kreatywność ćwiczenia

Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia

Zastanawialiście się czym jest kreatywność, czy kreatywności można się nauczyć? Czy da się wyćwiczyć abstrakcyjne myślenie, znajdywanie rozwiązań, pomysłowość… Gdy jesteś gotowy na codzienne wyzwania, elastyczny, ciekawy nowych doświadczeń, myślisz nieszablonowo i lubisz tworzyć, prawdopodobnie jesteś osobą bardzo kreatywną. Potraktuj więc ten wpis, jako systematyzację wiedzy. Natomiast jeśli chcesz ruszyć do przodu, w Twoim życiu brakuje pasji albo dobrych pomysłów, zaparz herbatę i rozwiń swoją kreatywność z rudym blogiem i ćwiczeniami ;]

Kreatywność – ćwiczenia

 

CZYM JEST DLA MNIE KREATYWNOŚĆ

Gdy przygotowywałam się do tego wpisu, doszło między mną, a znajomą do konfrontacji – ona uważa, że kreatywność, jest jak inteligencja: albo ją masz, albo nie, ja z kolei twierdzę, że kreatywność przypomina mięsień, który można wyćwiczyć, a nieużywany – zanika.

Nie wiedząc, jak rozszerzyć temat, zaczęłam od takiej luźnej mapy skojarzeń*:

jak rozwinąć kreatywność ćwiczenia

Z tych istotniejszych, podkreśliłabym: UMIEJĘTNOŚĆ. Kreatywność to umiejętność, a skoro nią jest, można się jej nauczyć, jak gry na gitarze, rysowania czy pieczenia smakowitych ciast. I tak jak w przypadku tych powyższych, wymaga od uczącego się regularności, skrupulatności i samozaparcia. Bo uczenie się bycia kreatywnym jest PROCESEM, a one z kolei lubią być długotrwałe. :)

Czym jest kreatywność według specjalisty Edwarda Nęcki? To zdolność do abstrahowania, dokonywania skojarzeń, rozumowania dedukcyjnego, rozumowania indukcyjnego (analogie), myślenia metaforycznego oraz dokonywania transformacji. Dziś nie będę rozwodzić się nad każdym pojedynczym elementem, w zamian zaproponuję kilka ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, ale koniecznie dajcie znać, jeśli chcielibyście na blogu nieco więcej teorii w tym temacie.

 

NIM PRZYSTĄPISZ DO TRENINGU KREATYWNOŚCI

  • Uwierz w siebie – jesteś super, pamiętaj o tym i myśl o sobie dobrze.
  • Przestań się besztać! Kreatywność nie jest tajną bronią najlepszych tego świata, to umiejętność leżąca każdemu pod nogami, trzeba się tylko schylić.
  • Wypisz 10 swoich cech i/lub umiejętności (tak,teraz!), które mogą przydać Ci się w kreatywnym myśleniu: zaradność, pewność siebie, trafne podsumowania, logiczne myślenie, chęci do rozwoju i tak dalej. Napisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy, nie kategoryzuj cech pod kątem ich użyteczności.
  • Nie blokuj swojej wyobraźni – NIE OCENIAJ. Ani siebie, ani swoich pomysłów.

 

Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia

Ćwiczenie 1:

Poniżej zamieściłam dwie grupy wyrazów. Twoim zadaniem jest połączyć te z lewej kolumny z wyrazami z prawej. Łatwizna? Pamiętaj, nie ma czegoś takiego jak złe skojarzenie :)

sokpoczta
kobietadach budynku
firmadzień dziecka
biedronkakubek herbaty
noworodekksiążka kryminalna

I na przykład: kobieta jest tak książka kryminalna – nigdy nie wiesz, co się zaraz stanie.

