ostre zdjęcia - jak działa autofocus

Autofokus – jak robić ostre zdjęcia

Autofocus, zwany także autofokusem (AF) to nazwa systemu automatycznego ustawienia ostrości, zastosowanego w aparatach cyfrowych. To prawdopodobnie obiło Wam się już o uszy. Dzięki AF aparat szybko łapie ostrość, a Ty otrzymujesz ostre zdjęcia. A co jeśli autofokus w Twoim aparacie nie jest dostatecznie dokładny? Co jeśli fotografie nie są „ostre jak żyleta”, a Ty wciąż zastanawiasz się jak robić ostre zdjęcia? Czytaj dalej. Przygotowałam poradnik w sam raz dla amatorów fotografii. Żadnych trudnych pojęć!

 

>>>Na początek zapoznaj się także z podstawowymi zasadami, dzięki którym zaczniesz robić ostre zdjęcia. <<<

 

 

Ostre zdjęcia – jak działa autofocus

 

Bez znaczenia, czy masz lustrzankę, czy dziesięcioletni kompakt. Aparat z wymiennym obiektywem czy też nie. Poniższe rady znajdą zastosowanie w znakomitej większości przypadków. Tylko dwa kroki dzielą Cię od bardzo ostrych zdjęć.

 

 

3 TRYBY PRACY AUTOFOKUSA

 

Większość aparatów cyfrowych wyposażonych jest w trzy tryby pracy autofocusa: pojedynczy, ciągły oraz tryb mieszany.

 

TRYB POJEDYNCZY

Zwany One-Shot w Canonach i AF-S w Nikonach.

To zdecydowanie najbardziej powszechnie używany tryb autofokusa. Idealny do wykonywania zdjęć obiektów nieruchomych: śpiących dzieci, fotografii makro czy produktowej. To także dobra opcja, gdy fotografujemy w dość ciemnym pomieszczeniu, a aparat ma problem z ustawieniem ostrości. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy, aparat raz ustawia ostrość. Inaczej mówiąc, ostrość zostaje „zablokowana” na tak długo, jak długo pozostaje wciśnięty spust migawki do połowy, a my możemy spokojnie zrobić zdjęcie lub je przekadrować.

 

TRYB CIĄGŁY

Zwany Al Servo w Canonach i AF-C w Nikonach.

Ten tryb autofokusa przeznaczony jest do fotografowania obiektów w ruchu. Raz ustawiona ostrość na poruszającym się obiekcie, będzie za nim „podążać” tak długo, jak długo trzymasz wciśnięty przycisk migawki do połowy. Niezależnie, czy obiekt oddala się od obiektywu, przybliża, czy może porusza na boki. Idealne rozwiązanie, gdy próbujesz uchwycić dzieciaki w ruchu czy ruchliwego zwierzaka.

 

TRYB MIESZANY

Rozwiązanie łączące dwa powyższe tryby. Jeśli nie do końca wiesz, czego spodziewać się po fotografowanym obiekcie, wtedy zdecyduj się na tryb mieszany, zwany Al Focus. W tym trybie aparat pracuje jak w trybie pojedynczym (po wciśnięciu migawki do połowy, ostrość zostaje zablokowana), chyba, że fotografowany obiekt zaczyna się przemieszczać. Wtedy AF zaczyna pracować, jak w trybie ciągłym.

Jak to często w fotografii bywa – nie istnieje rozwiązanie idealne. Tryb mieszany występuje tylko w niektórych modelach aparatów, poza tym lubi zawodzić. Jeśli czujesz się wciąż niepewnie, dopytaj mnie w komentarzu, albo zwyczajnie przeczytaj powyższe opisy raz jeszcze i od razu spróbuj przetestować je na żywo. Z aparatem w ręce.

 

 

>>> Przeczytaj także pięć dodatkowych porad dla początkujących fotografów. [ENG] Ostre zdjęcia są w zasięgu… aparatu! <<<

 

 

PUNKTY AUTOFOKUSA

 

Pomogą Ci ustawić ostrość na konkretnym elemencie kadru. Są aparaty, które posiadają tylko jeden punkt AF, na samym środku kadru. Wtedy ustawiasz ostrość, wciskając migawkę do połowy, i zdjęcie przekadrowujesz. Są też takie, gdzie mamy kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt punktów autofocusa w aparacie.

