photoshop edycja zdjęć produktowych

Edycja zdjęć produktowych – Photoshop

Taram taram edycja zdjęć produktowych w Photoshopie. Byli chętni na taką wiedzę, więc ja równie chętnie pokażę Wam, jak wygląda retusz fotografii produktowych w PS. Dla osób, które trochę już w PS dłubią nie będzie to wielkie wow i fajerwerki, a tych, którzy bardzo chcieliby nauczyć się podstaw, ale nie wiedzą jak, odsyłam do mojej lekcji Podstawy Photoshopa.

gdzie kupić photoshopa
Jeszcze na wstępnie podkreślę, że są to moje metody, które wypracowałam sobie podczas radosnej eksploracji programu Photoshop. Profesjonaliści zapewne edytują każdą fotkę dużo dokładniej, rodząc przy tym pięć kotów i kilogramy frustracji ;)

Poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami, staram się pogodzić maksimum efektu z minimum wysiłku. Nie zawsze się da, bo każde zdjęcie jest zupełnie inne. Inne warunki oświetleniowe warunkują inne metody obróbki, poza tym podobny efekt można uzyskać na kilka różnych sposobów.

A więc życzyłabym sobie, (miesiąc temu miałam urodziny, to chyba mogę, nie?) żebyście wpis potraktowali w formie inspiracji. Być może coś sobie z niego zabierzecie dla siebie.

 

Edycja zdjęć produktowych w Photoshopie

 

Zdjęcie wyjściowe. Na jego przykładzie pokażę Wam, jakie metody obróbki sobie wypracowałam. Zapewne pierwsze wrażenie nie jest najcieplejsze. Kolory, jasność, kadr, nasycenie, niejednolite tło… ach. Zaraz sobie z tym poradzimy!

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

Część 1 – selekcja w Adobe Bridge

Uwielbiam Adobe Bridge za prosty interfejs. To moja naczelna przeglądarka zdjęć. Nie korzystam z tagów, które proponuje mi system OS X, ale z “gwiazdek” w Bridge właśnie.

Tam oznaczam najlepsze fotografie i tylko je poddaję dalszej edycji. W Bridge upewniam się, że fotka jest ostra, sprawdzam parametry EXIF, seryjnie zmieniam nazwy i grupuję w foldery.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

Część 2 – edycja w Camera RAW

Jeśli fotka jest zwycięzcą, ląduje kolejno w Camera RAW.

Zależnie od potrzeb zmieniam widoczne parametry na karcie Podstawowe. Jeśli zdjęcie zostało zrobione na białym tle zawsze podnoszę ekspozycję i kontrast. Temperaturę i tintę zmieniam na samym końcu.

Dowiedz się, jak fotografować na białym tle.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

Po zmianie temperatury cienie na zdjęciu wciąż są zbyt niebieskie, dlatego przenoszę się do zakładki HSL/Skala szarości i zmniejszam nasycenie niebieskich barw. Gdyby na zdjęciu były jakieś elementy w tych kolorach i chciałabym, aby pozostały nasycone, niebieskich cieni musiałabym pozbyć się w Photoshopie, za pomocą odpowiedniego pędzla Zmniejsz nasycenie lub poprzez maskę.

photoshop edycja zdjęć produktowych

Gotowe zdjęcie otwieram w Photoshopie poprzez przycisk Otwórz obraz, w prawym dolnym rogu ekranu.

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

Część 3 – edycja w Photoshopie

1. Tworzę kopię tła, aby łatwo porównać efekty.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

2. Nie lubię marnowania czasu, więc w pierwszej kolejności odpowiednio kadruję zdjęcie. Po co retuszować tło, które na końcu i tak się ciachnie? No właśnie. W panelu Opcji wybieram siatkę, aby widzieć linie.

Dążę do tego, aby zeszyt ułożony był prosto, oraz, aby ręka nie była ucięta w stawie. Jeśli chciałbyś więcej nauczyć się o kadrowaniu i kompozycji, opisałam wszystko bardzo dokładnie w mojej lekcji.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

3. Zależy mi, aby tło było jednolite, możliwie białe, ale nie chcę spędzić na edycji miliona godzin, więc wycinanie obiektów i wklejanie ich na białe tło odpada.

W pierwszej kolejności wybieram narzędzie Zastąp kolor. Klikam w ten zaciemniony fragment tła, który chcę rozjaśnić, w oknie ustawiam parametr Nieostrość. Im bardziej wskaźnik przesunięty na prawo, tym większy fragment zostanie edytowany (białe fragmenty na podglądzie). Dążę do tego, aby nie rozjaśnić wszystkiego, jak leci, tylko tło. Następnie zmniejszam nasycenie i zwiększam jasność.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

4. Idealna biel to #ffffff; sprawdzam próbnikiem, jaki kolor ma moje tło w kilku różnych miejscach – wciąż trochę mu brakuje.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

5. Decyduję się na zamalowanie tych fragmentów. Po raz kolejny robię kopię górnej warstwy. Wybieram biały, miękki pędzel i zmniejszam jego krycie do 50%. Takim pędzelkiem ostrożnie zamalowuję fragmenty tła na idealną biel.

Jeśli gdzieś nieco się zagalopuję, korzystam z gumki.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

6. Jeśli fotka ma jakieś skazy, paprochy, czy kurz (widoczny zwłaszcza na ciemnych powierzchniach), korzystam z narzędzi Łatka i Pędzel korygujący.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

7. Zwracam uwagę na detale, dlatego kolor obrączki jest tutaj… nie do przyjęcia! ;) Tworzę nową warstwę (pustą, nie kopię), próbnikiem pobieram złoty kolor – tutaj z zegarka, a następnie pędzlem zamalowuję dokładnie obszar obrączki.

photoshop edycja zdjęć produktowych

Wygląda to mało zachęcająco:

photoshop edycja zdjęć produktowych

Następnie w panelu Warstwy zmieniam krycie warstwy na Nakładka i zmniejszam nasycenie do 80%. Teraz jest super. Tak samo traktuję nożyczki.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

Na tę chwilę zdjęcie wygląda w ten sposób. Nie jest źle, ale zaserwuję mu jeszcze final touch.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

8. Niektóre elementy zdjęcia są bardziej nasycone od pozostałych, dlatego decyduję się na punktowe dodanie nasycenia. Korzystam z pędzla Dodaj kolor (pędzle opisywałam i zachwalałam przy okazji wpisu o retuszu skóry) i dokładnie zamalowuję białym pędzlem te fragmenty, które chcę dodatkowo nasycić barwą.

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

9. Na sam koniec pora na filtr! Wybieram Wiśnie – pięknie łagodzi pomarańczowe odcienie, cieniom nadaje morski odcień, rozjaśnia biele i rozświetla całą fotkę. To kolejna akcja z grupy tych moich NAJ. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że niektóre akcje mogą zmienić kolory na zdjęciu i np. biały (do którego chwilę temu dążyliśmy), nie będzie już idealną bielą. Niemniej jednak warto jest zawsze pracować nad tłem, aby było jednolite.

W tym momencie możesz samodzielnie nadać zdjęciu “tego czegoś”, wprowadzając autorską obróbkę, lub przyśpieszyć cały proces (ooo, tak!) i skorzystać z akcji do Photoshopa. Teraz dostępne także na sztuki :)

photoshop edycja zdjęć produktowych

 

I efekt końcowy, voilà!

photoshop edycja zdjęć produktowych

photoshop edycja zdjęć produktowych

Nauczyliście się czego nowego? Jakie metody Wy stosujecie w obróbce? Czy edycja zdjęć produktowych jest dla Was nowością?