Jak znaleźć pasję

Obudź w sobie pasję!

Uważam, że każdy z nas ma możliwość rozwijania swojej pasji, każdy z nas powinien zawalczyć o czas, aby poszerzać granice kreatywności, tworzyć coś dla własnej przyjemności, nawet jeśli wychodzą z tego rozpadające się stołki, kalekie strofy czy scrapbooki pływające w kleju. Dowiedz się, jak znaleźć pasję!

Po jednej z rozmów, które odbyłam kilka dni temu w pracy, zawrzało we mnie bardzo mocno. Dla wszystkich tych, którzy nie śledzą mnie na facebooku, przytoczę jeszcze raz tę rozmowę:

Smutno mi się robi, kiedy ludzie nawet nie podejmują walki o swoje marzenia:
Kilka dni temu, w pracy, podchodzi do mnie kobieta – przed pięćdziesiątką, dzieci dorosłe i odchowane, żyje razem z mężem. Czasem sobie rozmawiamy o życiu. Podchodzi i pyta o szczegóły mojego biznesu, jak robię zdjęcia, zerka na facebooka i dopytuje o oświetlenie kilku konkretnych. Gdy zaczynam wymieniać lampy, których użyłam – wyraźnie pochmurnieje. Dopytuję więc o co chodzi, szybko okazuje się, że jest znudzona życiem i potrzebuje nowego hobby, pomyślała więc o fotografii, ale aktulanie nie chciałaby wydawać na to pieniędzy. Szybko więc tłumaczę, że na samym początku miałam tylko prosty aparat, każdy jakoś zaczynał! Ma najnowszego Iphona, spokojnie może zacząć od niego i zobaczyć czy jej się spodoba. Fotografia mobilna to nowa, coraz silniejsza gałąź, może dać dużo satysfakcji i wiele pięknych zdjęć. Niestety kobieta już mnie nie słucha, macha ręką, zniechęca się i odchodzi. Tematu więcej nie porusza.

Czy to nie dzięki pasji szybciej bije serce, budzisz się podekscytowany, jak za dzieciaka w dniu urodzin, trzęsą się ręce, nie czujesz głodu, tylko pragnienie by TWORZYĆ? Dlaczego więc ona tak szybko odpuściła? Dlaczego nawet nie podjęła walki o swoje marzenia? Dlaczego nie zadała sobie pytania, jak znaleźć pasję? Przychodzi mi do głowy jedna myśl: potrzeba tworzenia nie jest w niej dostatecznie mocno zakorzeniona, aby dać siłę na walkę o samorozwój. Uważam, że warto spróbować i się sparzyć, niźli całe życie gdybać i czekać na sprzyjające okoliczości, więcej kasy, dorosłość dzieci, męża milionera czy inspirujące lądowanie UFO. Chciałabym, aby i moi Czytelnicy, choć to poważne życzenie, nie odpuszczali. Życzyłabym sobie, aby każdy chciał poczuć to szczęście, jakie daje realizowanie własnych marzeń. Dlatego też piszę ten dzisiejszy post. Jeśli choć jedna osoba zastosuje się do poniższych zasad i zrobi coś dla siebie – to będzie mój sukces.

 

Jak znaleźć pasję – wskazówki i ćwiczenia

 

W tym momencie nie ma znaczenia, co lubisz robić i w jakim kierunku podążasz. Nieistotne jest czy planujesz własny biznes, bloga czy podbój kosmosu. Interesują mnie efekty, a te są gwarantowane, jeśli tylko zastosujesz się do powyższych zasad, aby usprawnić pracę mózgu i dać z siebie i sobie więcej. Znajdź w sobie odpowiedź, jak znaleźć pasję. Znajdź ją!

  • Znajdź czas. Jeśli tak jak ja wpisujesz każdą czynność do kalendarza, wpisz i tą. Jak najczęściej, najlepiej codziennie, poświęć określony zakres minut na rozwijanie kreatywności. Regularność sprzyja nauce!
  • Wyszukaj twórców, których prace Ci się podobają i… zgap od nich. Żyjemy w szalonych czasach, gdzie strach patrzeć na zdjęcia, aby nie naruszyć czyjejś własności intelektualnej, ale do szuflady nikt Ci nie będzie zaglądał. Wykorzystaj to! Staraj się, jak najwierniej odwzorować technikę, kolorystykę, a może styl? Stwórz homage, a potem kolejny i następny. W pewnym momencie Twój styl zacznie się kształtować i… zrobisz to po swojemu.
  • Otaczaj się tym, co Cię inspiruje. Nie bój się tworzyć kolejnych tablic na Pinterest, wycinać modelek z magazynów czy czytać bajkowych historii biznesmenów, którzy samodzielnie wspięli się na szczyt. Zadbaj o to, aby Twoje otoczenie krzyczało do Ciebie.
  • Szukaj podobnych sobie ludzi – zapaleńców, którzy chcą od życia więcej. ;] Zapisz się do grup na facebooku, dyskutuj na forach, czytaj, wyszukaj kursy, szkółki czy spotkania branżowe w temacie, który tak Cię interesuje.
  • Nie bój się błędów, nie zawsze się uda, zwłaszcza na początku, ale to powód, by dalej próbować, a nie rzucać manatki w kąt i chlać whisky do rana. Bierz przykład z Aliny, postanów sobie coś i działaj! Nawet jeśli na początku nie jest idealnie.
  • Naucz się podstaw tematu. Ciężko byłoby mi robić dobre zdjęcia w studio, gdybym nie miała pojęcia, jak włączyć lampy i jak je ustawić, prawda? Zauważyłam, że gdy pojawia się pragnienie bycia w czymś dobrym, automatycznie chcemy magicznie przeskoczyć początkowy etap i od razu wymiatać… Obawiam się, że to tak nie działa. W Muzeum Picassa w Barcelonie wisi kilkanaście obrazów rodziny z psem (tytułu nie pamiętam, ale nie ma to teraz żadnego znaczenia); w pewnym momencie dostałam ataku śmiechu, gdy i kolejną ścianę wypełniły malunki nieudanej rodziny ze zwierzakiem u stóp. Picasso próbował do skutku, myślisz, że Tobie się upiecze?
  • Wyśpij się! Bawi Cię moja rada? A co jeśli powiem, że jedną z pierwszych konsekwencji w niedoborze snu jest… uśpienie kreatwyności? Jeżeli organizm jest przemęczony, “wyłącza” mniej istotne opcje, a Ty tracisz możliwość twórczego tworzenia.

 

Dzisiejszy wpis Obudź w sobie pasję jest pierwszym w nowo utworzonej kategorii ROZWÓJ. Długo zaglądałam w siebie, aby zrozumieć, w jakim kierunku chcę prowadzić ten blog, ale z uwagi na natłok obowiązków, prace zostały wstrzymane, aż do wczoraj, kiedy to, czytając ostatni gorący wpis Jak zacząć zarabiać na fotografii, olśnienie spłynęło zupełnie niespodziewanie, choć czułam się, jakby ten pomysł od dawna był we mnie. :) Mocno zachęcam Was także do zapoznania się ze świeżą zakładką NA SWOIM, gdzie publikuję posty-poradniki o freelancingu.

 

Zrób pierwszy krok i wymyśl nową poradę, jak rozbudzić w sobie pasję. Efektem podziel się w komentarzu!