 

Jak wybrać odpowiedni punkt?

Możesz pójść na łatwiznę i pozwolić aparatowi samemu zdecydować, gdzie złapie ostrość. Pamiętaj przy tym, że automatyka zawsze będzie faworyzować pierwszy plan. Ja jednak zachęcam do świadomego fotografowania i odradzam tę opcję. No chyba, że chcesz dostać po łapach linijką? Rude jest wredne, więc lepiej wybierz opcję drugą i świadomie zdecyduj, który element zdjęcia ma być ostry.

Pokażę Wam na przykładzie. Tak wygląda 9-cio punktowy system autofokusa w aparacie. W moim Canonie mam dokładnie tyle.

punkty autofokusa ostre zdjęcia - jak działa autofocus

 

Robiąc ten portret (kadr centralny), miałam do wyboru wyostrzyć nos albo włosy. Marne alternatywy. W portretach zawsze ostrzymy na oczy (źrenicę, nie rzęsy!), więc wybrałam pojedynczy tryb AF, centralny, kwadratowy punkt AF skierowałam na oko, wcisnęłam przycisk migawki do połowy, przekadrowałam zdjęcie w sposób, jaki widzicie i wcisnęłam spust migawki do końca.

ostre zdjęcia - jak działa autofocus, punkty autofocusa

 

Nie chcę zagłębiać się w techniczne szczegóły pracy autofokusa, w końcu to blog o fotografii dla amatorów, ale nadmienię tylko, że centralny punkt w każdym aparacie jest tym najbardziej precyzyjnym. Najłatwiej też nim złapać ostrość. Nie jestem fanką nadmiernego przekadrowywania zdjęć, bo tracimy wtedy na ostrości, jednak jeśli sytuacja tego wymaga, a Ty masz do wybory dowolny punkt, wybierz ten centralny.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

UWAŻAJ NA TE SYTUACJE!

 

Jest kilka przypadków, kiedy mechanizm autofokusa może nas zawieść, a raczej, zawiedzie niemal na pewno. Uwaga na:

 • Mało kontrastowe powierzchnie, takie jak biała ściana czy czyste niebo.
 • Wzory wypełniające cały kadr (tekstylia, tapeta)
 • Przedmioty w ciemnym pomieszczeniu.
 • Elementy blisko siebie, jak na przykład źrenica i rzęsy. Aparat nie będzie potrafił zdecydować, na skupić ostrość.
 • Intensywnie odblaskowe czy świecące powierzchnie (oszklone budynki)

 

W takich przypadkach, kiedy wyraźnie widzisz, że Twój aparat „zgłupiał”, najlepszym wyjściem jest wyłączenie AF i przejście w tryb MF czyli Manual Focus. Ni mniej ni więcej, oznacza to, że wyłączamy silnik w aparacie/obiektywie i sami, za pomocą pierścienia na obiektywie, ustawiamy ostrość na odpowiednim elemencie. W aparatach analogowych był to jedyny sposób na zdjęcia ostre jak tasak. :) Wiele nowszych modeli aparatów kompaktowych czy lustrzanek posiada dotykowy ekran, w który wystarczy kliknąć, aby ustawić ostrość na dowolnym elemencie zdjęcia. Tak jak w smartfonach. Także ostrzenie w trybie Live View, czyli podglądem na żywo na wyświetlaczu, może przynieść zaskakująco dobre efekty.

 

 

Znasz kogoś, kto ma problem z ostrością na zdjęciach? Wyślij mu ten post!
4.8/5 - (20 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
76 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daylicooking

dziękuję Ci za ten wpis :) zapisuję do ulubionych :)
i oczywiście puszczam dalej ;)

Agata

Natalia, dziękuję Ci za ten wpis :* Od dawna wiedziałam o przytrzymywaniu migawki do połowy, ale polegałam zawsze na tym, co wybrał aparat i musiałam się nieźle namęczyć, żeby złapał odpowiednią ostrość. Po tym wpisie wiedziałam, czego w nim szukać i okazało się, że mogę dowolnie przesuwać punkt ostrości. Niesamowicie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Bardzo miło mi to słyszeć. Często nie czytamy instrukcji, bo ciężko jest zrozumieć zasady działania aparatu, bez znajomości podstaw. Ty już ten etap masz za sobą. :)

