jak zrobić dobre zdjęcie

Parametry ekspozycji

Czym są parametry ekspozycji? Jak zrobić dobre zdjęcie? W erze facebooka jest to pytanie niemal egzystencjalne. Każdy je sobie zadaje, niektórzy nawet próbują znaleźć odpowiedź. I wtedy moi Drodzy, obijamy się o mur.

Mur fachowych pojęć, mur wpisów rodem z wikipedii, mamy filmy na youtubie, gdzie panowie z wielką brodą i brzuchem, próbują zachęcić do robienia lepszych zdjęć. Sorry, ale z takim gościem to bym kawy nie wypiła.

Dlatego dziś sama spróbuję wyjaśnić Wam co to jest iso, do czego służy przysłona i po co właściwie ustawiać czas naświetlania.

Gotowi?

 

 Jak zrobić dobre zdjęcie – parametry ekspozycji 

 

 

Czyli dziś dowiecie się co to jest ISO, czas naświetlania oraz przysłona.

 

1. Co to jest ISO (czułość) – jak zrobić dobre zdjęcie

 

Te trzy dziwne literki to czułość matrycy. W większości aparatów zakres ISO wynosi od 100 do 1600. Co to oznacza w praktyce? Za standard w normalnych warunkach oświetleniowych ( światło dzienne) przyjęło się ISO o wartości 200, i właśnie taką wartość możemy ustawić sobie w aparacie jako standard.

W momencie zmiany oświetlenia (zachmurzenie, zdjęcia w pomieszczeniu) możemy zwiększyć ISO do np. 400 lub 800.

 


Upraszczając, zasada jest taka – im ciemniej, tym wymagana większa wartość ISO. 


 

Niestety wraz z ISO rośnie także zaszumienie na zdjęciach, widoczne zwłaszcza na ciemnych płaszczyznach. z tym też sobie później poradzimy, no worries!

 

 

2. Co to jest czas naświetlania – jak zrobić dobre zdjęcie

 

To czas, kiedy w aparacie naświetlany jest elektroniczny element światłoczuły (bleee, tak to brzmi!) W większości aparatów cyfrowych (i w każdej lustrzance) istnieje możliwość ustawienia go manualnie.

 


Im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie. 


 

Dla zobrazowania poniżej kilka przykładowych czasów naświetlania ułożonych od najdłuższego:

1/4   1/8   1/60  1/125   1/400   1/2000

 

Należy także pamiętać, że długi czas naświetlania (np. 1/8, 1/20) może powodować, że nasze zdjęcia wyjdą „poruszone”, nieostre – warto wtedy skorzystać ze statywu. Powodem może być także zbyt szybko przemieszczający się obiekt, który chcesz sfotografować. Temat ten omówiłam w innym artykule:

 

>> Koniecznie przeczytaj mój poradnik jak zawsze robić ostre zdjęcia <<<

 

Tak to wygląda w praktyce (zmieniony został tylko czas naświetlania, reszta parametrów bez zmian)

jak zrobić dobre zdjęcie

Zaczynacie już łapać, nie?

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

3. Do czego służy przysłona (f) – jak zrobić dobre zdjęcie

 

Bez owijania w bawełnę przysłona to dziura w obiektywie. Od jej wartości zależy ile światła wpada na matrycę aparatu.

 


Im ciemniej, tym więcej światła potrzebuje aparat, tym większą 'dziurę’ w obiektywie trzeba ustawić :) 


 

I tak duża dziura to niskie wartości liczbowe (np. f 1.8). Otwór przysłony nie jest niczym 'wirtualnym’ ani umownym; to najprawdziwszy fizyczny otwór przepuszczający określoną ilość światła; spójrzcie na poniższe zestawienie:

jak zrobić dobre zdjęcie

 

f 2.8 = duży otwór (duża ilość światła wpadająca do obiektywu) = mała głębia ostrości = rozmyte tło

f 7.1 = przesłona częściowa przymknięta  (średnia ilość światła wpadająca do obiektywu)  = średnia głębia ostrości = ostry pierwszy plan (anioły) i częściowo-ostre tło

f 22 = przesłona całkowicie przymknięta  (mała ilość światła wpadająca do obiektywu)  = duża głębia ostrości = ostry pierwszy plan oraz ostre tło

