Idealnie białe tło na zdjęciach – czy to w ogóle możliwe? Jeśli miałeś już okazję robić zdjęcia na takim tle, wiesz doskonale, jak ciężko jest uzyskać efekt prawdziwej bieli. Często tło jest nieestetycznie szare, niebieskawe lub wręcz przeciwnie, żółte, a cała magia fotografii znika wraz z zapałem. Dlatego dziś pokażę Wam, w domowych warunkach, jak uzyskać białe tło bez skazy. Pokombinujemy trochę z ustawieniami aparatu, na koniec przyda się Photoshop lub darmowy GIMP. Od teraz Twoje zdjęcia na bloga, instagram czy aukcje internetową będą świecić po oczach perfekcyjną bielą. Mam nadzieję, że jesteś na to gotowy!
PO CO UŻYWAĆ BIAŁEGO TŁA
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, po co w ogóle używać tak problematycznego tła.
- nadaje wrażenie prostoty, nie odwraca uwagi od fotografowanego produktu
- najbardziej uniwersalne (uniwersalność jest cool!)
- idealne dla sprzedawców – skorzystaj z białego tła, aby lepiej wyeksponować to, co chcesz sprzedać
- łatwo dostępne – do zrobienia z dużej kartki papieru, wyprasowanego prześcieradła; możesz fotografować na stole, czy tle ściany (wiele moich zdjęć na bloga powstaje na białym stole z Ikea)
Wszystkie swoje treści kieruję do amatorów, dlatego też przyjęłam założenie, że większość z Was nie posiada lamp studyjnych. Chcę pokazać sposoby na uzyskanie idealnie białego tła bez użycia dodatkowego sprzętu. Mało tego, zdjęcia do wpisu robiłam w pobliżu okna, ale w godzinach wczesnowieczornych.
>> Przeczytaj także: jak robić jasne zdjęcia bez lampy
DLACZEGO BIAŁE TŁO NIE JEST BIAŁE
Ludzkie oczy działają po mistrzowsku – błyskawicznie dostosowują się do zmieniających się warunków otoczenia, świetnie radzą sobie z odwzorowaniem kolorów w półmroku, jak i ostrym słońcu, nie mają problemów z balansem bieli czy dużymi kontrastami. Aparaty z kolei aż tak wspaniałe nie są, ich działanie oparte jest na algorytmach. Scena w większości wypełniona bielą, zostaje więc „uśredniona”, dlatego jasne obszary na zdjęciach, nabierają szarej poświaty. Dlatego trzeba znaleźć sposób, by algorytmy oszukać i „kazać” aparatowi działać inaczej. Mam dwa pomysły. Natomiast jeśli Twoje tło jest dostatecznie jasne, jednak zabarwienie zdjęcia odbiega od normy (jest żółtawe lub niebieskie), masz problem z prawidłowym balansem bieli. Przejrzyj poradnik jak ustawić balans bieli, aby raz na zawsze rozwiązać ten problem. Polecam także fotografować w RAWach – wtedy obróbka i ewentualna korekta, stają się przyjemnością. Formalnością? :)
Idealnie białe tło na zdjęciach
Białe tło na zdjęciach
cześć I – fotografujemy
PRZYGOTUJ SIĘ!
Do wykonania zdjęcia potrzebujesz białego tła, z pomocą przyjdzie Ci z pewnością stół, duży brystol (jestem fanką tego rozwiązania) lub wyprasowane, dobre gatunkowe prześcieradło. Przygotuj także blendę (może nią być biały kartonik, srebrna folia aluminiowa lub kawałek styropianu) jeśli zależy Ci na redukcji cieni. Ustaw się możliwie blisko okna, jednak unikaj bezpośrednich promieni słonecznych.
USTAW APARAT
Jeśli masz statyw, to jest właściwy moment, aby wyciągnąć go spod komody. Fotografowanie przedmiotów daje komfort ustawienia dłuższego czasu naświetlania, a więc redukcji ISO i automatycznej poprawy jakości zdjęcia. Jeśli nie masz pojęcia o czym mówię, koniecznie zapoznaj się z podstawami fotografii. Zdecydowałam się na przesłonę f/5.0 aby mieć pewność, że wszystkie elementy kadru znajdą się w polu ostrości. ISO 100 i długi czas naświetlania, tu 1/20.
