Zastanawialiście się czym jest kreatywność, czy kreatywności można się nauczyć? Czy da się wyćwiczyć abstrakcyjne myślenie, znajdywanie rozwiązań, pomysłowość… Gdy jesteś gotowy na codzienne wyzwania, elastyczny, ciekawy nowych doświadczeń, myślisz nieszablonowo i lubisz tworzyć, prawdopodobnie jesteś osobą bardzo kreatywną. Potraktuj więc ten wpis, jako systematyzację wiedzy. Natomiast jeśli chcesz ruszyć do przodu, w Twoim życiu brakuje pasji albo dobrych pomysłów, zaparz herbatę i rozwiń swoją kreatywność z rudym blogiem i ćwiczeniami ;]
Kreatywność – ćwiczenia
CZYM JEST DLA MNIE KREATYWNOŚĆ
Gdy przygotowywałam się do tego wpisu, doszło między mną, a znajomą do konfrontacji – ona uważa, że kreatywność, jest jak inteligencja: albo ją masz, albo nie, ja z kolei twierdzę, że kreatywność przypomina mięsień, który można wyćwiczyć, a nieużywany – zanika.
Nie wiedząc, jak rozszerzyć temat, zaczęłam od takiej luźnej mapy skojarzeń*:
Z tych istotniejszych, podkreśliłabym: UMIEJĘTNOŚĆ. Kreatywność to umiejętność, a skoro nią jest, można się jej nauczyć, jak gry na gitarze, rysowania czy pieczenia smakowitych ciast. I tak jak w przypadku tych powyższych, wymaga od uczącego się regularności, skrupulatności i samozaparcia. Bo uczenie się bycia kreatywnym jest PROCESEM, a one z kolei lubią być długotrwałe. :)
Czym jest kreatywność według specjalisty Edwarda Nęcki? To zdolność do abstrahowania, dokonywania skojarzeń, rozumowania dedukcyjnego, rozumowania indukcyjnego (analogie), myślenia metaforycznego oraz dokonywania transformacji. Dziś nie będę rozwodzić się nad każdym pojedynczym elementem, w zamian zaproponuję kilka ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, ale koniecznie dajcie znać, jeśli chcielibyście na blogu nieco więcej teorii w tym temacie.
NIM PRZYSTĄPISZ DO TRENINGU KREATYWNOŚCI
- Uwierz w siebie – jesteś super, pamiętaj o tym i myśl o sobie dobrze.
- Przestań się besztać! Kreatywność nie jest tajną bronią najlepszych tego świata, to umiejętność leżąca każdemu pod nogami, trzeba się tylko schylić.
- Wypisz 10 swoich cech i/lub umiejętności (tak,teraz!), które mogą przydać Ci się w kreatywnym myśleniu: zaradność, pewność siebie, trafne podsumowania, logiczne myślenie, chęci do rozwoju i tak dalej. Napisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy, nie kategoryzuj cech pod kątem ich użyteczności.
- Nie blokuj swojej wyobraźni – NIE OCENIAJ. Ani siebie, ani swoich pomysłów.
Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia
Ćwiczenie 1:
Poniżej zamieściłam dwie grupy wyrazów. Twoim zadaniem jest połączyć te z lewej kolumny z wyrazami z prawej. Łatwizna? Pamiętaj, nie ma czegoś takiego jak złe skojarzenie :)
sok | poczta |
kobieta | dach budynku |
firma | dzień dziecka |
biedronka | kubek herbaty |
noworodek | książka kryminalna |
I na przykład: kobieta jest tak książka kryminalna – nigdy nie wiesz, co się zaraz stanie.
Ćwiczenie 2:
Z poniższej grupy wyrazów wybierz minimum 5 i odpowiedz na pytanie: „Co robi … ?”
kartka papieru, chmura, ziewnięcie, ekran, sowa, mgła, dach, ołówek, podeszwa, koszyk, doniczka, bez, mżawka, paznokieć, kolczyk, huragan, beton, gałąź, spinacz, wapń, babcia, garnek, korzeń, album, sufit, kabel, serce, piwo, wrzątek, ciasto, wieprzowina, igła |
Im częściej powtarzasz to proste ćwiczenie, tym łatwiej przyjdzie ci abstrakcyjne myślenie. Gdy zabraknie wyrazów, wymyśl własne! Cały proces może odbywać się w głowie, nie potrzebujesz nawet kartki papieru, dlatego warto jest wykonywać je codziennie, na przykład w trakcie rutynowych czynności – zawsze w kolejce po bułki czy może podczas szykowania kolacji.
