jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

Fotografia w ostrym słońcu

Fotografia w ostrym słońcu do najłatwiejszych nie należy. Lato w pełni, wypełzliśmy z naszych domków na plaże, place zabaw czy do parków. Z nami wypełzły nasze kompakty, smartfony czy lustra. I nagle coś zgrzytać zaczyna… Zdjęcia przepalone, kontrasty kosmiczne, albo wręcz przeciwnie – kolory blade, rozmyte. Nasuwa się pytanie, jak fotografować pod światło?

Fotografia w ostrym słońcu – poradnik

 

FOTOGRAFUJ W CIENIU

Moja rada nr jeden nie przypadnie Wam do gustu – UNIKAJ SŁOŃCA I FOTOGRAFUJ W CIENIU. Zwłaszcza w środku dnia, gdy słońce wisi centralnie nad nami, ciężko o wykonanie poprawnie naświetlonego zdjęcia. Ponadto na twarzy modela, pod oczami i nosem, pojawią się nieestetyczne, ciemne cienie.
fotografia w ostrym słońcu
Co zrobić? Znajdź cień, najlepiej w pobliżu padającego światła. A teraz podziwiaj różnicę ;)

 

jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu
Gdy Twój model jest już w cieniu, polecam Ci użyć blendy: pięknie doświetli twarz, 'odetnie’ sylwetkę od tła. Ja użyłam srebrnej strony, która dodatkowo ochłodziła kolorystykę, ale Twoją blendą może być duży arkusz papieru czy styropian.
Zdjęcie w cieniu bez blendy:

 

zdjęcia w słońcu
i z dodatkowym doświetleniem:

 

zdjęcia w słońcu z blendą
Jest różnica, co nie? Zwróćcie też uwagę na pięknie wygładzoną skórę i dodatkowo zminimalizowane cienie na twarzy.

 

Fotografowanie pod światło

Taki tytuł mogłabym nadać fotograficznej mitologii ;] Chyba każdy mój znajomy poza tematem uważa, że zdjęcia pod światło to jest zło wcielone. Fajne zdjęcie pod światło kłóci się z jakimkolwiek trybem auto. Znajomość podstaw fotografii i swojego aparatu jest niezbędna. Ale warto. Fotografie pod światło bywają magiczne! Zwłaszcza w trakcie tzw. magic hour, czyli godzinę od wschodu słońca i godzinę przed zachodem, gdy żółta kula wisi nisko na niebie, pięknie 'wybijając’ sylwetkę z tła, czy tworząc kolorowe refleksy we włosach. [Niestety nie udało mi złapać słońca nisko nad horyzontem, chwilę przed zaszło chmurami. Anglia rulez].

 

Jak fotografować pod światło? Jak już wspomniałam wyżej, tryb auto przestaje dla nas istnieć. Sama najczęściej fotografuję na trybie Av czyli priorytecie przesłony. A więc ustawiam niskie ISO (u mnie 100), wybieram niską wartość przesłony (f/2.2), aby uzyskać rozmyte tło, aparat sam dobiera czas naświetlania. I teraz kwestia kluczowa: POMIAR ŚWIATŁA. Ludzkie oko ma niesamowite zdolności adaptacyjne w przeróżnych warunkach świetlnych. Aparaty, nawet te najlepsze, są zwyczajnie upośledzone.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Większość aparatów (także kompaktów) posiada trzy tryby pomiaru światła:
 Domyślny tryb, który absolutnie nie sprawdzi się podczas fotografowania pod światło.
pomiar światła, trzy tryby pomiaru
Szczególnie przydatny gdy fotografujemy pod światło, a obiekt fotografowany umieszczony jest w centrum kadru, lub zajmuje sporą jego część. Aparat pobiera 'dane’ z całego obszaru kadru, jednak dużą wagę przypisuje centrum.

 

Aparat pobiera dane tylko z niewielkiego punktu kadru, przez co pomiar jest bardzo precyzyjny, jednak pomiar punktowy polecany jest dla bardziej doświadczonych fotografów.

 

Podsumowując powyższe – fotografując pod słońce używajcie CENTRALNIE WAŻONEGO punktu pomiaru światła, dzięki czemu zarówno tło, jak i fotografowana postać powinny zostać prawidłowo naświetlone. Gdy efekty będą niezadowalające – potestuj tryb punktowy.
tryb pomiaru światła centralny

 

FLARA I BLIKI
Te kolorowe świetlne błyski często dodają zdjęciu ohów i ahów. Dla mnie osobiście jest to zjawisko bardzo pożądane, choć wielu fotografów to po prostu błąd. Flarę uzyskać można właśnie fotografując pod światło.

 

fotografia pod światło

 

jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

jak uzyskać flarę na zdjęciachJeśli posiadasz osłonę przeciwsłoneczną – polecam korzystać właśnie latem. Nie tylko gdy mowa o fotografii krajobrazów. :)

osłona przeciwsłoneczna canon
jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

 

Ogromne podziękowania dla mojej pięknej Sis, która dzielnie pozowała w przeróżnych warunkach oświetleniowych! ;]

 

Przeczytane? Zapamiętane? To teraz klikajcie tu:
4/5 - (4 votes)