Zdjęcia w pomieszczeniach

Jak fotografować w pomieszczeniach

Jak fotografować w pomieszczeniach, jak uporać się ze sztucznym światłem, jak robić dobre zdjęcia we wnętrzach, czyli najczęściej w domu?

Fotografować z lampą błyskową czy bez niej? Pewnie macie jeszcze kilka pytań, które spokojnie można tutaj dopisać, a polski internet milczy jak zaklęty. A więc jaki jest sekret udanych zdjęć we wnętrzach? Dziś postaram się rozważyć wiele sytuacji i przedstawić proste rozwiązania. Liczę, że każdy amator fotografii znajdzie tutaj odpowiedzi.

 

Zdjęcia w pomieszczeniach to trudna sztuka, wymagająca od nas wiedzy, nieco praktyki, znajomości trybów fotografowania, jak i opanowania podstaw fotografii.

Porównując fotografię plenerową do zdjęć w domu, największa trudność to znaczna utrata światła, z którą musimy sobie poradzić, w przypadku tej drugiej.

Postaram się podpowiedzieć Wam jak fotografować w ciemnych pomieszczeniach, jak mądrze wykorzystać światło dzienne; omówię też moje sposoby na fotografowanie z lampą błyskową tak, aby efekt był nienachalny i możliwie naturalny. Wszystko po to, by Wasze zdjęcia w domu wyglądały profesjonalnie!

 

Zdjęcia w pomieszczeniach

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA W DOMU

 

ZDJĘCIA W POMIESZCZENIACH W ŚWIETLE DZIENNYM

Aby tworzyć efektywne fotografie, bazując na zastanym świetle dziennym, musisz odpowiednio przygotować swój aparat, jak i wykorzystać atuty sytuacji.

JAK USTAWIĆ APARAT

Naszym celem jest ustawienie sprzętu w taki sposób, aby nadrobić niedostatek światła.

Wnętrza: ustaw niskie ISO (100), dostosuj przysłonę do swoich potrzeb, a czasem naświetlania „nadrób” braki. Pamiętaj, że aparat musi być unieruchomiony, bardzo przydaje się statyw.

Ludzie bądź zwierzęta: czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/160 sekundy (wtedy obiekty na zdjęciu pozostaną nieporuszone), dostosuj przesłonę do swoich potrzeb,  ustaw wysokie ISO, aby „nadrobić” braki światła.

jak fotografować w pomieszczaniach

Zdjęcia w pomieszczeniach

 

DODATKOWE WSKAZÓWKI:

 • Staraj się ustawić swoich modeli możliwie blisko okna, ale nie w bezpośrednim słońcu
 • Unikaj fotografowania w pochmurne, deszczowe dni (w UK w ogóle rzuć tę robotę) :P
 • Szukaj refleksów światła, które świetnie wyglądają na zdjęciach, dodając im ciepła i charakteru; możesz także samemu je stworzyć, odbijając światło od lusterka (wystarczy niewielkie) czy folii aluminiowej
 • Nie bój się mocnych cieni i kontrastów – na początku popełniałam ten błąd i za pomocą obróbki w PS starałam się je jakoś zredukować, przez co fotografia traciła urok i, nierzadko, jakość
 • Jeśli cienie są zbyt głębokie, odbij nieco światła, używając blendy. Pamiętaj, że blendą może być arkusz białego papieru!
 • Osobiście najchętniej fotografuję w trybie Av (priorytet przysłony), dobieram ISO (od 400 w górę), przysłonę dostosowuję do swoich potrzeb, a aparat sam dobiera czas naświetlania. Jeśli zdjęcia wychodzą poruszone, zwiększam ISO. Spróbuj!

 

poradnik zdjęcia w pomieszczaniach

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 ZDJĘCIA W POMIESZCZENIACH Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ

Lampa błyskowa potrafi popsuć klimat nawet najpiękniejszych scenerii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak mądrze fotografować z flashem- zarówno tym wbudowanym, jak i zewnętrznym.

