rodzaje kompozycji w fotografii

Kompozycja obrazu w fotografii

- praktyczne przykłady

Czym jest kompozycja obrazu..? Nie wiedzieć, jak to możliwe, do tej pory pomijałam temat kompozycji zdjęć! Nie mylić z ekspozycją :) Kompozycja w fotografii wpływa na odbiór naszego zdjęcia; proste i typowe przedmioty, dzięki znajomości kilku zasad, można pokazać w nietuzinkowy sposób, który przyciągnie widza.

Początkowo pamiętanie o tym wszystkim może wydawać się zbyt problematyczne, jednak musicie mi zaufać- po jakimś czasie zaczniecie stosować się do zasad nieświadomie, bez potu i łez.
Zobacz też moje wideo o kompozycji obrazu oraz perspektywie w fotografii:

Kompozycja obrazu

1. ZASADA TRÓJPODZIAŁU– ni mniej, ni więcej, należy zdjęcie podzielić 4 liniami (patrz obrazek poniżej) na 9 równych częsci, a następnie obiekt fotografowany umieścić w jednym z tzw. mocnych punktów, czyli w miejscach przecięcia lini. Dzięki temu zabiegowi podnosimy dynamikę zdjęcia, które automatycznie wydaje się ciekawsze. Poprzez przesunięcie tematu zdjęcia w jeden z mocnych punktów, zyskujemy miejsce na tło, a więc i elementy uzupełniające kompozycję i nasz zamysł.

Potwierdzenie teorii znajdziecie w zdjęciach poniżej, sami oceńcie:

Kompozycja obrazu
Kompozycja obrazu

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

2. KADR CENTRALNY – częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie wszystkiego w samym środku kadru. W jakiś 90% przypadków lepiej kierować się zasadą trójpodziału, ale co z pozostałymi 10%? Kadr centralny sprawdza się przy fotografowaniu symetrycznych obiektów. Ustabilizuje kompozycję i uwypukli to, co chcemy pokazać.Przykładowe zdjęcia z kadrem centralnym:

 

Kompozycja obrazu fotografia

 

3. PUNKT WIDZENIA – w ostatnich latach instagram rozpowszechnił perspektywę „z lotu ptaka”, „żabia” niestety wciąż kuleje. Nie wiem skąd przekonanie, że zdjęcia zawsze robi się vis a vis przedmiotu? To nonsens! Wejdź na krzesło, cyknij zdjęcie, połóż się, zrób to samo, przesuń trochę w jedną ze stron, znowu zdjęcie – teraz porównaj efekty. Jestem pewna Twojej zdziwionej miny!

[Nie polecam stosowania „żabiej” perspektywy w fotografii portretowej, wyjaśnię przy okazji]

Kompozycja obrazu

Które zdjęcie intryguje Was bardziej? Warto walczyć o uwagę odbiorców, świetnym narzędziem jest właśnie zmiana perspektywy.

Kompozycja obrazu i perspketywa
4. DWA WYMIARY – póki co żyjemy w świecie fotografii dwuwymiarowej, warto ruszyć tyłek i spróbować podejść do prostych zdjęć inaczej, nadać im trzeci, utracony wymiar. Znam na to dwa sposoby:
  • Obramowanie – którym może być cokolwiek! Brama, okno, gałęzie, ramka… użyj wyobraźni. Najlepiej, jeśli obramowanie pasuje do tematu zdjęcia, współgra z głównym tematem i nie odwraca od niego wzroku. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie obramowania, polecam ustawić przesłonę na minimalną, lub maksymalnie ją przymknąć- dzięki temu obramowanie będzie miękkie, rozmyte, lub bardzo ostre, tak jak główny temat zdjęcia.
rodzaje kompozycji
  • Kompozycja głębinowa – czyli umieszczenie fotografowanych obiektów w różnych odległościach od obiektywu. Zyskujemy wrażenie przestrzeni i wielowymiarowości. O to chodziło! To, czy wszystkie obiekty będą w polu ostrości, czy zdecydujesz się na wyeksponowanie np. tylko pierwszego planu- pozostawiam Tobie.
Szpulki ustawione zostały w różnej odległości od aparatu, pierwszy i trzeci plan są nieostre, dzięki czemu odbieramy zdjęcia jako przestrzenne:
kompozycja obrazu fotografii i zdjęcia

5. PION vs POZIOM – fotografując, intuicyjnie przykładasz aparat do oka, robiąc zdjęcia w pionie lub poziomie. Jest jednak prosta zasada regulująca: jeśli tematem zdjęcia jest podłużny obiekt, biegnący równolegle do linii horyzontu – wybierz kadr poziomy, jeśli fotografujesz obiekt ustawiony poprzecznie do linii horyzontu – kadr pionowy. Dzięki temu unikniesz dużej, pustej przestrzeni po bokach.Nadmiar białej przestrzeni na zdjęciu po prawej, rozprasza oko:

kompozycja obrazu

 

6. LINIA HORYZONTU – istotna zwłaszcza w fotografii architektonicznej i krajobrazowej, określa stosunek aparat <—>obiekty fotografowane <—>przestrzeń. Jeśli najważniejszym elementem zdjęcia jest niebo, pozwól mu zająć jakieś 2/3 kadru, jeśli coś, co znajduje się na ziemi, niech proporcje będą odwrotne. W obu przypadkach linia horyzontu znajduje się w dwóch mocnych punktach. Kompozycja obrazu zostanie zachowana!

jak kadrować kompozycja obrazu

 

Mam nadzieję, że powyższe punkty podparte zdjęciami, umożliwią Ci zrozumienie, jak działa kompozycja obrazu.  Nie są to zasady uniwersalne, w fotografii takowe nie istnieją, jednak ich znajomość z pewnością nie przyprawi Cię o ból głowy.
Skoro jesteś już tu i przebrnąłeś przez powyższe, możesz świadomie zacząć je łamać. :)
4.6/5 - (8 votes)