malowanie światłem - poradnik jak malować światłem

Malowanie światłem

Wieczory wciąż są naprawdę długie, mam wrażenie, że na zrobienie sensownych zdjęć zostają może dwie godziny między jeszcze-nocą a już-nocą. A co jeśli mam dla Was propozycję, jak wykorzystać te godziny ciemnoty? Malowanie światłem to kreatywna technika fotograficzna, która bazuje na długich czasach naświetlania i punktowym źródle światła. Dziś pokażę Wam jak malować światłem, aby osiągnąć ciekawe efekty. Do wspólnej zabawy zaproście dzieci albo znajomych.

 

Malowanie światłem

Malowanie światłem – potrzebujesz:

 • ciemnego pomieszczenia
 • aparatu z możliwością regulacji czasu naświetlania (będziemy potrzebować kilkunastu-kilkudziesięciu sekund)
 • statywu
 • punktowego źródła światła: laser albo latarka z owiniętą wokół grubą (najlepiej czarną) kartką papieru, aby zawęzić strumień
 • dodatkowej lampki/latarki (opcjonalnie)
 • pozytywnego nastawienia

 

Malowanie światłem krok po kroku:

1. Aparat ustaw na statywie, dostosuj parametry ekspozycji z uwzględnieniem długiego czasu naświetlania, on z kolei zależy od wzoru, jaki chcesz namalować – im bardziej szczegółowy, tym więcej czasu będziesz potrzebować. Zacznij od 10s, eksperymentuj.

U mnie czas naświetlania 30s, ISO 200, przesłona f/7.1

2. Jeśli na Twoim zdjęciu ma się znaleźć osoba, poproś modela o możliwie stabilną postawę. Im dłuższy czas naświetlania, tym zadanie trudniejsze! Ja się telepałam, krzesło trochę mi pomogło.

3. Oświetlanie modela (pomiń ten krok, jeśli na zdjęciu mają być widoczne tylko świetlne rysy)

[readolog_column column_type=”1/2″ last_item=”no” ]OPCJA PIERWSZA – lampka. W pomieszczeniu nie może być zbyt jasno, aby smugi światła były dobrze widoczne, niemniej jednak jeśli na Twoim zdjęciu jest model, potrzebujesz czegoś, aby sylwetka była widoczna na zdjęciu. Możesz użyć światła dochodzącego z innego pokoju, albo niewielkiej lampki biurowej/nocnej oddalonej od modela. Wypróbuj kilka opcji, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. [/readolog_column]

[readolog_column column_type=”1/2″ last_item=”yes” ]OPCJA DRUGA – z dodatkową latarką i pomocnikiem. Inną opcją, wykorzystaną przez nas, jest naświetlenie modela światłem z dodatkowej latarki. Podczas naświetlania zdjęcia jedna osoba, stojąc poza kadrem, naświetla modela, kierując strumień światła na ciało, od góry do dołu, i tak przez cały czas naświetlania[/readolog_column].

4. Malowanie światłem to ta najtrudniejsza część, dlatego nalegam, abyście się nie zniechęcili po pierwszych nieudanych próbach! Bardzo ważna wskazówka – źródło światła (to punktowe, np niewielki laser) musi znaleźć się w kadrze i to nim, skierowanym w stronę aparatu, malujemy kształty. Istotne, aby osoba malująca, jak najczęściej zmieniała miejsce, a po skończeniu, usunęła się poza kadr. Dzięki temu zabiegowi ‘malarz’ nie będzie widoczny.

Okej, skoro mamy już wszystkie składowe, zbierzmy je w całość. Model stoi nieruchomy, aparat ustawiony na statywie, fotografujemy na długim czasie naświetlania. Wciskamy spust migawki, jedna osoba wchodzi w kadr, malując wzory, po czym szybko zmywa się poza kadr, druga (w tym samym czasie) oświetla modela latarką.

 

Malowanie światłem – moje błędy

To jedno z pierwszych zdjęć, wtedy jeszcze myślałam, że aby malować światłem, wystarczy skierować jego strumień w kadr.

jak malować światłem poradnik

Zdjęcie z dodatkowym bocznym oświetleniem. Tutaj niewielka lampka nocna.

jak malować światłem poradnik

Dwa źródła światła: laser- do namalowania skrzydeł, latarka- do oświetlenia sylwetki.

jak malować światłem poradnik
Malowanie światłem w domu

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

Jeśli mnie się jeszcze nie udało, to może ten filmik zainspiruje Was do eksperymentów: