Czym jest kompozycja obrazu..? Nie wiedzieć, jak to możliwe, do tej pory pomijałam temat kompozycji zdjęć! Nie mylić z ekspozycją :) Kompozycja w fotografii wpływa na odbiór naszego zdjęcia; proste i typowe przedmioty, dzięki znajomości kilku zasad, można pokazać w nietuzinkowy sposób, który przyciągnie widza.
Kompozycja obrazu
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
2. KADR CENTRALNY – częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie wszystkiego w samym środku kadru. W jakiś 90% przypadków lepiej kierować się zasadą trójpodziału, ale co z pozostałymi 10%? Kadr centralny sprawdza się przy fotografowaniu symetrycznych obiektów. Ustabilizuje kompozycję i uwypukli to, co chcemy pokazać.Przykładowe zdjęcia z kadrem centralnym:
[Nie polecam stosowania „żabiej” perspektywy w fotografii portretowej, wyjaśnię przy okazji]
Które zdjęcie intryguje Was bardziej? Warto walczyć o uwagę odbiorców, świetnym narzędziem jest właśnie zmiana perspektywy.
- Obramowanie – którym może być cokolwiek! Brama, okno, gałęzie, ramka… użyj wyobraźni. Najlepiej, jeśli obramowanie pasuje do tematu zdjęcia, współgra z głównym tematem i nie odwraca od niego wzroku. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie obramowania, polecam ustawić przesłonę na minimalną, lub maksymalnie ją przymknąć- dzięki temu obramowanie będzie miękkie, rozmyte, lub bardzo ostre, tak jak główny temat zdjęcia.
- Kompozycja głębinowa – czyli umieszczenie fotografowanych obiektów w różnych odległościach od obiektywu. Zyskujemy wrażenie przestrzeni i wielowymiarowości. O to chodziło! To, czy wszystkie obiekty będą w polu ostrości, czy zdecydujesz się na wyeksponowanie np. tylko pierwszego planu- pozostawiam Tobie.
5. PION vs POZIOM – fotografując, intuicyjnie przykładasz aparat do oka, robiąc zdjęcia w pionie lub poziomie. Jest jednak prosta zasada regulująca: jeśli tematem zdjęcia jest podłużny obiekt, biegnący równolegle do linii horyzontu – wybierz kadr poziomy, jeśli fotografujesz obiekt ustawiony poprzecznie do linii horyzontu – kadr pionowy. Dzięki temu unikniesz dużej, pustej przestrzeni po bokach.Nadmiar białej przestrzeni na zdjęciu po prawej, rozprasza oko:
6. LINIA HORYZONTU – istotna zwłaszcza w fotografii architektonicznej i krajobrazowej, określa stosunek aparat <—>obiekty fotografowane <—>przestrzeń. Jeśli najważniejszym elementem zdjęcia jest niebo, pozwól mu zająć jakieś 2/3 kadru, jeśli coś, co znajduje się na ziemi, niech proporcje będą odwrotne. W obu przypadkach linia horyzontu znajduje się w dwóch mocnych punktach. Kompozycja obrazu zostanie zachowana!
super , dzięki :)
ileż ja się dziś dowiedziałam… chyba wszystko do tej pory robiłam źle :D
W takim razie czuj sie oswiecona :))))
ja się absolutnie tak czuję! ; ) uwielbiam Twoje wpisy z tej serii!
Mój ulubiony cykl postów :) Dzięki, zwłaszcza za przykłady ze zdjęciami bo to pozwala zrozumieć istotę rzeczy :)
Bardzo mnie to cieszy :) Nikt nie lubi suchej teorii bez przykladow
mega przydatny post!! Zdjęcia robione z innej perspektywy czasami sama stosuję. Bradzo mi się ten efekt podoba, tylko niestety nie wszytsko można tak pokazać, czasami inne rzeczy nas ograniczają.
No tak, chciałoby się pstryknąć i już! A tu nie ma tak łatwo, wszystko trzeba przemyśleć:-)
Dzięki za ten post! Duuużo się dowiedziałam i mam nadzieję, że uda mi się to zastosować w „pracy”. Pozdrawiam!!!
