jak robić ładne zdjęcia

Jak robić ładne zdjęcia

Co jakiś czas spływa do mojej skrzynki pytanie zagubionej owieczki: jak robić ładne zdjęcia? Czuję się wtedy tym mailem zwyczajnie przytłoczona, bo to trochę jak zapytać alpinisty “hej, ty, ziutek, masz moment to powiedz mi jak zdobyć Mont Blanc”. Jestem kobietą, więc naturalnie, trochę hiperbolizuję, ale czyż nie odpowiadam na to pytanie w każdym fotograficznym wpisie na Jest Rudo od niemal dwóch lat…? Naprawdę myślisz, że taka jestem gadatliwa i zamiast zamknąć porady w jednej wiadomości, wolę sobie pisać te setki postów? Wodę lać?

Jeśli spodziewasz się typowego poradnika, muszę Cię rozczarować. To raczej zbiór moich przemyśleń odnośnie ładnych zdjęć generalnie. Obalam wymówki i mity. Wynajduję niekonwencjonalne sposoby na ładne zdjęcia. Ale czy my w ogóle potrzebujemy takich obrazów? Czy istnieją ludzie, którym wszystko wisi, powiewa, innymi słowy, wszystko im jedno? Być może czytasz to i krew Cię zalewa? Ja czuję się notorycznie zalewana treścią w formie wielorakiej. Słowa, zdania, całe teksty, wideło i jeszcze te one, obrazy. Najczęściej brzydkie.

 

PO CO ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA

Jestem estetką. Krótka piłka. Nie zostaję na brzydkich blogach, z tych ładnych z brzydkimi zdjęciami uciekam szybciej, niż mogłabym samą siebie podejrzewać. Ostatnimi czasy staram się odwiedzać strony moich Czytelników i z rozpaczą stwierdzam, że znaczna ich część to małe potworki, które trzeba by zrównać z ziemią i zasiać plon od nowa. Najlepiej na chłodno i to w przyszłym roku. Nie wierzę ludziom, którzy mówią, że nie zwracają uwagi na elementy graficzne, wliczając fotografie. Gwarantuję Ci, że z dwóch tematycznie zbliżonych stron, różniących się jedynie poziomem fotek, wybierzesz tą ładniejszą. Dlatego też zupełnie nie przekonuje mnie porada “zacznij pisać, o wygląd zadbasz później” albo “postaw stronę, klienci i tak przyjdą”. Ta rada sprawdziłaby się może, gdybyśmy mieli do wyboru trzy gazety w kiosku, a prawdą jest, że nie dopijając kawy, mogę zaliczyć kilkanaście wirtualnych miejsc, rozsianych po całym piękniuteńkim świecie, a wierz mi, tych brzydkich nie odwiedzę nigdy więcej. Możesz sobie myśleć, że to jest niesprawiedliwe, o, jest nawet na to modne wyrażenie, “nie fair”, ale wytężaniem mózgownicy nikt jeszcze zdjęcia nie cyknął. Oczywiście będziesz się bronić, tupać i zapierać rękami… Twoja sprawa, czy spalisz deser na bieżni, czy w tej nierównej walce. Nie raz słyszałam, że to tak łatwo mówić, a on/ona/ono ma do pstrykania tylko telefon. Albo dzieciory na głowie. Lub obowiązków sporo. Jest też cała gama wymówek na “nie mam”. Nie mam czasu, weny, chęci, motywacji, dostatecznie dobrego sprzętu. Nie mam jak. Nie mam po co. Nie mam jaj.

Ok, Twoja sprawa, ale czytaj dalej. Bo ja lubię stawiać na swoim.

jak robić ładne zdjęcia

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

JAK ROBIĆ ŁADNE ZDJĘCIA

Albo raczej – jak mieć ładne zdjęcia. Okazuje się, że żyjemy w takich cudnych czasach, że mieć wcale nie równa się zrobić. Tak więc moja pierwsza porada może wyda Ci się mało konwencjonalna, ale zamknie buzię. W końcu nie możemy gadać wszyscy na raz!

 1.  BANKI ZDJĘĆ – cała masa fotografii na wyciągnięcie ręki! Darmowe banki zdjęć i te płatne, gdzie życia nie starcza, żeby przejrzeć choćby połowę. Obie grupy coraz popularniejsze. Sama udostępniam fotografie wysokiej jakości w swoim banku. Stocki bardzo skutecznie odbierają więc możliwość korzystania z wymówki typu “nie mam”. Już masz. I już nawet wiesz gdzie szukać.
 2. WYKORZYSTAJ TO CO MASZ – a jestem niemalże przekonana, że masz smartfona. A jak nie Ty, to na pewno ktoś z rodziny. Fotografuj telefonem! I przestań się mazać, że to nie jest jakość z bilbordów. Pewnie, że nie jest i jeszcze długo długo nie będzie, ale przy odrobinie wprawy i znajomości podstaw jak robić dobre zdjęcia telefonem, uda Ci się wycisnąć z niego więcej. Będzie to poziom przynajmniej przyzwoity. A jak nie przyzwoity, to będzie lepiej niż było, a to jest progres, a progres to sukces. Sukcesem należy się cieszyć.
 3. UCZ SIĘ – znakomita większość błędów, to są podstawy podstaw, które wystarczy zauważyć i zrozumieć, ale całkowicie je wyeliminować. Ucz się więc cały czas! Drąż i szukaj. Pytaj na forach albo w grupie wsparcia. Mnie też możesz zapytać. Nie patrz tak, to jest dobra wiadomość! Dowiedz się jak uniknąć błędów popełnianych przez początkujących fotografów i weź sobie to wszystko do serca.
 4. NIE ODPUSZCZAJ – hola hola, nie tak prędko! Jeśli zaczynasz uczyć się nowej rzeczy i chcesz być w tym dobry, chcesz robić ładne zdjęcia, nie poddawaj się. Najlepiej od razu założyć, że będzie kiepsko. Potem będzie sinusoidalnie z naciskiem na dolne partie. To jest normalne. Naturalne. Przetrwaj ten etap.
 5. ĆWICZ! – nie łudź się, że od wertowania tych wszystkich książek nauczysz się robić zdjęcia. Owszem dowiesz się, jak je robić, ale do tanga trzeba dwojga (matko, jak ja dziś sypię tymi truizmami!). To jednak praktyka czyni mistrza (o! znowu!), więc złap co tam masz pod ręką i zwyczajnie…
 6. …ZACZNIJ –  napisałam nawet kilka wskazówek, ale na nic się zdadzą, jeśli nie czujesz się gotowa. Zwyczajnie zacznij. Jesteśmy już za półmetkiem jesiennego wyzwania i dochodzą mnie słuchy, że zaczyna brakować pomysłów, albo, że motywacja się kruszy, albo w ogóle coś z tą jesienią jest nie halo. Robienia zdjęć można się szybko nauczyć, ale fotografowanie… aa, kochana, to już nie jest takie hop siup. Zwłaszcza świadome fotografowanie wymaga pomysłu, podstawowej wiedzy technicznej i wprawy, czyli umiejętności. Brzmi może dość groźnie, ale jesteś ambitna, więc dasz radę. Każdy jakoś zaczynał. Ty też zacznij.
 7. ROZWIJAJ SIĘ – ćwicz kreatywność, szukaj inspiracji i sama inspiruj.

 

jak robić ładne zdjęcia

 

Ciężka sprawa z tymi zdjęciami, ale szczerze wierzę, że dobre i ładne zdjęcia (cokolwiek kryje się dla Ciebie pod tym pojęciem) są w zasięgu każdej z nas. Twoim tym bardziej!