identity photography

Fine art w moim wydaniu

Kilka dni temu zapytałam Was za pośrednictwem facebooka (swoją drogą uwielbiam sposób komunikacji na tym portalu!*) czy mogę liczyć na zainteresowanie, w obliczu posta o moich fotograficznych projektach z collegu. Było dużo “tak” i “dawaj”, więc czym prędzej dostarczam świeżą porcję zdjęć, wraz z opisem tworzenia, zamysłem i ewentualnymi inspiracjami. Będzie twórczo i mało do czytania, w sam raz na sobotę!

 

CONSUMERISM

Czyli nic innego, jak konsumpcjonizm. Od wielu miesięcy jest to temat bliski memu sercu, choć gdyby nie kurs, w życiu nie zdecydowałabym się na ujęcie tematu w kadrze. Po prostu nie przyszłoby mi to do głowy. Na wykładach często powtarzają, jak pomocne i inspirujące mogą być zwykłe kolaże. Zebrałam w jedno miejsce kilkadziesiąt zdjęć (polecam Pinterest!), z kilkunastu zrobiłam zestawienie i od razu poczułam się natchniona.

Do oświetlenia użyłam dwóch softboxów, na body nałożyłam obiektyw typu rybie oko, a całość obrobiłam w PS (efekt HDR). Muszę przyznać, że bardzo lubię tą fotografię.

consumerism photography

konsumpcjonizm

consumerism collage

 

SUBLIME

Wydaje mi się, że najlepszym synonimem będzie przymiotnik majestatyczny, dlatego też temat ten można z łatwością odnieść i wykorzystać w fotografii krajobrazowej, której szczerze nie znoszę. Nie ma chyba nic nudniejszego niż chmurki i patyki, dlatego też musiałam sobie zadanie urozmaicić.

Dwa pierwsze zdjęcia zostały ‘zawinięte’ w programie graficznym, aby stworzyć obraz niewielkiej planety. Sukcesem w tego typu przeróbce jest zdjęcie o bardzo podobnie zakończonych krawędziach, aby obie dało się łatwo połączyć. Ja nie miałam tyle szczęścia, przez co spędziłam sporo czasu na dodatkowym retuszu. Warto było.

mały świat planeta efekt w photoshopie

efekt małego świata w photoshopie

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

SURREALISM

Oooo, jakie ja miałam wielkie plany wobec tego zdjęcia. Naoglądałam się wspaniałego Joela Robisona, Rosie Hardy i kilku innych, by szybko przejść do czynów i przeżyć gorzkie rozczarowanie. Wygląda na proste, ale nie jest. Zdaje się, że surrealistyczne fotki wymagają więcej wprawy i “oka”, niż można by wstępnie powiedzieć. Zresztą oceńcie sami, tylko bez bicia linijką po łapach.

Tak zrodził się pomysł, po prawej sylwetka, którą planowałam wkleić na jakieś mega klimatyczne tło.

conceptual photography

A wyszło… słabo.

conceptual photography

 

NARRATIVE

To był fan! I to taki przez duże ef. Narrative photography opiera się na doskonałym przygotowaniu do zdjęcia, 95% akcji toczy się przed właściwym naciśnięciem spustu. Za pomocą takiego obrazu próbujesz przekazać całą historię w jednym ujęciu. Najsławniejszym (i zdecydowanie moim ulubionym) fotografem w temacie jest Gregory Crewdson, na którego planie tygodniami pracuje dziesiątki ludzi, palą się domy, stodoły, giną koty i ludzie. Szał ciał i piękne efekty. Jeśli macie zobaczyć portfolio tylko jednego fotografa, sprawdźcie jego!

Scena oświetlona dwoma softboxami, ten skierowany na mnie miał dodatkowo żółty żel, drugi niebieski, aby imitować sztuczne światło telewizora. Obróbka w PS, ale to już chyba żadna niespodzianka.

narrative photography

Wiecie co jest świetne? Pokazujesz takie zdjęcie kilku osobom i każda z nich ma inną wersję tego, co właśnie dzieje się na fotografii. ;) Co widzisz Ty…?

narrative photography

 

IDENTITY

Mogę poetycko? Identity, tożsamość – szukanie siebie, swojej roli w społeczeństwie. Kim jestem? Dlaczego? Co mnie określa? Co kształtuje? Jak pokazać siebie, jaki obrać kształt?

I w tym przypadku stworzenie dobrego pomysłu zajęło mi mniej więcej tyle, co cyknięcie tych wszytkich selfie, zebranych w jeden kolaż – bardzo niewiele ;)

identity photography

Z wykonania jestem niezwykle dumna – udało mi się osiągnąć “plastikowy” efekt lalki – brak błysku w oku, nienaturalnie gładka skóra, płatka klaska piersiowa (choć tu się specjalnie nie musiałam namęczyć z tym retuszem ;] ). W tej fotografii jest coś niepokojącego, ale i hipnotyzującego.

identity photography

 

HORROR + CONSTRUCTIVISM

Jedno z moich ostatnich zadań: na zajęciach losowaliśmy po dwie karteczki z dwóch różnych pól. Jedna określała temat (u mnie horror), druga styl (constructivism). Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym najpierw nie zrobiła szybkiego riserczu.

Po lewej obrazowa mapa myśli, czyli szybkie szukanie inspiracji, po prawej fota cyknięta telefonem. Chwilę przed kąpielą wysmarowałam się czarnym tuszem, lampę stojącą ustawiłam pod takim kątem, aby dużo mocniej oświetlała  jedną stronę twarzy. Jak już wspominałam kilkakrotnie, żyję ostatnio w odczuwalnym niedoczasie, dlatego też wiele sytuacji wymaga organizacji, albo zaradności i sprytu :) Albo czasami można pójść na łatwiznę i nadrobić braki w Photoshopie.

horror photography

constructivism photography

 

ĆWICZENIA TECHNICZNE

PUNKT WIDZENIA, MOCNE LINIE W KADRZE, KSZTAŁT & FORMA

Nadzwyczaj często mam nikłą przyjemność uczestniczyć w zajęciach bardzo technicznych, ale o tyle kłopotliwych, że skupiających się na podstawach, które zdaje się opanowałam kilka late temu. Wychodzę jednak z założenia, że zawsze można nieźle się bawić, a już z pewnością stworzyć coś ciekawego.

Perspektywa:

perspektywa fotografia

Np to tu poniżej tak zachwyciło mojego wykładowcę, że omawiał je dobre 15 minut. Okej, dobry moment, mocny kontrast, ciekawa kolorystyka i perspektywa, ale ja tu za wiele artyzmu nie widzę. Tematem były linie:

perspektywa w fotografii

O, tu też szalał z radości… Wciąż linie.

linie w kadrze

Kształt vs forma (czytaj nuuuudy!):

kształt i forma na fotografii

Jestem ciekawa czy któraś interpretacja tematu szczególnie zapadła Wam w pamięć? Bez względu na odpowiedź – dobrego weekendu Robaki!

* – jeśli Ty także masz ochotę uczestniczyć trochę w tym blogowym życiu, wspierać się wzajemnie w trakcie fotograficznych wyzwań i śledzić na bieżąco moje plany i ich realizację, to koniecznie dawaj lajka :)