Pewnie, ze sie uda! W razie czego zawsze mozesz do tego posta wrocic, odswierzyc wiedze i dzialac :)
I to powinnam wiedzieć, a nie znałam się na tym kompletnie :) Inna sprawa, że mam aparat do bani, ale to pomińmy xD
Teraz juz wiesz, problem z glowy. Pamietaj, ze kiepski aparat nie przeszkadza w stosowaniu w/w zasad. Cwicz, jak wymienisz sprzet, to dopiero beda efekty!
super ! rozkręcam bloga dopiero i wszystko robiłam źle :D
Świetny post :) Jak na razie moje zdjęcia kuleją, ale jestem w toku zbierania funduszy na nowy aparat więc Twoje rady będą bardzo przydatne :)
;) o proszę! Na pewno mi się przyda :)
Na pewno następnym razem skorzystam z Twoich uwag przy robieniu zdjęć, bo cały czas się uczę, a w sumie teraz zaczęłam się uczyć, wcześniej tylko pstykałam :P
Sombra, ja takze caly czas sie ucze! Przed napisaniem kazdego foto posta sprawdzam swoja wiedze, weryfikuje i systematyzuje. Obopolne korzysci =]
Rewelacyjny post! Dzięki za wszystkie wskazówki :)
Bardzo przydatne, niektóre już dawno staram się wcielać w moje blogowe życie, a niektóre zasady są dla mnie nowością, z których na pewno skorzystam :)
Pracuję nad swoimi zdjęciami, dzięki Tobie. Serdeczności wysyłam :)
Utulam i trzymam kciuki za progres
świetne rady :)
Super wszystko zebrałaś. Ja wszakże w filmie te same zasady stosuję co Ty w fotografii. Na pewno w jednym z kolejnych postów możesz poruszyć jeszcze temat pierwszego i drugiego planu choćby w kontekście „złotego podziału”, czyli trójpodziału:) pozdrowienia zza obiektywu
Musze sobie dopisac do listy tematow (ktora rozrasta sie w tempie zadziwiajacym!)
Jest cos jeszcze o czym chcialabys przeczytac?
Fajnie, że publikujesz tego typu posty. Dla mnie to powtórką, którą czytałam już w kilku książkach o tematyce fotograficznej, ale jestem pewna, że dla niektórych to nowość. :)
Wszystko zgrabnie w jednym miejscu ;) Konkretnie, na przykładach. Dzięki ;)
Uwielbiam Twoje lekcje :)
Suuuper – na to czekałam…Ja chyba trochę intuicyjnie kierowałam się do tej pory kadrując zdjęcia, ale widzę, że cześć zasad udało mi się stosować :) nie jest źle!A ostatnia rada na pewno przyda mi się przy wyjeździe – może jeszcze dziś mini-post o zdjęciach na śniegu, co? W nocy wyjeżdżam… Czytaj więcej »
Och Aniu bardzo bym chciala, ale przygotowanie posta zjamuje mi zwykle sporo godzin, czasem kilka dni, wiec nie ma szans na dzisiejszy wieczor. Szkoda, ze nie pisalas wczesniej! Pamietaj kochana, ze snieg to naturalna i bardzo fajna blenda! Swietnie odbija swiatlo, przez co nie mamy np. cieni pod oczami :)… Czytaj więcej »
Ubóstwiam wręcz Twoje posty :) Wiele z nich się już dowiedziałam :)
Bardzo przydatne posty :) I chyba nie jestem nawet jakaś bardzo 'zielona’ w temacie :p
Jestem Ci ogromnie widzięczna za te informacje. Prosto i rzeczowo:-)
Uwielbiam tę serię postów! Hm, słyszalam o zasadzie trójpodziału, ale żylam w przekonaniu, że obiekt należy ustawić w centralnej kratce, dzięki Tobie już wiem, jak robić! Idę ćwiczyć :-)
Jak mnie tu dawno nie było a pamiętam jak obiecałam sobie śledzić Twoje posty na temat fotografii!
Grejfrut- aby nie przegapic zadnego foto-posta polecam Ci sledzenie bloga na facebooku – zawsze pisze co ma sie pojawic, albo co swiezego juz wisi. To samo tyczy sie google+ tyle ze tam zajawki publikuja sie automatycznie.
Opcjonalnie bloglovin. :)
Bardzo przydatne wskazówki napisane zrozumiałym, nieksiązkowym językiem. Poproszę więcej :)
Pozdrawiam
Nieksiazkowy jezyk to moja specjalnosc :P
Uwielbiam posty z tej serii :)
a niezbyt udaną kompozycję da się twoim zdaniem podratować kadrowaniem w programie do obróbki zdjęć? czy to raczej dokopywanie i tak już leżącemu zdjęciu?
Pewnie, że można! Wiadomo, szybciej jest od razu cykać dobrze wykadrowane zdjęcia, niemniej jednak ja sama często kadruje. :)
Jak kadrowac w photoscape pisałam jakiś czas temu na blogu.
Bardzo przydatny post, wiele się dowiedziałam – dziękuje! :)
Takie proste i oczywiste!!! i można „temat” nadal ugryźć w ciekawy sposób! Bomba! Cały czas mnie zaskakujesz! Powinnaś być pedagogiem w szkole! Dzięki. Basiaxx ps. jakie książki o fotografii ostatnio studiowałaś?;)
ps2. może jakiś post o zdjęciach robionych pod kątek…45stopni…czasem mam problem kiedy ten patent sprawdza się najlepiej i o zdjęciach, gdy obiekt jest w ruchu ( np. w tańcu, gdy jedna osoba jest „ostra”, a tło rozmyte oraz nocą z długim czasem naświetlania) oczywiście jak znajdziesz czas :) Pozdrawiam Basiaxx
Pedagogiem to raczej nie bardzo – nerwów na wodzy trzymać nie potrafię, ale dzięki Ci za dobre słowo kobieto =] Przejrzałam np. ABC fotografii cyfrowej – ale nie polecam. Książka jest przestarzała i niczym Was nie zaskoczy, choć mnie przypomniała o temacie kompozycji właśnie :) Zdjęcia pod kątem 45 stopni?… Czytaj więcej »
:-) Tak, dokładnie o tym myślałam…:):):) zabrakło mi słów:P Super!! Wielkie dzięki! Będę czekać…Bxx
Uwielbiam te Twoje porady:-) az chce sie po aparat Co szafy biec:-)
Ściskam:-)
Może i ja coś z tego „załapię”, chociaż do mojej starej głowy wszelkie nowości trzeba wkładać łopatą;).
Muszę przyznać, że robiąc zdjęcia nie zwracałam na takie rzeczy uwagi, zawsze brakowało mi tego „czegoś”, choć zawsze się bardzo starałam :) Teraz podejdę do tego inaczej :)
Twoje poradniki są bardzo przystępne, wróżę Ci ogromny sukces blogowy i fotograficzny! :)
Obyś była dobrą wróżką! :)
Trafiłam tutaj dzięki jednej blogerce, która umieściła ten post w swoim poście ;-) Bardzo przydatne informację, większość wiedziałam, ale warto sobie przypomnieć ;-)
Super przydatne informacje :)
wow super te porady, szczegolnie z podobal mi si epomysl z tymi szypulkami, ostatniego punktu troche nie ogarnelam, ale dojdę jeszcze do tego :p
Zajmuje się fotografią już kilka lat i powiem szczerze, że nawet bywając na wybitnych spotkaniach czy szkoleniach nikt w tak doskonale zrozumiałt sposób nie potrafił przekazać swoich porad, BRAWO! Jestem pod dużym wrażeniem. Chętnie do Ciebie wróce i poczytam, super blog, tak trzymaj! Pozdrawiam Cie i wszystkich tu obecnych bo… Czytaj więcej »
Czesc wszystkim!!! Zajmuje się fotografią już kilka lat i powiem szczerze, że nawet bywając na wybitnych spotkaniach czy szkoleniach nikt w tak doskonale zrozumiały sposób nie potrafił przekazać swoich porad, BRAWO! Jestem pod dużym wrażeniem. Chętnie do Ciebie wróce i poczytam, super blog, tak trzymaj! Pozdrawiam Ciebie i wszystkich tu… Czytaj więcej »
