błyszczące oczy na zdjęciu tutorial

Błyszczące oczy na zdjęciu

Co zrobić, aby uzyskać błyszczące oczy na zdjęciu? Magiczne spojrzenie w Photoshopie czy GIMPie – czy to w ogóle możliwe? Tak! I wytarczy zaledwie kilka minut, by zaakcentować oczy i wydobyć ich głębię. Przygotowałam poradnik w kilku krokach, a nawet dwie jego wersje.

 akcje photoshop

Błyszczące oczy na zdjęciu

 

KROK 1 – ZADBAJ O BŁYSKU W OKU

 

I to koniecznie przed zrobieniem zdjęcia. Wydobycie głębi z oczu czy dodanie im nieco blasku to łatwizna, o ile wcześniej zadbamy o refleksy. O dziwo jestem konsekwetna i poradniki wciąż kieruję do osób początkujących, dbam, aby tutoriale bazowały na prostym słownictwie i nieskomplikowanych procesach, jednakże czasami musicie trochę pomóc sobie sami, abym i ja miała szansę wykonać swoją część. :)

BLIKI W OCZACH – CZYM SĄ

Bliki w oczach to nic innego, jak odbijające się od nich światło. Efekt ten nadaje zdjęciu naturalności, a osobie fotografowanej – życia (przy zdjęciu IDENTITY, aby uzyskać efekt kukiełki, umyślnie wyretuszowałam bliki, rezultat możesz zobaczyć tutaj). To bardzo porządane zjawisko, a zdjęcia, gdzie w oczach widać “iskierki” światła, odbierane są przez nas dużo bardziej entuzjastycznie.

BLIKI W OCZACH – JAK UZYSKAĆ

Aby uzyskać bliki (błyszczące oczy na zdjęciu), potrzebujesz źródła światła: na zewnątrz będzie to słońce (niekoniecznie bezpośrednio oświetlające modela), w domu potrzebujesz jasnego pomieszczenia bądź miejsca blisko okna. Zawsze możesz też poratować się blendą lub, ostatecznie, lampą błyskową ze zmniejszoną mocą (jeśli nie masz takiej opcji, aby zredukować moc lampy, zasłoń ją kartką papieru czy cienkim materiałem). Kształt blisków jest analogoczny do źródła światła, np. w studio może przyjąć kształt softboxów.

Spójrzcie na zdjęcia poniżej, to po lewej jest prosto z aparatu, czysty RAW, po prawej już po standardowej obróbce. Bliki widoczne są na obu fotografiach, podniesienie jasności i kontrastu tylko je uwypukliło. [W gratisie macie rudą jeszcze w wresji długie włosy ^^]

blog fotograficzny

Mamy? W takim razie pora na edycję zdjęcia w programie graficznym. Swoje fotografie edytowałam w Photoshopie, ale z łatwością wykonasz identyczny proces w bezpłatnym programie GIMP.

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

KROK 2 – WYDOBĄDŹ BLASK I GŁĘBIĘ W PHOTOSHOPIE

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

1. Otwórz wybrane zdjęcie w programie, skopiuj warstwę i pracuj tylko i wyłącznie na kopii. Możesz to zrobić, używając skrótu CTRL + J lub z menu górnego WARSTWA –> KOPIUJ/DUPLIKUJ WARSTWĘ.

błyszczące oczy na zdjęciu tutorial

2. Pora zaznaczyć obszar, który chcemy podkoloryzować – oczy. Z paska narzędzi po lewej wybierz NARZĘDZIE SZYBKIEGO ZAZNACZANIA, następnie z paska dostosowywania u góry, wybierz pędzel ze znakiem “+”, aby dodać dany obszar do zaznaczenia lub pędzel ze znakiem “-“, aby odjąć ponadprogramowe piksele. Teraz dokładnie zaznacz obie tęczówki.

błyszczące oczy na zdjęciu tutorial

3. Aby nieco wygładzić zaznaczenie i upewnić się, że efekt będzie naturalny, z paska dostosowywania u góry wybierz przycisk DOSTOSUJ KRAWĘDZIE (REFINE EDGES)

jak zrobić błyszczące oczy na zdjęciu

4. Teraz na zdjęciu widzimy jedynie obszar, który wcześniej zaznaczyliśmy – powinny to być tylko tęczówki. W oknie, które właśnie pojawiło się na ekranie dostosuj parametry, aby zmiękczyć i minimalnie rozmyć krawędzie zaznaczenia. Cały czas obserwuj co dzieje się na zdjęciu, aby nie przesadzić. Ja nieco zwiększyłam promień i wygładziłam krawędzie.

jak zrobić błysk w oku

5. Z górnego menu wybierz OBRAZ –> DOSTOSOWANIE –> JASNOŚĆ/KONTRAST i dostosuj oba parametry, aby nieco podbić błysk w oczach.

jak zrobić błysk w oku

5. Z menu górnego wybierz OBRAZ –> DOSTOSOWANIE –> BARWA/NASYCENIE. Teraz zwiększ nasycenie i/lub zmień nieco odcień oczu swojego modela. Uważaj, aby nie przedobrzyć!

bliki w oczach poradnik

6. Utwórz kopię górnej warstwy (tej, którą do tej pory edytowałeś)

jak zrobić błysk w oku bliki poradnik photoshop

7. Z paska narzędzi wybierz WYOSTRZ, w pasku u góry zmniejsz moc do 30-45%, a następnie miękką końcówką pędzla wyostrz oczy modela. Tutaj także łatwo o nadmiar i zbyt sztuczny efekt, więc wyłącz i włącz widoczność warstwy (symbol oka w panelu warstw po prawej stronie), aby zobaczyć różnicę. Jeśli efekt jest zbyt mocny, usuń górną warstwę i zacznij od punktu 6go jeszcze raz.

jak zrobić błysk w oku

błyszczące oczy na zdjęciu tutorial

magiczne oczy na zdjęciu poradnik

Już! Podziwiaj efekty i daj lajka, jeśli uważasz post za użyteczny :)

 

gdzie kupić photoshopa