ostre zdjęcia - jak działa autofocus

Autofokus – jak robić ostre zdjęcia

Autofocus, zwany także autofokusem (AF) to nazwa systemu automatycznego ustawienia ostrości, zastosowanego w aparatach cyfrowych. To prawdopodobnie obiło Wam się już o uszy. Dzięki AF aparat szybko łapie ostrość, a Ty otrzymujesz ostre zdjęcia. A co jeśli autofokus w Twoim aparacie nie jest dostatecznie dokładny? Co jeśli fotografie nie są „ostre jak żyleta”, a Ty wciąż zastanawiasz się jak robić ostre zdjęcia? Czytaj dalej. Przygotowałam poradnik w sam raz dla amatorów fotografii. Żadnych trudnych pojęć!

 

>>>Na początek zapoznaj się także z podstawowymi zasadami, dzięki którym zaczniesz robić ostre zdjęcia. <<<

 

 

Ostre zdjęcia – jak działa autofocus

 

Bez znaczenia, czy masz lustrzankę, czy dziesięcioletni kompakt. Aparat z wymiennym obiektywem czy też nie. Poniższe rady znajdą zastosowanie w znakomitej większości przypadków. Tylko dwa kroki dzielą Cię od bardzo ostrych zdjęć.

 

 

3 TRYBY PRACY AUTOFOKUSA

 

Większość aparatów cyfrowych wyposażonych jest w trzy tryby pracy autofocusa: pojedynczy, ciągły oraz tryb mieszany.

 

TRYB POJEDYNCZY

Zwany One-Shot w Canonach i AF-S w Nikonach.

To zdecydowanie najbardziej powszechnie używany tryb autofokusa. Idealny do wykonywania zdjęć obiektów nieruchomych: śpiących dzieci, fotografii makro czy produktowej. To także dobra opcja, gdy fotografujemy w dość ciemnym pomieszczeniu, a aparat ma problem z ustawieniem ostrości. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy, aparat raz ustawia ostrość. Inaczej mówiąc, ostrość zostaje „zablokowana” na tak długo, jak długo pozostaje wciśnięty spust migawki do połowy, a my możemy spokojnie zrobić zdjęcie lub je przekadrować.

 

TRYB CIĄGŁY

Zwany Al Servo w Canonach i AF-C w Nikonach.

Ten tryb autofokusa przeznaczony jest do fotografowania obiektów w ruchu. Raz ustawiona ostrość na poruszającym się obiekcie, będzie za nim „podążać” tak długo, jak długo trzymasz wciśnięty przycisk migawki do połowy. Niezależnie, czy obiekt oddala się od obiektywu, przybliża, czy może porusza na boki. Idealne rozwiązanie, gdy próbujesz uchwycić dzieciaki w ruchu czy ruchliwego zwierzaka.

 

TRYB MIESZANY

Rozwiązanie łączące dwa powyższe tryby. Jeśli nie do końca wiesz, czego spodziewać się po fotografowanym obiekcie, wtedy zdecyduj się na tryb mieszany, zwany Al Focus. W tym trybie aparat pracuje jak w trybie pojedynczym (po wciśnięciu migawki do połowy, ostrość zostaje zablokowana), chyba, że fotografowany obiekt zaczyna się przemieszczać. Wtedy AF zaczyna pracować, jak w trybie ciągłym.

Jak to często w fotografii bywa – nie istnieje rozwiązanie idealne. Tryb mieszany występuje tylko w niektórych modelach aparatów, poza tym lubi zawodzić. Jeśli czujesz się wciąż niepewnie, dopytaj mnie w komentarzu, albo zwyczajnie przeczytaj powyższe opisy raz jeszcze i od razu spróbuj przetestować je na żywo. Z aparatem w ręce.