 

 

 

JAK POWYŻSZĄ WIEDZĘ ZASTOSOWAĆ W PRAKTYCE, CZYLI JAK ZROBIĆ DOBRE ZDJĘCIE

 

Najprościej, według mnie – i właśnie ten sposób praktykuję od lat – jest najpierw ustawić ISO, biorąc pod uwagę ilość światła w miejscu, gdzie będziemy fotografować.

Następnie musimy zdecydować czy chcemy uwydatnić pierwszy plan i rozmyć tło (patrz punkt 3. anioły f 2.8), czy zależy nam na dużej głębi ostrości (anioły f 22), a może na czymś pośrednim.. wedle tych postanowień ustawiamy przesłonę (f).

Teraz pozostaje nam tylko czas naświetlania, który dobieramy tak, aby zdjęcie posiadało szczegóły w światłach i cieniach. Skąd to wiemy?

Ano każdy aparat przelicza wartości ISO oraz przysłony, które już wybraliśmy i na miarce [często zwanej po prostu miarką ekspozycji] pokazuje z jaką intensywnością zostanie naświetlone zdjęcie:

 

miarka ekspozycji i parametry ekspozycji w fotografii

 

 

Powyższy wykres to właśnie miarka ekspozycji, czyli prosta odpowiedź jak zrobić dobre zdjęcie. 

Zdjęcie blisko wartości 0 jest prawidłowo naświetlone. Wszystkie na prawo były naświetlane zbyt długo, a więc są prześwietlone (nie widać szczegółów w światłach), a zdjęcia na lewo od 0 są niedoświetlone, czyli były naświetlane zbyt krótko, co spowodowało utratę szczegółów w cieniach.

Wszystko, co musimy ustawić, aby dowiedzieć się, jak zrobić dobre zdjęcie, to dostosować czas naświetlania tak, aby kursor znalazł się w okolicach 0.

 

 

Ok, no to tyle na dziś, wiecie już jak „obchodzić się” z parametrami ekspozycji. Aparaty w łapki i przećwiczcie to koniecznie – serio nic trudnego, tylko groźnie brzmi :)

 

 

PS Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia i potrzebujesz przewodnika, zerknij na mój kurs wideo PODSTAWY FOTOGRAFII – prosta droga do dobrych zdjęć.

4.9/5 - (12 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
100 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Barwy Ogrodów

Teraz to ja już wszystko rozumiem…. może przestanę wreszcie używać auto…. :)

Natalia Slawek

mam nadzieję i trzymam kciuki za Ciebie

Kasia

A ja od siebie polecę książkę http://lubimyczytac.pl/ksiazka/88381/poradnik-fotograficzny Napisana jest naprawdę prostym językiem, idealna dla początkujących :)

Natalia Slawek

o, dzięki za to, sprawdzę!

Espresso

Prosto i na temat :)

Paula W

Dawno nie czytałam tak świetnego, prostego i przede wszystkim zrozumiałego dla odbiorcy tekstu i tym jak ustawiać parametry!
Myślę, że wielu początkujących będzie zachwycona po przeczytaniu :)

Alina

Super! Uwielbiam Cię :)