Igor Mróz

Hm. Cały tekst super, ino jeden problem mam z tym dziewięciopunktowym AF. Nie bardzo jarzę co on tak właściwie robi. Pokazujesz same punkty, pokazujesz je w nałożeniu na zdjęcie, a piszesz o tym, że ostrzyłaś na źrenice. Jak ma się więc te 9 punktów do wyostrzenia na źrenice? Bo nie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Równie dobrze możesz mieć 50 albo tylko 1 punkt AF. Liczba 9 to tylko przykład. Wybierasz punkt zdjęcia, który ma być ostry. Jeśli pokrywa się z kratką AF – dobrze, nic nie musisz robić, oprócz wybrania tego punktu w aparacie. Jeśli zaś ostrość ma być gdzieś indziej, nakieruj najbliższy punkt… Czytaj więcej »

W wielu (zwłaszcza tańszych) aparatach centralny punkt jest precyzyjniejszy, bo jest krzyżowy. Tu przydałaby się teoria nt. sposoby działania AF – kontrast, detekcja fazy itp. Ja osobiście rzadko kiedy bawię się w przełączanie punktów i robię dokładnie jak Ty: celuję w oko, naciskam do połowy, kadruję ostatecznie. Tu jeszcze ważna… Czytaj więcej »

Jest Rudo to blog kierowany do fotografów-amatorów, unikam więc zagłębianie się w techniczne aspekty, których znajomość nie jest kluczowa. Działanie samego mechanizmu af to już jest wyższa szkoła jazdy. Ja przekadrowuję tylko jak muszę i zawsze korzystam z punktu AF, który położony jest najbliżej punktu, który ma być ostry. Zauważ,… Czytaj więcej »

Zgadzam się, dlatego nie namawiam do pełnego wykładu. Zresztą ja sam nie do końca rozumiem detekcji fazy. Ale może skrobnąć akapit jako ciekawostkę :) Mi akurat zmiana punktu zajmuje więcej czasu. Używam tego, gdy np. aparat jest na statywie, nie spieszę się a nie chce mi się statywem kręcić. Z… Czytaj więcej »

Klinton

„celuję w oko, naciskam do połowy, kadruję ostatecznie” – przy głębi ostrości na 2 cm przy takiej metodzie możesz nigdy nie zrobić ostrego zdjęcia.

NIgdy nie zrobiłem nieostrego. Może mam zepsuty aparat :)

Natalia Lis

Oczywiście, że w grę wchodzi także wartość przysłony. W fotografii bardzo często trzeba iść na kompromis. Możesz zrobić zdjęcie bez przekadrowywania, z szerszym kątem i dociąć w programie, ale a) tracisz na rozdzielczości b) nie zawsze jest miejsce na dostatecznie szeroki kąt bez redukcji ogniskowej poniżej 50mm w przypadku portretów.

Sylwia Pawlak

Ostatnio się zastanawiałam czym są te magiczne tryby. Jak już je odczarowałaś to czas się nimi pobawić :)

Natalia Lis

Warto znać takie rzeczy, bo często trzeba się nakombinować, żeby uzyskać konkretny efekt, a tak tylko wciskasz jeden guzik i gotowe!

Ruda A

W końcu wiem o co chodzi w tych trybach :D Nie lubię korzystać z AF, jednak baaaardzo ułatwia życie tym „bardziej ślepym” jak ja :D

Natalia Lis

Ja też jestem z tych bardziej ślepych, więc wiem o czym mówisz :D :)

Ela Chwirot

Jesteś moim guru :D Za zdjęcia, wiadomo, ale jeszcze bardziej za Twoj sposób przekazywania informacji. Oczywiście nadal robię zdjęcia telefonem. To nie jest tak, że się nie staram. Dziś nawet zabrałam aparat (stary,ale taki mam) na spacer. Rozładowany … nołkoment. Ale Dzięki Tobie wyjęłam go po 3 latach z szuflady,… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Telefonem też można zrobić masę fajnych zdjęć. Pewnie nie będzie to najwyższa jakość, ale przecież wszystkim nam chodzi o emocje… :)