 

 

>>> Przeczytaj także pięć dodatkowych porad dla początkujących fotografów. [ENG] Ostre zdjęcia są w zasięgu… aparatu! <<<

 

 

PUNKTY AUTOFOKUSA

 

Pomogą Ci ustawić ostrość na konkretnym elemencie kadru. Są aparaty, które posiadają tylko jeden punkt AF, na samym środku kadru. Wtedy ustawiasz ostrość, wciskając migawkę do połowy, i zdjęcie przekadrowujesz. Są też takie, gdzie mamy kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt punktów autofocusa w aparacie.

 

Jak wybrać odpowiedni punkt?

Możesz pójść na łatwiznę i pozwolić aparatowi samemu zdecydować, gdzie złapie ostrość. Pamiętaj przy tym, że automatyka zawsze będzie faworyzować pierwszy plan. Ja jednak zachęcam do świadomego fotografowania i odradzam tę opcję. No chyba, że chcesz dostać po łapach linijką? Rude jest wredne, więc lepiej wybierz opcję drugą i świadomie zdecyduj, który element zdjęcia ma być ostry.

Pokażę Wam na przykładzie. Tak wygląda 9-cio punktowy system autofokusa w aparacie. W moim Canonie mam dokładnie tyle.

punkty autofokusa ostre zdjęcia - jak działa autofocus

 

Robiąc ten portret (kadr centralny), miałam do wyboru wyostrzyć nos albo włosy. Marne alternatywy. W portretach zawsze ostrzymy na oczy (źrenicę, nie rzęsy!), więc wybrałam pojedynczy tryb AF, centralny, kwadratowy punkt AF skierowałam na oko, wcisnęłam przycisk migawki do połowy, przekadrowałam zdjęcie w sposób, jaki widzicie i wcisnęłam spust migawki do końca.

ostre zdjęcia - jak działa autofocus, punkty autofocusa

 

Nie chcę zagłębiać się w techniczne szczegóły pracy autofokusa, w końcu to blog o fotografii dla amatorów, ale nadmienię tylko, że centralny punkt w każdym aparacie jest tym najbardziej precyzyjnym. Najłatwiej też nim złapać ostrość. Nie jestem fanką nadmiernego przekadrowywania zdjęć, bo tracimy wtedy na ostrości, jednak jeśli sytuacja tego wymaga, a Ty masz do wybory dowolny punkt, wybierz ten centralny.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

UWAŻAJ NA TE SYTUACJE!

 

Jest kilka przypadków, kiedy mechanizm autofokusa może nas zawieść, a raczej, zawiedzie niemal na pewno. Uwaga na:

 • Mało kontrastowe powierzchnie, takie jak biała ściana czy czyste niebo.
 • Wzory wypełniające cały kadr (tekstylia, tapeta)
 • Przedmioty w ciemnym pomieszczeniu.
 • Elementy blisko siebie, jak na przykład źrenica i rzęsy. Aparat nie będzie potrafił zdecydować, na skupić ostrość.
 • Intensywnie odblaskowe czy świecące powierzchnie (oszklone budynki)

 

W takich przypadkach, kiedy wyraźnie widzisz, że Twój aparat „zgłupiał”, najlepszym wyjściem jest wyłączenie AF i przejście w tryb MF czyli Manual Focus. Ni mniej ni więcej, oznacza to, że wyłączamy silnik w aparacie/obiektywie i sami, za pomocą pierścienia na obiektywie, ustawiamy ostrość na odpowiednim elemencie. W aparatach analogowych był to jedyny sposób na zdjęcia ostre jak tasak. :) Wiele nowszych modeli aparatów kompaktowych czy lustrzanek posiada dotykowy ekran, w który wystarczy kliknąć, aby ustawić ostrość na dowolnym elemencie zdjęcia. Tak jak w smartfonach. Także ostrzenie w trybie Live View, czyli podglądem na żywo na wyświetlaczu, może przynieść zaskakująco dobre efekty.

 

 

Znasz kogoś, kto ma problem z ostrością na zdjęciach? Wyślij mu ten post!
4.8/5 - (20 votes)