Potworek

Bony, przesłony to było coś, czego nigdy przenigdy nie mogłam pojąć. Mój biedny tata ręce załamywał, tłumaczył po kilka razy, a i tak musiałam biegać do niego i pytać „tatoooo, a duża przesłona to jest dużo czy mało światła?” Zawsze mi się to myliło, ale dzięki Twoim zdjęciom z otworami… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

mój mały sukces! dzięki, że się podzieliłaś :)

nowalinka

Dzięki Twoim wykładom mnie tez w końcu zaczyna oświecać :)Trafiłam dzisiaj, średnio świadoma, również dzisiaj kupiłam pierwszy obiektyw do Nikona, wymieniając „kitowy” na Nikkor 50mm f/1.8 i to chyba było zrządzenie losu, że tego 13-stego trafiłam na Twój blog i fantastyczne wykłady techniczne dotyczące fotografii :)Ogromne dzięki, naprawdę dodajesz skrzydeł… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

Nowalinka, cieszę się przeogromnie! Opanujesz podstawy, a później będzie tylko z górki, zobaczysz :)

50mm to niezłe szkiełko, na pewno będziesz zadowolona

nowalinka

Dzięki :) Faktycznie to szkiełko zrobiło na mnie spore wrażenie po kilku dniach zabawy i nawet zwykły kot wygląda w tym obiektywie fenomenalnie i czarodziejsko :)

truskawkowapani

Czy w aparatach cyfrowych można ustawić czas naświetlenia? Bo szukam szukam i znaleźć nie mogę :/ mam Casio ex h15. Pozdrawiam

Natalia Slawek

Jeśli ma tryb manualny, to na pewno można :)

Margerytka

Dzięki za to przystępne wytłumaczenie, w końcu coś mi zaczyna świtać :)
Bardzo jasno i klarownie to wyjaśniłaś :)
Pozdrawiam ciepło :)

rudi_102

Genialne! krótko, zwięźle i na temat. mam lustrzankę od 2 lat i pracowałam głównie na trybach tematycznych. literka M na pokrętle jakoś zawsze budziła moją niechęć :P ale dzięki Tobie to się zmieni! szczególnie, że zwróciłaś moją uwagę na tą miarkę – za cholerę nie wiedziałam po co to :D… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

O, cieszy mnie to, co piszesz :)
O photoshopie pisać nie planuję. Raz że program trudno dostępny, bo cholernie drogi, dwa, że dużo trudniejszy niż photoscape.

Medexa

Świetny blog! Wpadłam tak trochę przypadkiem z zupełnie innego bloga, ale podoba mi się. Interesuję się fotografią od jakiegoś czasu. Jako tako „ogarniam”, ale faktycznie szukam sposobu, aby moje zdjęcia były jeszcze lepsze. Twoje wpisy na pewno mi w tym pomogą. Dzięki c:

Monichedda

witaj
mam pytanie co do obiektywow mam dylemat lepiej kupic orginalny nikona ( kosztuje sporo ) czy np sigma o podobnych parametrach ?? czy jest duza roznica i lepiej dolozyc do orginalu ??

Mamollo

no to nic innego nie pozostalo jak pocwiczyc :)

[…] właśnie Natalia uświadomiła mnie co to jest przesłona, czas naświetlania i ISO. Wytłumaczyła też do czego służą inne oznaczenia na obiektywnie. Następnie pokazała […]

Kinga B-W

Jak ja lubię, że ktoś wreszcie mówi do mnie tka, że rozumiem:)

Natalia Lis

Super super!

mona liza

Świetny temat. Właśnie zaczęłam zabawę z aparatem a mimo tak prostych wyjaśnień i wyłożeniu tematu jak chłop chłopu ,mam pewien problem. Posiadam aparat olympus e410. Własnie weszłam na manuala i próbowałam ustawiać wartości podane według twojego schematu. Iso dałam 400 ( bo jestem w pomieszczeniu, dość pochmurno mam za oknem),… Czytaj więcej »

refreszing

IDEALNE dla takiego głąba jak ja :D

Be Family

Mistrzostwo coś tak trudnego rozpisać tak prostymi słowami! Wreszcie załapałam …dzięki :)

Ania

Bardzo fajny wpis, ostatnio zapałałam miłością do fotografii więc chodzę i pstrykam :)

lola

po raz kolejny wracam na Twojego bloga i po raz kolejny rozwiewasz wszystkie moje wątpliwości! dziekuje! dzieki Tobie aż chce się łapac za aparat <3

Justyna Kita

Swietny post. Uwielbiam Twoj styl, dzieki ktoremu wszystko staje sie duzo latwiejsze do zrozumienia.

Dagmara Sen

Dzięki Natalio. Informacje się przydadzą i może wreszcie zacznę bardziej świadomie robić zdjęcia :)

jedz z apetytem

Cudnie! Wreszcie chyba i ja blondynka zrozumialam ;) Konkretnie i na temat – I love it!

Kasia Szreder

Dziękuję za to wytłumaczenie. Za pierwszym razem ta wiedza ciężko wchodzi, a u Ciebie jest to bardzo przystępnie napisane.

Dla amatorki nielubiącej rad brodatych panów z brzuszkiem (które oczywiście zapewne są cenne, niestety nie do przetrawienia dla mni!) – Twoje instrukcje spadły mi z nieba!

Marta Wilk

Napisz książkę! Będziesz 2 Kelby! Tylko w lepszym, zrozumiałym wydaniu :D

Joanna Pabel-G

Próbuję, a spróbuję zrobić lepiej

Panna Katarzyna

Zgadza się! To nic trudnego, a tylko tak profesjonalnie brzmi. Dziękuję serdecznie za wytłumaczenie prostymi słowami co i jak! :)
Z tym, że na moim aparacie mogę ustawić przesłonę od F2.8 do F8.0 i ustawienie jej na F2.8 wcale nie wyostrza mi tła…

perfecthomelife.blogspot.com

Dziękuję za kolejny wartościowy wpis :-) bardzo pomocny. Mam prośbę do Ciebie, albo do osoby która to czyta i ma wolną chwilkę. Czy możesz ocenić i coś mi doradzić, patrząc na moje zdjęcia? Od miesiąca prowadzę bloga. Na razie koncentruję się na przepisach, ale nie wykluczam rozwinięcia tematyki. Czy fotografie… Czytaj więcej »

Ania

generalnie to ajlawju za te posty o robieniu/obrabianiu zdjęć!

Pati

Wspaniale to opisałaś, idę ćwiczyć póki Maluch śpi ;-)

Ania Górecka

Przeczytałam kilka Twoich artykułów i chyba zacznę się bawić fotografią. Bardzo klarownie wyjaśniasz niektóre rzeczy i czuję, że to coraz mniej ,,czarna magia” a bardziej konkretna wiedza, którą muszę w końcu przyswoić.

kasiamaantene

Dla mnie jesteś fenomenem. Nikt – nigdy – wcześniej – nie potrafił opisać tego w tak prosty sposób. DZIĘKI!

Natalia Lis

Rewelacyjnie jest czytać takie komentarze, mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej :)

Monika Biały

Artykuł jest świetny – napisany prostym językiem i niby wszystko w mig zrozumiałam. Ba! Nawet zaczęłam robić zdjęcia i nic z tego mi nie wyszło. Ustawiłam lalki matrioszki na pierwszym planie i kwiatek z tyłu (metr za nimi) chcę uzyskać rozmycie tła. Dzień jest pochmurny więc ustawiam ISO 400, zaś… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Na jasność zdjęcia wpływają wszystkie 3 parametry. Skoro zdjęcie wychodzi ciemne, znaczy, że masz a) za niskie iso b) za mały otwór w obiektywie (za duża wartość przesłony, tzn ta liczba przy „f”) c) za krótki czas naświetlania. W przypadku nieruchomych przedmiotów polecam statyw i wydłużenie czasu naświetlania. Daj znać… Czytaj więcej »

Konkretnie i do rzeczy! Dzięki ;)

GABRIEL

GABRYŚ COO?

