idealnie białe tło na zdjęciach photoshop gimp

Idealnie białe tło na zdjęciach

Idealnie białe tło na zdjęciach – czy to w ogóle możliwe? Jeśli miałeś już okazję robić zdjęcia na takim tle, wiesz doskonale, jak ciężko jest uzyskać efekt prawdziwej bieli. Często tło jest nieestetycznie szare, niebieskawe lub wręcz przeciwnie, żółte, a cała magia fotografii znika wraz z zapałem. Dlatego dziś pokażę Wam, w domowych warunkach, jak uzyskać białe tło bez skazy. Pokombinujemy trochę z ustawieniami aparatu, na koniec przyda się Photoshop lub darmowy GIMP. Od teraz Twoje zdjęcia na bloga, instagram czy aukcje internetową będą świecić po oczach perfekcyjną bielą. Mam nadzieję, że jesteś na to gotowy!

 

PO CO UŻYWAĆ BIAŁEGO TŁA

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, po co w ogóle używać tak problematycznego tła.

  • nadaje wrażenie prostoty, nie odwraca uwagi od fotografowanego produktu
  • najbardziej uniwersalne (uniwersalność jest cool!)
  • idealne dla sprzedawców – skorzystaj z białego tła, aby lepiej wyeksponować to, co chcesz sprzedać
  • łatwo dostępne – do zrobienia z dużej kartki papieru, wyprasowanego prześcieradła; możesz fotografować na stole, czy tle ściany (wiele moich zdjęć na bloga powstaje na białym stole z Ikea)

Wszystkie swoje treści kieruję do amatorów, dlatego też przyjęłam założenie, że większość z Was nie posiada lamp studyjnych. Chcę pokazać sposoby na uzyskanie idealnie białego tła bez użycia dodatkowego sprzętu. Mało tego, zdjęcia do wpisu robiłam w pobliżu okna, ale w godzinach wczesnowieczornych.

 

>> Przeczytaj także: jak robić jasne zdjęcia bez lampy

 

DLACZEGO BIAŁE TŁO NIE JEST BIAŁE

Ludzkie oczy działają po mistrzowsku – błyskawicznie dostosowują się do zmieniających się warunków otoczenia, świetnie radzą sobie z odwzorowaniem kolorów w półmroku, jak i ostrym słońcu, nie mają problemów z balansem bieli czy dużymi kontrastami. Aparaty z kolei aż tak wspaniałe nie są, ich działanie oparte jest na algorytmach. Scena w większości wypełniona bielą, zostaje więc „uśredniona”, dlatego jasne obszary na zdjęciach, nabierają szarej poświaty. Dlatego trzeba znaleźć sposób, by algorytmy oszukać i „kazać” aparatowi działać inaczej. Mam dwa pomysły. Natomiast jeśli Twoje tło jest dostatecznie jasne, jednak zabarwienie zdjęcia odbiega od normy (jest żółtawe lub niebieskie), masz problem z prawidłowym balansem bieli. Przejrzyj poradnik jak ustawić balans bieli, aby raz na zawsze rozwiązać ten problem. Polecam także fotografować w RAWach – wtedy obróbka i ewentualna korekta, stają się przyjemnością. Formalnością? :)

 

Idealnie białe tło na zdjęciach

 

Białe tło na zdjęciach

cześć I – fotografujemy

 

PRZYGOTUJ SIĘ!

Do wykonania zdjęcia potrzebujesz białego tła, z pomocą przyjdzie Ci z pewnością stół, duży brystol (jestem fanką tego rozwiązania) lub wyprasowane, dobre gatunkowe prześcieradło. Przygotuj także blendę (może nią być biały kartonik, srebrna folia aluminiowa lub kawałek styropianu) jeśli zależy Ci na redukcji cieni. Ustaw się możliwie blisko okna, jednak unikaj bezpośrednich promieni słonecznych.

