjęciu. Linie mogą być tematem zdjęcia albo stanowić jego tło, dopełnienie. Linie w kadrze czynią kompozycję dynamiczną.

Kompozycja w fotografii – mocne linie
mocne linie w fotografii
Krzywa C
kompozycja w fotografii - krzywa C
Krzywa S

krzywa S w fotografii

 

ZASADA NIEPARZYSTOŚCI

Warto znać tę zasadę kompozycji! Mówi o tym, że na zdjęciu lepiej prezentują się przedmioty w liczbie nieparzystej, a więc 1, 3, 5, itd…

Nie chodzi o to, aby liczyć każdy kwiatuszek, jeśli na zdjęciu jest ich kilka-naście/dziesiąt. Stosujemy ją głównie do większych, bardziej znaczących czy wyróżniających się elementów w kadrze.

zasada nieparzystości

 

KOMPOZYCJA PIONOWA I POZIOMA

Zasada jest prosta jeśli tematem zdjęcia jest podłużny obiekt, biegnący równolegle do linii horyzontu – wybierz kompozycję poziomą. Jeśli fotografujesz obiekt ustawiony poprzecznie do linii horyzontu – kadr pionowy. Dzięki temu unikniesz dużej, pustej przestrzeni po bokach.

kadr pionowy i poziomy (horyzontalny i wertykalny)

 

>> Przeczytaj także: przestrzeń negatywna i pozytywna w fotografii

 

KOMPOZYCJA OTWARTA I ZAMKNIĘTA

Kompozycję zamkniętą rozpoznasz po tym, że wszystkie elementy zdjęcia mieszczą się w kadrze, są niejako „zamknięte” przez obramowanie zdjęcia.

kompozycja zamknięta - kadr zamknięty w fotografii

Kompozycja otwarta jest jej przeciwieństwem – elementy zdjęcia wychodzą poza kadr.

kompozycja otwarta

 

 

Kompozycja w fotografii to jedna z podstaw, a bez podstaw ani rusz. Rudziku, ja wiem, że to na początku jest trudne, że może zniechęcać… Też byłam w tym miejscu, nie radziłam sobie z aparatem, moje zdjęcia były szare i nudne… Takie BLEEE! Dlatego stworzyłam kurs fotografii dla początkujących.

Jestem przekonana, że każdy może robić dobre zdjęcia, Ty także!
Zapisz się na listę zainteresowanych kursem, startujemy jeszcze w październiku!

 

O kompozycji w fotografii nagrałam też wideo:


Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

5/5 - (8 votes)