Ćwiczenie 3:
Wybierz dowolną bajkę z dzieciństwa, to może być opowiadana Ci regularnie historia rodzinna, którą lubiłeś lub jedna z klasycznych, ogólnie znanych baśni. Ważne, abyś dobrze ją pamiętał (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie taką baję przypomnieć, ale ja jestem raczej za oszczędzaniem czasu, gdzie się da). Masz? No to teraz spójrz na historię „jak dorosły” i zastanów się DLACZEGO. Weźmy na tapetę historię 3 małych świnek i wilka – dlaczego świnki nosiły spodnie? Dlaczego mieszkały w osobnych domach? Dlaczego każdy dom był zbudowany z innego materiału? Dlaczego wilk chciał rozwalić chatę, zamiast zrobić przyczajkę pod drzewkiem? I tak dalej… Chodzi o to, aby wyrwać się z utartych schematów, wyjść poza klasyczną historię i dopatrzeć się w niej luk.
Ćwiczenie 4:
Co by było gdyby…? Twoim zadaniem jest odpowiedzieć na pytania, które zawsze zaczynają się od słów „co by było gdyby”. Ćwiczenie rozwija spontaniczną twórczość jak i przewidywanie różnorodnych konsekwencji. Spróbuj wymyślić rozwinięcie poniższych zdań, a następnie swtórz własne!
Co by było gdyby…
… ludzie chodzili po suficie? |
… motyle były wielkości krowy? |
… istniał Park Jurajski? |
… woda była lodem? |
… na świecie nie rosły rośliny? |
Ostatnio temat rozwoju kreatywności i dbania o swe pasje, zajął mnie szczególnie, dużo na ten temat czytam i często też natrafiam na ciekawe ćwiczenia, którymi chętnie będę się z Wami dzielić na przykład na facebooku. Dlatego jeśli chcesz się rozwinąć i zrobić coś dla siebie, polub stronę JEST RUDO.
Wszystkie powyższe ćwiczenia z łatwością wykonasz w tak zwanym międzyczasie – potrzebujesz jedynie nieco chęci. Gorąco zachęcam Cię, abyś robił je jak najczęściej. Może stworzysz nowe warianty albo urozmaicisz grę, zapraszając towarzyszy? Trening kreatywności z powodzeniem możesz połączyć ze świetną zabawą ze znajomymi. Pamiętasz grę „Kim jestem?” albo wychwalane przeze mnie „Tabu„? Przecież to nic innego, jak właśnie wspinanie się na wyżyny swojej pomysłowości i abstrakcyjnego myślenia (Tabu) oraz rozumowanie dedukcyjne (Kim jestem?). Wkrótce przedstawię Wam także propozycje rozwijania kreatywności… w grupie!
Uważasz post za wartościowy? Nie bądź skąpy, udostępnij go znajomym! ;]
* – tworzenie mapy myśli, odnoszącej się do tematu kreatywności to także zadanie iście kreatywne! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym jest dla Was kreatywność? Ja po raz pierwszy! Dlatego mam kolejne zadanie na dziś: złap kartkę, kolorowe pisadło i stwórz własną mapę skojarzeń.
PS Do tej pory w kategorii ROZWÓJ pojawił się już jeden, bardzo ciepło przyjęty wpis Obudź w sobie pasję! Warto przeczytać, jeśli zwyczajnie nie chce Wam się wykonać żadnego z powyższych ćwiczeń albo nie wiecie czy ma to sens.
Zgadzam się z Twoja teoria „mięśnia”. Parę miesięcy temu sporo pisałam, rysowalam, nowe zdjęcia itd. Odkąd zaczęły sie studia, praca i samodzielne życie to jakoś czas przelatuje przez palce i coraz trudniej o zadowalający pomysł. Trzeba mi teraz organizacji czasu dla swoich pasji bo uschne :p
Oooo, kreatywność, Nęcka, trening, such psychology :D Podoba mi się ten post, bo studiuję właśnie psychologię i coś niecoś już o tym wiem. W 100% zgadzam się z Tobą, że kreatywność jest do wyćwiczenia, choć oczywiście istnieją również pewne predyspozycje. Akurat to, co Ty zaprezentowałaś tutaj to nie jest stricte… Czytaj więcej »
Powiem tylko tyle, albo człowiek rodzi się z talentem i go rozwija, albo uczy się i to rozwija ;)
O, Patrycja widzę, że nazwa bloga uległa zmianie!