Fotografowany przedmiot umieść na tle, blednę ustaw po przeciwnej stronie okna w taki sposób, aby odbijała nieco światła. Aparat poziomo nad fotografowaną sceną. Zadbaj o proste linie, bardzo przydaje się statyw z poziomicą. U mnie wyglądało to tak:
Jak widzisz, nie korzystałam z żadnego sztucznego oświetlenia.
METODA 1 – KOREKCJA EKSPOZYCJI
Moją pierwszą, i jednocześnie ulubioną metodą na uzyskanie idealnie białego tła, jest korekcja ekspozycji (patrz zdjęcie i grafika poniżej). Mówi się, że prawidłowo naświetlone zdjęcie to takie, gdy wskaźnik znajduje się blisko wartości zero. W teorii im wskaźnik bliżej prawej strony, tym bardziej przepalone zdjęcie, im bliżej lewej, tym bardziej niedoświetlone, ciemne. Każdy kto czytał mój wpis o histogramie już wie, że najlepiej zaufać samemu sobie, jest masa sytuacji, w których aparat zwyczajnie wariuje. Gdy fotografujemy przedmioty na białym tle, sobie wręcz zaufać trzeba.
Każda z tych fotografii została wykonana z innym czasem naświetlania. Pozostałe parametry bez zmian, dzięki czemu wskaźnik na miarce przesuwał się coraz bardziej w prawą stronę. Zdjęcie pierwsze to ekspozycja równa zero, czyli, w teorii, powinna to być prawidłowo naświetlona scena. Widzicie jednak jak ciemny, brzydki i mało zachęcający jest ten obrazek. Na zdjęciu drugim ekspozycja została skorygowana o 2/3 na plus. Zdjęcie trzecie to aż 1 i 2/3 na plus. Ostatnie zdjęcie to +2EV.
To, co musisz zrobić to przeprowadzić testy: wykonaj kilka zdjęć, każde z nich na coraz dłuższym czasie naświetlania (reszta parametrów bez zmian!), następnie wybierz to, na którym tło jest stosunkowo jasne, kolory poprawnie odwzorowane, ale obiekty na zdjęciu nie są przepalone.
Korygowanie ekspozycji sprawdza się w większości przypadków, jednakże bywa, że wraz z rozjaśnianiem zdjęcia poprzez wydłużanie czasu naświetlania, kolory na zdjęciu zaczynają zanikać, jasne partie obrazu ulegają przepaleniu, zaś te najciemniejsze blakną do tego stopnia, że ciężko później nadrobić braki w programie graficznym. Jeśli tak dzieje się w Twoim przypadku, spróbuj zmienić pomiar światła:
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
METODA 2 – PUNKTOWY POMIAR ŚWIATŁA
Od razu powiem, że część starszych modeli kompaktów może nie posiadać opcji zmiany pomiaru światła – wtedy pozostaje korzystanie z pierwszego sposobu lub ratowanie się Photoshopem. Wiem jednak, że nawet smartfony mają taką opcje (mój jest całkiem stary a ma), oraz zawsze można sobie pobrać aplikację, która nam takie zmiany umożliwia.
Większość aparatów domyślnie korzysta z matrycowego pomiaru światła, gdzie dane z całego kadru są „zczytywane”, następnie uśrednione. Aparat szuka kompromisu pomiędzy dużym jasnym fragmentem, a niewielkim ciemnym. W rezultacie przedmiot na białym tle wygląda jak na brudno szarym. Aby tego uniknąć, możemy aparatowi „powiedzieć” skąd ma pobrać dane, i do czego jest dostosować. W tym celu potrzebny będzie nam punktowy tryb pomiaru światła.
O tym jak go włączyć i korzystać pisałam nieco w poście o fotografowaniu w ostrym słońcu. Reszty informacji poszukaj w instrukcji obsługi swojego aparatu. Jeśli nie masz opcji punktowego pomiaru, uratować może Cię ten centralnie ważony.
