Z tego artykułu dowiesz się, gdzie założyć bloga. Poznasz najpopularniejsze platformy i samodzielnie wybierzesz tę najlepszą dla siebie :)
A jak już WordPress to ten WordPress.com czy może WordPress.org? A co muszę kupić? A który jest za darmo? Co z hostingiem? Plusy? Minusy? Jej, zwariować można, wiem. Dlatego dziś pod lupę bierzemy trzech dużych graczy; analizuję wady i zalety, a na samym końcu, we wnioskach, przedstawiam swoje sugestie dla blogerów, właścicieli sklepów online i innych, zainteresowanych tematem. Dziś będzie samo mięsko!
Obiecuję Ci, że po lekturze tego artykuły już będziesz wiedzieć, gdzie założyć bloga.
To kompleksowe zestawienie zalet i wad największych serwisów. Raz na zawsze rozprawiam się z mitami, a dzięki analizie i podsumowaniu, wszystko układa się w zgrabną całość. Przeczytaj i podejmij decyzję!
Gdzie założyć bloga?
– WordPress czy Blogger
Oczywiście, że można prowadzić blog zupełnie za darmo. Żeby zarabiać na blogu, i wyglądać przy tym na profesjonalistę, polecam rozwiązanie numer jeden.
WORDPRESS.ORG
Gdzie założyć bloga 2023 – plusy wordpress.org
- W oczach reklamodawców, ale i użytkowników, zyskujesz na wiarygodności.
- Jesteś stuprocentowym właścicielem bloga.
- W sieci znajdziesz także masę pięknych szablonów. Mój pochodzi z ThemeForest, gdzie ceny zaczynają się od £2. Istnieje także ogromna baza szablonów zupełnie za free.
- Ogromna liczba wtyczek (plugins), które pozwalają zamienić blog w portal, dodać wyskakujące okienka zapisu na newsletter, chronią przed atakami hakerów. Oczywiście wiele z nich jest płatnych, ale spokojnie można sobie dać radę na wersjach darmowych. Wiem z autopsji.
- Możliwość podpięcia dowolnej sieci reklamowej (np. Google AdSense itp.).
- Możliwość zarabiania poprzez sieci afiliacyjne.
- Nieograniczony dostęp do edycji kodu HTML – masz pełen wpływ na wygląd Twojego bloga.
- Możesz edytować strukturę linków.
- Dostęp do edycji bloga/strony z poziomu FTP.
- Instalacja WordPress.org, jak i dowolnego szablonu jest bezproblemowa i szybka.
- Duże możliwości pracy nad SEO bloga, jak i pojedynczych postów.
>>Przeczytaj PODSTAWY SEO – WORDPRESS by Twój blog był wyżej w wyszukiwaniach Google!
- Pełna kontrola SPAMu, dzięki odpowiednim wtyczkom.
- Możliwość podpięcia Google Analytics – dostęp do statystyk to podstawa, jeśli chcesz zarabiać na blogu!
- Z łatwością możesz udostępnić bloga innym osobom, przypisując im różne funkcje i uprawnienia.
- Dzięki wtyczkom możesz także dowolną stronę zamienić w sklep online (zobacz mój sklep online, postawiony na WordPress.org) czy forum.
- WordPress.org jest darmowy, ale…
Minusy wordpress.org
- Do korzystania z tej platformy potrzebujesz „domu” dla swojego bloga, czyli hostingu . Hosting to usługa internetowa, którą musisz wykupić. Jej cena uzależniona jest od liczby osób, które odwiedzają Twojego bloga w ciągu miesiąca, na początku nie będzie ona zbyt duża, a więc i cena całkiem do przełknięcia.
Zgarnij 10% rabatu na hosting!
Często pytacie mnie, gdzie ja mam swój hosting. Firma, która się mną opiekuje to HashMagnet.pl, i… ma dla Was rabat! Kliknij tutaj, by zgarnąć 10% zniżki na pierwszy rok hostingu.
hasło rabatowe: jestrudo
Dla użytkowników innych serwisów, HashMagnet ma też specjalną ofertę: Masz już zarejestrowany i opłacony hosting w innej firmie, a chcesz się do nas przenieść przed jego wygaśnięciem? Możesz otrzymać od nas do 6 miesięcy ważności usługi gratis, aby wyrównać okres, który pozostał u poprzedniego dostawcy. Skontaktuj się z nami po szczegółowe informacje.
- Dla początkujących blogerów rozbudowane menu WordPress.org może być zniechęcające, ale z drugiej strony daje także masę możliwości.
- Zaawansowana edycja szablonu (nie mówię tutaj o podstawach, jak font, kolory, rozmiar, szerokość) wymaga znajomości kodu HTML.
- Samodzielnie musisz także wykonywać aktualizacje WordPressa, jak i wtyczek.
- Samodzielnie musisz zadbać o SEO.
- To Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo Twojego bloga i backup. Zwróć uwagę czy Twój dostawca hostingowy w swojej ofercie ma także regularny, częsty backup danych. To bardzo ważne! U Opiekuna backup zapisywany jest co 24h. Alternatywnie – istnieją także wtyczki, które robią backup, ale nie wypowiem się o ich skuteczności.
- Koszt hostingu wzrasta wraz z:
a) wykorzystaniem przestrzeni dyskowej
b) liczbą Unikalnych Użytkowników (UU)
> Jak już podejmiesz decyzję, gdzie założyć bloga, przeczytaj o narzędziach przydatnych w blogowaniu! Oraz listę rzeczy do zrobienia na samym początku.
WORDPRESS.COM
Gdzie założyć bloga za darmo – plusy wordpress.com
- Za darmo.
- Darmowa domena z końcówką „wordpress.com”: tojestprzykład.wordpress.com.
- Udostępnia możliwość podpięcia swojej domeny.
- Możliwość wykupienia dodatkowych skórek czy aplikacji.
- Backup bloga wykonywany jest automatycznie i regularnie.
- Możliwość zarabiania na blogu poprzez system WordAds.
- Dodatkowy ruch generowany przez klikalne TAGI innych użytkowników.
Gdzie założyć bloga – minusy wordpress.com
- Ograniczone możliwości edycji postów oraz szablonów.
- Limitowana przestrzeń dyskowa – 3 GB (przypominam, że Blogger daje Ci aż 15 GB!)
- Tak jak w przypadku bloggera (blogspota), nie Ty jesteś właścicielem bloga, a firma Automattic (WordPress).
- Nie musisz martwić się o uaktualnienia wtyczek/WordPressa.
- Posty nie pozycjonują się tak rewelacyjnie, jak te tworzone na Blogspocie – Google kocha swoje dzieci i to o nie się troszczy. Simple.
- Podpięcie swojej domeny kosztuje $18 rocznie lub $13, jeśli posiadasz już domenę wykupioną gdzieś indziej (dodatkowo licz się więc z kosztem domeny).
- Aby zarabiać poprzez system WordAds musisz posiadać swoją własną domenę.
- WordPress.com może emitować swoje reklamy do niezalogowanych użytkowników.
- Nie możesz personalizować struktury linków.
- Nie możesz personalizować szablonu – nie masz dostępu do plików.
- Nie możesz dodać swoich kodów css czy skryptów.
- Nie możesz skorzystać z licznych pluginów, jakie WordPress.org oferuje swoim klientom.
- Nie możesz podpiąć kodu Google Analytics. Kicha!
- Nie możesz dodawać żadnych reklam, za wyjątkiem systemu WordAds.
- W stopce zawsze widnieje aktywny link do WordPress.com, który „przekazuje” część Twojej „SEO mocy bloga” właśnie temu adresowi. Nie masz na to wpływu.
- Część znaczących dodatków i skórek jest płatna. Po wykupieniu kilku upgrades koszt bloga na WordPress.com przerośnie koszty bloga na WordPress.org.
- Nie możesz sprzedać swojego bloga, bo nie jesteś jego właścicielem.
Mam nadzieję, że teraz wyraźnie zarysował Ci się w głowie pewien podział, a na pytanie „gdzie założyć bloga” raczej nie odpowiesz, że na WordPress.com. Jeśli zależy Ci na darmowej platformie, zdecydowanie wygrywa tutaj Blogger. Zresztą przejdźmy do jego charakterystyki, zaraz się sam przekonasz, Rudziku!
BLOGGER / BLOGSPOT
Gdzie założyć bloga – plusy blogger
- Bloga na bloggerze założysz za darmo.
- Darmowa domena: tojestprzykład.blogspot.com
- Należy do Google – działa szybko, sprawnie, nie ścina się, nie wiesza, nie przeciąża, gdy nagle na stronę zlecą się tysiące czytelników.
- Intuicyjne, choć skromne menu.
- „Wbudowane” szablony dość łatwo personalizować – zmienić w nich kolory, font czy rozmiary szpalty, boczną kolumnę itd., bez konieczności znajomości HTML’a.
- Jedno konto do wszystkiego – Gmail, Blogger, Google Drive, ankiety, Google Keep etc… Nie musisz więc pamiętać miliona haseł, wystarczy jedno. Bardzo sobie cenię narzędzia, jakie udostępnia Google.
- Możliwość podpięcia własnej domeny, a więc nie jesteś skazany na paskudną nazwę, tylko możesz sobie ładnie podmienić np. na tojestprzyklad.pl.
- Możliwość umieszczenia agregatorów reklam (np. Google AdSense), a więc i zarabiania na blogu.
- Łatwo pozycjonuje się w wyszukiwarkach.
- Nie musisz martwić się o aktualizacje wtyczek i Bloggera.
- Backup bloga wykonywany jest automatycznie i regularnie.
- Z łatwością podepniesz kod Google Analytics.
Gdzie założyć bloga 2023 – minusy blogspot
- Ograniczone możliwości edycji posta. Masz określoną liczbę narzędzi do edycji tekstu, a jak Ci się nie podoba, musisz nauczyć się języka HTML.
- Blogger oferuje tylko kilka podstawowych szablonów do wyboru, które są na dodatek paskudne i bleee.
- Szablony „zewnętrzne”, czy to kupione, czy pobrane za darmo z sieci, nie pozwalają na tak intuicyjną edycję. W ich przypadku podmiana drobnych elementów wymaga grzebania w kodzie. Nie mnie oceniać, czy to łatwizna, czy katorga (osobiście wybieram bramkę numer dwa!), ale warto mieć ten aspekt na uwadze – te fajnie wyglądające skórki trzeba umieć sobie zmienić.
- Ograniczona liczba wtyczek czy dodatków. Nawet nie zaczynaj szukać, no chyba, że masz ambicję, by mieć analogowy zegar w bocznej szpalcie albo kota zamiast kursora.
- Brak kontroli nad SPAMerskimi komentarzami.
- „Wbudowane” statystki Bloggera przekłamują rzeczywistość.
- Ograniczona przestrzeń dyskowa na zdjęcia – musisz się pilnować, jakich rozmiarów pliki umieszczasz na blogu. Na jedno konto Google przypada 15 GB. A więc uważaj także na maile, pliki na Google Drive itd…
- „Wbudowane” szablony nie są zbytnio, jakby to delikatnie ująć, zachęcające.
- Brak kontroli nad blogiem – blog nie jest Twoją własnością i gdyby Google miało taki kaprys, może w jednej chwili pozbawić Cię strony, nad którą pracowałeś miesiącami, latami. Moja Sis miała bardzo podobną sytuację na Tumblr – przez kilka lat zgromadziła wokół siebie dziesiątki tysięcy osób, zarabiała coraz lepsze pieniądze, a z dnia na dzień jej konto przestało istnieć. Do tej pory nikt z Tumblr nie wyjaśnił jej dlaczego.