Natalio po prostu się rozwijam ;) Prawdę mówiąc od samego początku stara nazwa nie pasowała do mnie, a nowa myślę, że jest dużo lepsza.
Świetne zabawy i przyjemny post! :) / Agata
Czasem żałuję, że moja kreatywność nijak się ma z działaniem.
Prawda jest taka, że jeśli ktoś będzie chciał znaleźć sobie wymówkę by unikać kreatywnych zadań, to ją znajdzie – choćby nawet uważając kreatywność za coś co się ma lub nie. Warto wyjść poza granice, które stwarzamy sobie sami. Ostatnio tym sposobem „podrasowałam” swój nagłówek dodając do niego element obrazka namalowanego… Czytaj więcej »
Już patrzę… piękny! Zawsze mi się podobały takie artystyczne elementy. Sama ostatnio mam jakieś ciągoty do rysowania i akwareli i powolutku się przymierzam, czasem coś sobie skrobnę.
I bardzo dobrze, że do tego Cię ciągnie, bo rezultaty są świetne.
Świetny ;)
Super ćwiczenia! A porównanie kobiety do książki kryminalnej – genialne :P
ja połączyłam noworodka z książka kryminalną. Nielegalna sprzedaż noworodków …
Jeszcze lepiej! :D
Kiedyś spotkałem się w opinią (a może informacją, czasem trudno rozróżnić), że kreatywność to nie umiejętność rozwiązywania problemów, a ich wyszukiwania i dostrzegania. Nie chodzi o tworzenie ich nadmiaru, ale odnajdywanie tych, które już są. Próbowałem podchodzi do interpretacji tych słów od różnych strona, ale nadal nie jestem przekonany czy… Czytaj więcej »
Wyszukiwanie problemów to dla mnie malkontenctwo, a nie kreatywność, choć tak jak piszesz, pojęcie to trudno zdefiniować, każdy może rozumieć je inaczej, na swój, kreatywny (a jakże!) sposób :P
Super wpis! Znałam co prawda te ćwiczenia, ale nie wykonywałam ich od dawien dawna i teraz wpadł mi do głowy pewien pomysł i to dzięki Twojemu tekstowi. Dzięki! :)
Podobają mi się te kreatywne posty :) I podzielam Twój pogląd o mięśniu. Teoria Twojej znajomej to dla mnie taki wymysł na potrzeby tych, którzy nie mają CHĘCI by kreatywność w sobie obudzić. Najłatwiej powiedzieć 'nie umiem’ :)
Oczywiście, że kreatywność można wyćwiczyć :) Ja się nie zgadzam też z tym, że trzeba mieć talent, żeby coś robić. Praca, praca i jeszcze raz praca. Można naprawdę sporo zdziałać. Podobne ćwiczenia na kreatywność robiłam z dzieciakami w szkole. Jednak „co by było gdyby” nie znam i chętnie sobie kiedyś… Czytaj więcej »
Mam jeszcze kilka takich ćwiczeń w zanadrzu i wkrótce planuję wpis o grupowych zabawach, które świetnie nadadzą się na popołudnie ze znajomymi. Tak, tymi po 30ce też :P
Świetny wpis i przydatne ćwiczenia! Osobiście uważam, że kreatywność to rewelacyjna umiejętność przydatna w wielu kwestiach :)
Lubię takie zabawy w skojarzenia. Ciekawe pomysły. Mam pytanie. Jak nazywa się czcionka, której użyłaś w mapie skojarzeń? Bardzo mi się ona podoba ;)
Amatic sc :)
Dziękuję ci bardzo. Dużo szukałam, praktycznie od momentu, kiedy trafiłam na twojego bloga rok temu, lecz znaleźć nie mogłam. Chciałam przy okazji dodać, że twoje newslettery są świetne i naprawdę przydatne. To był doskonały pomysł! W ogóle u ciebie wszystko jest takie estetyczne. Szablon blogowy, wpisy, wnętrze mieszkania, a nawet… Czytaj więcej »
Mapy mysli to coś czym się ostatnio zajęłam, czytam sobie Tonyego Buzana, są to bardzo pozytywne lektury, twój wpis jest super, czekam na jeszcze!
