Wiecie już, co to są pliki RAW (jeśli nie wiecie, zapraszam do poprzedniego posta, gdzie porównywałam RAW vs JPEG). Mam nadzieję, że w ostatnim wpisie udało mi się przekonać Was do cyfrowych negatywów. Może brzmi tak, jakby chciało odgryźć nogę i czekało, aż cały się wykrwawisz, jednak plusy rozszerzenia RAW rekompensują nam wszelkie niedogodności. O zaletach i wadach już pisałam, załóżmy, że zrobiłeś kilka zdjęć, wgrałeś je na komputer, a ja teraz łapię Cię za dłoń, i przeprowadzam przez brutalny świat obróbki w RAW Therapee. Pokażę Ci czym otworzyć pliki raw, jak je edytować
Pliki RAW
Nim zaczniemy, ustalmy jeszcze jedną kwestię – żaden (none, zero, null) program do obróbki zdjęć nie jest w stanie zastąpić umiejętności. Fotografowanie w rawach nie zwalnia nas z dbałości, nie usprawiedliwi olewactwa, czy braku wiedzy. Jedna z Czytelniczek, Agata, której serdecznie za to dziękuję, wypomniała mi pod ostatnim wpisem tematycznym, że za lekko do tego podeszłam. Jeszcze raz przeczytałam swoje wywody i z szczerym uznaniem, przyznałam dziewczynie rację. Przedstawiłam Wam RAWy, jako lekarstwo na całe zło, a tak nie jest. Krostę może wyleczy, ale przy hemoroidach będą bezradne. RAWy, owszem, dają większe pole do popisu, ale zbyt intensywna obróbka odbije się na jakości. Warto o tym pamiętać i ZAWSZE dążyć do jak najlepszego efektu, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.
Czym otworzyć pliki raw
Standardowy software nie jest w stanie poprawnie odczytać i/lub edytować plików RAW, potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie. Jeśli posiadasz Photoshopa, istnieje spora szansa, że wraz z nim zainstalowałeś także wtyczkę CAMERA RAW, sprawdź swój komputer, jeśli go znajdziesz, nie potrzebujesz już nic więcej. Jest także możliwość, że wraz z Photoshopem kupiłeś program ADOBE LIGHTROOM – to profesjonalne narzędzie, które będzie więcej niż wystarczające! Natomiast jeżeli wciąż przecząco kiwasz głową, zapoznaj się z listą darmowych programów do edycji plików RAW i pobierz ten, który spodobał Ci się najbardziej. Na potrzebę tego wpisu zdecydowałam się na program Raw Therapee, który jest dostępny dla użytkowników Windowsa i OS.
Pliki raw – edycja
Krok po kroku pokażę Ci, jak edytować surowy plik oraz jak poprawnie go przekonwertować. Na co dzień korzystam z Photoshopa wraz ze wtyczką Camera RAW, jednak schemat zawsze wygląda bardzo podobnie, nazewnictwo i layout także są bardzo zbliżone, dlatego wierzę, że poniższe porady okażą się przydatne, bez względu na posiadanie oprogramowanie.
Po instalacji i uruchomieniu oprogramowania powinniście zobaczyć takie okno:
Zmieniłam język na polski, klikając w okno USTAWIENIA, w lewym dolnym rogu ekranu. Trochę się go naszukałam, więc dla ułatwienia wrzucam z kierunkowskazem :)
1. Z listy po lewej stronie, wybierz folder, w którym znajduje się zdjęcie. Zaznacz wybrane, kliknij dwukrotnie, aby otworzyć je w nowym, większym oknie.
Nie przejmuj się, jeśli zdjęcie jest nieco szarawe, lub pozbawione kontrastu, zaraz wszystko naprawimy i to bez uszczerbku na jakości! Po prawej stronie jest kilka zakładek do wyboru, skupmy się na pierwszej, dzięki której będziemy mogli dostosować podstawowe parametry zdjęcia.
2. Za pomocą suwaków dostosuj pożądane parametry. Kropką oznaczyłam te, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
KOREKCJA EKSPOZYCJI – aby przyciemnić lub rozjaśnić zdjęcie
KOMPRESJA PODŚWIETLEŃ – aby zredukować zbyt jasne obszary zdjęcia
CZERŃ – by przyciemnić najciemniejsze elementy
JASNOŚĆ – w prawo: rozjaśniasz, w lewo: przyciemniasz; potraktujcie go jako opcję awaryjną, gdy KOREKCJA EKSPOZYCJI zawiedzie
KONTRAST – w prawo: zwiększasz, w lewo: zmniejszasz
NASYCENIE – odpowiada za nasycenie kolorów
Na tym etapie najlepiej zadbać o odpowiednie naświetlenie zdjęć (ekspozycja), zredukować ewentualne przepalenia (odtwarzanie) oraz nieco podnieść kontrast i kolor zdjęć.
3. W drugiej zakładce skupimy się na dwóch opcjach: wyostrzymy zdjęcie oraz zredukujemy szum. Obie te wartości powinno się zmieniać na dużym przybliżeniu, np 100%, aby mieć kontrolę nad faktycznym stanem zdjęcia; łatwo tu przesadzić. Aby oddalić/przybliżyć zdjęcie, skorzystaj z guzików u dołu ekranu.
W przypadku WYOSTRZANIA zmieniaj wartości PROMIEŃ i SIŁA, aby zredukować niepożądane rozmycia; pamiętaj o powiększeniu i umiarze. UWAGA! Nie traktujcie tego narzędzia jako leku, na braki w umiejętnościach, czy niedobór statywu. To opcja pomocna, ale nieprawidłowo użyta, wzmacnia szum i obniża jakość pliku.
Pozostając na drugiej zakładce, przejdź do opcji REDUKCJA SZUMU. Raw Therapee daje nam możliwość bardzo zaawansowanej edycji tego parametru i powiem Wam szczerze, że poczułam się mocno przytłoczona mnogością opcji. Camera RAW jest pod tym względem znacznie łatwiejsza! Dlatego też polecam Wam ostrożność, a jeśli zdjęcie rzeczywiście jest bardzo zaszumione, zacznijcie od suwaka SZCZEGÓŁOWOŚĆ LUMINACJI.
Chcesz oszczędzać czas i edytować zdjęcia 1. kliknięciem..?
Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję do Photoshopa!
DZIĘKI ZA ZAUFANIE!
Nie widzisz maila ode mnie? Wyszukaj nadawcę: hej@jestrudo.pl
Nie masz Photoshopa? Z moim linkiem afiliacyjnym kupisz go w pakiecie dla fotografów aż 20% taniej!
4. W zakładce nr 3 mamy możliwość dostosowania balansu bieli. Zmieniając suwak TEMPERATURA. Jeśli zdjęcie wciąż nie wydaje się mieć poprawnej kolorystyki, skorzystaj z suwaka ODCIEŃ, ale lojalnie ostrzegam, że bardzo łatwo przesadzić, a po kilku sekundach nie masz pojęcia, jaki będzie ten właściwy kolor.
5. Jeśli dostosowanie kolorów na pierwszej zakładce nie przyniosło upragnionych rezultatów, przetestuj opcje w oknie JASKRAWOŚĆ.
6. Dzięki szóstej zakładce zyskałeś możliwość wykadrowania zdjęcia, bądź zmiany jego rozmiaru.
7. Jeśli wszystko już gotowe, a zdjęcie wygląda tak, jak powinno, możesz zapisać profil ustawień – innymi słowy, wszystkie operacje, które przeprowadziłeś na tym pliku, zostaną zapamiętane, a więc jednym kliknięciem masz opcję ponownego ich odtworzenia, na przykład na podobnej fotografii. Aby to zrobić należy otworzyć nowe zdjęcie i wybrać ikonę foldery (po lewej od ikony ZAPISZ PROFIL).
Gotowe? Zapisz plik, klikając jeden z przycisków w dolnym panelu:
Wskaż miejsce, gdzie przerobiona fotografia ma zostać zapisana. Wybierz format pliku (u mnie JPEG) oraz jego jakość. Wciśnij OK i poczekaj chwilę, program jest dość wolny, może to potrwać nawet kilka minut.
Ta-daaam! Czujesz, jak wielkimi krokami zbliżasz się do bycia PRO fotografem? :) Starałam się opisać wszystko precyzyjnie, lecz możliwie najprościej. Gorąco zachęcam Was do pierwszych prób, a gdy trochę się wdrożycie, koniecznie przetestujcie nieopisane przeze mnie opcje. Czekam na sugestie, czy ewentualne pytania no i liczę na Wasze udostępnienia, wystarczy kliknąć w guziczek poniżej, trochę się napracowałam, ale w dobrej wierze! :)
No więc idę coś porobić w RAWach… pierwszy raz w życiu. Jak mnie wciągnie to będzie twoja wina! >:D
Ja muszę ze spokojem do tego podchodzić. Zdjęcia robię od kilku lat, ale dopiero od niedawna jestem tym faktycznie zainteresowany ;) Będę przechodził na kolejne poziomy, ale ze spokojem – na ten czas, zapamiętałem, że na jestrudo.pl jest coś co mi się przyda. ;)
Wiesz Janek, gościnna jestem, wpadaj kiedy tylko chcesz :)
Natalia, jeśli pozwolisz, podsyłam linka do strony, gdzie trzymam moje fotki (strona jest w budowie, więc nie bądź niczym zaskoczona ;) ). Zrobiłem zdjęcie, w formacie RAW i zastosowałem program, który polecasz w tym wpisie. Co myślisz?
http://janmachynski.com/pani-lasow/
Bardzo podoba mi się obróbka i bokeh, ale zastanawiam się, czemu zdecydowałeś się na centralny kadr? Mnie kłuje w oczy, zdjęcie byłoby mocniejsze, gdybyś zdecydował się na trój-lub złoty- podział.
A wiesz co…sam nie wiem. Jakoś tak ustawiłem aparat, że tak wyszło. W jakim sensie „kłuje” w oczy, niezbyt rozumiem..? Generalnie, jeśli chodzi o te podziały to przyznam się szczerze, że dopiero muszę douczyć ;)
jesteś genialna !!
Naprawdę świetna robota ! Za 4 dni zaczynam ferie i obiecuję że spróbuję RAWów – namówiłaś mnie :-)
No to pierwsze próby mam już za sobą i podoba mi się efekt, jaki uzyskałam. :) Szkoda tylko, że na rawach mogę pracować tylko jak pożyczę aparat mojego Mężczyzny. :(
To ja Ci pozwalam pożyczać do woli! ;]
Pytanie za pierdyliard punktów – jak ustawić w lustrzance aby zapisywała i raw i jpg? :)
ja u siebie mam tak: jakość później RAW + L, i jak robisz zdjęcie to masz w dwóch rozszerzeniach
Lalunia, ja Ci polecam instrukcję przejrzeć, bo w każdym aparacie może być trochę inaczej
Długa droga przede mną, póki co raczkuję ze zdjęciami :) To jest naprawdę mega przydatny wpis, dzięki! Dopiero będę obczajać te RAWy, mam nadzieję, że się z nimi polubię :)
„Krostę może wyleczy, ale przy hemoroidach będą bezradne.” – cudowne porównanie :-)
Jestem posiadaczką Raw Therapee, czyli szybciutko otworzyłam program i z Twoim pomocnikiem edytowałam. Ale mam problem, czy jesteś w stanie tak na chłopski rozum przetłumaczyć mi, wyostrzanie zdjęcia to znaczy, co to jest PROMIEŃ, za co jest odpowiedzialna SIŁA i co to w ogóle jest LUMINACJA? A i jeszcze jedno,… Czytaj więcej »
Był taki filmik, który to świetnie wyjaśniał na przykładach, czekaj… o, mam! http://fotoblogia.pl/431,3-szybkie-metody-wyostrzania-zdjec
Na dole wpisu jest video, koniecznie obejrzyj!
Kurcze, niedawno odkryłam Twój blog w poszukiwaniu darmowego programu do obróbki moich nieudolnych zdjęć…i jestem nim zafascynowana! Wreszcie ktoś łopatologicznie i za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi pisze o fotografii.Dzięki!
Po przeczytaniu tego posta widzę, że RAW nie taki straszny jak mi się malował, do tego wszystko wydaje się bardzo proste :) Szkoda, że mój komputer wariuje już przy zapisywaniu raw-owych zdjęć, a o obróbce mowy nawet nie ma :( Może kiedyś…
Ciekawe i bardzo przydatne rady :)
Właśnie po pierwszym wpisie o RAWach zainstalowałam sobie tego Raw Terapee ale do otworzenia go zabiorę się dopiero teraz ;) Dzięki za wpis!
I co, poszło jak z płatka? (cokolwiek to oznaczna :P)
Twój opis jest super i bardzo ułatwia przy pierwszym kontakcie z programem. Mimo że wybrałam słabe zdjęcie do obróbki (z efektem bokeh), zmieniłam mu temperaturę i wyostrzyłam nieco reszty nie miałam okazji wypróbować, bo mało się dzieje na tym zdjęciu. Z resztą sama zobacz. Chyba nawet nie wyostrzyłam za bardzo,… Czytaj więcej »
Ooo, super! A zdjęcie samo w sobie jest bardzo, bardzo ciekawe! Brawo!!!
Dzięki Natalia, ale czy ja wiem :P Maruda ze mnie, popróbuję inne zdjęcia i może coś się uda :)
Natalio, Natalio, teraz jestem w pełni usatysfakcjonowana. Absolutnie! Wraz z pierwszą częścią wszystko tworzy super całość. Dzięki za wytłumaczenie krok po kroku (łopatologicznie) każdego kroku. Nie sposób się pogubić! Także nie dalej niż jutro moje pierwsze zdjęcia w formacie RAW zostaną pstryknięte. Nie mogę się doczekać efektów końcowych! Motywujesz do… Czytaj więcej »
Czy istnieje szansa, że napiszesz kiedyś post o metodzie high-key i low-key? Próbowałam szukać, ale nic takiego nie mogłam znaleźć u Ciebie :)
Agatko, pod koniec tego wpisu znajdziesz trochę informacji: https://www.jestrudo.pl/fotografia-czarno-biala/
Tego szukałaś? Czego dokładnie oczekujesz? Jak dasz znać, postaram się pomóc! :)
Ten wpis widziałam :) Zastanawiałam się bardziej nad samą metodą. Mam kilka książek o fotografii, tam to jest opisane strasznie skomplikowanie ;) Jeśli dobrze rozumiem to efekty te można uzyskać, za sprawą obróbki graficznej ( kiedyś sama używałam color efex pro i tam to faktycznie było) ale również już w… Czytaj więcej »
Właśnie odkryłam Twojego bloga:) ja używam Lightrooma. Uwielbiam się tym bawić, dla mnie to etap równie ważny jak samo robienie zdjęcia. Też kiedyś używałam photoshopa z pluginem, ale uwiodły mnie presety, które są w lightroomie i możliwość tworzenia własnych:) Idę zapoznawać się z pozostałymi Twoimi wpisami, zdjęcia robisz fantastyczne :)
no i chyba muszę zacząć odkładać na photoshopa ;)
Ha, właśnie obrobiłam 20 zdjęć z chrztu synka mojej przyjaciółki dzięki tej instrukcji! Dodatkowo potraktowałam je obróbką przygaszając kolory, również zgodnie z Twoim tutorialem. W sumie jestem zadowolona z efektów. Ciekawa jestem, czy jej się takie spodobają :)
Super Beata, podeślesz jakieś przed i po?
Zaczęłam się bawić w rawtherapee ale nie działa mi odszumianie, przez co zdjęcie jest zaszumione:( nie wiem co robie zle mimo że robię wszystko z Twoją instrukcją:(
Nie działa na podglądzie czy już po zapisaniu zdjęcia? Czasami jest tak, że zmian nie widać od razu, choć faktycznie są one „nadpisane” na zdjęcie i widoczne w innym programie.
Jeśli to nie to, spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować program.
Dziękuję Natalio za instrukcję.Bez Twojej pomocy odinstalowałbym zapewne ten program i wrócił do Image Data Converter.Podobnie jak Farizah,nie widzę na podglądzie efektu odszumiania i ostrzenia.Po zapisaniu fotki w Picasa widać wszystko i można zrobić korektę.Jest to trochę uciążliwe,no ale ….. Nie mogę poradzić sobie ze zmniejszaniem zdjęcia,wpisując rozmiar jaki chcę… Czytaj więcej »
Dzięki za komentarz, dobrze wiedzieć, że wciąż ten wpis się ludziom przydaje :)
wow!!! jesteś mistrzynią w tłumaczeniu :) a tak się bałam tych RAW-ów :)dzięki dzięki dzięki :)
Dziękuję i polecam się na przyszłość!! :D
Natalio, mogłabyś coś doradzić?.. Siedzę kilka godz w necie i widzę, że nie rozwiążę tego problemu jak chciałam, ale coś mi podpowiedziałaś. Cieszyłam się nawet na pracę na Rawach ale mój zapał opadł do poziomu – (minus) ileś, jak zobaczyłam, że mój program nie ma wersji polskiej (przynajmniej tak powiedział… Czytaj więcej »
Ann, sama już sobie podpowiedziałaś rozwiązanie – po co się męczyć, skoro masz pod nosem darmowy program do obróbki RAW, i na dodatek instrukcję do niego u mnie :)
Poza tym, ważna kwestia, każdy program wykorzystuje inne algorytmy, srytmy i nie we wszystkich uzyskasz tak samo dobry efekt.
