Pliki raw

Obróbka RAW

- Raw Therapee

Wiecie już, co to są pliki RAW (jeśli nie wiecie, zapraszam do poprzedniego posta, gdzie porównywałam RAW vs JPEG). Mam nadzieję, że w ostatnim wpisie udało mi się przekonać Was do cyfrowych negatywów. Może brzmi tak, jakby chciało odgryźć nogę i czekało, aż cały się wykrwawisz, jednak plusy rozszerzenia RAW rekompensują nam wszelkie niedogodności. O zaletach i wadach już pisałam, załóżmy, że zrobiłeś kilka zdjęć, wgrałeś je na komputer, a ja teraz łapię Cię za dłoń, i przeprowadzam przez brutalny świat obróbki w RAW Therapee. Pokażę Ci czym otworzyć pliki raw, jak je edytować

 

akcje photoshop

Pliki RAW

 

Nim zaczniemy, ustalmy jeszcze jedną kwestię – żaden (none, zero, null) program do obróbki zdjęć nie jest w stanie zastąpić umiejętności. Fotografowanie w rawach nie zwalnia nas z dbałości, nie usprawiedliwi olewactwa, czy braku wiedzy. Jedna z Czytelniczek, Agata, której serdecznie za to dziękuję, wypomniała mi pod ostatnim wpisem tematycznym, że za lekko do tego podeszłam. Jeszcze raz przeczytałam swoje wywody i z szczerym uznaniem, przyznałam dziewczynie rację. Przedstawiłam Wam RAWy, jako lekarstwo na całe zło, a tak nie jest. Krostę może wyleczy, ale przy hemoroidach będą bezradne. RAWy, owszem, dają większe pole do popisu, ale zbyt intensywna obróbka odbije się na jakości. Warto o tym pamiętać i ZAWSZE dążyć do jak najlepszego efektu, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

Czym otworzyć pliki raw

Standardowy software nie jest w stanie poprawnie odczytać i/lub edytować plików RAW, potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie. Jeśli posiadasz Photoshopa, istnieje spora szansa, że wraz z nim zainstalowałeś także wtyczkę CAMERA RAW, sprawdź swój komputer, jeśli go znajdziesz, nie potrzebujesz już nic więcej. Jest także możliwość, że wraz z Photoshopem kupiłeś program ADOBE LIGHTROOM – to profesjonalne narzędzie, które będzie więcej niż wystarczające! Natomiast jeżeli wciąż przecząco kiwasz głową, zapoznaj się z listą darmowych programów do edycji plików RAW i pobierz ten, który spodobał Ci się najbardziej. Na potrzebę tego wpisu zdecydowałam się na program Raw Therapee, który jest dostępny dla użytkowników Windowsa i OS.

Pliki raw – edycja

Krok po kroku pokażę Ci, jak edytować surowy plik oraz jak poprawnie go przekonwertować. Na co dzień korzystam z Photoshopa wraz ze wtyczką Camera RAW, jednak schemat zawsze wygląda bardzo podobnie, nazewnictwo i layout także są bardzo zbliżone, dlatego wierzę, że poniższe porady okażą się przydatne, bez względu na posiadanie oprogramowanie.

Po instalacji i uruchomieniu oprogramowania powinniście zobaczyć takie okno:

raw therapee - Pliki raw

Zmieniłam język na polski, klikając w okno USTAWIENIA, w lewym dolnym rogu ekranu. Trochę się go naszukałam, więc dla ułatwienia wrzucam z kierunkowskazem :)

1. Z listy po lewej stronie, wybierz folder, w którym znajduje się zdjęcie. Zaznacz wybrane, kliknij dwukrotnie, aby otworzyć je w nowym, większym oknie.

raw therapee

Nie przejmuj się, jeśli zdjęcie jest nieco szarawe, lub pozbawione kontrastu, zaraz wszystko naprawimy i to bez uszczerbku na jakości! Po prawej stronie jest kilka zakładek do wyboru, skupmy się na pierwszej, dzięki której będziemy mogli dostosować podstawowe parametry zdjęcia.

