Fotografia kreatywna DIY

W takich właśnie czasach żyjemy – nie wystarczy być w czymś dobrym, coraz rzadziej przechodzi też bycie najlepszym. Teraz trzeba czymś się wyróżnić, zabłysnąć, zaimponować. Zaprzeć dech w piersiach, albo wręcz przeciwnie, palpitacje serca coraz milej widziane. Odnosząc powyższe do fotografii – nie wystarczy mieć lustra za kilka tysiaków, lamp i szkieł za kolejnych kilkanaście. Dobry pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. Kreatywność. Styl. To coś.

FOTOGRAFIA KREATYWNA

Dziś sprzedam wam patent, a właściwie jest ich aż cztery… 4 sposoby na kreatywne zdjęcie. Będziecie mile zaskoczeni!

WYLUZOWANY OBIEKTYW

potrzebujesz: aparat z wymienną optyką

Trik zwany freelensing. To nic innego jak niedokładne przymocowanie obiektywu do korpusu aparatu, dzięki czemu tylko część naszego kadru znajduje się w polu ostrości, podczas gdy reszta jest pięknie rozmyta.Dla zobrazowania efektu posłużę się grafiką, którą wykonał Luke Roberts:

co to jest freelensing jak zrobić

Sporo czasu zajęło mi takie ‘niedbałe’ założenie obiektywu (w końcu selfie rządzą się swoimi prawami, obiektyw musiał choć minimalnie trzymać się korpusu), ale wy możecie obiektyw pod kątem po prostu przytrzymać. Podczas tej metody przełączcie obiektyw w tryb MF (manual focus), w niektórych modelach aparatu może być wymagana zmiana ustawień w aparacie na coś w stylu “fotografuj bez obiektywu”, albo po prostu przełączenie się na tryb manualny.

Muszę Wam powiedzieć, że bardzo lubię ten wybiórczy fokus na zdjęciach. Metoda ma jednak kilka minusów: trzeba przyzwyczaić się do przytrzymywania obiektywu, wzrasta prawdopodobieństwo zabrudzenia matrycy, obiektyw można też przez przypadek upuścić. Ale czego się nie robi dla EFEKTU!

freelensing efect ikea sofa jest-rudo

jak zrobić freelensing

CHUCHNIJ, DMUCHNIJ…

potrzebujesz: aparatu/telefonuZasada jest bardzo prosta – wystarczy opanować ślinotok i delikatnie chuchnąć na obiektyw, dzięki czemu szkło na kilka sekund powinno pokryć się parą. Zadanie ułatwione w niskich temperaturach, wtedy efekt zamglenia utrzymuje się nawet do kilkunastu sekund. Taki mały wyścig z czasem, ale przecież warto czasem spróbować czegoś innego, niż podniesienie kontrastu w photoshopie….

sposoby na kreatywne zdjęcia

sposoby kreatywne zdjęcia; fotografia kreatywnaZdjęcia są przyjemnie zamglone, kontury zmiękczone. Podoba mi się!

POŃCZOCHA PROSZĘ PANI!

potrzebujesz: aparatu, gumki recepturki, pończochyNa obiektyw nałóż pończochę, przymocuj za pomocą gumki. Im bardziej naciągniesz materiał, tym efekt będzie subtelniejszy.

fotografia kreatywna; sposoby i pomysły

Poniżej zdjęcie ‘surowe’ i dla porównania, to wykonane z pończochą na obiektywie.  Bardzo retro się zrobiło… :) Można kombinować z warstwami, kolorami, gęstością splotu…

KOLOROWO

potrzebujesz: kawałek przezroczystej folii – np. plastikowy wkład do segregatora, aparat, mazakiTego pomysłu jeszcze nie miałam okazji wypróbować, ale tak mi się spodobał, że muszę Wam tu o nim wspomnieć!
W prostocie siła – folię pokrywamy kolorowym markerem (wszystkie wzory dozwolone!), przysłaniamy obiektyw, fotografujemy jak zwykle. Świetne filtry kolorystyczne, które nie wymagają od Ciebie znajomości programów do obróbki.

Jeśli jesteście ciekawi jak wykonać taki kolorowy filtr – koniecznie zajrzyjcie na bloga ABeautifulMess.com, stamtąd też pochodzą dwa poniższe zdjęcia.

Coś wspaniałego!

No, mam nadzieję, że podczas jesiennych spacerów zdecydujecie się na wypróbowanie choć jednej z zaproponowanych metod. Ja już nie mogę doczekać się słonka (dzisiejszy dzień jest wyjątkowo ponury), wytargam Pana Męża do parku, pozbieramy trochę kasztanów ;]

Niech to będzie kreatywny tydzień!

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!