Trendy w fotografii 2023

Po raz piąty mam dla Ciebie najświeższe trendy w fotografii na 2023 rok! Aż 11. Te podobają mi się szczególnie – zmierzamy w kierunku vintage obróbki, nie zabraknie czarno-białych kadrów, pracy ze standardowym analogowym filmem… Ale że sztuka kocha kontrasty, jest i miejsce na neony i szalone eksperymenty. Przeczytaj uważnie, a potem z łatwością wyprzedzisz konkurencję, robiąc najmodniejsze zdjęcia w 2023!

 

Trendy w fotografii 2023

Psst, jeszcze jedno, Rudziku! Przede wszystkim rozwaga. Zalecam zachowanie dystansu do poniższych trendów fotograficznych, choć to nie tak, że sobie je wymyśliłam. Wręcz przeciwnie – wstrzymywałam się z publikacją, by zweryfikować te predykcje. Jednakże nie musisz od razu porzucać swojego wypracowanego stylu i wbijać się w któryś z nowych nurtów, jak w przyciasne jeansy. Widok nie będzie seksowny. Podobnie jest z robieniem rzeczy wbrew sobie.

Eksperymentom powiedz głośne TAK!, ale nie przekonuj samego siebie, że coś, co do tej pory powodowało obrzydzenie, nagle stanie się tematem numer jeden, ok?

 

1. RETRO OBRÓBKA I VIBE – jeden z trendów fotograficznych w 2023

Ten trend będzie przebijał się w 2023 nie tylko przez wiele fotografii, ale przewidywany jest powrót grafik w tym stylu, mebli czy tapet. Coraz więcej osób sięgnie po analogowe aparaty i klisze. Ci, którzy wolą pozostać przy cyfrowych odpowiednikach, mają do dyspozycji ogrom filtrów i efektów, które nadadzą ich zdjęciom TEN RETRO VIBE.

> Jeśli znasz Photoshopa lub GIMPa, polecam Ci moje retro nakładki oraz gotowe filtry kolorystyczne – akcje do Photoshopa; ja szczególnie często korzystam z zestawu KLIMATYCZNYCH

Z aplikacji zawierających ten styl filtrów, polecam VSCO CAM i Afterlight. A jeśli masz ochotę przetestować coś jeszcze, łap: https://www.jestrudo.pl/aplikacje-do-zdjec/

 

2. FOTOGRAFIA CZARNO-BIAŁA POWRACA

Ja się pytam, czy ona kiedykolwiek gdziekolwiek zniknęła..?

Niemniej w kilku źródłach spotkałam się z rosnącym trendem na zdjęcia black&white. Biorąc pod uwagę modę opisaną powyżej, foty B&W to całkiem logiczne połączenie z nurtem vintage.

Jeśli masz ochotę na takie foty i mało czasu na obróbkę, mam dla Ciebie produkt idealny – akcje do Photoshopa!

>> Moje ulubione to MAŁA CZARNA oraz WĘGIEL

 

3. EKSPERYMENTY

„Filtry” i „warstwy” tworzone jeszcze na etapie fotografowania, nie obróbki zdjęć, nietypowe zastosowanie akcesoriów fotograficznych, czy przedmiotów codziennego użytku, to tylko kilka z opcji na ciekawe eksperymenty.

Ja to mam we krwi, bo już w 2014 pisałam o kreatywnych pomysłach na zdjęcia. Tutaj II część kreatywnych zdjęć i porad, jak je wykonać.

W 2023 będziemy jeszcze chętniej sięgać po nieszablonowe rozwiązania, a one fantastycznie rozwijają wyobraźnię i kreatywność, jestem bardzo na tak!

 

4. JASKRAWE, KOLOROWE ŚWIATŁA W KADRZE to kolejny foto trend

W 2023 na topie będą zdjęcia z wykorzystaniem neonowych, kolorowych świateł lamp, neonów. Bardzo się jaram moimi mieczami RGB marki Newell i tymi wszystkimi sesjami, do których ich użyję. Miałam okazję testować je wielokrotnie podczas nagrywania wideo na moich wyjazdach tanecznych dla dorosłych #FeelTheHoliday i jest to jakość, którą polecam!

Ciekawą, tańszą opcją na początek może być ta lampa pierścieniowa Newell; przy większym budżecie rozważyłabym tę lampę LED RGB

 

5. TYM RAZEM Z LAMPĄ

Foty z lampą błyskową lubię tylko i wyłącznie w pracach w stylu Terry’ego Richardsona lub zadaniowo, odbita od sufitu, doświetlająca plan. No ale nie muszę być fanką, by o tym napisać.

 

6. ROZMYCIE

Długie czasy naświetlania i rozmyty ruchomy element zdjęcia to nie będzie rzadkość w najbliższym roku. Ten efekt super się sprawdzi, jeśli chcemy podkreślić ruch lub tknąć w fotografię nieco „życia”.

 

7. A CO POWIESZ NA AUTENTYCZNOŚĆ

Zarówno przed obiektywem, jak i na etapie postprodukcji. Wszystkie predykcje trendów na 2023 wskazują ogromny wzrost zainteresowania i pokazania rzeczy takimi, jakie są. Doskonałe w swej niedoskonałości.

Wzrośnie popularność niepozowanej fotografii lifestyle’owej. Jako klienci mamy coraz większą ochotę na pokazanie i oglądanie realistycznego świata. Dokumentowanie rzeczywistości, prostych przyjemności czy wyjątkowych okazji… Reportaże staną wysoko na podium w 2023 roku.

 

8. FOTOGRAFIA MOBILNA DALEJ ROŚNIE W SIŁĘ

…a co za tym idzie

 

9. PIONOWE KADRY TO KOLEJNY UTRZYMUJĄCY SIĘ TREND W FOTOGRAFII 2023

Myślę, że to już nikogo nie dziwi :)

 

10. MINIMALIZM

Po wielu latach królowania w przestrzeniach użytkowych i panoszenia się w filozofii życiowej, dotarł i do sztuk wizualnych.

Nie bój się eksponowania przestrzeni negatywnej, spróbuj pracy z monokolorem, zapanuj nad tłem, wyeliminuj wszystkie zbędne elementy i sprawdź, jak czujesz się z tym trendem fotograficznym w swoim wykonaniu.

 

11. OSTATNI TREND FOTOGRAFICZNY 2023 – MIKS FOTOGRAFI Z…

Czymkolwiek podpowiada Ci Twoja wyobraźnia! To jest trend-sztos i jaram się tym, co możesz stworzyć, jeśli pozwolisz sobie na kreację…

Wydrukuj swoje zdjęcia i połącz je z dowolnym innym medium. Wycinki z gazet, skrawki materiałów, ulubiony cytat, wyszyj coś nićmi albo przyklej błyszczące cekiny… Szalej, nie ograniczaj się i sprawdź, co pięknego powstanie…

Screen z Pinterest.com

 

I jak, Rudziku, czy któryś z opisanych trendów masz ochotę wypróbować?

A może wyprzedziłeś i te czasy i od dawna robisz takie foty?

 

>> PS Brak czasu na obróbkę? Zmień swoje zdjęcia 1 KLIKNIĘCIEM!

 


WPIS ZAWIERA PROMOCJĘ MARKI WŁASNEJ ORAZ LINKI AFILIACYJNE

 

Bibliografia: www.shutterstock.com | www.linchpinseo.com | www.depositphotos.com | www.productphoto.com | www.dreamstime.com

 

5/5 - (12 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze