Tematy na bloga

- aż 30 pomysłów

Niedługo to miejsce skończy dwa lata, a ja wciąż mam pomysły na wpisy na bloga!

Czasami jest trudniej, uszami uchodzi mi para, mózg się poci i po dwóch godzinach z ołówkiem w ręce mam jedno wielkie nic i tony frustracji w sobie. Brak weny dopada każdego, ku mojemu zdziwieniu, także blogerów. Nie odbierajcie jednak tego wpisu jako poradnika dla wąskiej grupy osób, jeśli prowadzisz swoją firmę, masz prawdopodobnie oficjalną stronę i konto na facebooku. Tam też zaglądają klienci i tam także wypada publikować ciekawe i wartościowe treści.

Mam nadzieję, że poniższe przemyślenia naprowadzą Cię na Twoją dróżkę usłaną dorodnymi pomysłami na wpisy.

Jestem przekonana, że poniższa lista Pomysły na wpisy na bloga świetnie sprawdzi się u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w sieci, jak i dla Wszystkich tych, którzy się z jakiegoś powodu pogubili.

 

Pomysły na tematy na bloga

 

Zasady zbierania pomysłów na posty na bloga:

1.

Pierwsza i najważniejsza porada, może Ci się nie spodobać, ale dojdziesz do takiego momentu, gdy uznasz ją za cenną. Nie pisz o tym co jest modne, na topie, popularne, łatwo się sprzedaje. Nie zgadzam się z poradami, które wszystkie można jednym ruchem wrzucić do wora „szukaj sensacji”.

Pisz o tym, co jest w Tobie. To jest Twój blog, nawet jeśli mowa tu o platformie firmowej, zlituj się i nie twórz miejsca, które za tydzień, miesiąc czy rok stanie Ci się zupełnie obce.

Możesz poczuć uczucie lekkiej paniki, jednak zastanów się się dobrze – KIM JESTEŚ? Tematyka bloga jest tam gdzieś głęboko w Tobie.

 

2.

Wiem wiem, nikt nie lubi tych niemal egzystencjalnych pytań, ale znalezienie odpowiedzi pomoże Ci nie tylko prowadzić popularnego bloga, ale i kreować mocną markę.

Zastanów się co lubisz robić, co Ciebie interesuje, o czym mógłbyś gadać godzinami, a każdą wolną chwilę lubisz spędzać na robieniu tego fajnego czegoś. Część z Was pewnie ma teraz minę à la zasmucony mopsik, ale pasja to nie tylko tworzenie. Może najbardziej na świecie uwielbiasz czytać książki? Jesteś na bieżąco z polityką? Albo wiesz co dzieje się na świecie, interesujesz się aktualnymi problemami społecznymi, gospodarką? Wieczór bez filmu to nie wieczór?

Widzisz, nie musisz produkować, blog oparty na przetwarzaniu gotowych informacji i podawaniu ich w inny, ciekawy sposób to może być bardzo dobry blog.

Bardzo chętnie zaczęłabym czytać o polityce w naszym cudnym kraju, gdyby tylko ktoś potrafił pisać o tym „do ludzi”. Pięknym przykładem jest tutaj rewelacyjny blog Pauliny Wnuk, która odtwarza przepisy z filmów. Nie oglądam wiadomości, jednakże zawsze wyczekuję wpisów Konrada Kruczkowskiego, który komentuje rzeczywistość w sposób wyważony i mądry.

Zastanów się co Cię jara i jak możesz tym ogniem zarazić innych. I oto masz swoje tematy na bloga…

 

3.

Masz już w głowie zalążek pomysłu, może nawet zanotowałeś kilka potencjalnych tematów. Świetnie! To teraz wybierz sobie oś, wokół której chcesz krążyć. Jeśli sumiennie zrealizowałeś poprzednie punkty wiesz już o czym będziesz pisać, pora zastanowić się, w jaki sposób robić to najlepiej.

Zróbmy sobie małe case study mojego fotograficznego bloga – kocham robić zdjęcia, jestem fotografem, zarabiam na fotografii, ale i dużo fotografuję dla własnej przyjemności. Równie dobrze osią mojego bloga mogłyby być efekty moich zmagań z aparatem. Albo opis kontaktu z klientami. Albo ogromny poradnik jak założyć firmę, jak ją prowadzić, jak się promować. Podjęłam jednak decyzję, że rudy blog opierać ma się na podstawach fotografii i nauce innych, a moje prace będą jedynie miłym dodatkiem lub przerywnikiem.

