efekt przygaszonych kolorów

Przygaszone kolory Photoshop

Cześć Kochani! Kilka dni temu dostałam mejla od jednego z Czytelników bloga, (Panowie coraz chętniej dają o sobie znać, co mnie zresztą mega cieszy!) z pytaniem o uzyskanie konkretnego efektu przygaszonych kolorów na zdjęciu. Fotografia zwykłej filiżanki na drewnianym blacie potrafi wyglądać wtedy bardzo intrygująco… Nie jest to pierwsze pytanie o ten typ obróbki, dlatego, mimo obaw o niewielki popyt na ten typ wpisu, zdecydowałam się napisać o moim sposobie na przygaszone kolory w programie Photoshop.  Czym są dla Was przygaszone zdjęcia? Co przez to rozumiecie? Dla mnie to głównie mleczne biele i poszarzałe czernie, niewielki kontrast i KLIMAT :)

 akcje photoshop

Dla leniwców oraz wszystkich tych ja-tego-nie-umiem-to-jest-za-trudne polecam pobrać gotową akcję T1, która spełnia kryteria, a zdjęcie z takim filtrem zyskuje przygaszone vintage kolory i rozmyte czernie. Darmowe akcje do Photoshopa – tam znajdziecie pakiet do pobrania oraz krótką instrukcję. Bez obaw, to nic trudnego!

Jeśli zamiast PS korzystacie z bezpłatnego Photoscape, (zawsze polecam tę opcję na początek, jeśli nie wiesz co i jak, przeczytaj PODSTAWY PHOTOSCAPE) to odsyłam do wpisu z darmowymi filtrami z szarością. Zwłaszcza MOON i MILKY wpisują się w omawiany typ estetyki. Poniżej opisany proces można równie sprawnie przeprowadzić w GIMP.

Okej, skoro zostały już tylko uparciuchy, które chcą robić wszystko po swojemu, możemy zaczynać :) Chciałabym, abyście mieli na uwadze, że to nie jest jedyny i pewnie nienajlepszy sposób na ten konkretny typ efektu. Nie jestem profesjonalistką i do nich mi daleko, a poniższą metodę opracowałam sobie przez lata, w miarę jak zmieniał się mój zmysł estetyczny, tak zmieniał się też sposób edycji zdjęć. Dzielę  się więc z Wami moimi doświadczeniami, które lepiej traktować jako inspirację niźli gotową instrukcję. Mam nadzieję, że znajdziecie tu dla siebie coś wartego uwagi i adaptacji. I jeszcze jedno – eksperymentujcie! ;]

 

Przygaszone kolory w Photoshopie

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

1. Otwórz zdjęcie w programie Photoshop

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

 

2. Często zdarza się, że fotografie “prosto z aparatu” nie mają odpowiedniego kontrastu, warto o to zadbać, przed dalszą, właściwą obróbką. Pokażę Wam dwa sposoby na szybkie podniesienie kontrastu:

A) Z panelu opcji u góry, wybierz OBRAZ –> DOPASOWANIA –> JASNOŚĆ/KONTRAST

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Za pomocą suwaków zwiększ jasność i/lub kontrast na zdjęciu. Uważaj, aby nie przesadzić.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

B) Z panelu o góry wybierz OBRAZ –> DOPASOWANIA –> LEWELE

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Aby przyciemnić czernie, przesuń czarny suwak (po lewej stronie), w prawo. Im bliżej środka, tym mocniejsze nasycenie. To samo zrób z białym suwakiem po prawej, aby rozjaśnić biele. Im bliżej środka, tym jaśniejsze będą białe partie.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Pamiętaj, aby nie korzystać z metody A i B w tym samym czasie.

 

3. Przechodzimy do właściwiej obróbki czyli przygaszania kolorów na zdjęciu. Do tego celu posłużą nam KRZYWE.

Z panelu u góry wybierz OKNO –> DOPASOWANIA

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

 

4. W panelu po prawej stronie powinno pojawić się biało-czarne kółko. Kliknij w ten symbol, następnie wybierz symbol KRZYWYCH.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

W panelu warstw pojawi się dodatkowa warstwa oraz okno krzywych.

Przygaszone kolory w photoshopie

 

5. Przygaszone, poszarzałe czernie uzyskamy poprzez podniesienie lewej, dolnej części krzywej. Im wyżej podniesiesz, tym jaśniejsze staną się ciemne obszary na zdjęciu.

Przygaszone kolory w photoshopie

Aby poszarzeć biele, prawy górny punkt krzywej, należy obniżyć. Im niżej się znajdzie, tym ciemniejsze staną się jasne partie zdjęcia.

Przygaszone kolory w photoshopie

Jeśli efekt Cię zadowala – super! Możesz od razu przejść do punktu 7.

 

6. Ja jednak zawsze jeszcze reguluję jasność całego zdjęcia. Aby to zrobić, należy złapać środek krzywej. Jeśli przesuniesz go w górę, zdjęcie rozjaśni się, jeśli w dół – przyciemni. Spójrz na zdjęcia poniżej, aby zobaczyć różnicę.

Przygaszone kolory w photoshopie

Przygaszone kolory w photoshopie

 

7. Kliknij prawym klawiszem w obszar nowej warstwy (krzywe), wybierz SPŁASZCZ OBRAZ. Zdjęcie jest gotowe do zapisania na dysku!

Przygaszone kolory w photoshopie

Poniżej możecie porównać efekt przed i po obróbce:

JAK przygasić kolory w photoshopie 

przygaszone kolory photoshop

 

Moda na taką obróbkę panuje już w Polsce od dłuższego czasu, teraz i Wy możecie cieszyć się modnymi zdjęciami Przygaszone kolory to jest to!:) A tak poważnie – polecam wypróbować ten efekt na skrajnie różnych obrazach (zarówno pod względem technicznym, jak i tematycznym) by szybko przekonać się, do jakiego typu fotografii nada się najlepiej. Jeśli nauczyłeś się dziś czegoś nowego, możesz śmiało odwdzięczyć się lajkiem!

 

gdzie kupić photoshopa