Podsumowując
Z bezpłatnych platform zdecydowanie wybija się Blogger – jeśli dopiero chcesz spróbować swoich sił w nowej roli, wybierz tę platformę. Będziesz mógł na niej zarabiać, a jak trochę pogrzebiesz w kodzie, to i uda Ci się zrobić całkiem ładnego bloga.
Jeśli zaś bardzo poważnie podchodzisz do tematu blogowania, a wydatek około 100 zł/rocznie jest okej, wybieraj WordPress.org bez zastanowienia. Żeby na blogowaniu zarabiać, to także ta platforma. Niezależnie, czy myślisz o własnym sklepie, czy o działaniach z reklamodawcami.
No, teraz już wiesz, gdzie założyć bloga, prawda?
> Jeśli brakuje Ci pomysłów na tematy na bloga to klikaj w link!
Blogger jako ta wersja darmowa i początkowa dla blogera ma jeszcze tą zaletę, że łatwo ją później przenieść do własnego WordPressa :) Dla zupełnie startujących Blogger jest dobry, przynajmniej póki nie mają jeszcze za dużo treści, ale warto od razu wykupić i nadpisać stronkę własną domeną. Dzięki temu przy przeniesieniu… Czytaj więcej »
Zgadzam się; darmowa wersja systemu WordPress na wordpress.com jest fatalna – pisze to jako osoba, która już jakiś czas pracuje na własnym hostingu i w systemie WP. Gdybym zaczynała od wordpress.com, w życiu bym tego systemu nie tknęła później :-) Na początek i dopóki nie ma kasy na własny hosting… Czytaj więcej »
Podoba mi się to, że przedstawiłaś wady i zalety poszczególnych platform w tak obiektywny sposób :) Ja od dłuższego czasu siedzę na Bloggerze, a próby przerzucenia się na WordPress (z końcówką .org, rzecz jasna) skończyło się niepowodzeniem i porażką. Blogger to chyba moja pierwsza miłość i tak już zostanie :P… Czytaj więcej »
Samej w życiu nie podjęłabym się przenoszenia czegokolwiek, także wierzę, że to nie było łatwe!
A i masz rację, żadna z tych platform nie jest idealna i trzeba samemu zdecydować, jakie korzyści są dla nas kluczowe.
Idealne nie są to fakt. Pewnie dzieje się tak, gdyż Blogger, jak i WordPress com, maja mocno ograniczone możliwości. Wielu rzeczy po prostu nie możemy zrobić, ot urok darmowych systemów. Ale? jednak Blogger ma tę przewagę nad WordPress, że do Bloggera możemy podpiąć bez problemów własną domenę, a na WordPress… Czytaj więcej »
Też mam blogi na bloggerze i zakładam, że to się długo nie zmieni :D
Jakbyś miała jakieś problemy w trakcie, to pisz! Będę pomagać na ile umiem! :)
Od dawna już męczę się z dylematem – czy przenosić się na WordPress czy nie. Blogger rzeczywiście jest bardzo łatwy i przyjemny w obsłudze, jednak WordPress – bardziej profesjonalny i posiada mnóstwo funkcji, o których użytkownicy blogspota mogą sobie tylko pomarzyć. Myślę że taki artykuł będzie bardzo pomocny dla wielu… Czytaj więcej »
Jeśli masz już kupioną domenę, to super, zachowujesz ją – nie musisz kupować jeszcze jednej. Jedyne co potrzebujesz to hosting. Hosting możesz sobie znaleźć np. wpisując w google „tani hosting”. Pierwsze co mi wyskoczyło to hekko https://www.hekko.pl/hosting_www.html za 50zł za rok. To nie jest reklama! To tylko pierwsze co wyskoczyło… Czytaj więcej »
Koszta są, ale tylko w przypadku wordpress.com, a o jakim wordpressie mówisz Ty Marta? Moim zdaniem nie ma sensu skakać z bloggera na wordpress.com, jak już się zdecydujesz, to tylko wordpress.org. Jeśli właśnie tam celujesz, to nie ma problemu z domeną. Oczywiście nie mam pojęcia, jak to się podpina, ale… Czytaj więcej »
WordPress to także system, który można pobrać i używać na innym hostingu niż WordPress.org – w ten sposób można samemu zdecydowac o kosztach hostingu
A o jakich to funkcjach mogą tylko pomarzyć posiadacze blogów na blogspocie?