 

USTAW APARAT

Jeśli masz statyw, to jest właściwy moment, aby wyciągnąć go spod komody. Fotografowanie przedmiotów daje komfort ustawienia dłuższego czasu naświetlania, a więc redukcji ISO i automatycznej poprawy jakości zdjęcia. Jeśli nie masz pojęcia o czym mówię, koniecznie zapoznaj się z podstawami fotografii. Zdecydowałam się na przesłonę f/5.0 aby mieć pewność, że wszystkie elementy kadru znajdą się w polu ostrości. ISO 100 i długi czas naświetlania, tu 1/20.

Fotografowany przedmiot umieść na tle, blednę ustaw po przeciwnej stronie okna w taki sposób, aby odbijała nieco światła. Aparat poziomo nad fotografowaną sceną. Zadbaj o proste linie, bardzo przydaje się statyw z poziomicą. U mnie wyglądało to tak:

białe tło na zdjęciu

Jak widzisz, nie korzystałam z żadnego sztucznego oświetlenia.

idealnie białe tło na zdjęciach

 

METODA 1 – KOREKCJA EKSPOZYCJI

Moją pierwszą, i jednocześnie ulubioną metodą na uzyskanie idealnie białego tła, jest korekcja ekspozycji (patrz zdjęcie i grafika poniżej). Mówi się, że prawidłowo naświetlone zdjęcie to takie, gdy wskaźnik znajduje się blisko wartości zero. W teorii im wskaźnik bliżej prawej strony, tym bardziej przepalone zdjęcie, im bliżej lewej, tym bardziej niedoświetlone, ciemne. Każdy kto czytał mój wpis o histogramie już wie, że najlepiej zaufać samemu sobie, jest masa sytuacji, w których aparat zwyczajnie wariuje. Gdy fotografujemy przedmioty na białym tle, sobie wręcz zaufać trzeba.

korekta ekspozycji

Każda z tych fotografii została wykonana z innym czasem naświetlania. Pozostałe parametry bez zmian, dzięki czemu wskaźnik na miarce przesuwał się coraz bardziej w prawą stronę. Zdjęcie pierwsze to ekspozycja równa zero, czyli, w teorii, powinna to być prawidłowo naświetlona scena. Widzicie jednak jak ciemny, brzydki i mało zachęcający jest ten obrazek. Na zdjęciu drugim ekspozycja została skorygowana o 2/3 na plus. Zdjęcie trzecie to aż 1 i 2/3 na plus. Ostatnie zdjęcie to +2EV.

białe tło na zdjęciach poradnik

To, co musisz zrobić to przeprowadzić testy: wykonaj kilka zdjęć, każde z nich na coraz dłuższym czasie naświetlania (reszta parametrów bez zmian!), następnie wybierz to, na którym tło jest stosunkowo jasne, kolory poprawnie odwzorowane, ale obiekty na zdjęciu nie są przepalone.

Korygowanie ekspozycji sprawdza się w większości przypadków, jednakże bywa, że wraz z rozjaśnianiem zdjęcia poprzez wydłużanie czasu naświetlania, kolory na zdjęciu zaczynają zanikać, jasne partie obrazu ulegają przepaleniu, zaś te najciemniejsze blakną do tego stopnia, że ciężko później nadrobić braki w programie graficznym. Jeśli tak dzieje się w Twoim przypadku, spróbuj zmienić pomiar światła:

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

 

METODA 2 – PUNKTOWY POMIAR ŚWIATŁA

Od razu powiem, że część starszych modeli kompaktów może nie posiadać opcji zmiany pomiaru światła – wtedy pozostaje korzystanie z pierwszego sposobu lub ratowanie się Photoshopem. Wiem jednak, że nawet smartfony mają taką opcje (mój jest całkiem stary a ma), oraz zawsze można sobie pobrać aplikację, która nam takie zmiany umożliwia.

Większość aparatów domyślnie korzysta z matrycowego pomiaru światła, gdzie dane z całego kadru są „zczytywane”, następnie uśrednione. Aparat szuka kompromisu pomiędzy dużym jasnym fragmentem, a niewielkim ciemnym. W rezultacie przedmiot na białym tle wygląda jak na brudno szarym. Aby tego uniknąć, możemy aparatowi „powiedzieć” skąd ma pobrać dane, i do czego jest dostosować. W tym celu potrzebny będzie nam punktowy tryb pomiaru światła.

tryby pomiaru światła

O tym jak go włączyć i korzystać pisałam nieco w poście o fotografowaniu w ostrym słońcu. Reszty informacji poszukaj w instrukcji obsługi swojego aparatu. Jeśli nie masz opcji punktowego pomiaru, uratować może Cię ten centralnie ważony.

