Pliki RAW vs JPG – z pewnością słyszałeś już o plikach w formacie RAW, jednak słówko brzmi dość groźnie, wiąże się z dodatkową wiedzą i oprogramowaniem, które należy nabyć, dlatego wiele osób odkłada temat na później. Dziś chciałabym przekonać Cię, że rezygnacja z rozszerzenia JPEG i skok na głęboką, RAWową wodę, bardzo się opłaca. Wpis kieruję do osób, które chciałyby zacząć, ale marudzą, że nie wiedzą jak. Mam nadzieję, przekonać choć część z Was, do zmiany kilku nawyków fotograficznych, a więc do zrobienia kroku w kierunku BARDZIEJ ŚWIADOMEGO FOTOGRAFOWANIA.
Pliki RAW vs JPG – porównanie
JPEG, zwany także JPG, to najpopularniejszy rodzaj pliku wśród fotografów-amatorów. Jest to plik skompresowany, który łączy w sobie dość dobrą jakość z małym rozmiarem. Charakteryzuje się płynnymi przejściami barw i niewielką ilością ostrych krawędzi. Bardziej technicznie o plikach JPEG.
Pliki RAW (z angielskiego „surowy”), pozwalają na zachowanie najwyższej jakości obrazu, oferowanej przez aparat, dając jednocześnie możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze. Format RAW charakteryzuje się dużym zakresem tonalnym oraz brakiem kompresji, przez co plik jest obszerniejszy. RAWy uważa się za cyfrowe odpowiedniki negatywów. Więcej technicznych informacji o plikach RAW (nuuuudy!)
KIEDY STOSOWAĆ FORMAT RAW
Zawsze wtedy, kiedy zależy Ci na jakości – dzięki RAWom zyskasz ogromne możliwości obróbki bez ingerencji w poziom kompresji zdjęć. Także w przypadku kiepskich warunków oświetleniowych lepiej zdecyduj się na RAWy – choć zajmą więcej miejsca na karcie pamięci, Ty zyskasz możliwość uratowania zbyt ciemnych lub prześwietlonych zdjęć.
KIEDY STOSOWAĆ FORMAT JPEG
Zdjęcia w formacie JPEG polecam robić zawsze w sprzyjających warunkach oświetleniowych, upewniając się, że parametry ekspozycji są poprawnie dostosowane, a nasze fotografie będą odpowiednio naświetlone. Gdy przed nami wiele godzin fotografowania, a miejsce na karcie pamięci niebezpiecznie się kurczy – wybierz JPEG. Także podczas sytuacji, gdy tylko dokumentujesz zdarzenia, rzeczywistość, a jakość nie odgrywa głównej roli, wtedy także wybierz JPEG, dzięki czemu zyskasz sporo czasu na obróbce, a zdjęcia od razu będą nadawały się „do użycia”.
Okej, dość tych bzdetów, przyjrzyjmy się plusom i minusom każdego z nich, podsumujmy:
ZALETY PLIKÓW RAW:
- dobrej jakości zdjęcia
- ogromna rozpiętość tonalna (więcej szczegółów światłach i cieniach)
- bezproblemowe ratowanie niedoświetlonych/prześwietlonych zdjęć w programie graficznym
- dowolna regulacja balansu bieli, ekspozycji, kontrastu, natężenia kolorów w programie graficznym
- bezproblemowe usuwanie szumów bądź wyostrzanie zdjęć
- możliwość wielokrotnego „wywoływania” zdjęcia
ZALETY PLIKÓW JPEG:
- niewielki rozmiar zdjęć
- powszechność, łatwy odczyt plików na wszystkich urządzeniach
- nie wymagają dalszej obróbki
WADY PLIKÓW RAW
- duży rozmiar, który może spowolnić pracę aparatu i komputera
- wymagane dodatkowe oprogramowanie do obróbki
- wymagane dodatkowe oprogramowanie do otworzenia zdjęcia
- wymagana obróbka
WADY PLIKÓW JPEG:
- kompresja, która wpływa na utratę jakości
- brak możliwości zmiany balansu bieli
- brak możliwości regulacji ekspozycji bez strat szczegółów
ZOBACZ RÓŻNICĘ!
Nie wiem, czy Wy także tak macie, ale ja jestem wzrokowcem i najchętniej, a zarazem najszybciej, łapię nowy temat poprzez wizualizację lub obrazy. Zerknijcie na kilka przykładów, jeśli nie powyższe zestawienie, one już z pewnością przekonają Was do zmiany nawyków.
PRZEJŚCIA TONALNE
Zdjęcia w formacie RAW mają więcej przejść tonalnych, co najłatwiej zaobserwować w ciemnych fragmentach zdjęcia; zwróćcie uwagę na pionowe, ciemne załamanie materiału, to nad kubkami. Na zdjęciu JPG jest to po prostu czarna smuga, gdzie na prawej fotografii widać stopniowe cieniowanie.
WIDOCZNY SZUM
Aby odszumić zdjęcie JPG musimy zainstalować dodatkowe oprogramowanie, które najczęściej jest albo do dupy, albo kosztuje krocie. Podczas 'wywoływania’ pliku RAW wystarczy przesunąć jeden suwak, aby cieszyć zdjęciami gładkimi, jak dupcia niemowlaka.
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
BALANS BIELI
Powiedzmy, że nieprawidłowo ustawiliście balans bieli i zdjęcia wyszły bardzo niebieskie/żółte. Plik RAW można do woli edytować, bez straty jakości, a efekt miło Was zaskoczy, podczas gdy edycja zdjęcia jpg z nieprawidłowym balansem bieli to prawdziwa katorga, która właściwie nie ma sensu.12
To jak, kto się przerzuca na RAWy? Wkrótce będzie nieco praktyczniej, napiszę Wam o darmowych programach do odczytu i edycji plików tego typu, pogadamy też o skutecznej obróbce i skróceniu czasu pracy nad każdą fotografią, chcecie? :)
Warto przeczytać: |
Ja już od jakiegoś miesiąca cykam na RAWach i po pierwszych zdjęciach zgranych na laptopa byłam zachwycona! :)
Pierwsze zdjęcie jest zachwycające <3
W Rawach przerażała mnie wielkość plików, aż do pewnego czasu, kiedy to dla próby cyknęłam parę zdjęć i się zakochałam. Teraz cykam tylko w Rawach. Do obróbki korzystam z DxO Optics Pro 8. Pisałaś o tym, że bardzo łatwo je odszumować i wyostrzyć, ale nie mam pojęcia gdzie te suwaki… Czytaj więcej »
Ależ ja czekałam na ten wpis. Przeczytałam nowości i znowu przychodzisz mi z pomocą. Bałam się nawet ruszyć RAW, bo kompletnie nie wiedziałam co, z czym i dlaczego. Znowu chwalę Cię za zastosowanie porównawczych zdjęć. One uświadomiły mi tu najwięcej! Bezapelacyjnie potrzebny Nam jest wpis o tematach, o których wspomniałaś… Czytaj więcej »
Ja długo nie mogłam się zdecydować na RAWy, już sama nazwa mnie przerażała, a co dopiero kombinowanie i zbawa z tym. Ostatnio jednak się zdecydowalam, zmieniłam w aparacie odpowiednie ustawienia i już robię zdjęcia w RAW. Co prawda jeszcze trochę minie czasu i zdjęć zanim opanuję o co w tym… Czytaj więcej »
To ja czekam na kolejny post dot. plików RAW, bo ja z tych co już wiedzą, że chcą, ale nie wiedzą jak ;)
Będzie na pewno. Cieszę się, że jest taki pozytywny odzew!
Tyś się minęła z powołaniem :D Teacher jakich mało :D
Madzia, Ty wiesz że mi to faktycznie sprawia przyjemność :) A jak się nieco cofnę pamięcią – zawsze lubiłam tłumaczyć.
i dobrze Ci to wychodzi :D Wiesz, jam manualny debil, więc wszystko co wykonam wygląda trefnie, ale pod kopułą to wszystko coraz bardziej się układa ;)
O kurde, od teraz tylko RAW :) W ogóle pierwszy raz u Ciebie komentuję, więc skorzystam w okazji i napiszę: wymiatasz, przeczytałam prawie całego bloga! super porady i w ogóle bardzo ciekawie tu :)
od kiedy kupiłam lustrzankę robię zdjęcia tylko w RAWach.
Mój mąż jest fotografem więc miłość do RAWów mam we krwi :)
To piękna miłość! :P
Różnica jest ogromna!
Właśnie.Ta wielkość plików dla mnie też jest przerażająca.Chociaż nie dalej jak dwa dni temu zgłębiałam właśnie temat fotografowania w RAWach. Czekam na dalsze wpisy w tym temacie.Pozdrawiam
Czekam na kolejny post dotyczący plików RAW :)
No, Rudzielcu, przekonałaś mnie! Przestawiam się na RAWy i z niecierpliwością czekam na wpisy o tej tematyce :D
Fajnie to przedstawiłaś :) Ja nigdy nie zrobiłam zdjęcia w RAWie, ale na pewno zacznę :)
Z niecierpliwością będę czekać na nastepny wpis :)
Odkąd zaczęłam szkołę fotografuję w RAWach (choć cały czas mam włączonego JPEG z racji, iż czasem potrzebuje coś na szybko), wcześniej jak kupiłam swoje lustro, od razu je wyłączyłam, jakże ja byłam głupia. No, ale człowiek nieuświadomiony był. Widzę różnice pomiędzy zdjęciami z RAWu, a tymi Jpeg, które „wychodzą” mi… Czytaj więcej »
Chyba czas dokonać podejścia nr dwa do RAWów
chcemy więcej!
Jestem ogromną zwolenniczką formatu RAW!
prosze o wiecej o RAWach:)
Czekam na kolejne wpisy dotyczące programów do obróbki zdjęć w takich formatach. Pozdrawiam :)
Dzięki, dzięki, dzięki :)
Różnica jest ogromna! Chciałabym spróbować, więc z niecierpliwościa czekam na post dotyczący programów do edycji zdjęć w tym formacie:)
Cudne różnice! Idę szlochać w kąt, ponieważ mój aparat nie ma opcji fotografowania w RAW-ach.
Wydaje mi się, że zestawienia typu JPG/RAW są tutaj nieco wprowadzające w błąd, bo na pierwszy rzut oka, moim zdaniem, ewidentnie widać, że JPG wygląda dużo lepiej niż RAW (i tak też wypowiadano się w wielu książkach i artykułach, m.in. Scotta Kelby’ego). Chodzi mi o to, że największą i niepowtarzalną… Czytaj więcej »
Agata! Bardzo Ci dziękuję za ten komentarz, bo uświadomił mi, że faktycznie nieco zbyt lekko to opisałam. Jak sama piszesz, słowo „dowolna obróbka” jest nie na miejscu, kurcze, ja to wiem, ale jak wracam do posta, mogłam nieco wprowadzić czytelników w błąd. Przy kolejnym wpisie tej serii postaram się to… Czytaj więcej »
tak się cieszę, że zostałam pozytywnie odebrana i że się w pełni zrozumiałyśmy. tak czułam, że na pewno znasz się na RAWach, tylko… no to, co napisałam wyżej. :D
Muszę spróbować, bo choć kiedyś miałam z nimi baaardzo krótką przygodę to zniechęciłam się przez wielkość plików, która sprawiła że momentalnie zapełniła się moja (malutka wówczas :D) karta pamięci.
Dzięki za oswajanie fotograficzne! ;)
Masz rację Ewelina, RAWy wymagają większej pojemności karty, albo na przykład kolejnej zapasowej, ale uważam, że są tego warte :) Poza tym działają na mnie trochę jak kiedyś fotografowanie analogowe – nie cykam bez sensu 15 tych samych ujęć, tylko staram się mądrze podejść do tematu, przemyśleć zdjęcie, nim nacisnę… Czytaj więcej »
Różnica jest ogromna! Będę musiała głębiej przemyśleć temat, bo faktycznie – szkoda tracić taką fajną opcję. A zdjęcie pierwsze – z Tobą w roli głównej – świetne! :)
chyba i ja się przerzuce na RAWy :d czekam na kolejny post o tym! buzka :*
Natalia, przekonałaś mnie! Co prawda miałam kiedyś nawet do czynienia ze zdjęciami RAW i obrabiałam je na warsztatach z Ps, ale dopiero Ty pokazałaś, jaka to jest duża różnica w jakości zdjęcia. Mam jednak pytanie: czy mając ustawiony format pliku RAW mogę na jednej karcie SD od jakiegoś momentu zapisywać… Czytaj więcej »
Z tego co mi się wydaje możesz zmieniać bez problemu. Zobacz czy masz opcję zapisywania w obydwu formatach, jeśli dobrze pamiętam to ja u siebie w Nikonie mam taką opcję (ale bawiłam się RAWami wieki temu, więc ręki sobie uciąć nie dam). Ja się czułam „bezpieczniej” mając jeszcze JPG ;)
Dzięki za pomoc! Ja mam właśnie Nikona i rzeczywiście mam taką opcję :)
Beata, absolutnie o nic głupiego nie zapytałaś! Już odpowiadam – nie ma problemu, abyś w dowolnym momencie zmieniła rodzaj zapisywanych plików, reszta pozostanie nietknięta :)
Uff ;) Co do plików – w takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zacząć robić „surowe” zdjęcia! Akurat w weekend będę miała ku temu okazje! Bardzo dziękuję, że kolejny raz mi pomogłaś :)
Donoszę, iż faktycznie nic się z plikami złego nie dzieje. Pobrałam sobie darmowy program do otwierania tych zdjęć i już się bawiłam suwaczkami :) Trochę zabawy z tym jest, ale na pewno będę teraz robić RAW-y w złych warunkach oświetleniowych, żeby była szansa poprawić zrobione w nich zdjęcia.
Super wiadomość! Dziś na blogu będzie instrukcja, jak obrobić i zapisać takie pliki
Przydatny post, jeszcze do niego wrócę
ehh trzeba się w końcu do tych rawów przekonać :)
Bardzo dobre wprowadzenie. NAMÓWIŁAŚ MNIE. Już zbierałam się do zagłębienia w temat, ale ciągły brak czasu bardzo mnie ograniczał. Teraz bardzo chętnie poznam polecany przez Ciebie program do obróbki RAW. Dzięki
http://www.MartynaG.pl
O, fajny wpis. Jakoś nigdy się nie zastanawiałam, jaka jest różnica między tymi dwoma formatami. Ale wiedziałam, że RAWy mi się nie podobają, bo długo się otwierają w podglądzie obrazów ;)
Ale faktycznie, różnica jest ogromna. Chętnie poczytam wpis o programach do edycji tych plików i obróbce zdjęć ;)
Swego czasu szukałam przystępnych informacji na temat RAWów. A w polskojęzycznym internecie było tego nic, olbrzymie nic. Fajnie, że wypełniasz tę lukę ;)
Pamiętam, jak kilka lat temu prawie wyłam przed komputerem – tak bardzo chciałam zacząć fotografować w RAWach, a tak bardzo nie wiedziałam jak; i tak jak piszesz w pol. internecie nie ma rzetelnych informacji na ten temat, nie dla laików.
Moje zdjęcia są mega amatorskie, zaczęłam cykać dopiero w sierpniu 2014 – wcześniej nie wiedziałam nawet co to przysłona, ISO, migawka itd.! :D Pliki RAW odkryłam tuż przed założeniem bloga czytając książkę o fotografii kulinarnej. Różnica rzeczywiście jest ogromna! Pewnie jeszcze długa droga przede mną, ale dzięki obrobionym plikom RAW… Czytaj więcej »
Dopiero w sierpniu, a już kojarzysz podstawowe pojęcia i cykasz w RAWach? Wow, możesz być z siebie dumna!
Jak aparat to tylko RAW <3
Z rawami muszę się na razie wstrzymać. Mój komputer nie daje im rady.
O! Rewelacja! Na pewno niebawem sprawdzę w praktyce :)
a ja czekam na post o obróbce rawów, bo niestety tylko dlatego robię jpg :<
Uwijam się, jak mrówka, żeby skończyć post jak najszybciej, niemniej jednak, dopóki nie mam 100% pewności, że coś działa, jak powinno – nie publikuję.
Nie wyobrażam sobie robić zdjęć w jpg! Odkąd przeszłam na rawy i bawię się obróbką – widzę ogromną różnicę :)
brzmi zachęcająco :) lecę czytać kolejny post :)
Dobry wpis ;) Odkąd załapałam bakcyla, uczę się robić coraz lepsze zdjęcia i non stop używam plików RAW. Lepsza jakość i możliwość obróbki jest niezastąpiona ;)
love you!!!!!! mów mi wiecej i wiecej, a moze w koncu bede robić fajne focie!!!! w koncu trafiłam na swietny blog!
Chyba właśnie odpowiedziałaś na moje pytania, które nurtują mnie od dawna – o jakość zdjęć :) Mam lustrzankę, z którą lubię kombinować, ale za nic nie mogą mi wyjść zdjęcia tak jasne i „czyste”. Po obróbce też nie uzyskuję pożądanego efektu. Teraz widzę, że to wina formatu :) Przejdę na… Czytaj więcej »
Natalio, powiedz mi proszę, jaki „suwak należy przesunąć” żeby w raw’ach pozbyć się szumu? :)
A o jakim programie mowa?
Camera raw czy jakoś tak, bo ja mam w swoim całkiem inny układ niż ten co tam kiedys go pokazywałaś, i spolszczyć go nie umiem :< Powiedz mi może chociaż jak te suwaki zwą się po angielsku? :)
Dzieki Tobie Natalia zaczelam pstrykac w Rawach i jestem mega zadowolona:)
Zawsze mnie to przerazalo, a to wcale nie jest takie trudne. Teraz musze wycwiczyc moje wyczucie w obrobce, tak zeby nie przesadzac :)
Uwielbiam RAWy, ze starym aparatem używałam ich bardzo dużo. Lubię jak zdjęcia są lepszej jakości. Niestety po zmianie aparatu, jakoś nie możemy się ze sobą oswoić. JPEG wychodzi gładziutki, a RAW szumi kolosalnie, a aplikacja dołączona przez producenta nie daje temu rady (choć przy poprzednim aparacie spisywała się idealnie). Widzę… Czytaj więcej »
Hm, to dziwne, bo zazwyczaj JPEG szumi, a RAW jakby mniej (przynajmniej na wyświetlaczu aparatu). Szukałaś info na jakiś forach? Może da się to łatwo rozwiązać?
[…] i jego możliwościami, robię zdjęcia tylko w formacie RAW. Dla niewtajemniczonych odsyłam do artykułu Natalii, gdzie wszystko jest czarno na białym. Może tak jak ja zmienicie zdanie ? Kilka osób pytało […]
Świetny wpis, dużo mi się rozjaśniło w głowie :) Napisz proszę więcej o obróbce RAW-ów i w ogóle fotografii mobilnej (jak robić zdjęcia w trybie manualnym), bo nikt tego tak dobrze nie wytłumaczy jak Ty :)
Cieszę się, że się przydał! O edycji RAW już pisałam: https://www.jestrudo.pl/obrobka-raw/
A o fot. mobilnej w niedługim czasie powstanie trochę artykułów, więc proszę tylko o cierpliwość :)