efekt przygaszonych kolorów

Przygaszone kolory Photoshop

Cześć Kochani! Kilka dni temu dostałam mejla od jednego z Czytelników bloga, (Panowie coraz chętniej dają o sobie znać, co mnie zresztą mega cieszy!) z pytaniem o uzyskanie konkretnego efektu przygaszonych kolorów na zdjęciu. Fotografia zwykłej filiżanki na drewnianym blacie potrafi wyglądać wtedy bardzo intrygująco… Nie jest to pierwsze pytanie o ten typ obróbki, dlatego, mimo obaw o niewielki popyt na ten typ wpisu, zdecydowałam się napisać o moim sposobie na przygaszone kolory w programie Photoshop.  Czym są dla Was przygaszone zdjęcia? Co przez to rozumiecie? Dla mnie to głównie mleczne biele i poszarzałe czernie, niewielki kontrast i KLIMAT :)

 akcje photoshop

Dla leniwców oraz wszystkich tych ja-tego-nie-umiem-to-jest-za-trudne polecam pobrać gotową akcję T1, która spełnia kryteria, a zdjęcie z takim filtrem zyskuje przygaszone vintage kolory i rozmyte czernie. Darmowe akcje do Photoshopa – tam znajdziecie pakiet do pobrania oraz krótką instrukcję. Bez obaw, to nic trudnego!

Jeśli zamiast PS korzystacie z bezpłatnego Photoscape, (zawsze polecam tę opcję na początek, jeśli nie wiesz co i jak, przeczytaj PODSTAWY PHOTOSCAPE) to odsyłam do wpisu z darmowymi filtrami z szarością. Zwłaszcza MOON i MILKY wpisują się w omawiany typ estetyki. Poniżej opisany proces można równie sprawnie przeprowadzić w GIMP.

Okej, skoro zostały już tylko uparciuchy, które chcą robić wszystko po swojemu, możemy zaczynać :) Chciałabym, abyście mieli na uwadze, że to nie jest jedyny i pewnie nienajlepszy sposób na ten konkretny typ efektu. Nie jestem profesjonalistką i do nich mi daleko, a poniższą metodę opracowałam sobie przez lata, w miarę jak zmieniał się mój zmysł estetyczny, tak zmieniał się też sposób edycji zdjęć. Dzielę  się więc z Wami moimi doświadczeniami, które lepiej traktować jako inspirację niźli gotową instrukcję. Mam nadzieję, że znajdziecie tu dla siebie coś wartego uwagi i adaptacji. I jeszcze jedno – eksperymentujcie! ;]

 

Przygaszone kolory w Photoshopie

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

1. Otwórz zdjęcie w programie Photoshop

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

 

2. Często zdarza się, że fotografie “prosto z aparatu” nie mają odpowiedniego kontrastu, warto o to zadbać, przed dalszą, właściwą obróbką. Pokażę Wam dwa sposoby na szybkie podniesienie kontrastu:

A) Z panelu opcji u góry, wybierz OBRAZ –> DOPASOWANIA –> JASNOŚĆ/KONTRAST

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Za pomocą suwaków zwiększ jasność i/lub kontrast na zdjęciu. Uważaj, aby nie przesadzić.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

B) Z panelu o góry wybierz OBRAZ –> DOPASOWANIA –> LEWELE

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Aby przyciemnić czernie, przesuń czarny suwak (po lewej stronie), w prawo. Im bliżej środka, tym mocniejsze nasycenie. To samo zrób z białym suwakiem po prawej, aby rozjaśnić biele. Im bliżej środka, tym jaśniejsze będą białe partie.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

Pamiętaj, aby nie korzystać z metody A i B w tym samym czasie.

 

3. Przechodzimy do właściwiej obróbki czyli przygaszania kolorów na zdjęciu. Do tego celu posłużą nam KRZYWE.

Z panelu u góry wybierz OKNO –> DOPASOWANIA

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

 

4. W panelu po prawej stronie powinno pojawić się biało-czarne kółko. Kliknij w ten symbol, następnie wybierz symbol KRZYWYCH.

efekt przygaszonych kolorów Photoshop

W panelu warstw pojawi się dodatkowa warstwa oraz okno krzywych.

Przygaszone kolory w photoshopie

 

5. Przygaszone, poszarzałe czernie uzyskamy poprzez podniesienie lewej, dolnej części krzywej. Im wyżej podniesiesz, tym jaśniejsze staną się ciemne obszary na zdjęciu.

Przygaszone kolory w photoshopie

Aby poszarzeć biele, prawy górny punkt krzywej, należy obniżyć. Im niżej się znajdzie, tym ciemniejsze staną się jasne partie zdjęcia.

Przygaszone kolory w photoshopie

Jeśli efekt Cię zadowala – super! Możesz od razu przejść do punktu 7.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

6. Ja jednak zawsze jeszcze reguluję jasność całego zdjęcia. Aby to zrobić, należy złapać środek krzywej. Jeśli przesuniesz go w górę, zdjęcie rozjaśni się, jeśli w dół – przyciemni. Spójrz na zdjęcia poniżej, aby zobaczyć różnicę.

Przygaszone kolory w photoshopie

Przygaszone kolory w photoshopie

 

7. Kliknij prawym klawiszem w obszar nowej warstwy (krzywe), wybierz SPŁASZCZ OBRAZ. Zdjęcie jest gotowe do zapisania na dysku!

Przygaszone kolory w photoshopie

Poniżej możecie porównać efekt przed i po obróbce:

JAK przygasić kolory w photoshopie 

przygaszone kolory photoshop

 

Moda na taką obróbkę panuje już w Polsce od dłuższego czasu, teraz i Wy możecie cieszyć się modnymi zdjęciami Przygaszone kolory to jest to!:) A tak poważnie – polecam wypróbować ten efekt na skrajnie różnych obrazach (zarówno pod względem technicznym, jak i tematycznym) by szybko przekonać się, do jakiego typu fotografii nada się najlepiej. Jeśli nauczyłeś się dziś czegoś nowego, możesz śmiało odwdzięczyć się lajkiem!

 

gdzie kupić photoshopa