Mam ogromny problem w MF, bo mam dosyć dużą wadę wzroku. Bez AF praktycznie wszystkie zdjęcia wychodzą nieostre :/

Tak jak wspomniała autorka, w takim wypadku, gdy posiadasz aparat z możliwością podglądu LIVE to przełącz się na ten tryb, dodatkowo przybliż sobie element na który chcesz ostrzyć i gotowe :)

Jola

Sobie muszę go udostępnić, ostatnio z 10 tylko 3 były wystarczająco ostre aby je opublikować na blogu. ;) Chociaż mi się jeszcze ręka przy tym wszystkim trzęsie więc czas na zakup porządnego (mam stary) statywu i zabawę.

Laura Maria

Aż wzięłam aparat do ręki żeby posprawdzać i rzeczywiście, odkryłam nowe opcje! Dziękuję! Chociaż ręczne ustawianie ostrości działa trochę topornie, ale trudno i tak jestem zadowolona z efektów.

Bartek

Patrząc na opis i ostatnie zdjęcie, czy kiedy kwadrat af centralny jest na nosie nie wyostrzy na nos , napisałaś że na oko, a na oku nie jest. Chyba że ja źle rozumuje.

Natalia Lis

Przeczytaj raz jeszcze ten fragment: „Robiąc ten portret (kadr centralny), miałam do wyboru wyostrzyć nos albo włosy. Marne alternatywy. W portretach zawsze ostrzymy na oczy (źrenicę, nie rzęsy!), więc wybrałam pojedynczy tryb AF, centralny, kwadratowy punkt AF skierowałam na oko, wcisnęłam przycisk migawki do połowy, przekadrowałam zdjęcie w sposób, jaki… Czytaj więcej »

Bartek

Ok, przeczytałem jeszcze trzy razy i teraz zrozumiałem :) , ale i tak dzięki za wpis po cała treść daje dużo , nawet bardzo dużo do wiedzy:)

Arkadiusz Szczudło

Centralny punkt jest najbardziej precyzyjnym, jednak warto wspomnieć, że inne punkty to po prostu dno :) niezależnie jakiego aparatu używasz, 400d lub 5d mk3, nie używaj innych punktów niż centralny. Przekadrowywanie to podstawowa umiejętność. Chyba, że używasz obiektywów np. na m42 i z manualem, wtedy droga wolna – chociaż stosując… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Zupełnie nie mogę się z Tobą zgodzić. Nie wiem, jak w Twoim aparacie, ale i mój aktualny (5d mII) i jego słabiutki poprzednik (canon 400d) dawali radę na wszystkich AF. To, że są pionowe/poziome, nie oznacza, że nie da się nimi zrobić ostrego zdjęcia. Po prostu trzeba wiedzieć, jak „łapać”… Czytaj więcej »

Arkadiusz Szczudło

oczywiście, że da się zrobić nimi ostre zdjęcia :) jednak zależy też o jakich warunkach mówimy, z mojego doświadczenia w studiu i fotografii modowej, gdzie wszystko się rusza jest bardzo ciężko i to już nie ze względu na jego powolność a na samo nie trafienie jego w punkt, wystarczy lekko… Czytaj więcej »

Asia

Trochę się dokształciłam :) Dzięki :) Jeśli nie mam czasu ustawiać ostrości manualnie, albo autofocus nie daje rady wyostrzyć tego co chcę (mój Nikodem ma tylko 3 punkty ostrości), to robię dokładnie tak jak napisałaś – ustawiam kadr centralny, łapię ostrość na tym co trzeba i potem dopiero kadruję. Jak… Czytaj więcej »

Edyta D.

Dziękuję za ten wpis! Nie wszystko z tą ostrością dla mnie jasne, zwłaszcza jeśli chodzi o tryby AF, muszę to przecwiczyć. Właśnie w weekend przeżyłam załamkę, bo robiłam zdjęcia chrześniakowi, jak jeździ na koniku, w pomieszczeniu zamkniętym i zdjęcia wyszły koszmarnie nieostre. Próbowałam różnych trybów aparatu, łącznie z automatycznymi i… Czytaj więcej »

Natalia Lis

To wszystko na początku wydaje się skomplikowane. Wiele osób ma problem z ostrością, nie jesteś odosobniona :) Ćwicz, a na pewno będzie lepiej!

