gry planszowe dla dorosłych

Gry planszowe dla dorosłych

Na kilka miesięcy gry planszowe pochowały się po szufladach, ale Kochani, połowa listopada za pasem! Pora odkurzyć kolorowe pudełka, przypomnieć sobie zasady i czasem, zamiast serialowego maratonu, zaprosić znajomych na wino i planszówki. Mam dla was kilka propozycji, czyli gry planszowe dla dorosłych, które warto znać.

Gry planszowe dla dorosłych

 

AGRICOLA

Czy Wy widzieliście dołączone akcesoria?! Nie dość, że sam sobie budujesz chałupę, zasiewasz poletko, tworzysz rodzinkę (homo, hetero, hulaj dusza!), to możesz hodować… zwierzątka! I te zwierzątka to takie cudne miniaturki z drewna. Przez pierwsze kilka gier przegrywałam z kretesem – chrzanić marchewki, ja się owcami chciałam otaczać! Cel osiągałam, tylko nakarmić nie było czym. Ups. Celem gry jest wygrać ^^, a wygrywa ten, co znalazł bilans – dom duży, rodzina wielodzietna, zwierząt kilka ogrodzonych, a i do garnka jest co włożyć. To moja ulubiona gra planszowa, i tak, przyznaję, to wszystko przez te figurki! :P

Kupuję Agricolę!

gry planszowe dla dorosłych

 

DIXIT

Wspaniałe połączenie gry karcianej z planszową! Z założenia jest bardzo prosta – jesteś bajarzem, dostajesz karty z pięknymi kolorowymi ilustracjami, opisujesz hasło (to może być dowolne skojarzenie, fragment piosenki, czy też pojedyncze słowo), pozostali gracze typują wśród swoich kart, obrazek zbliżony do rzuconego hasła. Następnie robi się bajzel, bo wszystkie karty trzeba pomieszać, a przeciwnicy zgadują, która z nich wszystkich należała do bajarza… Ile ludzi, tyle skojarzeń. Kartę z jednorożcem i dużą tęczą w tle opisałam “rzygam już tym!”, Pan Mąż, rozbawiony, odgadł od razu, podczas gdy teściowa nie miała bladego pojęcia, o co właściwie kaman. Wino/nalewka sprzyjają kreatywności. Dziwi mnie, że nie dołączyli buteleczki do opakowania.

Kupuję Dixit!

gry planszowe dla dorosłych

 

TRIVIAL PURSUIT 

Pozycja wymagająca, i choć przyznaję, że to wartościowa planszówka, nie lubię jej za cholerę, bo zawsze przegrywam. Im więcej wiesz o świecie, im mniej przeraża Cię wiedza ogólna, tym lepszy będziesz. I choć pytania podzielone zostały na kilka kategorii (biologia, sport i wypoczynek, rozrywka, historia, sztuka, geografia), to aby wygrać, musisz zaliczyć każdą z nich. No chyba, że masz kasę, hajs załatwi sprawę.

gry planszowe dla dorosłych

 

MAGIA I MIECZ

Coś dla miłośników fantasy – są smoki, magiczne przedmioty, pomocnicy, przeciwnicy, wiele światów i niespodziewanych zwrotów akcji. To taka RPG w papierowej wersji. To, co bardzo mi przeszkadza, to rozbudowane opisy niewielką czcionką, przez co nie możesz spokojnie osadzić czterech liter w jednym kącie – wręcz przeciwnie, cały czas jesteś w ruchu (jak to naukowo zabrzmiało!), krążysz wokół planszy, wraz ze swoim pionkiem. Gra wymaga także trafnej analizy sytuacji i ogarniania wszystkich mocy/właściwości zebranych już przedmiotów, czy pomocników. Nie mieliśmy jeszcze okazji wkręcić się w nią na dobre, ale coś czuję, że ten moment jest blisko.

Kupuję Magię i Miecz!

gry planszowe dla dorosłych

 

TABOO

No dobra, planszówka to to nie jest, ale gra jest absolutnie zajebista! Gramy w nią najczęściej, zwłaszcza na domowych imprezach – powoduje częste skurcze mięśni brzucha, przyśpiesza powstawanie zmarszczek wokół oczu i ust. Zbierz 4 osobową ekipę, a żadne siłownie, czy Chodakowskie nie będą Ci już potrzebne – tyle się napocisz, energii wytracisz, kalorii spalisz.  Im lepiej się znacie, tym fajniejsze opisy i skojarzenia! Zasady są proste: dostajesz hasło do opisania, dajmy na to PRECELKI, wraz z listą słów zakazanych: PALUSZKI, SÓL, PRZEKĄSKA, KRAKERSY, LAJKONIK. No i teraz sobie poradź! Liczy się trafność skojarzeń, szybkość i… opanowanie. Zapomnij o gestykulacji, chyba że chcesz stracić punkt. Jeśli znasz dobrze inny język – trzeba się mocno pilnować, bo o ile “przekąska” jest słowem zakazanym, tak “snack” wydaje się całkiem spoko. W pierwszej chwili :)

Kupuję Taboo!

fajne gry planszowe dla dorosłych

Jestem ciekawa, czy znacie/gracie w któreś z powyższych? A może Wy mi polecicie fajne gry planszowe dla dorosłych? Byle było dużo śmiechu.