fotografia czarno biała

Fotografia czarno biała

- poradnik

Fotografia czarno biała ma swój niepowtarzalny klimat, ale trzeba używać jej mądrze.. Zrozumieć zalety, wybaczyć wady, odrzucić tryb auto, chcieć wydobyć emocje i wyjść poza to, co znane. Jesteście gotowi na magię czarno białych zdjęć..?

FOTOGRAFIA CZARNO BIAŁA

  • WYDOBYWA PÓŁCIENIE zupełnie niewidoczne na zdjęciach w kolorze, dzięki czemu znacznie podkreśla faktury i wzory! Spójrzcie na poniższy przykład – patrząc na zdjęcie z lewej, rejestrujesz, że w tle jest budynek, dzięki temu z prawej zauważasz, z czego jest zbudowany, dostrzegasz fakturę materiału

zalety fotografii czarno białej

Cudowne drewniane deski i filcowy pokrowiec. Takie fotografie są bardziej synestetyczne, niemal wyobrażasz sobie, jakie w dotyku jest to etui.

fotografia czarno biała faktury i wzory

Fotografia czarno biała także pięknie …

  • PODKREŚLA EMOCJE – są zdjęcia obrazujące emocje, które w kolorze wyglądają zwyczajnie słabo. Brak koloru pozwala nam skupić się na emocjonalnym przekazie i ładnie go uwypukla. Przekonwertowanie zdjęcia na monochromatyczne może uratować przeciętną fotografię i nadać jej tego “czegoś”, magii.

fotografia czarno biała wady i zalety

fotografia czarno biała wady i zalety

  • WPROWADZA KLIMAT – monochromatyczne fotografie świetnie oddają podniosły klimat ważnych uroczystości, zmieniają charakter zdjęcia

fotografia czarno biała wady i zalety

fotografia czarno biała wady i zalety

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

  • POZWALA SKUPIĆ WZROK NA NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTACH – dzięki czemu nasz wzrok od razu kierowany jest na temat fotografii, nie tło, czy elementy uzupełniające. Banalny przykład poniżej: patrząc na zdjęcie w kolorze moja uwaga rozproszona jest przez przedmioty w tle, mimo że (dzięki zastosowaniu niskiej wartości przesłon) są rozmyte. Na fotce po prawej w ogóle nie zwracam na nie uwagi, patrzę tylko na dłoń i strukturę materiału na pierwszym planie.

fotografia czarno biała wady i zalety

HIGH & LOW KEY

LOW KEY – tutaj jestem zwolennikiem angielskiego nazewnictwa, gdyż polskie tłumaczenie obok prawidłowego znaczenia wyrażenia, nawet nie stało. Zdjęcia w stylu LOW KEY są to ciemne przedmioty na ciemnym, niekoniecznie czarnym, tle. Charakteryzuje je niewielka ilość światła w kadrze, a sporą część zdjęcia zakrywają ciemne obszary.

low key

Najprościej rzecz ujmując HIGH KEY są to zdjęcia jasnych obiektów na jasnym tle, dzięki czemu uzyskujemy bardzo jasne, choć nie prześwietlone zdjęcie. Przeciwieństwo low key i mój zdecydowany faworyt.

high key

NIEUMIEJĘTNE OPEROWANIE BARWAMI

Łatwo zachłysnąć się magią fotografii czarno-białej. Zdarza się to zwłaszcza początkującym, którzy kolor traktują jako wroga, z którym nie są gotowi się zmierzyć. Mam nadzieję, że myślenie takich osób ulegnie zmianie – może nie dałam Wam narzędzia, ale instrukcję, jak je obsłużyć. Nie da się ukryć, że zdjęcia czarno-białe potrafią nam wiele wybaczyć oraz… zamaskować błędy. Znajdę jakieś widły i Ciebie też znajdę, jeśli zdjęcia, na których mocnym akcentem jest KOLOR, będziesz konwertować do czarno-bieli.

Tłumaczę:

fotografia czarno biała wady i zalety

Coś mi się wydaje, że już załapaliście…

Albo to tu, z lizakami. Nawet nie pokazuję w wersji pozbawionej kolorów, bo mnie kłuje serce na samą myśl.

poradnik jak fotografować w czarno bieli

Tam, gdzie KOLOR gra pierwsze skrzypce, zapomnij o jakichkolwiek monochromatycznych zabiegach. A jeśli nie wiesz, jak uratować kiepskie zdjęcie, zerknij na mój poradnik PHOTOSCAPE PODSTAWY.

 Podsumowując Zrobię z dupy jesień średniowiecza tym, co cykają fotki monochromatyczne bez zastanowienia, z automatu. Tym, co nie przeczytali tego wpisu też.

 

 

PS. Od jakiegoś czasu na facebooku i twitterze, publikuję krótkie porady foto – PHOTO TIPS, wszystkie oznaczone poniższą grafiką. Pasjonatów fotografii zachęcam do śledzenia mnie tam, może coś Wam zapadnie w pamięć i przyda się w przyszłości. Kto by się spodziewał, że takie rzeczy możliwe na fejsie :P Będzie mi bardzo miło, jeśli zaprosisz także swoich znajomych ‘w temacie’ – może dla nich porady będą pomocne?

foto porady