Pędzle Photoshop - retusz twarzy

Jak edytuję portrety – pędzle w Photoshopie

Rudziki! Przybywam z poradnikiem krok po kroku, by pokazać Wam, jak ja edytuję portrety w programie Photoshop. Pierwsze skrzypce odgrywają tutaj pędzle do Photoshopa i mam nadzieję, że uda mi się przekonać Was, że to GENIALNE narzędzie m.in. do retuszu twarzy. Paczajcie!

PędzlePędzle Photoshop - retusz twarzy wykorzystane we wpisie są mojego autorstwa i można je kupić w MojSzop.pl. Nie będę namawiać, zerknijcie do poradnika i sami się przekonajcie, czy warto.

Dla mnie jest to rozwiązanie mega szybkie i wygodne. Podobne metody można także zastosować w darmowym Gimpie. We wpisie linkuję także często do poradników i alternatyw, opartych na innych programach, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony. ;) Opcji jest wiele, wystarczy poszukać.

Mam nadzieję, że artykuł będzie przydatny. Jedziemy!

 

Pędzle Photoshop retusz twarzy

Tak wygląda zdjęcie wyjściowe, prosto z aparatu:

pedzle-photoshop-jak-uzywac

A dążymy do tego, by wyglądało tak:

pedzle-photoshop-2

Zainteresowani?

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

Retusz zdjęć część 1 – Camera RAW

1. Zdjęcie w formacie CR2 – RAW (format zależy od marki aparatu) otwieram w programie Camera RAW. Jest to bezpłatny dodatek do Photoshopa, taki trochę ograniczony Lightroom. Osobiście nie jestem fanką LR, a Camera RAW wystarcza mi w 100%.

Generalna zasada jest taka – im lepszy aparat, tym gorzej wygląda zdjęcie “prosto z puszki”. Moje jest pozbawione kolorów, nieco zbyt ciemne. Na screenie poniżej widzicie, że w zakładce Podstawowe podciągnęłam ekspozycję, kontrast, białe i nieco przyciemniłam cienie. Jaskrawość i nasycenie (edytowane na samym końcu) również powędrowały w górę. Dopiero w tym momencie cofam się do suwaków temperatury i tinty, by dostosować balans bieli.

Dowiedz się, czym się różni RAW od JPG.

retusz-zdjec-03

 

2. W zakładce Szczegół (u mnie trzecia od lewej) zwiększam luminację, by pozbyć się szumów. Powiększam wtedy zdjęcie do 100%, znajduję ostry fragment i powolutku zmieniam wartości.

retusz-zdjec-04

 

Zdarza mi się jeszcze w zakładce HSL/Skala szarości edytować poszczególne kolory, ale dotyczy to raczej zdjęć plenerowych, by grupowo np. podciągnąć nasycenie nieba, czy zmienić zieleń drzew na bardziej morski odcień.

 

3.  By porównać efekty przed & po, klikam w przycisk u dołu ekranu.

retusz-zdjec-05b

 

4. Jeśli wszystko jest gotowe, wybieram OTWÓRZ OBRAZ (prawy dolny róg) – dalsza edycja zdjęcia nastąpi w Photoshopie; fotografia automatycznie otwiera się w tym programie.

Ale uwaga – jeśli podoba mi się edycja w Camera RAW i nie chcę już nic zmieniać, wtedy wybieram opcję ZAPISZ JAKO… (lewy dolny róg), ustawiam najwyższą jakość (10-12), miejsce docelowe pliku, rozszerzenie (.jpg/.png) i potwierdzam. Skracam sobie pracę w ten sposób w przypadku zdjęć, które nie wymagają dopieszczania, cackania i godzin obróbki. Dzięki temu oszczędzam masę czasu, a fotografie “wyciągnięte z RAWów” wyglądają profesjonalnie, nawet jeśli nie widziały na oczy PS ;)

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

Retusz zdjęć część 2 – Photoshop

retusz-zdjec-06

Jeśli nie masz Photoshopa, koniecznie przeczytaj Fotografia makijażu – triki w GIMPie.

 

1. Najczęściej moim pierwszym krokiem jest utworzenie nowej warstwy – kopii tła. Dzięki temu oryginał jest bezpieczny, a ja mogę w dowolnym momencie zobaczyć efekty, poprzez szybkie wyłączenie i włączenie widoczności górnej warstwy. Więcej o podstawach pracy na warstwach dowiesz się z mojej lekcji – jeszcze dostępna przez jakiś czas.

retusz-zdjec-07

 

2. Retusz skóry to dla mnie istotny punkt w obróbce portretów. Najczęściej wykorzystywane przeze mnie narzędzia “pierwszej pomocy” to: łatka i punktowy pędzel korygujący. Dzięki nim usuwam przebarwienia, niechciane znamiona czy inne niedoskonałości. Można też pozbyć się niewielkich zmarszczek.

retusz-zdjec-08

 

Taka uroda oczu mych, że są na nich widoczne żyłki. Na co dzień mam to w nosie, ale przy dużych zbliżeniach chcę wzmocnić efekt. Dlatego za pomocą punktowego pędzla korygującego, z zaznaczoną opcją “uwzględnienie zawartości” w panelu opcji, usuwam wszystko to, co psuje efekt.

retusz-zdjec-09

 

Okej, powiedzmy, że pozbyliśmy się już wszystkich be i fuj. W portretach beauty lubię jeszcze wygładzić skórę. Kiedyś spędzałam nad tym sporo czasu, bo wszystko robiłam “ręcznie“, krok po kroczku. Teraz jestem cwana i korzystam z Pędzli-Retusz, które sama stworzyłam na potrzeby sklepu. Pakiet 10 pędzli to koszt 7 zł, a oszczędność czasu jest nieproporcjonalna!