Oba zdjęcia zostały wykonane na tych samych ustawieniach ekspozycji, jednakże zdjęcie po lewej to matrycowy pomiar światła, zdjęcie po prawej: punktowy. Różnica jest kolosalna!

białe tło na zdjęciu

Nie ma się co czarować, możecie godzinami walczyć z korygowaniem ekspozycji czy pomiarami światła, ale jeśli zależy Wam na idealnie białym tle, niezbędny okazuje się program graficzny. Swoje zmiany przeprowadziłam w Photoshopie CS5, ale nada się także zupełnie bezpłatny GIMP. Gotowi na część o obróbce?

 

 

Białe tło  na zdjęciach

część II – obrabiamy zdjęcie

 

DOSTOSOWANIE POZIOMÓW

Dzięki poziomom możesz rozjaśnić najjaśniejsze fragmenty zdjęć; trzeba jednak podejść do niej ostrożnie – bardzo łatwo jest przepalić obiekty na fotografii. W Photoshopie opcję POZIOMY znajdziesz w górny menu: OBRAZ –> DOPASOWANIE –> POZIOMY.

photoshop gimp białe tło

Strzałka po prawej stronie odpowiada za najjaśniejsze partie obrazu. Aby nieco je rozświetlić, przesuń ją w lewo. Zwróć jednocześnie uwagę, jak zmieniają się kolory i jasność obiektów. Bardzo łatwo jest przesadzić.

białe tło gimp photoshop

Ok, to jak sprawdzić czy biel rzeczywiście jest tak biała, jak T-shirt wyprawny w Vizirze? Otwórz okno wyboru kolorów, a następnie pipetą „pobierz” kolor z różnych fragmentów zdjęcia. Kod idealnej bieli to #ffffff, wszystko inne będzie odznaczać się od białego tła. Prawdopodobnie krawędzie zdjęcia będą ciemniejsze, możesz je wtedy zamalować białym pędzlem.

jak uzyskać białe tło photoshop

Równie dobrym sposobem na rozjaśnienie bieli będzie zastosowanie krzywych czy też zmiana kontrastu i jasności. Czasami dopiero połączenie tych wszystkich metod da nam upragnione rezultaty.

Zdjęcie przed i po:

idealnie białe tło na zdjęciach photoshop gimp

 

Uwaga!

Fotografujesz smartfonem? Przeczytaj koniecznie, jak robić jasne zdjęcia na Instagram.

Znajdziesz tam także instrukcję edycji zdjęcia w aplikacji Snapseed.

 

NA KONIEC

Uzyskanie idealnej bieli w „domowych” warunkach bez żadnego dodatkowego oświetlenia to jest zadaniem niemalże niemożliwym. Mnie się udało, ale umówmy się, po 9 latach z aparatem w ręce, wypadałoby, żebym coś już potrafiła.  Przygotowanie tego wpisu było dla mnie wyzwaniem – nie słuchajcie, gdy mówią, że to łatwizna i trzy minuty roboty. Wymaga trochę ćwiczeń. To, co bardzo pomaga, to blendy. Jeśli macie w zanadrzu kilka białych kartoników, spokojnie możecie skorzystać ze wszystkich, doświetlając scenę. Ja użyłam tylko jednego, przez co górna część sceny wymagała więcej pracy w Photoshopie. Jestem zwolenniczką dążenia do perfekcji, jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki i Was też zachęcam. No, wreszcie mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was inspiracją do szukania swojego sposobu na idealnie białe tło na zdjęciach.

 

Przydatne? Daj znać w komentarzu!

 

PS Polecam też moje wideo, jak robić jasne zdjęcia bez lampy błyskowej!

5/5 - (6 votes)