2. Za pomocą suwaków dostosuj pożądane parametry. Kropką oznaczyłam te, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Pliki raw obróbka

KOREKCJA EKSPOZYCJI – aby przyciemnić lub rozjaśnić zdjęcie

KOMPRESJA PODŚWIETLEŃ – aby zredukować zbyt jasne obszary zdjęcia

CZERŃ – by przyciemnić najciemniejsze elementy

JASNOŚĆ – w prawo: rozjaśniasz, w lewo: przyciemniasz; potraktujcie go jako opcję awaryjną, gdy KOREKCJA EKSPOZYCJI zawiedzie

KONTRAST – w prawo: zwiększasz, w lewo: zmniejszasz

NASYCENIE – odpowiada za nasycenie kolorów

Na tym etapie najlepiej zadbać o odpowiednie naświetlenie zdjęć (ekspozycja), zredukować ewentualne przepalenia (odtwarzanie) oraz nieco podnieść kontrast i kolor zdjęć.

3. W drugiej zakładce skupimy się na dwóch opcjach: wyostrzymy zdjęcie oraz zredukujemy szum. Obie te wartości powinno się zmieniać na dużym przybliżeniu, np 100%, aby mieć kontrolę nad faktycznym stanem zdjęcia; łatwo tu przesadzić. Aby oddalić/przybliżyć zdjęcie, skorzystaj z guzików u dołu ekranu.

W przypadku WYOSTRZANIA zmieniaj wartości PROMIEŃ i SIŁA, aby zredukować niepożądane rozmycia; pamiętaj o powiększeniu i umiarze. UWAGA! Nie traktujcie tego narzędzia jako leku, na braki w umiejętnościach, czy niedobór statywu. To opcja pomocna, ale nieprawidłowo użyta, wzmacnia szum i obniża jakość pliku.

Pliki raw obróbka w raw therapee

Pozostając na drugiej zakładce, przejdź do opcji REDUKCJA SZUMU. Raw Therapee daje nam możliwość bardzo zaawansowanej edycji tego parametru i powiem Wam szczerze, że poczułam się mocno przytłoczona mnogością opcji. Camera RAW jest pod tym względem znacznie łatwiejsza! Dlatego też polecam Wam ostrożność, a jeśli zdjęcie rzeczywiście jest bardzo zaszumione, zacznijcie od suwaka SZCZEGÓŁOWOŚĆ LUMINACJI.

obróbka plików RAW - pliki raw

 

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

 

4. W zakładce nr 3 mamy możliwość dostosowania balansu bieli. Zmieniając suwak TEMPERATURA. Jeśli zdjęcie wciąż nie wydaje się mieć poprawnej kolorystyki, skorzystaj z suwaka ODCIEŃ, ale lojalnie ostrzegam, że bardzo łatwo przesadzić, a po kilku sekundach nie masz pojęcia, jaki będzie ten właściwy kolor.

Pliki raw

5. Jeśli dostosowanie kolorów na pierwszej zakładce nie przyniosło upragnionych rezultatów, przetestuj opcje w oknie JASKRAWOŚĆ.

 Pliki raw

6. Dzięki szóstej zakładce zyskałeś możliwość wykadrowania zdjęcia, bądź zmiany jego rozmiaru.

Pliki raw

7. Jeśli wszystko już gotowe, a zdjęcie wygląda tak, jak powinno, możesz zapisać profil ustawień – innymi słowy, wszystkie operacje, które przeprowadziłeś na tym pliku, zostaną zapamiętane, a więc jednym kliknięciem masz opcję ponownego ich odtworzenia, na przykład na podobnej fotografii. Aby to zrobić należy otworzyć nowe zdjęcie i wybrać ikonę foldery (po lewej od ikony ZAPISZ PROFIL).

Gotowe? Zapisz plik, klikając jeden z przycisków w dolnym panelu:

raw therapee - Pliki raw obróbka poradnik

Wskaż miejsce, gdzie przerobiona fotografia ma zostać zapisana. Wybierz format pliku (u mnie JPEG) oraz jego jakość. Wciśnij OK i poczekaj chwilę, program jest dość wolny, może to potrwać nawet kilka minut.

obróbka plików RAW

Ta-daaam! Czujesz, jak wielkimi krokami zbliżasz się do bycia PRO fotografem? :) Starałam się opisać wszystko precyzyjnie, lecz możliwie najprościej. Gorąco zachęcam Was do pierwszych prób, a gdy trochę się wdrożycie, koniecznie przetestujcie nieopisane przeze mnie opcje. Czekam na sugestie, czy ewentualne pytania no i liczę na Wasze udostępnienia, wystarczy kliknąć w guziczek poniżej, trochę się napracowałam, ale w dobrej wierze! :)

4.8/5 - (18 votes)