 

JAK USTAWIĆ APARAT I LAMPĘ

Fotografowanie wnętrz: długi czas naświetlania, niskie ISO, przysłona dostosowana do potrzeb. Aparat ustaw na statywie, flash kieruj w głąb pokoju, regulując moc błysku.

Ludzie bądź zwierzęta: czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/160 sekundy (wtedy obiekty na zdjęciu pozostaną nieporuszone), dostosuj przysłonę do swoich potrzeb,  ze względu na światło flasha, możesz zdecydować się na niższe ISO. Głowicę lampy odchyl tak, aby światło padało prosto w sufit, który posłuży nam za gigantyczną blendę. Jeśli światło jest zbyt mocne, zmniejsz moc błysku lub zastosuj dyfuzor. W przypadku wbudowanej lampy błyskowej, zrób sobie dyfuzor DIY.

z lampą błyskową bez lampy

 

DODATKOWE WSKAZÓWKI

 • W sztucznym świetle zadbaj o poprawne dostosowanie balansu bieli
 • Stosuj dyfuzor na zewnętrzną lampę błyskową, aby światło wyglądało naturalniej. Dyfuzorem może być chusteczka higieniczna, którą, za pomocą gumki-recepturki, zaczepisz wokół lampy. Nada się także kawałek mlecznej pleksi
 • D.I.Y – dyfuzor na wbudowaną lampę błyskową – cała masa inspiracji i poradników w sieci
 • Nie bój się eksperymentować z kątem odchylenia głowicy lampy, obserwuj jak zmienia się rozkład świateł i cieni na zdjęciu
 • Jeśli nie zadowala Cię efekt światła odbitego od sufitu, spróbuj użyć ściany
 • We wnętrzach najchętniej fotografuję, bazując na dziennym świetle zastanym, ale doświetlając obiekty światłem lampy odbitym od sufitu. Dzięki temu zdjęcia wyglądają bardzo naturalnie, nie widać bezpośrednich efektów błysku, mogę zredukować wartość ISO, zdjęcie zaś jest jaśniejsze i niezaszumione

 

jak fotografować w pomieszczaniach

 

 

PONADTO…

 • Uważaj na światło padające z góry – może tworzyć nieestetyczne cienie pod oczami i wokół nosa
 • Dodaj punktowe źródła światła – zapal lampki do czytania, cotton balls w tle – nadadzą zdjęciu ciepłego klimatu, urozmaicą tło
 • Szukaj wzorów i faktur, które genialnie prezentują się na fotografiach
 • Nie bój się szerszego kąta (mniejsza wartość ogniskowej), aby pokazać klimat domu, obyczaje domowników
 • Twórz wielowymiarowe obrazy – fotografuj zza okna, przez firankę, zza fotela; rozmyj obiekt na pierwszym planie, wyostrzając tło

 

fotografia we wnętrzach poradnik - zdjęcia w pomieszczeniach

 

Nie ma poprawnej odpowiedzi na pytanie: czy lepiej fotografować z lampą błyskową, czy też bez niej. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, obiektów, które fotografujesz oraz, nie ukrywajmy, możliwości sprzętowych. Profesjonalne lustrzanki świetnie radzą sobie z wysokimi czułościami, zachowując świetną jakość zdjęć, słabsze aparaty „szumią”, przez co zdjęcie wygląda nieestetycznie. Fotografia we wnętrzach to sztuka kompromisu, musisz zdecydować na czym zależy Ci najmocniej i dopasować rozwiązania. Ważne, aby samemu przetestować grunt, nie zniechęcać się, nie biadolić, działać. Na wszystkie dodatkowe pytania z chęcią odpowiem w komentarzach.

Skoro wiesz już, jak robić zdjęcia w pomieszczeniach, daj lajka :)

 

Zobacz również:

4.7/5 - (9 votes)