Poniższe kroki opieram właśnie na moich autorskich pędzelkach, choć oczywiście wszystko można robić samodzielnie.

 

3. Wygładzenie skóry zajmuje mi maksymalnie 2-3 minuty. Z zestawu pędzli wybieram Gładka skóra. Następnie potrzebny jest pędzel o miękkich krawędziach, w kolorze białym. “Zamalowuję” te fragmenty skóry, które chcę wygładzić. Omijam więc okolice oczu, ust, brwi, włosy i wszelakie krawędzie. Jeśli nieco się zagalopuję, wybieram kolor czarny, by cofnąć efekt w danym miejscu.

pędzle do Photoshopa

Wolisz darmowe programy? Zobacz, jak wyretuszować skórę w GIMPie.

 

4. Aparat uwielbia zjadać makijaż. To dla niego taki smakołyk, co zrobić. Dlatego zawsze w portretach nieco przyciemniam rzęsy i brwi. Można zastosować narzędzie Ściemnij, ale ja wolę pędzelki. Wybieram z listy opcję Ciemniejsze brwi/rzęsy i białym, miękkim pędzlem zamalowuję precyzyjnie fragmenty, które tego wymagają.

retusz twarzy adobe photoshop cs CC

 

5. Dokładnie to samo dzieje się z kolorowymi kosmetykami – na żywo wyglądam jak umalowana marzanna na pierwszy dzień wiosny, a na fotce efekt nie jest dostateczny.

Wtedy w ruch idzie pędzel Intensywniejsze kolory pomadki/cienie i po raz kolejny białym, miękkim pędzlem dodaję mojemu makijażowi kolorów.

retusz-zdjec-12

retusz-zdjec-13

 

6. Pora dodać sobie rumieńców. Były były i się zmyły, więc wyjścia nie ma.

W tym celu wybieram z listy Róż do policzków lub Brązer (ja akurat to drugie) i miękkim pędzelkiem w kolorze białym dodaję memu obliczu nieco kolorów. Jeśli efekt jest zbyt mocny, zmniejszam krycie warstwy.

retusz-zdjec-14

 

7. Babska logika – było rozmywanie, teraz będziemy wyostrzać ;) Na szczęście tylko fragmenty obrazu, u mnie oczy i trochę grzywki. Po raz kolejny sięgam do zestawu pędzli, wybieram Wyostrzanie. Następnie pędzel w białym kolorze, o miękkich krawędziach.

Ważne, by precyzyjnie dostosować jego wielkość do fragmentu, który chcemy wyostrzyć. Nie śpiesz się, zrób to nieco wolniej, ale dokładnie. Jeśli coś pójdzie nie tak i wyostrzysz za duży fragment – zmień kolor pędzla na czarny, by zredukować efekt.

Uwaga! To nie jest lek na nieostre, zaszumione czy poruszone zdjęcia. Jeśli tak sądzicie, będziecie rozczarowani. Pędzel Wyostrzanie pomaga wyciągnąć ze zdjęcia detale, rozjaśnić spojrzenie, ale nie naprawi Waszych błędów.

retusz-zdjec-15

retusz-zdjec-16-wyostrzanie-zdjec

 

Na tym etapie skóra jest już gładka, spojrzenie bystre, a makijaż nasycony i perfekcyjny, jak na żywo. To dobry moment, by zapisać fotografię, lub nadać jej “final touch”. Wybieram opcję drugą.

 

8. Jestem fanką vintage looku i lubię takie bajkowe, pastelowe kolorki, dlatego na moje portrety nakładam jeszcze filtr kolorystyczny – akcję. Tą, którą często widujecie na blogu upodobałam sobie szczególnie – nosi wdzięczną nazwę Sorbet i należy do grupy Akcji Pastelowych.

Dodaję jeszcze kolorową mgiełkę w prawy-górny róg, zwiększam jasność i minimalnie redukuję krycie całej warstwy do 40%.

retusz-zdjec-18

 

Oczywiście i taki efekt można stworzyć samodzielnie i krok po kroku, ale zajmuje to ogrom czasu i wymaga znajomości Photoshopa. Dla chętnych jednak pisałam już o obróbce zdjęć w stylu retro w darmowym GIMPie. Udostępniałam także darmowe krzywe do Photoscape w podobnym stylu. Alternatywy istnieją, wystarczy ich poszukać ;)

 

gdzie kupić photoshopa

 

9. Na koniec zapisuję zdjęcie.

Jeśli fotografia ma warstwy (jak ogry i cebula!) i nie chcę jej spłaszczać, by móc w przyszłości je edytować, wtedy zapisuję plik w formacie psd; jeżeli zaś chcę spłaszczyć zdjęcie, zapisuję je w formacie png lub jpg.

Pędzle Photoshop - retusz twarzy

 

Gotowa fotografia wygląda w ten sposób. Skóra jest gładka, pozbawiona niedoskonałości, oczy się błyszczą, a makijaż jest super intensywny, podobnie jak mój kolor włosów ;)

pedzle-photoshop retusz twarzy

pedzle-photoshop-2

 

Tyle. To teraz dajcie mi znać, czy stworzyć coś podobnego z edycją zdjęć produktowych? Takich, jakie często goszczą na moim blogu czy insta.