Powodzenia!
A więc postanowione, instaluję nowy program i uczę się od Ciebie:))
Dzięki wielkie!
chciałam sciągnąć tego RAWa therapee ale niestety nie moge znalezc wersji dla nikona d3100. Ktos moze mi podpowiedziec?
Ściągnij po prostu program raw therapee, nie musisz go dostosowywać pod konkretny model aparatu. :)
aaaaa chyba ze tak :)
Wspaniały poradnik! W końcu odważyłam się zrobić zdjęcie raw i dzięki tobie obróbka poszła całkiem sprawnie i bezboleśnie;)
Wspaniały post. Przekonałaś mnie do plików RAW. Dodam tylko, że znalezienie oprogramowania jest bardzo proste na systemie Linux.
w windows też w zestawie portableapss (i inne graficzne do wyboru np. gimp, irfan wiew) polecam programy w wersjach portable bo nie wymagają instalacji przez co nie zamulają systemu.
Dziękuję! Tego mi było trzeba :)
O…wiedziałam, że o obróbce RAWów u Ciebie na pewno się czegoś dowiem :) Dziękuję! Jesteś wielka <3
Pierwsza przeróbka..hmm będzie :D Ale się douczę lepiej jak dostosowywać zdjęcie :D
1. po przeróbce, 2. przed :) Tylko nie krytykuj za mocno ;)
Wczoraj trafiłam na ten program, ale samodzielna próba skorzystania z niego mi nie poszła. Dzięki wielkie za ten instruktaż, teraz dam radę się zmierzyć z Raw Therapee :) Raw robię od wielu lat tylko nigdy nie kupiłam profesjonalnego narzędzia, bo nie jestem profesjonalistą. Myślę, że RT na jeszcze trochę wystarczy.… Czytaj więcej »
Czy zdjęcia które obrabiam w plikach raw mam zapisać potem w jpg jeżeli będę chciała je drukować? Bo zauważylam, że zmniejsza mi się wielkość zdjęcia wtedy.
JPG to plik skompresowany, więc nic dziwnego, że zmienia się jego rozmiar. A więc zapisując w JPG musisz wziąć pod uwagę, że to zdjęcie straci trochę na jakości. Panuje zasada, że lepiej do druku to w TIFF, ale w praktyce online czy stacjonarnie nie przyjmują takich plików. Jeśli to na… Czytaj więcej »
No właśnie problem w tym, że to dla klientów zdjęcia, ale drukowane zdjęcia zamawiam przez internet
Rozumiem że wszyscy polecają format zapisu RAW, ale taki amator jak ja, chcący zacząć przygodę z tym formatem, napotyka już problem na dzień dobry, kiedy wrzuca zdjęcia na komputer i zaczyna szukać programu do obróbki (którego nie posiada). Polecany Raw Therapee nie da się ściągnąć, strona przenosi do pobrania i…koniec,… Czytaj więcej »
Lightroom to program płatny, więc nie jest to opcja „do ściągnięcia”. Najtaniej można nabyć LR w pakiecie z Photoshopem i to jest opcja, którą polecam, ale jednak dla osób bardziej zaawansowanych. Początkującym zaś rekomenduję w/w RAW Therapee, jeśli nie działa link, to wujek Google na pewno wskaże działający. RAW to… Czytaj więcej »
Cześć
Cześć! Otóż mam problem z tym programem, chciałem go póki co wykorzystać jedynie do konwertowania plików z RAW na JPG. Mam bardzo fajne zdjęcie, a gdy przechodzi ono przez ten program nie zależnie czy zapiszę zdjęcie w jpg tif czy png to zdjęcie jest wypłowiałe… tak jakby program z góry… Czytaj więcej »
Hej :) fajny post, ale mogę wiedzieć czemu zapisujesz w JPG skoro zdjęcie jest w RAW? Żeby zmniejszyć rozmiar zdjęcia, czy jak? Bo każdy wszędzie mówi „tylko RAWy, tylko RAWy”, więc po co wracać do JPG?
