Jak przejść na własną domenę

Jak przejść na własną domenę blogspot

- aktualizacja 2019

Domena Blogger – okazuje się, ze temat wcale nie jest wyczerpany. Od kiedy zamieniłam końcówkę .blogspot.com na .pl, regularnie dostaję od Was maile, chcecie wiedzieć „z czym to się je”.

Wcale nie dziwi mnie, że tyle osób nie ma pojęcia, jak przejść na własną domenę z Bloggera, sama kiedyś nie rozróżniałam domeny od hostingu i całe te techniczne kwestie interenetów wydawały mi się dziwnym hokus-pokus…

Dlatego dziś krotko, ale treściwie podpowiem jak przejść na własną domenę, oraz dlaczego warto.

 

Jak przejść na własną domenę Blogger

 

Przede wszystkim należy odróżnić dwa pojęcia: DOMENA i HOSTING.

 

Co to jest domena

 

DOMENĄ nazywamy adres internetowy, ten, który wpisujecie w przeglądarce. U mnie www.jestrudo.pl.

Domena jest unikatowa, każdy adres musi prowadzić tylko do jednego bloga/strony internetowej. Poza tym domena jest tania! Uwierzycie, że za moja zapłaciłam 9,90 zł + VAT/rok. Najpopularniejsze końcówki (.pl, .com, .com.pl) są równocześnie najtańsze.

 

Co to jest hosting

 

HOSTING to dom dla naszego bloga. W uproszczeniu (inaczej nie umiem) jest to serwer, gdzie znajdują się wszystkie treści, jakie wgrywamy na bloga, a wiec zdjęcia, notki, komentarze.

Hosting jest wbudowany w platformę Blogger (Blogspot) i jest bezpłatny. Jeśli zdecydujesz się na przeniesienie bloga na inną platformę np. WordPress (a wiec i wszystkich wgranych tu plików) na inny serwer – musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

 

 


Niektóre firmy hostingowe bezpłatnie pomagają w przeniesieniu bloga z platformy Blogger na WordPress.
Ja korzystam i polecam gorąco usługi firmy OpiekunBloga.pl, a także mam dla Ciebie 10% rabatu, na pierwszy rok hostingu u nich na hasło: jestrudo

 

Kupując domenę, nie musisz jednocześnie wykupywać hostingu, możesz podpiąć wykupioną domenę pod konto Blogger. To Twoja decyzja.

Ok, to już mamy zarys.

 

>> Przeczytaj także gdzie założyć bloga – WordPress czy Blogger.

 

 

Jak podpiąć własną (niestandardową) domenę pod konto Blogger?

 

 1. Sprawdź dostępność swojej domenyIstnieje wiele serwisów, które oferują takie usługi, ja bez wahania wybrałam firmę OpiekunBloga. To oni postawili mój sklep, opiekują się blogiem i naprawiają wszystkie te rzeczy, które regularnie zdarza mi się psuć. Bardzo polecam.

 

2. Od razu po zakupie domeny otrzymasz informację co dalej zrobić. Całą techniczną cześć podpięcia pod konto Blogger zrobią za Ciebie. Koszt domeny z końcówką .pl to 13,90 zł. Oczywiście dotyczy tylko domen zakupionych u Opiekuna.

 

3. Ciesz się swoją nową i profesjonalną nazwą ;)

 

 

Co zyskujesz dzięki własnej domenie?

 

  • prestiż :)
  • wygodę (zamiast długiego adresu z blogspotem na końcu, podpisujesz się tylko swoją nazwą)
  • zwiększenie wiarygodności dla potencjalnych współpracowników
  • wspomaga promowanie marki/produktu/usług

Gorąco Was zachęcam do rozważenia przejścia na swoje. Komfort blogowania bardzo wzrasta!

Jeśli macie jakieś pytania, postaram się odpowiedzieć w komentarzach, choć ze mnie dupa, a nie ekspert.

 

 

Co po roku?

Standardowy okres, na jaki wykupujemy domenę, to jeden rok. Po tym czasie należy ją odnowić. Koszt odnowienia domeny z końcówką .pl to 69,90 zł. Rzeczywiście troszkę drożej, ale po 12 miesiącach będziesz już wiedzieć, czy profesjonalne blogowanie jest dla Ciebie. Jeśli tak, te niemal 70 zł nie jest dużym wydatkiem.

 

 

Pomogłam? ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER po więcej przydatnej wiedzy i inspiracji!

 

4.5/5 - (16 votes)