Tina Maltańczyk

A jak dokładnie korzystać z MF? Bo nie wiem czy to ja źle robię czy to z moim aparatem jest coś nie tak (do nie dawna od razu zawieszał się po włączeniu trybu manulango, pomógł dopiero upadek :p)

Natalia Lis

To pewnie zależy od aparatu.
Jeśli masz przełącznik af/mf na obiektywie, przełącz na mf i kręcąc pokrętłem, ustaw ostrość na odpowiednim punkcie.
Może masz opcję włączenia podglądu lifeview i ustawienia ostrości poprzez kliknięcie w ekran?
Spróbuj zajrzeć do instrukcji, każdy aparat jest inny, może znajdziesz coś wartościowego. :)

agnesss25

Bardzo przydatny post!akurat miałam problem z ta ostrością…Mam pytanie.Jaki tryb pola Af poleciłabyś przy fotografowaniu uroczystości np. chrzciny?

Natalia Lis

Tryb mieszany będzie najbezpieczniejszy. :)

Beata

Dzięki za ten wpis! Właśnie ostatnio zastanawiałam się o co chodzi w tych oznaczeniach. Teraz już wiem, jak je wykorzystać! Ach, i cóż… fajnie byłoby mieć lepszy aparat… Z Live View i więcej niż 3 punktami ostrzenia… Czas znaleźć dodatkowe źródła dochodu ;)

Justyna Rolka

Dzięki Tobie moja kopuła wiedzy fotograficznej powoli się wypełnia;) Bardzo dziękuję!

Czasami mam wrażenie, że odpadam w przedbiegach z moim kompaktem. Ciągle się staram, ale moje zdjęcia są do bani i naprawdę chyba po prostu brak mi talentu.

Natalia Lis

Albo za wiele od siebie wymagasz, albo za mało się starasz. Okej, pewnie uprościłam. Czasami sprzęt jest na tyle słaby, że faktycznie nie daje rady. Może warto przerzucić się wtedy na telefon? Często taki aparat jest w pełni wystarczający, a nie musimy nosić dodatkowej rzeczy. Zajrzyj tutaj: https://www.jestrudo.pl/jak-robic-dobre-zdjecia-telefonem/ te rady… Czytaj więcej »

Kaczka z Piekła Rodem

Dzięki wielkie za odpowiedź :)) Dwa lata temu dostałam Nikona Coolpix L820. Miał być to taki lepszy kompakt z dobrym makro. Generalnie wydaje mi się, że robi niezłe zdjęcia sam w sobie, ale poza kompensacją ekspozycji nie bardzo mam co w nim zmieniać :( Wydaje mi się, że muszę jeszcze… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ciężko mi coś doradzić, bo nie znam Twojego sprzętu, ale zajrzyj do instrukcji, tam na pewno będzie coś o trybach foto. Nie wydaje mi się, żeby nie dało się nic zmienić. :) Staraj się korzystać tylko z zoomu optycznego (W), cyfrowy psuje zdjęcie.

Kaczka z Piekła Rodem

W takich momentach wychodzi jakim laikiem jestem. Nie umiem odróżnić w moim aparacie gdzie jest zoom cyfrowy a gdzie optyczny :D

Dobra, dzięki Tobie zmobilizowałam się do ponownego zajrzenia do instrukcji. Będę kombinować :) I przy okazji dowiedziałam się, że zawsze korzystam z zoomu optycznego :)

mutrynki.pl

Natalia wzięłam mój aparat do ręki i wszystko przestudiowałam co tu napisałaś, tylko mam jeden problem, zatytułowany „jak wybrać ten punkt”. Mam przed sobą obiekt: porozwalane paluchy chlebowe w słoiku i ja chcę, żeby ostrość złapała mi na ten środkowy, a aparat uparcie wskazuje mi dwa dolne punkty, dwa górne.… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Dodatkowo musisz wybrać punkt, na który ma ostrzyć, nie znam się na każdym aparacie, więc to jest dobry moment, żeby sięgnąć po instrukcję. Potrzebujesz info, jak ustawić punkt af. Musi być guzik i pokrętło, którym wybierzesz ten wskazany punkcik. Powodzenia!

mutrynki.pl

Canon d700 :-). Masz rację zajrzę jeszcze do instrukcji. Dzięki :-)!

