SEO wordpress - jak wypozycjonować bloga

Podstawy SEO – WordPress

Dziś mam coś dla wszystkich blogerów, których kochane dzieciaczki mają domek na WordPress – podstawy SEO WordPress, a konkretniej optymalizacja posta. Wiele z moich wpisów jest na pierwszych miejscach w Google, więc czuję się kompetentna, żeby pokazać Wam podstawy. Jeśli masz bloga na Blogger – nic się nie martw, poniżej znajdziesz także linki do poradników dedykowanych Twojej platformie, które popełniłam jakiś czas temu. Lecimy!

 

 

Jakiś czas temu uczestniczyłam w mega szybkim szkoleniu dotyczącym SEO. Prowadził je człowiek o ogromnej wiedzy, ale niezwykle ścisłym umyśle. Rozmawialiśmy o czynnikach rankingowych Google, mądrym manipulowaniu linkami, narzędziach do analityki, a przy fundamentach SEO i optymalizacji blogowych wpisów dotarło do mnie, że nie jest to wcale wiedza dla każdego oczywista.

Pytań było sporo, a wątpliwości jeszcze więcej. Tak to bywa, jak spotyka się ścisłowiec z salą humanistów, którzy chcą gotowe rozwiązania o prostych nazwach i szybkich efektach.

SEO nie jest szybkie, ale może być całkiem proste. Umiem tłumaczyć i znam podstawy, więc chętnie się tą wiedzą wcale-nie-tajemną podzielę.

Chcesz sprawdzić czy faktycznie wiem, o czym mówię: wpisz w Google hasło „kalendarz 2016 pdf” lub „kalendarz 2016 do druku”. Na którym miejscu widzisz Rudego Bloga? :) Wpis ten odwiedziło już kilkadziesiąt tysięcy osób!

 

Podstawy SEO WordPress

optymalizacja posta

 

Wszystkie kroki omówię czysto technicznie, ale także pokażę Wam SEO na żywym organizmie, czyli na przykładzie jednego z moich wpisów, gdzie udostępniam kalendarz https://www.jestrudo.pl/kalendarz-2016-do-druku/.

 

Krok 1 – Instalacja wtyczki SEO.

Polecam Yoast SEO. Raz, że jest najlepsza i mam wrażenie, że korzystają z niej wszyscy, dwa, że to na jej przykładzie pokażę Ci co i jak. Inne się nie liczą. Usuń starą wtyczkę i choć raz posłuchaj się Rudej!

 

Tak wygląda standardowy interfejs, gdy tworzysz nowy wpis.

SEO optymalizacja posta wordpress

 

Na dole strony, po instalacji i włączeniu wtyczki Yoast SEO, powinieneś widzieć takie okno:

SEO optymalizacja posta wordpress

 

Krok 2 – Tytuł posta (dla czytelników) oraz link

Tytuł posta to miejsce na tytuł artykuły, który będzie widoczny na Twoim blogu. To miejsce, żeby zachęcić czytelnika, do kliknięcia i zapoznania się ze wpisem lub powiedzenia dokładnie, czego można się spodziewać.

Mój wpis jest raczej techniczny, konkretny, więc tytuł typu „sprawdź co przygotowałam dla Ciebie za darmo” byłby wodzeniem odbiorców za nos.

Bezpośredni odnośnik to link, który został przypisany Twojemu artykułowi. WordPress tworzy go automatycznie, na podstawie tytułu, jednak masz możliwość jego edycji.

Zdecydowałam się na edycję swojego linku URL, tak, aby był zgodny z frazą kluczową. O niej będzie za momencik.

podstawy-seo-wordpress

 

Krok 3 – Definiowanie hasła – frazy kluczowej

Już przy okazji wprowadzenia do SEO pisałam, że bloga piszę się pod ludzi, optymalizacja pod wyszukiwarki jest opcjonalna. Nie inaczej! Jeśli jednak piszesz treści typu „evergreen” – uniwersalne artykuły, które nie stracą na aktualności wraz z upływem czasu – mocno Cię zachęcam, aby zaprzyjaźnić się z SEO. W końcu każdy z nas chce mieć więcej Czytelników, hajsu, fejmu, racja? ;)

Fraza kluczowa to jeden z filarów SEO. To hasło, po wpisaniu którego Google powinno kierować na Twój blog.