Wordpress jest stanowczo mniej intuicyjny – czyżby dlatego uważany był za bardziej profesjonalny?
Z samodzielnego WordPressa możesz zrobić jakąkolwiek stronę potrzebujesz, nie tylko blog. Do dyspozycji masz multum szablonów, rozbudowane statystyki, backup, zarządzanie reklamami, listy mailowe, możesz postawić sobie sklep i podpiąć system do płatności online/ wysyłek. Jak masz dużo zdjęć to możesz je hostować w innym miejscu. Do tego rozbudowane formularze kontaktowe,… Czytaj więcej »
N Blogspocie tez można zrobić stronę w bardzo łatwy sposób i masz tam formularz kontaktowy bez kombinacji alpejskich. A w systemie wp żeby coś znaleźć we wtyczkach, trzeba szukać po angielsku lub po nazwie; nie każdy zna angielski zwłaszcza chodzi o słownictwo związane np. z seo, czy blogowaniem w ogóle.… Czytaj więcej »
Nie o to tutaj chodzi, nikt nie kwestionuje tego, że Blogger jest prosty w obsłudze to jest właśnie jego cel. WordPress jest mniej przejrzysty, ale to, dlatego, że oferuje dużo więcej możliwości i opcji. Jeśli chce się stworzyć stronę internetową/bloga na wordpresie (.org) to trzeba w tym dłużej posiedzieć i… Czytaj więcej »
Spadasz nam z nieba <3 wczoraj spędziłyśmy pół wieczoru szukając najlepszego hostingu i próbując ogarnąć o co w tym właściwie chodzi :D
Brunetka
Bardzo fajnie, że wypowiedziałaś się w temacie jako osoba, która korzystała również z Bloggera i wiesz czym „pachną” obie platformy. Gdybym miała kiedyś prowadzić jakąś internetową działalność, to na pewno przeniosłabym się na WP, a tak to pozostaję na Bloggerze. Co do zewnętrznych szablonów dla tej platformy, to mamy (że… Czytaj więcej »
O, super, że rzuciłaś te linki tutaj. Często funkcjonuje w sieci przekonanie, że jak blogger, to tylko mały potworek, a to nie jest prawda!
hmm
Bardzo podoba mi się zestawienie. Jest krótko rzetelnie i na temat. Idealnie się wstrzeliłaś z tym postem bo akurat przeniosmy bloga i każda opinia, informacja jest cenna.
Buziaki
Blondynka
Zaczynałam od bloggera, od ponad roku siedzę na wp – to była dobra zmiana :)
Dopiero co sama założyłam bloga i długo się zastanawiałam co wybrać. Bałam się robić wszystko sama na wordpress.org, ale ostatecznie na to się zdecydowałam. Czytając Twój wpis widzę, że to było najlepsze rozwiązanie! Dzięki :)
Bardzo lubiłam Bloggera, ale do czasu. Aktualnie korzystam z WP i bardzo chwalę sobie ten system. Świetny wpis mówiący o wszystkich najważniejszych aspektach blogowania na różnych platformach! :)
Bardzo dziękuję za ten post. Teraz już wiem o co kaman i czym się różnią WordPressie jeden od drugiego :)
Myślę, że zdecyduje się w tym roku na przenosiny na WP. ;) ten lepszy, rzecz jasna :)
Pięknie to wszystko podsumowałaś! Ja sama się przeniosłam na WordPressa i jest mi tam superfajnie :)
Zdecydowanie przechodzę na WordPress.org, ale nie wiem kiedy. Po prostu – boję się. Tego, że zapomnę o tym aktualizowaniu wtyczek, że nie dam rady sobie tych SEO probić, że nie umiem HTML, a nie znam nikogo, kto w miarę tanio i ładnie ,,zrobi” mi wygląd. Ale jestem pewna, że następnym… Czytaj więcej »
Ważne, że już jesteś zdecydowana! ;)
A czy z worpress.com mozna sie przeniesc bez problemow na wordpress.org?
Zgadzam się z Tobą Natalio. Blogger z darmowych platform oferuje największą niezależność, ale jednak blog na wordpress.org to ogromna wygoda i chyba warta tego inwestycja. Pozdrawiam serdecznie Beata
[…] Porównanie najpopularniejszych miejsc w internetach, gdzie można założyć bloga […]
No tak ;)
O co chodzi w „Wbudowane” statystki Bloggera przekłamują rzeczywistość?
Są niedokładne. Dlatego polecam zainstalować sobie statystyki Google Analytics i tam mierzyć co i jak :)
[…] na jakieś platformie chcesz tworzyć swoje miejsce w sieci. Świetnie przedstawiła to Natalia z JestRudo w jednym ze swoich tekstów. Natalia wskazuje plusy i minusy zarówno Blogera (blogspot.com) jak i WordPressa (wyjaśnia […]
[…] Porównanie najpopularniejszych miejsc w internetach, gdzie można założyć bloga […]
sam projektuje strony na wordpress i powiem tyle że to bardzo dobra platforma na której można zrobić praktycznie wszystko należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu WP odpowiednio i aktualizowaniu gdyż WP zostawiony sam sobie może być podatny na ataki i włamania. Dodatkowo pagebuilder zastosowany dla WP daje też duże możliwości edycji… Czytaj więcej »
[…] w WordPressa właśnie, ale każda platforma ma swoje wady i zalety. Pokusiłam się kiedyś o analizę tych najpopularniejszych rozwiązań, aby każdy mógł podjąć decyzję […]
Próbowałam kiedyś z bloggerem (serio, miałam blog) i było OK. Dało się pogrzebać w szablonie tak, żeby był estetyczny i kolorystycznie dopasowany do mojego gustu. Co do narzędzi do tworzenia wpisów – wydaje mi się, że też jest OK… chyba, że ktoś lubi ZmIeNiAć czcionki co jedno słowo. Na wordpress… Czytaj więcej »
Tak, zdecydowanie chodzi o ten z końcówką org! ;)
Dzięki za obiektywizm,porównanie mocnych i słabych stron platform.Już wiem gdzie założę bloga…)
Od dłuższego czasu przeczesuję rożne fora w poszukiwaniu informacji, gdzie założyć profesjonalnego bloga. Po lekturze artykułu oraz waszych wpisach zdecydowałam się na wersję: domena + własny serwer. Od 10 dni testuję serwer SafeServer przeznaczony dla blogerów (miał zainstalowanego WordPressa). Na razie nie mam zastrzeżeń. Mimo, że mój blog był od… Czytaj więcej »
Kasiu, polecam Ci wyszukiwarkę na moim blogu, o seo już pisałam.
Dziękuję Ci za ten wpis… własnie jestem w procesie twórczym ;) Mam nadzieję, że ogarnę. Będę się tu wspierać wiedzą i doświadczeniem :)
Ciekawe zestawienie i porównanie wad i zalet. Nie zastanawiałem się nigdy nad darmowymi rozwiązaniami i od razu zdecydowałem się na płatne. Po co ma ograniczać nas technologia skoro sami się nie ograniczamy;)
Prowadzę bloga o dekoracjach na skrypcie wordpress na własnej domenie. Bardzo, ale to bardzo sobie chwalę.
Tak, jest po Polsku! ;)
Łoo! Super to wyjaśniłaś! Dziękuję!
[…] Jeżeli zastanawiacie się gdzie założyć bloga, to z pomocą przyjdzie Wam Natalia z Jest rudo. Niesamowicie przydatny wpis także dla tych, […]
hej jeste wlasnie juz powiazana z opiekunbloga dzieki temu wpisowi, za chwile zaczne dzialac na wordpressie, ale mam pytanie techniczne: kontaktujac sie z opiekunembloga przez maila otrzymywalam szybkie i rztelene odpowiedzi. ale patryk pisze, ze na paneluklienta pomoc sie otrzymuje czy tez odpowiedz w 10min. Gdzie wiec na panelu klienta… Czytaj więcej »
Przy Bloggerze piszesz: „Ograniczone możliwości edycji posta. Masz określoną liczbę narzędzi do edycji tekstu, a jak Ci się nie podoba, musisz nauczyć się języka HTML”. Serio? Ja myślę, że akurat ma dość sporo możliwości, a jak dodasz jeszcze możliwość ustawień przy szablonie, to daje nam już naprawdę przynajmniej zadowalający wachlarz… Czytaj więcej »
Porównując bloggera do wordpress (a więc i nieskończonej liczby wtyczek, w tym VC) a, wciąż pozostanę przy opinii, że te możliwości są ograniczone.
Sama porównuję te dwa „systemy” od lat. Tzw. „wtyczki” – hmmm – na Bloggerze niepotrzebne. Ta wstawiasz bez problemu różne „gadżety” (w wielu przypadkach o podobnym działaniu, co owe „wtyczki” na WordPressie i to z wielu stron dostępnych w sieci. Dla mnie te wordpressowe dodatki zbyt często są po prostu… Czytaj więcej »
Bardzo pomocny tekst. Dzięki.
Aniu, ja też nie wiem, bo ta sytuacja mnie nie dotyczy. Skoro kontaktowałaś się z BOK, to dowiedz się, dlaczego „tylko wordpress”? Może z jakiś technicznych przyczyn nie jest to możliwe?
Jeśli zdecydujesz się na wordpress.org i własny hosting i domenę, polecam Opiekuna Bloga: https://goo.gl/J9M85R
.Bardzo dziękuję za odpowiedź.
[…] dużo przydanych instrukcji znalazłam na blogu jestrudo.pl, porady udzielone przez Natalię Sławek były dla mnie jak mapa, jak światełko, które […]
[…] >>> Gdzie założyć bloga? (JestRudo.pl) […]
[…] jej bloga nie znają? Wracając do tematu tworzenia strony to własnie u Natalii trafiłam na wpis opisujący platformy do prowadzenia bloga – solidne zestawienie z wszystkimi plusami i […]
„W oczach reklamodawców, ale i użytkowników, zyskujesz na wiarygodności.”. nie jestem reklamodawcą, ale jako „zwykłej czytelniczce” nigdy nie przyszło mi do głowy, aby właścicieli blogów nie na wykupionym hostingu zarzucić brak wiarygodności. albo wierzyć totalnie we wszystko co zostało napisane na blogu tylko dlatego, że jest na wykupionym hostingu i… Czytaj więcej »
„Tak jak w przypadku bloggera (blogspota), nie Ty jesteś właścicielem bloga, a firma Automattic (WordPress).” – no, niezupełnie. WordPress to system do pisania bloga. Jeśli wykupisz sobie hosting, to jesteś jednak bardziej „u siebie” niż na Blogspocie. A twórcy WorpdPressa mają raczej niewiele do powiedzenia na temat umieszczanych na blogu… Czytaj więcej »
A jeśli wykupię hosting i domenę na stronie, która oferuję instalację WordPress? TO wyjdzie na to samo czy lepiej zrobic to na worpress i wgrać na wykupiony hositng i domenę? :D
To między innymi ten wpis pokazał mi jak zacząć- co więcej – jak się nie poddawać. było warto! Dziękuję :) dziś mam swój blog, który sprawia mi wielką przyjemność! a tych, którzy pytają jak zacząć- odsyłam zawsze do Ciebie.
http://fitstaszki.pl/- a to moje dzieło :)
Pozdrawiam
Magda
Absolutnie nie zgadzam się, że blogspot / blogger ma skromne menu!!! Akurat ma sporo funkcji i to bardziej instuicyjnych, niż wordpress. Też ma własne gadżety + można dołożyć gadżety ze stron zewnętrznych.