Kasia Borowicz

Świetny post! Chociaż przy kitowym obiektywie wszystko było jasne to przy stałkach sprawa nieco się skomplikowała, ale teraz już rozwiałaś moje wątpliwości :)

Adrianna Zielińska

To te momenty, w których brakuje mi lustra :) Mogę mieć najlepszy dostępny aparat w smartfonie, ale to wciąż nie będzie obiektyw, którym można pobawić się w takie cuda :) Wpis podeślę jednak mojej siostrze – przyda jej się, bo ona wciąż próbuje okiełznać swojego analoga jak i obiektywy.

Ania Kalemba

Ruda, po prostu dzięki! :)

Właśnie Cię znalazłam i szybko się mnie nie pozbędziesz ;) Pozdrawiam cieplutko, Daria

Alexandra

Ostatnio zawsze staram zrobić się zdjęcie z AF i kilka manualnie. Często okazuje się, że te drugie wypadają o niebo lepiej.
Ps. Mam pytanie: kilka razy próbowałam sfotografować niebo o zmierzchu i nie umiem uchwycić klimatu. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Natalia Lis

Zajrzyj do tego artykułu, może zmiana pomiaru światła pomoże Ci uzyskać wymarzony efekt? https://www.jestrudo.pl/fotografia-w-ostrym-sloncu/

Musiałabyś mi powiedzieć coś więcej, co się tam dzieje. Na pewno będzie duży kontrast, jak na wszystkich tego typu zdjęciach. Fotografowanie w RAWach i wyciągnięcie kolorów w programie też pomoże.

Alexandra

Właśnie siadam w końcu jutro do zdjęć i zobaczymy co z kolorami uda mi się zdziałać. :)

Aga

Wszystko fajnie, pięknie. Ja tylko ciąglę zastanawiam się nad jedną rzeczą – jak to wszystko ogarnąć przy autoportretach? Mam jakiś niewyobrażalnie wielki problem z wyobrażeniem jak ustawić sobie ostrość na oko i przekadrować, robiąc przy tym zarąbisty autoportret. Any clues?

Natalia Lis

Aga, aaa już rozumiem. Zdjęcie u góry to tylko przykład, który miał pomóc zrozumieć jak działa ten proces. Dobrze się nadało, bo ma kadr centralny i oczy nie pokrywają się z punktami AF. W rzeczywistości, jak robię autoportrety, zawsze ustawiam dużo większą przysłonę, aby powiększyć głębię ostrości. Jeśli jest taka… Czytaj więcej »

[…] nie wiesz jak robić zdjęcia ostre jak żyleta – Natalia pędzi z podpowiedzią […]

agnieszka k.

Witam się :) trafiłam tu dopiero kilka dni temu dzięki innym bogerkom i muszę Ci podziękować za wiedzę którą się dzielisz! szlag mnie już trafiał przez setki okropnych nieostrych i brzydkich zdjęć i postanowiłam się w końcu trochę douczyć… nurtuje mnie bardzo jedna kwestia, dla mnie na razie najtrudniejsza- jak… Czytaj więcej »

agnieszka k.

skoro już napisałam raz to zapytam jeszcze raz naszą fotograficzną guru:) a może ktoś inny mi podpowie… sprawdziłam i trochę się przeraziłam… mój aparat canon eos 500d zapisuje mi zdjęcia w rozdzielczości 72dpi dla jpg, a mam ustawione największe i najostrzejsze… wydaje mi się to mało… może ktoś mi powie… Czytaj więcej »

Ulalafiufiu

Przeczytałam, zrobiłam notatki, idę ścigać dzieciaki! Dzięki!! Wielkie :). Bardzo, bardzo przystępna wiedza.

Ida Ka

Ja mam problem z ostrością jak robię mała postać na tle krajobrazu. Ostrość ustawiam na twarzy „modela”, a i tak wychodzi nieostro. Miałabyś jakąś sugestię?:)

Dominika Kosk

Brawo za poczucie humoru:) Ciekawy blog. Wpadłam przypadkiem i w sumie nie mogę przestać czytać :)

Natalia Lis

Ale miło mi to czytać! Naprawdę!

Ania Filak

Dziękuję bardzo za przekierowanie mnie tutaj. Poczytałam. Wiedziałam prawie wszystko, co opisałaś, ale spróbuję wszystkie twoje wskazówki zastosować ponownie. Może gdzieś coś ominęła wcześnie i mam lukę. :-) pozdrawiam, Ania

Justyna Witkowska

Hej! Niedawno robiłam swoją pierwszą sesję małego dzieciaczka. Próbowałam MF, ale wiele zdjęć zgubiło ostrość. Wydawało mi się, że nad manualnym uda mi się lepiej kontrolować. Tym bardziej, że mój obiektyw (Sony 50mm f/1.8 DT SAM) ma tendencje do świrowania przy AF. I teraz proszę o radę – kiedy znów… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Justyna, a po co w ogóle chciałaś fotografować z użyciem MF? Manualn focus sprawdzi się, gdy AF nie daje rady, czyli w jakiś ekstremalnie rzadkich sytuacjach, gdy np. w fotografowanej scenie nie ma faktur, kontrastów i AF nie ma się o co „zaczepić”, albo gdy panują kiepskie warunki oświetleniowe. W… Czytaj więcej »

Justyna Witkowska

no właśnie na tym obiektywie aparat się buntuje i AF mi szaleje. mam problem z prostym kliknięciem zdjęcia :)

Natalia Lis

Rozumiem. Słabo. A czytałaś może jakieś opinie w sieci, czy to problem ogólny, czy tylko Tobie trafił się wadliwy model? Może warto zastanowić się nad oddaniem do serwisu?

Justyna Witkowska

Ponoć ten typ tak ma. Muszę ujarzmić bestię :)
Dziś kolejna przygoda z maluchem – zobaczymy, czego się nauczyłam :D

Katniss Photo

Witaj, czy można zadawać głupiutkie pytania? ;) Chodzi o to, że próbuję ogarnąć AF w moim kompakcie (lustrzance pozornej? Kodaka). Mam 3 tryby AF i staram się je jakoś okiełznać. Do tej pory rządził aparat, ale chcę wreszcie zamienić role w tym związku. :D Czy przy pojedynczym AF moje „zielone… Czytaj więcej »

Agnieszka

Odgrzebałam stary post, ale bardzo przydatny. Ostatnio miałam problem bo chciałam zrobić zdjęcie swoim teleobiektywem przelatujacego samolotu na czystym niebie no i nie wyszło :( już się obawiałam że nowiusi obiektyw jest popsuty, ale chyba jednak to był mój błąd :D

Ewelina Doniec

Jak zwykle super, prosto i w punkt opisane :) Dziękujej Ci za te poradniki :)

Ewelina

Zrudziałam z tym Af.. :D Wykonuje reportaze na dyskotekach [ ciemno, duzo migajacych kolorowych swiatel, tanczacy ludzie] mam N5300 + lampe YN 568 III . I stad moje pytanie , ruchome obiektyw : ciagly AF [ale lubi sie gubic] jednakze lampa posiada wspomaganie af podczerwienia ktory dziala tylko przy pojedynczym… Czytaj więcej »

Kinga

Dziękuję :)

Fotomagia

Iso, czas naświetlania, przysłona, kompozycja i ostrość dzięki tym wpisom coraz bardziej zaczynam rozumieć jak sprawić żeby moje zdjęcia były coraz lepsze.

Anna

nareszcie… jasno i wyraźnie… jak dla blondynki ;) dzięki

Ola

Hej! A ja mam problem wyostrzenia np 2-3 dzieci,bo gdzie mam kierować punkty ostrości?Pomóż proszę:)

Last edited 3 lat temu by Ola
Ola

Natalio pomóż jak na przykład mam 2 dzieci i często 1 ma rozmytą twarz,gdzie mam kierować tą ostrość?Pomocy>>