Piszę o kreatywności dużo i też uwielbiam wszystko, co kreatywne! Kreatywność nie jest tylko domeną artystów, fotografów, pisarzy przecież :) Jak ktoś arcykreatywnie ozdobi muffiny albo znajdzie świetne sposoby na to, by trzylatki grzecznie usiadły przy stolikach do obiadu – to też kreatywność. Dlatego warto, warto, warto się inspirować i… Czytaj więcej »
Zgadzam się z Tobą – kreatywność to pomysłowość, a ją z kolei można dostrzec w każdej dziedzinie życia. Obawiam się, że nawet w matematyce :P
Hahah :) Myślę, że mój mąż by się z Tobą zgodził ;)
Bo kreatywność jest w nas skutecznie zabijana, dlatego tak ciężko ją potem w sobie odnaleźć. Kiedyś w szkole nie mogłam nauczyć się posługiwania cyrklem. Za nic nie chciało mi wyjść. W końcu zdesperowana postawiłam cyrkiel na kartce i obracałam kartkę tak długo, aż wyszło koło. A co zrobiła nauczycielka, gdy… Czytaj więcej »
Co to w ogóle znaczy „poprawnie”? Polski system szkolnictwa jest bardzo niedoskonały. Ja na przykład czasami liczyłam na skróty w LO – jakoś tak rozwiązanie pojawiało się w mojej głowie, ale za nic w świecie nie potrafiłam tego rozpisać według „reguł” i niestety, ale nauczycielka nigdy takich wyników nie uznawała,… Czytaj więcej »
„Poprawnie” znaczy: tak samo jak wszyscy. Polski system szkolnictwa jest raczej skostniały i wpisany w klucz odpowiedzi, ale o tym można by było napisać elaboraty po 1000 stron każdy. ;)
Nam nauczycielka zawsze pisała krótsze rozwiązanie, gdy ktoś robił na około (nazywała to chodzeniem piechotą). Zaś rozwiązanie zbyt szybkie było komentowane: a teraz zrób jak Dobry Bóg Matematyczny przykazał. Może to kogoś zaciekawi, że tasiemcami nazywaliśmy długie działania z mnóstwem ułamków, mnożeń i potęg, które się tak fajnie rozwiązuje :)… Czytaj więcej »
Cieszę się mocno, że nie chodzę już do szkoły. Nigdy się z matematyką nie lubiłyśmy!
Ale fajne te ćwiczenia! Będę o nich pamiętać zwłaszcza przed snem, kiedy nawiedzają mnie lawiny dziwnych myśli niepozwalających zasnąć. Wydaje mi się, że to będzie świetny sposób na szybki i przyjemny „odpływ” :D:D
O Asia, dobry pomysł, żeby przed spaniem sobie takie ćwiczenia wykonać. Od razu się człowiek odetnie od problemów :)
Jakie fajne ćwiczenia, uwielbiam trenować kreatywność! :) Sama miałam do czynienia z Design Thinking, dzięki któremu dowiedziałam się naprawdę ogromnej ilości rzeczy o sobie samej. ;) Warto!
Do kreatywności potrzebny też jest odpoczynek. ;) I ograniczenie tematów. Moje studia non stop wymagały ode mnie kreatywności. Nigdy wcześniej nie byłam tak bardzo niekreatywna jak podczas studiów, które wymagały ode mnie skakania z tematu na temat i bycie kreatywnym przez cały czas. Jednego dnia projektowałam budynek wielorodzinny i hale… Czytaj więcej »
Świetne ćwiczenia :) Też uważam, że kreatywność to zdolność nabyta i dzięki takiemu ćwiczeniu można ją jeszcze bardziej ćwiczyć, wystarczy tylko chcieć.
Wiesz, wpisy z tej serii będą jednymi z moich ulubionych tutaj :)
Piszę właśnie magisterkę o postawach twórczych i odtwórczych. Znam książki Nęcki :-) w zasadzie to najbardziej dotknęłaś myślenia dywergencyjnego, a konkretnie jednego jego komponentów, czyli giętkości, może też płynności, ale i tak super tekst :-)
Podoba mi się ta seria! :-)
Fajne te zadania, wykonałam je z marszu, żeby trochę umysł rozruszać. Do zadania nr 3 nieocenione są opowieści biblijne. Wybrałam sobie historię z arką Noego.
Spróbuję taki trening kreatywności wpisać w codzienną rutynę:)
Interesujące w kreatywności jest to, że nie posiada żadnych ograniczeń. Kreatywnością może być wszystko, co człowiek tworzy. Kreatywność jeszcze w połączeniu z pasją stanowi faktyczny potencjał dla robienia rzeczy wyjątkowych i niezwykłych. Ważne jednak, aby podczas procesu twórczego nie ulegać presji otoczenia bądź opinii, że „coś” jest nijakie bądź bez… Czytaj więcej »
[…] 8. Rozwijaj swoją kreatywność! Nie wierzysz, że to możliwe? Zajrzyj do tekstu Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia. […]
Trafne ćwiczenia. A ile przy nich zabawy! :)
[…] Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia […]
Koleżanka ma rację. Że kreatywność jest jak inteligencja. Mam papier na to by Ci tak mówić :P Generalnie chodzi o to, że zarówno inteligencja i kreatywność są wrodzonymi cechami człowieka. Np. nie powinniśmy mówić o kimś, że jest „inteligentny”- bo inteligentny jest każdy- różnimy się tylko poziomem. Poprawnie powinniśmy powiedzieć:… Czytaj więcej »
Tekst o rozwijaniu kreatywności już jest, chociaż nie do końca jestem pewien co do tego, że można ją sobie wyćwiczyć, gdyż według mnie łączy się ona z inteligencją. I tu przypomina mi się sytuacja, kiedy wyjechałem kiedyś na wakacje, zostawiając samochód pracownikowi. Samochód niespodziewanie się popsuł, więc pracownik poprosił drugiego… Czytaj więcej »
Czegoś takiego mi ostatnio brakowała! Wywrócenia mózgu na lewą stronę :) Genialne ćwiczenia! I mojego chłopa, który za kreatywnego się nie uważa też dziś tym rozruszam :)
Daj znać, jak mu poszło :P
Świetne cwiczenia kreatywności w fotografii. :) http://www.swiatobrazu.pl/13-cwiczen-dla-fotografow-na-uwolnienie-kreatywnosci-32432.html
Najśmieszniejsze jest to, że rozum twierdzi: „kreatywność trzeba mieć, albo i nie”, a doświadczenie – „to umiejętność, poćwiczysz i sama się pojawi”. Za młodego to się tworzyło – wiersze, obrazki, opowiadania. Potem człowiek poszedł na studia i nagle nie miał czasu nawet do kolacji przysiąść, a co dopiero do jakiegoś… Czytaj więcej »
Ćwiczenie 3, baśń o trzyoczce, dwuoczce i jednooczce. Dalczego siostry miały inną ilość oczu… bo oboje rodziców miało po jednym genie trzyoczności i jednooczności, oba były dominujące, a z krzyżówki wynika, że: g 3 1 3 3 2 1 2 1 Ot, jak z grupą krwi AB. Biolchemizm zaawansowany :)… Czytaj więcej »
[…] Po raz kolejny – myśl – lecz tym razem nie o konsekwencjach, lecz o jak najłatwiejszym rozwiązywaniu danego problemu. Już teraz ćwicz twoją kreatywność, aby w przyszłości bezproblemowo wybrnąć z każdej sytuacji (oto kilka przykładowych ćwiczeń). […]
[…] Co szkoła robi z mózgami dzieci? Diana Laufenberg: Jak się uczyć? Na błędach. Kreatywność – ćwiczenia jak rozwinąć twórcze myślenie. […]
[…] Kreatywność – ćwiczenia jak rozwinąć twórcze myślenie. Zastanawialiście się czym jest kreatywność, czy kreatywności można się nauczyć? Czy da się wyćwiczyć abstrakcyjne myślenie, znajdywanie rozwiązań, pomysłowość… Gdy jesteś gotowy na codzienne wyzwania, elastyczny, ciekawy nowych doświadczeń, myślisz nieszablonowo i lubisz tworzyć, prawdopodobnie jesteś osobą bardzo kreatywną. Potraktuj więc ten… Czytaj więcej »
[…] wiele sposobów na jej ćwiczenie (pięknie pisze o nich Natalia z bloga Jest Rudo –> TUTAJ <–), natomiast tworząc kartki DIY – zastanawiając się czego użyć, jakie kolory […]
bez kreatywnych działań człowiek powoli umiera ;)
Również uważam, że kreatywność można wyćwiczyć – tylko trzeba poświęcić temu czas. Ja w pracy mam coraz mniej na myślenie koncepcyjne a że jest potrzebne, zamierzam wygospodarować coś na to :)
Piękny wpis. Potrzeba ludziom metod na rozwój kreatywności, a w szczególności na kontakt z sobą!
Akurat szukałem czegoś żeby rozwinąć swoją kreatywność. Jeśli mam być szczery to samo pisanie bloga to już duże ćwiczenie rozwijające kreatywność.
Do ćwiczeń o kreatywności dodałbym jeszcze jak ćwiczyć efektywnie.
Ja ostatnio wciągam książki Debono. Kreatywność to bardzo interesujący temat.