Może o coś głupiego pytam, ale chciałabym wiedzieć :D
Mam pytanie czy zawsze trzeba edytować zdjęcia w tym formaci
A ja kupiłam 2 lata temu Sony DCS HX300 i teraz okazuje się że RAVów nie mogłam znaleźć..nie mogłam uwierzyć ale instrukcja rozwijała moją wątłą już nadzieję. Wiem już że hybrydy nie dają rady?
Kasiu, tylko, że ten model to kompakt, nie hybryda. Hybrydy to bezlusterkowce, aparaty z wymienną optyką.
Hej, czy w tym programie jest możliwość selektywnego obrabiania zdjęć? Chodzi mi o to, że zaznaczam sobie jakiś fragment zdjęcia i pracuję tylko nad tym fragmentem. Dzięki.
Z tego co mi wiadomo, nie. Darmowy program, który oferuje takie opcje to Photoscape.
A taką opcję ma np. Lightroom? Jeśli tak to chyba trzeba będzie pomyśleć nad subskrypcją :)
Jak powrócić do oryginalnego zdjęcia? Jeśli nie został zapisany plik to teoretycznie powinnam za każdym razem edytować oryginał a Raw Therapee w kolko to zapamiętuje co się ostatnio zmieniało.
Witam. Mam pytanie dotyczące wywoływania plików RAW. Po wczytaniu zdjęć do jakiegokolwiek programu obsługującego ten format, zdjęcia które mi się wyświetlają są dosłownie szare, szaro-różowe, bez żadnych kolorów. Co robię nie tak? Jak to mogę zmienić? W wersji próbnej lightroomu, którą miałam, zdjęcia w formacie RAW otwierały się z normalnymi… Czytaj więcej »
Natalio, właśnie przerzucam się na RAWy, dlatego dziękuję Ci za wpisy na temat tego formatu. Ale mam pytanie dotyczące PhotoScape. Czy obróbkę RAWów na nim polecasz? Ten program znam już dobrze, więc nie wiem czy jest sens przenosić się na coś nowego, jeśli ten jest okej. Jak sądzisz?
Photoscape nie służy do wywłoywania RAWwó, więc edycja w innym programie to konieczność.
Ratujesz mi życie Ruda :D Właśnie przerobiłam foto ale zapisało mi w innych formacie x.pp3 i nie wiedziałam co zrobić … wpisałam hasło w google i wszystkie drogi prowadzą tutaj <3
Witam . Mam pytanie . Jak używać presetów w programie Raw Therapee . Gdzie je mam wkleić i jak otworzyć ? Chodzi mi o te http://www.stefanchirila.com/customchrome/
Jak ja się ciesze, że 2 tyg temu natrafiłam na Twojego cudownego bloga! To naprawdę pomocne miejsce w sieci :D Sama fotografuję, wróciłam do tego po ponad 2 letniej przerwie i próbuję sobie poprzypominać co niego czytając Twojego bloga :)
Dziękuję, że jesteś i piszesz takie ciekawe rzeczy! <3
Raw Therappy jest dość mocno rozbudowany. Twój opis jest maksymalnie skrócony wręcz lakoniczny. Na jego podstawie świeży adept nie poradzi sobie. Sorry za krytykę.
Super poradnik. Przydało by się jednak coś bardziej rozbudowanego. Nie ma nigdzie pełnej instrukcji tego programu. no chyba że sie nie doszukałem.
Pozdrawiam
m.
Swietnie napisany poradnik krop po kroku – dzięki
Pytanie czy w raw therapy można robić pliki wsadowe z CR2 na jpg?
CR2 to właśnie pliki RAW Canona. Więc – tak :)
Bardzo dziękuję za konkretne podpowiedzi. Świetna robota!
Ja również mam problem. Gdy zapisuję już gotowe zdjęcie, to wszystko jest pięknie tylko ten rozmiar… wyszło mi ze zdjęcia mającego przed obróbką 18MB zdjęcie o wadze 105MB… To jest ogromnym obciążeniem. Jak zmienić ustawienia, gdzie tego w ogóle szukać? Pracowałam wcześniej na Darktable – mogłam tam ustawić sobie wszystko… Czytaj więcej »
Zrobiłam zdjęcie RAW + JPEG, zaczęłam poprawiać RAW kontrast itp, zapisałam zdjęcie i zrobił się w tle szum a na JPEG nie ma szumu,zmartwiło mnie to. Dlaczego tak się stało?
Proszę o pomoc.