Nie bez powodu 85% Czytelników zagląda tutaj właśnie ze względu na poradniki fotograficzne. Nie zrozum mnie źle, nie każę Ci skupić się na jednej kategorii i męczyć ją do upadłego. Co to to nie! Dużo łatwiej, zwłaszcza na początku, jest wybić się mając w głowie i na blogu jakąś tematyczną oś. U mnie znajdziesz też coś o biznesie, jest lifestyle, moje przemyślenia czy DIY. Prawdziwy mix, jednak wpisy około-fotograficzne stanowią 45% wszystkich opublikowanych artykułów.

 

4.

Oferuj wartość. To punkt, stanowiący uzupełnienie poprzedniego. Wybierz kilka potencjalnych osi i zrób badanie, ankietę (tak jak ja dwa tygodnie temu) :) czy popytaj reprezentatywną grupę znajomych, co interesuje ich najbardziej, o czym przeczytaliby z wywalonym jęzorem, czego w sieci jeszcze nie ma, a być powinno.

Odpowiedzi ułatwią podjęcie decyzji, która odbije się pozytywnym echem w statystykach. Pamiętaj, że Czytelnik ma określony cel – poszukuje rozrywki, wiedzy, a może narzędzi. Co możesz zaoferować?

 

Masz już podstawy. Mocne i solidne, by tworzyć konkretne artykuły, które nie umrą po dwóch dnia. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie podpowiedziała Ci kilku ścieżek myślowych, którymi warto podążyć w chwilach zastoju. Jedziemy!

 

>> Przeczytaj także: lista książek pomocnych w blogowaniu

 

 

30 pomysłów na posty na bloga

 

Pamiętaj, że nie wszystkie z nich znajdą u Ciebie zastosowanie, (moi Czytelnicy pewnie doznaliby szoku, wchodząc tu w niedzielę na nowy foto wpis, a zastając komentarz do sytuacji politycznej północnej Afryki) jest to jednak dobra baza, by ruszyć dalej.

 1. Post typu „10”. Na przykład „10 ulubionych kawiarni w Krakowie”, „10 ciekawostek z Anglii”, „10 szybkich obiadów” i tak dalej.
 2. Poproś o wypowiedź eksperta w gościnnym wpisie lub, w wersji okrojonej, komentarz do Twojego artykułu.
 3. Podsumowanie ostatniego miesiąca/roku.
 4. Poradnik „krok po kroku”, a najlepiej seria poradników skupionych wokół głównego tematu.
 5. Pokaż swoją drugą twarz – pisałeś wiersze, za dzieciaka występowałeś w telewizji, a może ładnie śpiewasz? Zaskocz Czytelników czymś, o czym do tej pory nie wspominałeś. Ja wciąż piszę listy.
 6. Prywata! Oczywiście ten punkt warto dostosować do profilu bloga – jeśli jesteś cenionym prawnikiem ds. nieruchomości i o tym w znacznym stopniu traktuje Twój blog, nie sądzę, aby wartościowym okazało się Twoje zdjęcie w stroju kąpielowym. Ale mogę się mylić.
 7. Recenzja tematycznej książki/filmu, wraz z Twoimi przemyśleniami i wypunktowanymi korzyściami, płynącymi z zapoznania się z danym medium.
 8. Rozwiązanie problemu. Może w ostatnim czasie dostałeś wiadomość od Czytelnika, który potrzebował Twojej pomocy? Wykorzystaj pytanie do zbudowania całego artykułu. Ja tak robię cały czas.
 9. Cele/plany.
 10. Lista rzeczy, które pomagają Ci w codziennym życiu/pracy.
 11. Lista aplikacji i narzędzi cyfrowych, które przydadzą się Twoim czytelnikom.
 12. Post typu „Moje sposoby na…”.
 13. Złam konwencję. Mnie świetnie udało się przerwać poradnikowy ton we wpisie Blog na medal.
 14. Case study aktualnego projektu.
 15. Infografika.

 

Kolejne pomysły na wpisy na bloga zostaną wysłane w jutrzejszym newsletterze, na który oczywiście wciąż można się zapisaćSubskrybentom staram się zapewnić jak najwięcej gratisów, ekskluzywnej treści i prywaty (czytaj: kompromitujących zdjęć) :).

 

Uff! To tyle! Część pierwsza pomoże Ci zbudować solidne podstawy, druga da kopa, gdy dopadnie zniechęcenie. W komentarzu dopisz swoje pomysły na wpisy na bloga! Buźka Rudziku!

5/5 - (17 votes)