jak przygotować zdjęcia do publikacji w internecie

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową

Nie musisz być blogerem, aby zastanawiać się jak przygotować zdjęcia na stronę internetową, na facebook, czy forum. Jak je zmniejszyć bez utraty jakości? Wysoki poziom fotografii przyciągnie czytelników i klientów; przyznaj się, samemu także dużo chętniej zaglądasz na strony, które opatrzone są jasnymi, pięknymi obrazami, a te koślawe, zaszumione obrazki puszczasz szybko w niepamięć. Ja tak robię.

akcje photoshop

JAK PRZYGOTOWAĆ ZDJĘCIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ

 

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że na jakość zdjęcia w internecie wpływa kilka czynników:

  • Rozmiar zdjęcia w pikselach (np. 5000 x 3500)
  • Format zdjęcia (JPG, TIFF, PNG)
  • Waga zdjęcia (KB, MB, GB)
  • Rozdzielczość zdjęcia (piksel/cal)

Im większy rozmiar zdjęcia, tym zdjęcie więcej „waży”, a więc dłużej się wczytuje. Jeśli masz szybki internet, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z istnienia problemu, ale Twoi odbiorcy, ci z wolniejszym łączem, muszą czekać, aż duże zdjęcie pojawi się na ekranie. Zauważyłam, że w większości przypadków nie ma sensu publikować zdjęć większych niż 1000 px szerokości i najlepiej zadbać, by nie ważyły więcej niż 300KB, zwłaszcza, gdy na stronie wyświetla się wiele fotografii równocześnie. Najpopularniejszym rozszerzeniem jest JPG, jeśli zdjęcia wydają się szarawe, wypróbuj zapisu do PNG.

Zdjęcie na stronę internetową możesz przygotować w wielu programach graficznych, ja przedstawiam ogólne zasady, które zawsze powinny Ci przyświecać. Swoje przykłady oparłam na programie Adobe Photoshop, jest to jednak tylko przewodnik.

 

KROK 1 – dostosuj kolory i kontrast.

Im lepszy aparat, tym gorzej wygląda „surowe” zdjęcie. Nie każdy jest fanem obróbki, co w pełni rozumiem, jednak aby fotografia nabrała charakteru, warto minimalnie podnieść kontrast zdjęcia i nasycić kolory. Oczywiście wciąż zachęcam do fotografowania w formacie RAW, co daje znacznie większe pole do popisu.

jak przygotować zdjęcia na stronę internetową

 

KROK 2 – sprawdź jaka jest szerokość szpalty (w pikselach) na Twoim blogu, stronie internetowej i zmniejsz rozmiar zdjęcia.

Na Jest Rudo to 750px, tak więc każde zdjęcie zostaje przeze mnie zmniejszone do tej szerokości. Nie ma sensu wrzucać większych fotografii, gdyż wpłynie to tylko na wydłużenie czasu ładowania strony, a nie chcesz przecież, żeby odbiorcy trzaskali drzwiami i klikali w czerwone krzyżyki. Ponadto każda strona ma wbudowany algorytm, który automatycznie pomniejsza zbyt duże zdjęcia do pożądanych wymiarów – skutki są raczej opłakane, dlatego unikaj tych sytuacji, samemu dostosowując rozmiar.

Na przykładzie poniżej widzicie, że rozmiar zdjęcia po zmniejszeniu to 1,07 megabajta (przed to aż 60,2!).

jak przygotować zdjęcia do publikacji na stronie

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

KROK 3 – wyostrz zdjęcie.

Zmniejszenie rozmiaru, zwłaszcza tak znaczne, wiąże się także ze stratą jakości, a więc i ostrości. Pomniejszoną fotografię warto nieco wyostrzyć. Najczęściej korzystam z okna INTELIGENTNE WYOSTRZENIE (FILTR –> WYOSTRZ –> INTELIGENTNE WYOSTRZENIE), zmieniając promień. Przyznam, że nie widzę konieczności wyostrzania wszystkich zdjęć publikowanych na blogu, na przykład w tym wpisie nie tknęłam żadnego, ale jeśli dodajesz fotografie do swojego portfolio, warto zadbać o każdy detal.

jak przygotować zdjęcia do publikacji w internecie

Po prawej zdjęcie wyostrzone. Różnica jest widoczna nawet na tak znacznym pomniejszeniu:

jak przygotować zdjęcia na stronę www

 

KROK 4 – zapisz zdjęcie.

Jeśli masz Photoshopa, masz ułatwione zadanie. Z górnego menu PLIK –> ZAPISZ DLA INTERNETU I URZĄDZEŃ. Pojawi się okno, w którym wybierz rozszerzenie (u mnie JPEG), a następnie jakość pliku (od słabej jakości, po bardzo wysoką). Równocześnie obserwuj, jak w lewym dolnym rogu, tuż pod zdjęciem, zmienia się waga zdjęcia. Postaraj się zmieścić w 300K przy możliwie najwyższej jakości. Zadbaj również o konwersję pliku do przestrzeni barwowej sRGB (zaznaczyłam strzałką na schemacie poniżej).

jak przygotować zdjęcia na bloga

Gotową fotografię zapisz. Jeśli zależy Ci na dobrym pozycjonowaniu strony zmień nazwę na taką, która odpowiada tematyce posta/strony/witryny. Przeczytaj co to jest optymalizowanie strony i o podstawach SEO.

zdjęcia na forum facebook blog

Jeśli korzystasz z GIMPa, przeczytaj instrukcję jak przygotować pliki do publikacji w sieci, dla użytkowników Lightrooma mam film instruktażowy, bardzo prosty i fajny:

Jeżeli Twój program nie pozwala Ci na wykonanie kroku nr 4, wróć do kroku drugiego, by sprawdzić wagę fotografii. Zbyt ciężkie zdjęcie odchudzisz zmniejszając rozdzielczość. Ważne, aby nie zejść poniżej 72dpi.

Przydało się? Czy już wiesz jak przygotować zdjęcia na stronę internetową? Wiesz gdzie klikać :)

 

 

4.4/5 - (11 votes)