Oba zdjęcia zostały wykonane na tych samych ustawieniach ekspozycji, jednakże zdjęcie po lewej to matrycowy pomiar światła, zdjęcie po prawej: punktowy. Różnica jest kolosalna!
Nie ma się co czarować, możecie godzinami walczyć z korygowaniem ekspozycji czy pomiarami światła, ale jeśli zależy Wam na idealnie białym tle, niezbędny okazuje się program graficzny. Swoje zmiany przeprowadziłam w Photoshopie CS5, ale nada się także zupełnie bezpłatny GIMP. Gotowi na część o obróbce?
Białe tło na zdjęciach
część II – obrabiamy zdjęcie
DOSTOSOWANIE POZIOMÓW
Dzięki poziomom możesz rozjaśnić najjaśniejsze fragmenty zdjęć; trzeba jednak podejść do niej ostrożnie – bardzo łatwo jest przepalić obiekty na fotografii. W Photoshopie opcję POZIOMY znajdziesz w górny menu: OBRAZ –> DOPASOWANIE –> POZIOMY.
Strzałka po prawej stronie odpowiada za najjaśniejsze partie obrazu. Aby nieco je rozświetlić, przesuń ją w lewo. Zwróć jednocześnie uwagę, jak zmieniają się kolory i jasność obiektów. Bardzo łatwo jest przesadzić.
Ok, to jak sprawdzić czy biel rzeczywiście jest tak biała, jak T-shirt wyprawny w Vizirze? Otwórz okno wyboru kolorów, a następnie pipetą „pobierz” kolor z różnych fragmentów zdjęcia. Kod idealnej bieli to #ffffff, wszystko inne będzie odznaczać się od białego tła. Prawdopodobnie krawędzie zdjęcia będą ciemniejsze, możesz je wtedy zamalować białym pędzlem.
Równie dobrym sposobem na rozjaśnienie bieli będzie zastosowanie krzywych czy też zmiana kontrastu i jasności. Czasami dopiero połączenie tych wszystkich metod da nam upragnione rezultaty.
Zdjęcie przed i po:
Uwaga!
Fotografujesz smartfonem? Przeczytaj koniecznie, jak robić jasne zdjęcia na Instagram.
Znajdziesz tam także instrukcję edycji zdjęcia w aplikacji Snapseed.
NA KONIEC
Uzyskanie idealnej bieli w „domowych” warunkach bez żadnego dodatkowego oświetlenia to jest zadaniem niemalże niemożliwym. Mnie się udało, ale umówmy się, po 9 latach z aparatem w ręce, wypadałoby, żebym coś już potrafiła. Przygotowanie tego wpisu było dla mnie wyzwaniem – nie słuchajcie, gdy mówią, że to łatwizna i trzy minuty roboty. Wymaga trochę ćwiczeń. To, co bardzo pomaga, to blendy. Jeśli macie w zanadrzu kilka białych kartoników, spokojnie możecie skorzystać ze wszystkich, doświetlając scenę. Ja użyłam tylko jednego, przez co górna część sceny wymagała więcej pracy w Photoshopie. Jestem zwolenniczką dążenia do perfekcji, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki i Was też zachęcam. No, wreszcie mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was inspiracją do szukania swojego sposobu na idealnie białe tło na zdjęciach.
Przydatne? Daj znać w komentarzu!
PS Polecam też moje wideo, jak robić jasne zdjęcia bez lampy błyskowej!
Genialnie napisane. Dziękuję :)
jesteś cudna! Dzięki za ten post!
Super pomocne! Od jakiegoś czasu bardzo się męczę z białym tyłem. Dziękuję! :)
A masz coś, co chciałabyś dodać? Mam na myśli jakąś pomocną wskazówkę, która ułatwiła Ci zadanie.
Niestety nie :(
Można np w taką białą plekse błysnąć od dołu…
Boże, dziękuję! Czasami moje tło jest szare, czasem białe i nie wiedziałam co robić, żeby celowo białe uzyskać! Oświeciło mnie z pomiarem punktowym! Jest świetnie! Naprawdę cenny post! :D
Natka, Ty genialna osobo! :*
o mamusiu uwielbiam twojego bloga tyle cennych rad i wskazówek i to za darmo :) już dzisiaj przeglądałam allegro w poszukiwaniu lustrzanki tylko co wybrać nikon czy canon, bo obecny cyfrowy nikon coolpix P80 już mi nie wystarcza :)
Canon, Nikon, Sony, raczej nie zrobi Ci to żadnej różnicy. Całą swoją wiedzę na temat sprzętu przelałam do poradnika, który możesz pobrać za free, zapisując się na newsletter :)
Co trzeba zrobic zeby dostac taki poradnik? Chcialabym kupic aparat i sama niewiem jaki i gdzie szukac .
Natalia, jak zwykle Twój wpis to strzał w 10 :) Moje fotki na insta aż straszą szarością. Może wreszcie uda się zrobić idealne zdjęcie. Dziękuję pięknie :*
Wcale nie jest u Ciebie tak szaro na tym insta :P, ale cieszę się, że moje rady się przydały!
Dzięki. Przyda mi się na pewno! :)
Dzięki! Bardzo przydatne i ciekawie napisane.
Baaardzo przydatny wpis, dziękuję!
Post idealny dla takiej blogerki jak ja! Co prawda do wielu z tych rzeczy doszłam sama i jako tako białe tło mi wychodzi, ale muszę jeszcze poćwiczyć z tym pomiarem światła. Dzięki Natalia!
Biały brystol rządzi! :)
Super wpis, można jeszcze pogmerać w białym i neutralnym „kolorze selektywnym” ;)
O, nie próbowałam, ale zaraz to naprawię i dam znać!
Jesteś moim fotograficznym Mistrzem :)
Dziękuję pięknie, choć do mistrza to mi wiesz, ekhem, jeszcze daleko. <3
Dziękuję za wpis :) Właśnie tego mi brakowało! A czy tak wykonane i obrobione zdjęcia można już nazwać packshotami? Bo na Twoim widzę jeszcze cienie a w packshotach (o ile się nie mylę) nie powinno ich być? Jeżeli robienie packshotów to trochę inna sprawa, to byłabym ogromnie wdzięczna za taki… Czytaj więcej »
Białe tło czyni cuda! Z tej lekcji powinni skorzystać wszyscy rękodzielnicy. Przez kilka lat prowadziłam swój sklep z biżuterią i innymi „pierdółkami” wykonanymi ręcznie i zauważyłam, że dobre zdjęcie potrafi sprzedać każdy produkt. Naprawdę, warto się przyłożyć w tej kwestii.
Tego potrzebowałam :) Dziękuję :)
Ja ciagle szukam sposobow na biale tlo! Czasem wychodzi a czasem Nie. Dzis sprobuje twoich rad! Dziekuje!!..))
Oj tą bielą tyle razy już się irytowałam. I zawsze doszukam się niedoskonałości!. Pozostaje mi ćwiczyć ;)
ćwiczenia + biały pędzel w Photoshopie :)
Super, bardzo dziękuje za porady i za to że dzielisz się swoją wiedzą i radami :)
Cóż to za statyw? ;)
Manfrotto Compact Advanced Tripod ;]
Mam od niedawna, ale super się spisuje i żałuję, że tyle zwlekałam, bo jest rewelacyjny
K: Świetny poradnik. Ostatnio właśnie napotkałam dokładnie ten problem, robiąc zdjęcia naszych dekoracji papierowych – nie tylko tło, ale i one same wyszły szaro, a zabawa photoshopem była dłuuuga. ;) Po Twoim artykule stwierdzam, że czas wyciągnąć jednak statyw.
Ale biały bristol jest faktycznie super pomocny.
Cieszę się, że mogłam pomóc! Jednocześnie mam prośbę – jak uda się zrobić fajną fotkę dzięki moim wskazówkom, podesłałabym mi dwa zdjęcia z kiedyś i aktualne? Możesz od siebie dodać kilka słów. Pokażemy facebookowiczom, że SIĘ DA! Co Ty na to?
Pewnie! Akurat w poniedziałek planujemy post z przydatnymi narzędziami do wykonywania naszych papierowych dekoracji. Będzie biały bristol i rzeczy takie jak nożyczki, klej, taśma dwustronna, skalpel… Powinno się nadać, prawda? ;) Wykorzystamy Twój tutorial i podeślemy!
Długo szukałam takiego świetnego posta, który by zawierał wszystkie te informacje :)
Jak nie byłaś moją guru do tej pory to właśnie się nią stałaś. :’) Od roku walczę, żeby tło białe było białe i jak do tej pory nie wychodziło mi to, chociaż kombinowałam jak mogłam i nawet chciałam sobie namiot bezcieniowy kupować. :V A przed chwilą wypróbowałam twój sposób i… Czytaj więcej »
Uaaa, aż taka różnica? Serce me szaleje z radości zatem!
Ponawiam prośbę, którą już kierowałam do komentatorki nieco wyżej – jak uda się zrobić fajne zdjęcia dzięki moim wskazówkom, podeślesz mi zdjęcie sprzed i po? Zainspirujemy innych do doskonalenia swoich umiejętności!! Daj znać co myślisz!
Oczywiście! I tak robię ponowne zdjęcia, więc bez problemu mogę podrzucić. :D
Cholera mam z tym niemały problem :-/ Więc wpis dla mnie do ogarnięcia. Poeksperymentuję w weekend. W sumie mam biżuterię do wystawienia, więc białe tło byłoby do tego idealne!
Zatem dziękuję :-*
Bardzo pomocny post :-) będę eksperymentować :-)
bardzo przydatny artykuł, sama fotografuję od 6 lat i nie zawsze osiągam idealnie białe tło, dowiedziałam się też kilku nowych rzeczy, więc na pewno skorzystam :) a czy w Photoscape też da radę takie cuda zrobić?
Raczej ciężko w Photoscape o te narzędzia. Można próbować, ale raczej polecam GIMPa
dziękuję :) ściągnęłam GIMPa i rozkminiam :D
u mnie biel nie wychodzi szara tylko żółtawa…
W takim razie Twoim głównym problemem jest balans bieli. Popróbuj innych ustawień, jeśli fotografujesz w RAWach, balans możesz łatwo edytować w programie graficznym.
Pomocne! Oby więcej takich poradników z ładnymi zdjęciami ilustrującymi :)
Bardzo dobry wpis. Ba! Nawet udało mi się znaleźć mój statyw! Co prawda, zdjęcia nie wyszły tak jak Twoje, no ale ja nie jestem profesjonalistką. Będę tu zaglądać. Pozdrawiam! http://www.edu-akcja.eu
kwestia wprawy, poćwicz trochę z różnymi ustawieniami, a pewnie dojdziesz do perfekcji. :)
Tak na przyszłość – nie akceptuję spamerskich linków u siebie.
[…] Przede wszystkim na tło, które powinno być jednobarwne i nieodwracające uwagi od produktu. W ten sposób podkreślisz wszystkie detale, fakturę materiału i jakość wykonania. Ciemne przedmioty najlepiej prezentują się na jasnym tle, a jasne na ciemnym. O tym jak w łatwy sposób zrobić idealnie białe tło na zdjęciach pisała Natalia z… Czytaj więcej »
przyda sie ;)
zabieram sie do roboty! baaaardzo wielkie dzieki!!
Super! Może w końcu mi się uda. Ciągle mam problem z tym ISO przeslona i czasem naświetlania. Miesza mi się to :) w kółko o tym czytam i nic… Beznadziejny że mnie przypadek w tej kwestii.
właśnie uczę się robienia takich zdjęć i trafiłam na twój blog. wpis bardzo pomocny. dzięki.
Kolejny post, który na pewno mi się przyda. :) Dzięki. :)
Bardzo dziękuję Ci za ten wpis. Jakiś czas temu skorzystałam z Twoich wskazówek i prawie się udało. Jasność zdjęcia i tła była dokładnie taka jak chciałam, jednak z powodu braku statywu część zdjęć wyszła nieostra. Do tego prawie spadłam z fotelu próbując uchwycić idealny zrzut z góry… Ale co się… Czytaj więcej »
Za pierwszym razem „prawie idealnie”? No to duże brawa, bo to jest niełatwa sztuka. Możesz być z siebie dumna!