Justyna

przydatne rady ;)

judith

Zostawiam komentarz tutaj trochę przypadkowo, a trochę nie. Przypadkowo, bo skaczę po Twoich postach fotograficznych skrajnie chaotycznie (i z wielką przyjemnością!). Nieprzypadkowo, bo to właśnie googlując bodajże przesłonę (co to? jak to? i w ogóle po co?) trafiłam na Twój blog. Nie wypada nawet mi napisać, że fotografia to już… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ej, radość mi ogromną sprawiłaś tym komentarzem. Dziękuję Ci pięknie za czas i dobre słowa.
A ja się postaram dalej pisać fajnie o fotografii. Mam trochę planów na ten 2016, będzie się działo!

Sztuk Kilka

Wreszcie coś rozumiem!!! Mam tylko jeden problem, w moim canonie owa miarka ekspozycji jest wyłączona i nie mam pojęcia, jak ją uruchomić. Może wiesz jak mnie poratować? :)

Natalia Lis

Na pełnym manualu (tryb M) miarka ekspozycji nie działa, gdyż koryguje się ją poprzez zmianę jednego z 3 parametrów ekspozycji. Miarka będzie działała np w trybie AV.

Marta Wilk

Trójkąt ekspozycji :)

Jak zwykle super podane informacje :D

Part of Jo

Ludzie święci! Z nieba spadłaś chyba! Co za rewelacyjnie wyjaśnione podstawy fotografii! Zawsze bałam się nawet dotykać tych pstryczków itp. Teraz można poszaleć:) Dziękuję!

AjunaDesign

Przeczytałam już kilka podręczników, sama kilka mam i nigdy nie mogłam tego wszystkiego zrozumieć. W końcu pojelam. Przecież to proste! Jesteś genialna! Lecę po aparat.

Natalia Lis

Miód na me serce najprawdziwszy. Dziękuję Ajuna!

Create your travel

Super wszystko i przejrzyście wyjaśnione. Na pewno w razie wątpliwości skorzystam. :)

To taka podstawa, taki wózek jeżdzący u podstaw fotografii, i mimo że już sporo się nauczyłam, to kocham wracać to tego właśnieTwojego posta. Nigdzie nikt tego lepiej ni wytłumaczył, sorry!:):):)

Jay

Ganialny post. W końcu rozumiem poszczególne opcje i numerki na moim aparacie. Wielkie dzięki!

Natalia Lis

Ależ proszę! :)

Steffszyje

Ogladąłam tyle flmikow na YT jak prawidłowoustawić parametry, że głowa mała. Dopiero po obejrzeniu Twojego filmiku na yt załapałam o co kaman! Wielkie dzieki!
Jesteś najlepsza!

Annika

Dziewczyno… trafiłam na twój blog przypadkiem czytam kolejne wpisy i jestem zachwycona : )mam od niedawnoa bardziej „fachowy” aparat panasonica ale jakoś średnio sobie daję radę a dzięki twoim wpisom zaczynam wreszcie rozumieć! dzięki za twoją pracę :)

Natalia Lis

Wspaniale to słyszeć, witaj Annika! ;)

Asia NaSwoim

Ostatnio wzięłam się za siebie i zaczęłam bawić się ISO. Zaczęłam robić zdjęcia na ISO 800 a później znów włączyłam opcję „auto”. O matko jaka różnica w zdjęciach!!! Jestem teraz zakochana w 800 :D Narazie tylko tą funkcję ogarnęłam ale działam dalej! JEstem taka szczęśliwa że dokonałam tej zmiany haha… Czytaj więcej »

Natalia Lis

O, Asia, na serio powinnaś być z siebie mega dumna. Na początku to wszystko brzmi jak kosmos i jest trudne. Brawo!

Hedu Wig

Gdzie znajduje sie miarka ekspozycji w aparacie cyfrowym? Nie moge jej znalezc.