proste ćwiczenia na kreatywność

Proste ćwiczenia na kreatywność – fotografia

Jeśli często brakuje Ci pomysłu na zdjęcie, mam dla Ciebie rozwiązanie. Nie jest łatwe, bo to nie magiczny napój, który wypijasz minutę po północy, a dnia następnego pławisz się w złocie i bitej śmietanie. Przygotowałam takie mini-pini wyzwanka, a raczej proste ćwiczenia na kreatywność. Wymagania: aparat i pasja fotografowania.

I wiecie co… jesteście kochani! Ileż ja od Was dostałam zapytań odnośnie kolejnej edycji wyzwania, nigdy się nie doliczę, ba! do tylu nawet nie umiem. :) Wiem, że część z Was ma właśnie wakacje, a co za tym idzie, znacznie więcej czasu do spożytkowania, także na takie fajne projekty, jakim niewątpliwie jest (już się nie boję tak napisać) fotograficzne wyzwanie na tym blogu. Świadomie jednak dałam Wam nieco luzu, sobie również, ale obiecuję poprawić się we wrześniu.

Liczę, że moje propozycje zmotywują do działania, dadzą kopa w sam środek… ambicji i pomogą Ci robić lepsze zdjęcia. Po prostu. Tego mocno Ci życzę. Przeczytaj także poradnik jak rozwinąć kreatywność. Okej, jestem gotowa opisać dla Was moje proste ćwiczenia na kreatywność!

 

Proste ćwiczenia na kreatywność

 

ĆWICZENIE 1

Wybierz dowolny przedmiot i fotografuj go codziennie przez 2, 5, 10 lub 20 dni. Zmieniaj tło, stylizacje, ale zawsze umieść na zdjęciu ten sam przedmiot. To może być śniadanie, biżuteria, ananas (o, to dopiero byłoby ciekawe, uwielbiam ananasy!), zestaw ciuchów czy ulubiony notatnik. Sam zdecyduj na ile jesteś gotowy i licz się z tym, że im dłużej wykonujesz to zadanie, tym łatwiejsze się staje! Murki w mózgu kruszą się w drobny mak. Polecam mocno! Ja zdecydowałam się na wykonanie 30 autoportretów podczas zimowego wyzwania, tu możecie zobaczyć część pierwszą i drugą. Wraz z każdym kolejnym zdjęciem, które nie ukrywam, rodziło się w bólach, miałam więcej pomysłów na kolejne ujęcia.

ćwiczenia na kreatywność fotografia

 

ĆWICZENIE 2

Działaj na opak – znajdź motyw, który często fotografujesz (to może być Twoje dziecko, ślimaczki czy martwa natura) i skup się bardzo mocno, aby zrobić coś nowego, odwrotnego, zaskakującego i zupełnie innego. Na początku może brakować Ci zapału, ale zajrzyj do listy zadań z wionennego wyzwania, aby poczuć bryzę świeżych pomysłów. ;]

ćwiczenia na kreatywność fotografia

 

ĆWICZENIE 3

Eksperymentów ciąg dalszy – bądź przekorny i zrób wszystko to, czego nie lubisz, lub wydaje Ci się zbyt trudne czy niedostępne. Jesteś fanem portretów – wybierz się w plener i “złap” w kadr jakąś biedronkę czy innego ptaka. Polecam też malowanie światłem, tani obiektyw makro, zabawę zdjęciami seryjnymi, bokeh, fotografowanie po zmroku lub na długich czasach naświetlania. Napisałam też 2 wpisy o pomysłach na kreatywne zdjęcia: łap część 1 i część 2. Jeśli zawsze fotografujesz obiektywem typu zoom – ustaw jedną ogniskową i ani się waż jej zmieniać! Chodzi o to, aby zrobić coś, czego do tej pory nie miałeś chęci czy okazji.

ćwiczenia na kreatywność fotografia

ćwiczenia na kreatywność

 

ĆWICZENIE 4

Abstrakcja – z przedmiotu (lub kilku) stwórz abstrakcyjny obraz. Chodzi o to, aby odbiorca nie był w stanie zidentyfikować co to. Podpowiem – bardzo pomagają zbliżenia, ujęcia makro, a także znaczna zmiana perspektywy lub obrócenie obrazu o np. 180 stopni.

fotografia ćwiczenia na kreatwyność

Te zdjęcia niezmiennie kojarzą mi się z miastem, a w rzeczywistością są to zdjęcia makro płyty głównej mojego starego kompa.

 

ĆWICZENIE 5

Coś nietypowego! Dodaj do fotografii niezwyczajny element – garnek w roli kapelusza, pizza z materiału, a może papierowe chmury?

proste ćwiczenia na kreatywność

 

ĆWICZENIE 6

Popełnij błędy – kadruj, obcinając nochal, kotu głowę; przedstaw samą łodygę kwiatka, umyślnie zawężając kąt widzenia. Zrób zdjęcie “z ręki” na długim czasie naświetlania. Popełnij jakiś błąd i ciesz się nietypowymi efektami.

proste ćwiczenia na kreatywność

 

ĆWICZENIE 7

Wykonaj kolaż zdjęć, ale uwaga – na każdym z nich musi znajdować się inna rzecz, a wszystkie fotografie muszą być spójne… kolorystycznie. Na przykład piasek, drewniana łyżka, jesienny liść, ulubiony żółty sweter. Nie bój się kontrastowych połączeń. Przeczytaj też jak zrobić kolaż w Photoscape.

jak zrobić kolaż photoscape

 

ĆWICZENIE 8

Fotograf bardzo często musi zamienić się w… stylistę. Dziś padło na Ciebie. Zamiast zrobić zdjęcie talerza na białym tle, dodaj rozsypany makaron, trochę świeżych składników, z których potrawa została zrobiona, kolorową serwetkę. Zobacz, jak zmieni się wyraz takiego zdjęcia.

 

I na koniec…

 

ĆWICZENIE 9

Wykonaj jedno z wyzwań dostępnych w sieci. Znajdziesz masę pomysłów, inspiracji, motywacji i akacji. No dobra, to ostatnie wykreśl, tylko sprawdzam czy dalej czytasz :P Szukaj pod frazą PHOTO CHALLENGE. W wyzwaniach organizowanych przeze mnie wzięło udział wielu Czytelników, a w trakcie ich trwania specjalnym hashtagiem oznaczyliście kilka tysiaków zdjęć! Dostałam masę pozytywnych opinii, wciąż dopraszacie się o kolejne wyzwanie, więc już teraz mówię – potraktujcie ten wpis jako rozgrzewkę, na jesień rusza kolejna edycja! Póki co pomysły na zdjęcia znajdziecie w wiosennym wyzwaniu fotograficznym  i w tym zimowym też.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje pomysły na proste ćwiczenia na kreatywność, które rozbudzą Twoją pasję fotografowania! Jestem ciekawa, które zadanie spodobało Ci się szczególnie? Mocno zachęcam, żeby spróbować, a efektami można podzielić się ze mną. To jak, jesteśmy umówieni?