Przyznam się, że trochę w ustawieniach aparatu pomagał mi chłopak, ale wszystko wg Twoich wytycznych :)
Wspaniale piszesz o fotografii!
Dzięki Edyta! Staram się jak mogę, żeby było najprościej.
Mistrzostwo świata <3 Takie artykułu właśnie dziś potrzebowałam :)
[…] Bardzo fajny wpis – przewodnik robienia dobrych zdjęć znajdziecie TUTAJ […]
Świetny wpis i rady trafione w punkt :) Mam tylko jedno pytanie odnośnie korekty ekspozycji – dlaczego uzyskiwać zmianę ekspozycji poprzez zmienę czasu naświetlania, jeśli możemy wprost zmienić suwakiem wartość ekspozycji o te same wielkości? Czy to nie wyjdzie na to samo?
Parametry ekspozycji to zawsze trójkąt: ISO, czas naświetlania i przysłona. Zmieniając wartości, tak jak piszesz, na suwaku, aparat automatycznie zmienia jedną z tych wartości tak, aby zgadzało się z punktem na skali ekspozycji, którą Ty ręcznie ustawiłaś. Nie ma czegoś takiego, jak zmiana suwakiem ekspozycji, bez zmiany parametrów. :) Rozumiesz… Czytaj więcej »
Oj coś czuję, że zostanę tu na dłużej. Bardzo pomocne rady dla poczatkujących. Sprzęt mam tylko cierpliwości brak.
Idealnie, że stworzyłaś coś takiego, dziękuję! :)
Genialny wpis, na pewno mi się przyda :)
Właśnie trafiłam na twojego bloga i jestem przeszczęśliwa, że tyle praktycznych wskazówek tu znajduję. Mam pytanie odnośnie tego wpisu, czy powyższe porady sprawdzą się również w sytuacji gdy potrzebuję uzyskać biały kolor przedmiotu na kolorowym tle? Wykonuje (amatorsko) zdjęcia zaproszeń ślubnych i jakkolwiek bym ich nie poprawiała w lightroomie, to… Czytaj więcej »
Cześć Marzena, fajnie, że znalazłaś u mnie coś przydatnego dla siebie :) W opisywanej sytuacji rada nie podziała. Z tego co piszesz, masz problem z balansem bieli, dlatego karta ma różne dziwne zabarwienia. Poszukaj w opcjach aparatu balans bieli (white balance) i ustaw go względem warunków, w jakich fotografujesz. Najłatwiej… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Balans bieli w aparacie mam ustawiony na automatyczny póki co, może popróbuje z innymi ustawieniami. Problemem jest to, żeby biały papier miał raczej chłodny odcień, a tło (kawałek złotego materiału) miał ciepły. Czy można osobno osobno ustawić balans bieli na fragmencie zdjecia (już w Lightroomie)… Czytaj więcej »
Najszybciej byłoby zmienić te odcienie np. poprzez narzędzie kolor selektywny w Photoshopie. Wtedy biel ustawiasz inaczej i całą resztę też inaczej. Można też wymaskować dany fragment (PS).
Bardzo przydatny post. Wiekszość z trików działania z programami graficznymi znałam, jednak na obsłudze aparatu się nie znam a ten post pomógł wypełnić pewną lukę. Dzięki i pozdrawiam :)
Bardzo mi się to przyda, kombinowałam na własną rękę, ale nie pomyślałam o dopasowaniu poziomów w Gimpie :)
Świetnie to słyszeć!
Tego szukałam. Zrobiłam zdjęcia i tylko to tło… popracuję nad tym. Zaczynam sama robić zdjęcia na blog, więc będę tu częstym gościem:) pozdrawiam :)
Ja też chcę robić takie zdjęcia!!!Mam aparat Canon 1100 D i myśle,ze moze to być mozliwe,jednak nie mam tej wprawy i wiedzy!!
Może nakierujesz mnie jak mam ustawić swój aparat!!!
dobrze napisane!