Zdecydowałam się na kalendarz 2016 do druku, bo jest to konkret – wiemy, że kalendarz jest aktualny, wiemy też, że możemy go (prawdopodobnie) łatwo pobrać ze strony i wydrukować. Jest też na tyle krótkie, że będę w stanie wpleść je w tekst.

podstawy-seo-wordpress

 

Krok 4 – Tytuł posta i jego opis meta

Tytuł posta początkowo zostanie wstawiony automatycznie, na podstawie tytułu, który wpisałeś u góry strony, jednak po kliknięciu w niego, masz możliwość edycji. Element ten nie będzie widoczny na Twoim blogu, ale będzie widoczny w wyszukiwarkach. Tytuł „pod wyszukiwarki” powinien mieć 40-70 znaków oraz zawierać frazę kluczową.

Opis meta to informacja dla czytelnika, o czym jest nasz artykuł, ale także miejsce na powielenie frazy kluczowej i dodanie pomocniczych słów kluczowych. Wystrzegaj się wyliczania tutaj słów po przecinkach, zrób raczej zgrabny opis, który zachęci do wejścia na Twoją stronę.

U mnie jest to: Darmowy kalendarz 2016 do druku a4 w formacie pdf, widoczne tygodnie, jak i dni wolne. Cały 2016 rok do wydruku i do pobrania za darmo. Kalendarz ścienny. – dodałam kilka dodatkowych informacji o formacie, pliku, kosztach. Dzięki temu mam szansę pojawić się w wynikach wyszukiwania, gdy ktoś wpisze: kalendarz pdf, kalendarz do druku a4, kalendarz za darmo do druku itd…

Widok z poziomu edycji posta:

podstawy-seo-wordpress

Widok z poziomu google:

podstawy-seo-wordpress

 

Ważne: im krótszy tytuł, tym „mocniejszy” w Google. Kalendarz 2016 jest mocniejszy, niż Kalendarz 2016 do druku – pdf, ale nie jest też dostatecznie konkretny. Być może ktoś szuka kalendarza, który chciałby kupić, a nie wydrukować, a może takiego w formie zeszytu? Stosuj więc możliwie najkrótsze tytuły, które jednocześnie są zapowiedzią treści.

 

Krok 5 – Wprowadzanie hasła do treści

Powiedzmy, że właśnie wylałeś szklankę wody na swój laptop. Łapiesz telefon i w panice wpisujesz w Google: zalany komputer co robić. Liczy się każda sekunda, a Ty znajdujesz tylko bzdurne artykuły, zupełnie nie na temat. Szlag trafia, co nie?

Google chce dla wszystkich jak najlepiej, dlatego też istnieje masa algorytmów, które biorą pod uwagę wielorakie czynniki na Twoim blogu. Tak, aby odbiorca dostawał to, czego faktycznie szuka.

Jeśli post ma mieć szansę się wysoko pozycjonować w Google, to hasło, które zdefiniowaliśmy jako naszą frazę kluczową (patrz krok 3), powinno pojawić się w tekście. Jest to dość logiczne, ktoś mógłby napisać post o dupie marynie, a próbować ściągać ruch z Google na jakieś gorące, popularne akurat hasło.

Jednym z warunków, które musisz spełnić, to właśnie fraza kluczowa osadzona w tekście. Nie bój się odmian przez przypadki i delikatnej modyfikacji. Pamiętaj, teksty tworzysz dla ludzi!

 

Krok 6 – optymalizacja obrazków

Google lubi multimedia, więc dobrze jest każdy wpis urozmaicić. Zdjęcie tytułowe jest już standardem, ale nie zaszkodzi dodać jeszcze kilka elementów. Każdy z nich powinien zostać zoptymalizowany pod kątem SEO.

  1. Nazwa pliku powinna zawierać słowo/hasło kluczowe, bez polskich znaków. U mnie kalendarz-2016-0.jpg
  2. Koniecznie wpisz także tytuł zdjęciakalendarz-2016. WordPress wstawia tytuł automatycznie, na podstawie nazwy pliku, ale oczywiście możesz go zmienić na taki, związany z tematem wpisu.
  3. Alternatywny tekst to miejsce, gdzie opisujesz, co przedstawia dane zdjęcie. Tekst alternatywny (tak zwany alt) jest wykorzystywany np. przez osoby niewidome czy niedowidzące, gdzie specjalny program czyta na głos cały tekst artykułu, a po dojściu do multimediów właśnie alt. To także dobre miejsce na osadzenie frazy kluczowej. U mnie: za darmo kalendarz 2016 do druku.

podstawy SEO dla WordPress.org

 

Po wstawieniu zdjęcia do wpisu, kliknij w nie i wybierz opcję edycji:

podstawy seo dla WordPressa

 

W nowo otworzonym okienku widzisz już uzupełniony tekst alternatywny (zrobiliśmy to wcześnie), ale w zakładce Zaawansowane mamy możliwość nadania zdjęciu kolejnego tytułu, który zostanie zassany przez wyszukiwarki, a nasz post ma szansę wypozycjonować się wyżej. Ten tytuł powinien nawiązywać do tematu wpisu oraz posiadać frazę kluczową czy jakąś jej kombinację.

U mnie: darmowy kalendarz 2016 pdf do wydruku – jak widzisz tytuł zawiera fragment frazy kluczowej; do druku zamieniałam na do wydruku, aby i na to hasło blog miał szansę pojawiać się wysoko.
podstawy SEO wordpress

 

Ważne: dobrze, aby tytuły, alty na poszczególnych zdjęciach/grafikach różniły się między sobą.

 

Krok 7 – linki

Główny filar internetu to linki właśnie. Ludzka przyzwoitość nawet nakazuje nam dzielić się w sieci tym, co wartościowe (pisałam o tym więcej przy okazji dobrych praktyk w blogosferze) i do tego jeszcze raz Was teraz zachęcę. Przyswojone? No to teraz pokażę, jak linkować mądrze.

Przede wszystkim linki można podzielić na te wewnętrzne (w obrębie jednej domeny – gdy linkujemy inny swój tekst czy podstronę) oraz linki zewnętrzne, gdzie odsyłamy czytelników do kogoś innego.

Każdy link wewnętrzny robi dobrze Twojej witrynie. U siebie stosuję bardzo często przy okazji wpisów fotograficznych – raz, że nie muszę się powtarzać, dwa, że czytelnik zyskuje szybki dostęp do konkretnej wiedzy, trzy, wzmacniam swój serwis (blog).

Jeśli linkujesz poza swój blog, przekazujesz maluteńką (taką mini tyci pici) część „mocy SEO” swojego bloga, komuś innemu. To nic złego, na tym polega internet i głupotą byłoby przestać, mając tą świadomość.

 

ANCHOR TEKST

Bez względu na to dokąd prowadzi link, który chcesz wstawić do artykułu, zrezygnuj z haseł typu: kliknij tutaj! czytaj tu itp. Niech linkiem będzie fragment tekstu (anchor).

A więc zamiast: Pobierz darmowy kalendarz 2016 (klik!)

Decyduję się na: Pobierz darmowy kalendarz 2016

Anchor teksty wpływają na pozycję posta w wynikach wyszukiwania!

 

NOFOLLOW

Jeśli strona, do której linkujesz:

  • ma słabą/niepewną reputację
  • porusza kontrowersyjne tematy
  • jest związana ze wszystkim dla osób +18
  • jest ogromnym serwisem, niekoniecznie związanym tematycznie z Twoim blogiem

zawsze wtedy decyduj się na dodanie atrybutu „nofollow” do każdego linka. Nofollow nie ma wpływu na Twoich czytelników i nie odczują oni żadnej różnicy, zaś Ty zablokujesz drogę robotom Google. Dzięki temu Google nie powiąże Twojej strony z tamtą niepewną, a także nie przekażesz „mocy SEO” gdzieś dalej.

Jak dodać atrybut nofollow:

U góry strony przełącz się w tryb tekstowy:

podstawy-seo-wordpress

Odszukaj link, któremu chcesz nadać atrybut nofollow, prawdopodobnie wygląda on tak: <a href=”http://www.przyklad.pl” target=”_blank”>link do innej strony</a>, a następnie po <a wklej rel=”nofollow”, zyskując taki kod: <a rel=”nofollow” href=”http://www.przyklad.pl” target=”_blank”>link do innej strony</a>. Gotowe!

 

Ważne: jak wspomniałam wyżej linkowanie to filar internetu. Jeśli przesadzisz z wsadzaniem wszędzie nofollow, Google może nałożyć na Ciebie karę. Mam taką zasadę – jeśli strona spełnia jeden z powyższych warunków, zawsze dodaję atrybut nofollow, w przeciwnym razie zostawiam link w spokoju.

 

Krok 8 – sprawdź wskazówki SEO Yoast

Wtyczka ma wiele zalet, a sugestie (analiza treści), to kolejna z nich. Gdy już wykonasz wszystkie pięć kroków, zjedź na dół strony, aby sprawdzić czy jest coś, co możesz łatwo poprawić.

Kolorem zielonym oznaczono wszystko to, co zrobiłeś super. Warto to czytać, aby się trochę podszkolić.

Na pomarańczowo podświetlone są sugestie zmian, które Yoast zaleca wprowadzić. Jak widać, że zawsze się go słucham.

Zaś czerwona kulka to taki karny jeżyk od Yoast.

podstawy seo dla blogerów WordPress

Ważne: wtyczka to tylko wtyczka. Jakiś tam algorytm. Ja wiem, że zielony uspokaja, ale nie daj się zwieść. Satysfakcja czytelnika, czy to stałego, czy tego z Google, jest najważniejsza. Słuchaj siebie.

 

Podsumowując:

  • Na pozycję posta w wynikach wyszukiwania ma wiele czynników.
  • Istnieją dwa tytuły posta: ten widoczny dla czytelników, oraz ten tworzony pod wyszukiwarki.
  • Każdy element SEO jest ważny, ale najważniejszy zawsze powinien być człowiek!
  • Wybierz hasło kluczowe i używaj go, oraz jego kombinacji, w tekście.
  • Pamiętaj o tytułach i altach obrazków.
  • Nadaj atrybut nofollow wszystkim „niepewnym” serwisom.
  • Korzystaj z podpowiedzi wtyczki Yoast, ale nie traktuj jej jak wyroczni. W końcu czerwony i pomarańczowy to całkiem fajne kolory.
  • Linkuj sam tekst, bez zbędnych „kliknij tutaj”.
  • Dobrze, jeśli odnośnik (link URL) Twojego artykułu zawiera frazę kluczową.
  • Pamiętaj o wyważonym opisie meta – twórz go „pod człowieka”, ale z uwzględnieniem zasad SEO.

 

Masz bloga na Bloggerze? Przyda Ci się:

Masz pytania? Post jest przydatny? Napisz mi o tym w komentarzu!

szablony na blog wordpress

5/5 - (5 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
137 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Matka Dentystka

Dzięki, dzięki, dzięki! Mam jeszcze jedno pytanie. Jak myślisz, warto „grzebać” w starych postach i je optymalizować? Czy jeżeli nie będzie na nich ruchu takiego jak na tych nowo publikowanych to wyszukiwarka uzna je za mało wartościowe do pokazywania i schowa je gdzieś głęboko w internecie?

Nadine

Mi się wydaje, że uniwersalne i wartościowe archiwalne teksty warto zoptymalizować. :)

Warto optymalizować, tylko po opty, daj pinguj treści w googlach by robot jeszcze raz go zindeksował.

A możesz coś więcej na ten temat napisać? :) Bo nie wiem jak to zrobić :).

Emilia Golińska

Również chętnie poczytam o optymalizacji starych postów :D;D
Bo choć mam bloga na blogerze to wpis super i dowiedziałam się kilku nowych rzeczy o SEO.

Można powiadomić google o zmianach i dodać ręcznie adres jak w instrukcji: https://support.google.com/webmasters/answer/6065812?hl=pl Poprzez Google WebmasterTools https://www.google.com/webmasters/tools i tam w panelu po lewej Indeksowanie > Pobierz jako google, wpisujesz adres www swojego bloga i przycisk po prawej Prześlij do indeksu i w ramce jak na screenie, koniecznie z zaznaczoną opcją… Czytaj więcej »

Dziękuję! :)

Matka Dentystka

Dzięki bardzo :)

O, świetnie wyjaśnione.
Ale czy to nie jest tak, że google samoistnie indeksuje zmiany?

Jak jest wszystko ok w pliku robots.txt i sitemap to oczywiście. Ale zwykle to trwa około kilku dni, biorąc pod uwagę stare posty.

Nadine

Proszę, proszę. Bawiłam się w SEO ale okazało się, że robiłam zaledwie część „roboty”. Dzięki! Kolejny post zrobię w oparciu o ten :)

ania

Hej. Mam pytanko czy Yoast SEO jest przeznaczone tylko do blogów, czy do stron firmowych również się sprawdzi?

Natalia Lis

Sprawdzi się, jak najbardziej! Mam tą samą wtyczkę na sklepie i działa, choć oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że strony w sklepie czy firmowe jest dużo trudniej zoptymalizować.

Agnieszka

Nooooooo teraz to ja to ogarnęłam :D!!!!! Tyle o tym czytałam i czytałam i czytałam….Dziękuję za opis dla mnie „jak krowie na rowie” :D. Dziękuję !!!!!

Natalia Lis

Proszę bardzo!

Laura

Ruda jesteś boska! <3 dziękuje Ci za tego posta i zadaje pytanie na które może znasz odpowiedź. Jeśli chcę przenieść bloga z jednej domeny na drugą (ale ta stara nadal będzie istnieć tyle że nie będzie już aktywna) muszę wszystkie stare linki zmienić na nową domenę czy może WordPress magicznie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Laura, to pewnie zależy, co ustawisz… Niestety, ale nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, tego typu sprawy ogarnia dla mnie Opiekun Bloga.

Kasia Janeta

Ooo, mam tę wtyczkę i z niej korzystam, ale i linkach no follow nigdy nie słyszałam. Tak jak o tym, że nazwa obrazka też musi być zgodna z frazą kluczową. Znowu mądrzejsza! Dzięki!

Asia - Matka w Kratkę

Dziękuję za wpis napisany ludzkim językiem:) Niby wcześniej czytałam trochę o podstawach SEO, ale przegapiłam na przykład fakt istnienia tytułu posta dla ludzi i dla wyszukiwarek:)

DietoNatka

Spadłaś mi z tym postem jak z nieba :)dużo pracy jeszcze musze wlozyc aby mój blog był taki o jakim Zawsze marzyłam, ale dzięki Twoim radom jestem bliższa spełniania swojego marzenia :) Dziękuje

Natalia Lis

Świetnie to czytać!

Warto tu dodać iż Yoast nie działa dobrze ze słowami kluczowymi w j.polskim. Dla niego np. słowo kluczowe w tytule „Wrocław” i jako klucz w ramce „Wrocławiu” i treści „Wrocławiem” to inne wyrazy i zaznacza na pomarańczowo jako brak lub niewielką ilość słów kluczowych. Polecam nie zwracać na to uwagi.… Czytaj więcej »

Jasne, nie jest doskonała, dobrze, że o tym piszesz!

Beata Redzimska

Natalia, super poradnik, podaje i polecam dalej. Warto pracowac nad SEO, choc pewnie juz i tak wiekszosc osob w sieci to robi, dlatego coraz trudniej sie przebic, szczegolnie na bardzo konkurencyjne frazy. Ja niestety zaniedbywalam te rzeczy przez pierwsze lata prowadzenia bloga, dlatego teraz stwierdzilam, ze dam sobie czas (kilka… Czytaj więcej »

Beata Redzimska

A jeszcze a propos no follow, mam tu taki fajny tips, bo jezeli macie konto na Bloggerze, to mozecie tam sobie przygotowac link i tam bezposrednio wklejajac link zaznaczacie, czy ma on byc no follow, a wtedy wystarczy tylko skopiowac dany link na wordpressa.

Natalia Lis

Masz rację, blogger ułatwił tutaj sprawę. Dobrze, że wspomniałaś!

Misz Bauer

W sumie dla mnie nic nowego, ale bardzo ładnie to podsumowałaś :) Dodał bym jeszcze, że jak wiemy polska język trudna język i jest dużo odmian. Yoast nie wychwytuje polskich odmian, a podobno roboty googla już tak (przynajmniej znajomi SEOwcy mówili mi „odmieniaj słowo kluczowe, sztuczny brak odmiany może zaszkodzić”).… Czytaj więcej »

czmiel

Niby wszystko bylo dotychczas jasne, ale jednak Ty umiesz czlowiekowi wiedze do glowy jak przyslowiowa lopata nalozyc :D

Piafka

Niby wszystko już wiedziałam i tematykę znam, ale Ty to potrafisz tak zebrać, że i tak miło przeczytać i sobie odświeżyć ;-)

Natalia Lis

<3 miłość no!

Ola

Rudziaku mam pytanie. Chciałabym kupić mały aparat do robienia zdjęć na wakacjach. Raczej nie będę sama kombinować z ustawieniami. Mogłabyś polecić coś ze średniej półki? Tryb auto będzie non stop ; ) tak więc większych wymagań nie mam. Czy cena odgrywa dużą rolę przy takim podejściu? Na razie nie mam… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Kilka dni temu polecałam masę sprzętu: https://www.jestrudo.pl/jaki-aparat-wybrac/

Powodzenia z wyborem!

to dopiero poczatek

Jesteś super☺

Dawid M

Świetny spis i wszystko świetnie wytłumaczone. Szkoda, że nie natrafiłem na taki tekst rok temu :) Swoją drogą o paru rzeczach – np. o wpływie anchor tekstów na pozycjonowanie ciągle nie miałem pojęcia… :)
Dzięki za rady!
Dawid

Czy na darmowym WordPressie jest możliwość dodawania wtyczek?

Marciik

nie :(

Natalia Lis

Zgadzam się, nie ma. Ale istnieje pewna świeża alternatywa: http://blogme.pl/
Blogme bazuje na wordpress.org, ale nie wymaga wykupowania hostingu. Dobra opcja na sam początek ;)

Anna Grodziowa

Na początek dobrą opcją jest wordpress.org i hosting na zenboxie. Przy wyborze płatności miesięcznej to 15 zł / m-c więc… tyle co kawa na mieście, albo dwa piwa – do ogarnięcia ;)

Potwierdzam, że wtyczka Yoast SEO jest przydatna i prosta w użyciu. Są kolory i od razu wiadomo o co chodzi. Gorzej, gdy zaniedbało się wcześniej SEO i trzeba poprawiać – jest to bardzo żmudna robota (ale z tą wtyczką dużo łatwiejsza :-). I wyniki pojawiają się nie natychmiast, trzeba trochę… Czytaj więcej »

Kuba Osiński

Bardzo… łopatologicznie, ale w końcu przystępnie. Brawo za ten wpis.

Natalia Lis

O, dzięki Kuba! Miało być prosto, ale rzetelnie.

Bardzo fajny, rzeczowy, konkretny i przystępnie napisany wpis. Przyda się wielu z nas :)

Jola

Mogę dopisać „amen”? Dostałam po raz kolejny zimny prysznic od Ciebie. Zaniedbałam SEO, teraz… Kopiuję to, co napisałaś i jeszcze raz zabieram się za optymalizację. Wstyd mi za siebie i swoje działania, i za lenistwo.

Natalia Lis

Coś się ostatnio religijna robisz u mnie ;) amen i amen ;)

Monika | hellyes

Dzięki dzięki! <3 Prosto i przystępnie napisane, przyda się na pewno!

My Home Rules

Super rady! Na pewno jeszcze tu zajrzę, żeby skorzystać z Twoich rad!

Angelika Micek

Świetny post! Jako początkującej na WordPressie, bardzo mi pomogłaś! Dziękuje i czekam na więcej postów na temat pozycjonowania.

Natalia Lis

Wydaje mi się, że moja wiedza o SEO nie sięga już dużo dalej, ale może dobrym pomysłem byłoby zaproszenie kogoś obeznanego w temacie..? Hm, dzięki!

Kasia Równy Blog

Natalia, dzięki za ten artykuł! Od kilku tygodni bawię się ustawieniami Yoast. Jestem bardzo ciekawa, jak to się odbije na wejściach z przeglądarek. Też mam jeden post, na który mam zdecydowanie najwięcej odwiedzin z Google. Bardzo mi się podoba sama konieczność zastanowienia się nad użytymi sformułowaniami. Wcześniej dawałam tytuły postów… Czytaj więcej »

Kasia Równy Blog

A i jeszcze jedno – zastanawiałam się czy warto mieć wersję pro i ustawiać kilka fraz kluczowych dla jednego artykułu. Jakieś sugestie? :)

Natalia Lis

Nigdy nie korzystałam z rozszerzonej wersji, więc ciężko mi się wypowiedzieć, ale prawdą jest, że dobry, rzetelny artykuł, będzie zawsze się pozycjonował na kilka różnych fraz.

Marciik

Jestem mądrzejsza o potrzebną wiedzę! Chociaż jeszcze wiele muszę się nauczyć w kwestii blogowania :) Pozdrawiam.

[…] Podstawy SEO WordPress – Jest Rudo – O tym jak zadbać o pozycjonowanie swojej strony. […]

DZIEKI za ten post! Dopóki nie ściągnęłam Yaosta to SEO było czarną magią, ale dopiero po tym poście dotarło do mnie, że tytuł posta na blogu i w wyszukiwarce mogą być różne, jak i dlaczego optymalizować obrazy (nigdy tego nie robiłam) i co to jest unfollow. Idę optymalizować:)

Ależ proszę bardzo! Cieszę się, że to było tak przydatne!

Hubert Oleszczuk

Jeżeli chodzi o optymalizację treści, to warto pamiętać, żeby nie robić jej kosztem czytelnika. Czasem trafiam na wpisy, gdzie są „upchane” frazy kluczowe we wpisie. Taki wpis się źle czyta.
Jednak jeżeli zoptymalizujemy je w sposób naturalny, to możemy wiele zyskać ;)

Czerwony Fartuszek

Jakiś czas temu postanowiłam zająć się SEO na swoim blogu. Znalazłam dużo informacji, ale zawsze czegoś brakowało. Albo było kiepsko wytłumaczone. To pierwszy taki wpis po, którym nie trzeba się zastanawiać, tylko po prostu działać. MEGA pomocny. Dzięki :)

Natalia Lis

Juhu!

Daria Graś

Świetny post, bardzo przydatny :) A wtyczka Yoast Seo wiele ułatwia :) Właśnie tworzę post przy pomocy tej wtyczki!
Pozdrawiam :*

Sara

czy ilość wyświetleń posta ma wpływ na pozycjonowanie?

Yazhubal - blog fotograficzny

Raczej Bounce rate. Samo wyświetlanie nie ma znaczenia jeśli czytelnik zaraz opuszcza stronę. To dlatego tworzenie sztucznego ruchu ma taki negatywny wpływ na SEO. Dlatego czarne SEO robi się firmom konkurencyjnym wpuszczają na nich boty robiące ruch i wychodzące po sek.
Więcej o tym czynniku tu: http://www.conversion.pl/blog/bounce-rate-wspolczynnik-odrzucen/

Sara

Dzięki ! :))

Dzięki! Ogromna ilość informacji w jednym poście! Zabieram się za instalowanie wtyczki ;)

Świeczek

Korzystam od jakiegoś czasu, ale dzięki Tobie zrobię to lepiej :) Wkurza mnie tylko jedna rzecz – jeśli zacznę od wstawienia zdjęcia (a zwykle tak robię), wtyczka będzie uparcie twierdzić, że nie ma frazy w pierwszym zdaniu. Ba, nawet usunięcie później zdjęcia nie pomoże. No i wspomniana już fleksyjność języka… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Wtyczka to wtyczka, u mnie też nie działa perfekcyjnie, ale google (tak przynajmniej wierzę!) ogarnia lepiej. Jeśli Ty wiesz, że fraza jest w 1 zdaniu, to nie ma co się martwić.

ŁYSA MÓWI

Pierwszy raz miałam zabawę przy wpisie…:P.
Bardzo dobry post. Rzeczowy i nie zawiera 100 stron A4 :D.

Część Mnie

Do tematyki SEO podchodzę jak do jeża, ale dzięki za tak dobrze i konkretnie wyjaśniony wpis! :)

[…] nigdy nie zawodzi: genialny artykuł o SEO oraz doskonały (same ochy i achy nad blogiem Rudej, aż czasem brakuje mi słów! ? ) poradnik […]

Ania Kalemba

Jestem na wordpressie już ok. pół roku a o większości rzeczy nie miałam pojęcia ;) Dzięki!

Wypróbowuję Twoje sztuczki odnośnie poprawy mojego wordpressa, ale tutaj poległam na wstępie… Bo kompletnie nie mam pojęcia, jak zainstalować tą wtyczkę.. Niby pobrałam, niby rozpakowałam, ale co dalej? Nie mam w rozpakowanej części ikony instalacyjnej.. ;) WordPress jest dla mnie nowością, dopiero się go uczę, stąd moje pytania :) Jesteś… Czytaj więcej »

Klaudia

Zarąbiasty post :D

Jo Jenkins

Mam pytanko. Yoast cały czas wyświetla mi coś takiego: Fraza kluczowa nie pojawia się w pierwszym akapicie tekstu. Upewnij się, że temat treści jest jasny od pierwszego zdania. Powiem szczerze, że nie mam pojęcia o co chodzi, czy robię coś źle? Ale w pierwszy zdaniu właściwie jest fraza kluczowa, nie… Czytaj więcej »

Monika | Konfabula.pl

Czy tekst jest identyczny czy odmianą słowa kluczowego (np. zamiast miasto -> miasta) – bo wtyczka odmiany wyrazów po polsku nie kuma.

Natalia Lis

Ups, dopiero teraz widzę Twój komentarz Jo. Słuchaj, czasami wtyczka łapie jakieś zwiechy i mnie też tak czasem pokazuje. Pamiętaj jednak, że ona ma charakter informacyjny. Jeśli wiesz, że dodałaś frazę kluczową do 1-go akapitu, to Google to spokojnie wyłapie, bez względu na to, co wyświetla Yoast.

Właśnie zostałaś polecona przez uczestników webinaru Uli Phelep i to dzięki temu tu jestem, bo jeszcze bloga całego nie ogarnęłam. A szkoda, bo jest tu taka masa przydatnych informacji, że z chęcią bym zarwała niejedną noc na czytanie. Super! Dzięki!

Natalia Lis

Monika, dziękuję Ci za info, nie miałam pojęcia, choć Ulę kojarzę z jej działalności blogowej.

Pozdrawiam i cieszę się, że Ci się u mnie podoba :)

Ani - Liberal Rebel

Ruda, Ty to kurczę jesteś fajna :P Potrafisz człowiekowi wytłumaczyć nowe rzeczy w przejrzysty sposób :) Piona!

Natalia Lis

:D superaśnie!

Dobre Geny

ooo dziękuję za tego posta, dużo cennych informacji :)

mlodytatatrenerEMS

Dzięki wielkie! Dopiero zaczynam swoją przygodę z blogowaniem i szczerzę mówiąc to wszystkie podstawy z tym związane czerpię z Twojej wiedzy :) Bardzo pomocne jest to co piszesz, a zarazem bardzo ładne:) Pozdrawiam

Natalia Lis

Zatem powodzenia! I cieszy mnie to, co napisałeś. Bardzo!

Jak zwykle przedstawisz wszystko jasno i prosto. Dzięki! Po prostu nie mam więcej pytań. :)

Gosia

Mam ta wtyczke od samego poczatku i wszystko robie dobrze oprocz zdjec!:) musze to poprawic :) ale na pozycjonowanie czekam i czekam, bo zalozylam bloga 3 miesiace temu i jeszcze go nie ma w google :p

Natalia Lis

Nie ma w ogóle? Czy na jakieś konkretne hasło się pozycjonujesz i nie ma Cię na 1 stronie?

Dołączam do grona szczęśliwych ludzi, którzy wreszcie zaczynają rozumieć, co to w ogóle jest to SEO ;) Zabieram się za czytanie innych Twoich postów, pewnie też dużo mnie nauczą ;) Pozdrawiam, Ania

Natalia Lis

Suuuper!