Świetnie słyszeć, że moje porady przydają się nie tylko początkującym fotografom! Wszystkie pozostałe wpisy z zakresu foto, znajdziesz u góry, w zakładce FOTOGRAFIA
Dziękuje za tak szybką odpowiedź, mam wrażenie czytając twój blog jakbym przeniósł się na inną lepszą planetę, super klimat i szczerość! Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do rzutu okiem na moje wypociny :)))
http://www.500px.com/watsup
dziękuje bardzo! Pozdrawiam ;)
Świetne porady! Zapisałam sobie stronę i jak kupie aparat będę się uczyć :)
Moze mikolaj przyniesie? :P
Nie zapowiada się, ale to i tak zakup numer 1,wiec będzie na pewno :D
W sumie cykam różne fotki od ładnych paru lat, więc sama zdążyłam dojść do tych zasad, ale post jest świetny, super wszystko porządkuje i wyjaśnia. Uwielbiam Twój cykl o fotografowaniu :D
[…] też do czego służą inne oznaczenia na obiektywnie. Następnie pokazała jaka powinna być prawidłowa kompozycja obrazu. Tutaj też dowiedziałam się jakie błędy są najczęściej popełniane i że dobre zdjęcia […]
Jestem zachwycona Twoim blogiem. Prostota słowa wręcz mnie urzeka! Przeczytałam post z czystej ciekawości, bo podstawy dobrze znam i nie zawiodłam się na jakości przekazu. Ktoś kto zaczyna przygodę z fotografią na pewno wykorzysta zawarte tu wskazówki. Spokojnie można nazwać Cię Aniołem Stróżem Pstrykaczy:) Poważnie! Gratuluję i oby tak dalej!… Czytaj więcej »
Goslawa!! Ty mnie kupiłaś tym aniołem, muszę sobie gdzieś zaraz dopisać do nazwiska ! ;]
Można by rzec, że od dziś ASP nabiera nowego znaczenia ;)
Już wiem, dlaczego pewne zadania z wiosennego wyzwania były dla mnie nie do końca jasne – bo umknął mi ten post. Teraz już wiem i będę pstrykać!
Cześć!
Może wyjaśnisz mi jak kadrować:
a) powiedzmy molo odbite w wodzie czy wtedy niebo i ziemia(morze) może być po 50% kadru?
b) rząd wąskich kamienic np. w Holandii. zawsze część linii się chyli. Czy te najbliżej środka mają być pionowe?
Kadr powinien opierać się na zamyśle – zastanów się co chcesz pokazać i ile miejsca w kadrze powinno zająć. Pomocny może okazać się ten post –> https://www.jestrudo.pl/przestrzen-negatywna-pozytywna-fotografia/ Jeśli zadbasz o proste linie – horyzontu, molo – to taki kadr 50 na 50 może być bardzoooo interesujący. Od razu widzę go… Czytaj więcej »
Świetny tekst! Bardzo przystępny :) będę czytać, aż zapamiętam! :)
Świetne zdjęcia i super poradnik Natalia!
http://kamilos12121.pl/
Dziękuję bardzo!
Na przyszłość – na tym blogu komentarze zawierające spamerskie linki są usuwane.
Ten jeden raz mi musisz wybaczyć ;)
Jesteś niesamowita:)
Justynka, Ty mi ostatnio tak słodzisz, że się ciągle rumienię. :)
Całkowicie zasłużenie;)
Zawsze chętnie tu wchodzę, super piszesz, uwielbiam Twojego blogasa :D:D:D dzięki za te posty fotografowe !
Ależ proszę bardzo!
[…] Wam poradnik Natalii z jestrudo.pl, dotyczący właśnie tego tematu, znajdziecie go tym linkiem) → rezygnacja z cyfrowego zoomu (to nic innego jak przybliżenie i oddalenie zdjęcia, co […]