 

Ćwiczenie 2:

Z poniższej grupy wyrazów wybierz minimum 5 i odpowiedz na pytanie: “Co robi … ?”

kartka papieru, chmura, ziewnięcie, ekran, sowa, mgła, dach, ołówek, podeszwa, koszyk, doniczka, bez, mżawka, paznokieć, kolczyk, huragan, beton, gałąź, spinacz, wapń, babcia, garnek, korzeń, album, sufit, kabel, serce, piwo, wrzątek, ciasto, wieprzowina, igła

Im częściej powtarzasz to proste ćwiczenie, tym łatwiej przyjdzie ci abstrakcyjne myślenie. Gdy zabraknie wyrazów, wymyśl własne! Cały proces może odbywać się w głowie, nie potrzebujesz nawet kartki papieru, dlatego warto jest wykonywać je codziennie, na przykład w trakcie rutynowych czynności – zawsze w kolejce po bułki czy może podczas szykowania kolacji.

 

Ćwiczenie 3:

Wybierz dowolną bajkę z dzieciństwa, to może być opowiadana Ci regularnie historia rodzinna, którą lubiłeś lub jedna z klasycznych, ogólnie znanych baśni. Ważne, abyś dobrze ją pamiętał (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie taką baję przypomnieć, ale ja jestem raczej za oszczędzaniem czasu, gdzie się da). Masz? No to teraz spójrz na historię “jak dorosły” i zastanów się DLACZEGO. Weźmy na tapetę historię 3 małych świnek i wilka – dlaczego świnki nosiły spodnie? Dlaczego mieszkały w osobnych domach? Dlaczego każdy dom był zbudowany z innego materiału? Dlaczego wilk chciał rozwalić chatę, zamiast zrobić przyczajkę pod drzewkiem? I tak dalej… Chodzi o to, aby wyrwać się z utartych schematów, wyjść poza klasyczną historię i dopatrzeć się w niej luk.

 

Ćwiczenie 4:

Co by było gdyby…? Twoim zadaniem jest odpowiedzieć na pytania, które zawsze zaczynają się od słów “co by było gdyby”. Ćwiczenie rozwija spontaniczną twórczość jak i przewidywanie różnorodnych konsekwencji. Spróbuj wymyślić rozwinięcie poniższych zdań, a następnie swtórz własne!

Co by było gdyby…

… ludzie chodzili po suficie?
… motyle były wielkości krowy?
… istniał Park Jurajski?
… woda była lodem?
… na świecie nie rosły rośliny?

 

Ostatnio temat rozwoju kreatywności i dbania o swe pasje, zajął mnie szczególnie, dużo na ten temat czytam i często też natrafiam na ciekawe ćwiczenia, którymi chętnie będę się z Wami dzielić na przykład na facebooku. Dlatego jeśli chcesz się rozwinąć i zrobić coś dla siebie, polub stronę JEST RUDO.

Wszystkie powyższe ćwiczenia z łatwością wykonasz w tak zwanym międzyczasie – potrzebujesz jedynie nieco chęci. Gorąco zachęcam Cię, abyś robił je jak najczęściej. Może stworzysz nowe warianty albo urozmaicisz grę, zapraszając towarzyszy? Trening kreatywności z powodzeniem możesz połączyć ze świetną zabawą ze znajomymi. Pamiętasz grę “Kim jestem?” albo wychwalane przeze mnie “Tabu“?  Przecież to nic innego, jak właśnie wspinanie się na wyżyny swojej pomysłowości i abstrakcyjnego myślenia (Tabu) oraz rozumowanie dedukcyjne (Kim jestem?). Wkrótce przedstawię Wam także propozycje rozwijania kreatywności… w grupie!

Uważasz post za wartościowy? Nie bądź skąpy, udostępnij go znajomym! ;]

 

* – tworzenie mapy myśli, odnoszącej się do tematu kreatywności to także zadanie iście kreatywne! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym jest dla Was kreatywność? Ja po raz pierwszy! Dlatego mam kolejne zadanie na dziś: złap kartkę, kolorowe pisadło i stwórz własną mapę skojarzeń.

PS Do tej pory w kategorii ROZWÓJ pojawił się już jeden, bardzo ciepło przyjęty wpis Obudź w sobie pasję! Warto przeczytać, jeśli zwyczajnie nie chce Wam się wykonać żadnego z powyższych ćwiczeń albo nie wiecie czy ma to sens.