Kupując domenę na worpress.org z końcówką przykład.blog, przykład.net można to później ustawić jako przykład.pl ?
Dzięki za odp.
Trochę dziwne pytanie i nie wiem, czy je dobrze zrozumiałam. Jeśli stworzysz sobie adres PRZYKŁADOWO:1 23456qwerty.wordpress.com, to o ile nikt inny nie zarejestrował to możesz wykupić domenę .blog (czyli adres brzmi: 123456qwerty.blog). Nie będzie on jednak równoznaczny z 123456qwerty.pl. Musisz wykupić sobie domenę .pl, żeby stworzyć adres 123456qwerty.pl, ale będa… Czytaj więcej »
A jak można potem na tym ostatnim rekomdowanym płatnym blogu wybrać adres z końcówką PL, skoro tego u nich wybrać od razu nie można?
Najlepiej rejestrować domenę i kupować hosting w firmie, która albo jest polaska albo ma swój polski oddział – wtedy z domeną .pl nie ma problemu
świetny wpis! jeden z bardziej przejrzystych, które znalazłam i przede wszystkim konkretny!
Temat jest nadał aktualny. Do przewag WP warto odnieść darmowe motywy. Kilka z nich możecie znaleźć na stronie: https://www.templatemonster.com/pl/darmowe-motywy-wordpress/
dzień dobry. Wszystko fajnie, ale odpowiedz mi na jedno pytanie. Chodzi mi o przeniesienie bloga z Onet.pl który znika z dniem 31 stycznia. BOK Onetu pisze mi, że tylko na WordPress. Ja bym wolała na Blogspot. Czy jeśli to zrobię to będzie legalne czy nie i jakie mogą być konsekwencje.… Czytaj więcej »
Czy wordpress.org. jest w języku Polskim? Chcę założyć profesjonalnego bloga, ale słabo znam angielski.
Może być po angielsku. Jak sobie wykupujesz hosting u polskiego usługodawcy, będziesz mieć polską nakładkę. Ale nazwy wtyczek i ich opisy są po angielsku.
Porównanie IMO trochę bez sensu. Dlaczego brana pod uwagę jest tylko darmowa wersja WordPress.com, a jednocześnie WordPress.org, który wymaga zapłacenia za serwer?
Osobiście preferuję WP, jako, że wygląda o wiele profesjonalniej aniżeli Blogger (o motywach mówię rzecz jasna). A i kokpit WP jakoś jest dla mnie bardziej przejrzysty z większymi możliwościami w porównaniu do Bloggera. Jeśli o WP.org chodzi, to nie taki diabeł straszny. Prowadzę stronę i na nim, i jedynie z… Czytaj więcej »
Super artykuł. Sama uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest własny serwer i domena. Daje to nam największe pole manewru i pełną kontrolę nad tym co i jak publikujemy. Nie wyobrażam sobie teraz blogowania w serwisach typu blogger. A żeby pomóc młodym bloggerkom i blogerom w stworzeniu własnej strony w oparciu o… Czytaj więcej »
A ja posiadam swojego bloga na wordpress.com i strasznie irytuje mnie ograniczona możliwość w dopasowywaniu wyglądu bloga do moich potrzeb.. Szukam sposobu przeniesienia się na blogspot, ale jak tak patrze po internetach to większość postów jest o tym jak przenieść się z bloggera na wordpressa? Wtf? Może chodzi im o… Czytaj więcej »