Mam dla Was poradnik na czasie! Perfekcyjne zdjęcia z lotu ptaka, czyli fotografia flat lay rozebrana na czynniki pierwsze. Jeśli i Ty jesteś fanem takich fotek, spodoba Ci się to, co zebrałam niżej. Miodek i orzeszki. Sam konkret.
Powiem Wam, że poczułam się jak natchniona, gdy wpadł mi do głowy pomysł na ten wpis. Samo jego tworzenie przysporzyło mi sporo radości i wypieków na twarzy ;) Wszystkie zdjęcia, których użyłam do zilustrowania poszczególnych zagadnień, pochodzą z mojego instagrama i w tym momencie mocno Cię zachęcam, abyś i tam do mnie dołączył!
Fotografia flat lay – poradnik
Na wstępie zaznaczę – nie znajdziesz tutaj za wiele wskazówek, które odnoszą się do każdego innego typu fotografii. Na próżno szukać tipów w stylu: „fotografuj w świetle dziennym”, „ustaw aparat na statywie” i innych takich. Chcę w tym artykule zawszeć wszystkie istotne informacje o fotografii flat lay, nie robiąc z niego encyklopedii.
Jeśli brakuje Ci elementarnej wiedzy, odsyłam Cię do krótkich, acz treściwych poradników:
- Parametry ekspozycji
- Kompozycja
- Ostre zdjęcia
- Balans bieli dla początkujących
- Idealnie białe tło na zdjęciach
- Jak robić jasne zdjęcia bez lampy błyskowej
Kompozycja jest jednym z głównych aspektów, które decydują o atrakcyjności zdjęcia. Jeśli chcesz robić pro zdjęcia, być może zainteresuje Cię jakaś z lekcji fotografii, które samodzielnie opracowałam i przygotowałam? W pierwszej edycji sprzedałam kilkaset sztuk i usłyszałam tylko jedną negatywną opinię: „za tanio!” :) Kolejna edycja już bardzo niedługo.
Fotografia flat lay – co to takiego
Fotografię flat lay spopularyzował pewien serwis społecznościowy, który na pewno znasz – Instagram właśnie. To tam codziennie pojawiają się miliony zdjęć tego typu. Powstają nawet specjalne konta, które publikują tylko takie fotografie, zaczerpnięte z innych profili; np. @teaorcoffeebattle, @flatlays, @onthetable_project, @flatlayforever, @the.flat.lay.
Pewnie zastanawiasz się, jak to się dzieje, że na widok niektórych zdjęć flat lay serducho się na moment zatrzymuje z wrażenia, a innych zwyczajnie nie zauważamy?
Fotografia flat lay może uchodzić za przypadkową, ot zbiór fajnie wyglądających rzeczy. Bzdura! Wcale nie jest tak prosto wykonać interesujące zdjęcie, flat lay rządzi się tymi samymi prawami. A im więcej elementów na zdjęciu, tym trudniej nad nimi zapanować.
Poniższy system 5 kroków jest moim własnym systemem. Tak działam i tak Tobie też radzę, o ile nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia w fotografii. No spróbuj przynajmniej, może zdjęcia z lotu ptaka zachwycą i Ciebie?
Krok 1 – Wybierz temat zdjęcia
To coś, co w ogóle sprawiło, że zacząłeś myśleć o zrobieniu zdjęcia. Inspiracja! Przedmiot? Kolor? Apetyczne jedzenie? Promień słońca? Temat zdjęcia to jego historia, co chcesz powiedzieć poprzez dane zdjęcie?
Pomysł na zdjęcie wpadł mi do głowy, gdy zrobiłam dla siebie i Pana Męża drugie śniadanie – nasiona chia na ciepło, z owocami. Jestem estetką i na serio zawsze staram się, żeby moje jedzenie było apetyczne, więc lubię poświęcić dodatkowe kilka sekund na ładne jego podanie. Tak mi się spodobało, że spałaszowanie śniadania odłożyłam jeszcze na kilka minut i zdecydowałam się na zdjęcie. A więc u mnie wszystko zaczęło się od apetycznie wyglądającej miski ze śniadankiem.
Krok 2 – Dobierz tło
Tło jest szalenie ważne, ale nie można tutaj przesadzić. Im więcej dzieje się na fotografii, tym spokojniejsze powinno być tło. Jego zadaniem jest uzupełniać zdjęcie, dlatego nie można go pominąć, ale też nie warto szaleć.
Skomplikowane, duże wzory czy kolory odciągną uwagę od tematu. Jasne, że to może być świetny zabieg, tylko zastanów się, co jest Twoim celem?
Wyobraź sobie to samo zdjęcie, tyle że tło byłoby kolorowe, ozdobione wielkimi kwiatami. Kiepsko, co nie? Wiedziałam, że na zdjęciu trochę będzie się działo, więc zdecydowałam się na proste, białe drewniane tło.
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
Krok 3 – Dodaj elementy dopełniające
Z tego, co obserwuję jest to dla wielu osób bardzo trudny krok. Szalenie łatwo na tym etapie popaść w przesadę albo czegoś nie dopowiedzieć i pozostawić po sobie niedosyt.
Myślisz, że przedmioty na zdjęciach rozrzuca się tak, jak bierki na początku każdej gry? Cóż, daleko jesteś od prawdy.
Jeśli lubisz minimalistyczne ujęcia, będzie Ci łatwiej. Dużo prościej skomponować fotografię z mniejszą liczbą elementów. Nie ma w tym nic złego, nie uważam też, aby było to pójście na łatwiznę. Rób tak, jak Ci się podoba. Równie dobrze mogłabym przedstawić na zdjęciu jedną tylko miskę. Takie proste kadry może świetnie uzupełnić już samo tło. Czasem wystarczy dodać tylko jeden element – jak dłonie, trzymające miskę czy ciekawą serwetkę.
Jeżeli zaś stoisz po przeciwnej stronie barykady i chcesz, aby Twoje fotografie były wypełnione przedmiotami, musisz znaleźć dla nich jakąś analogię. Na poniższym przykładzie skomponowałam dodatki, bazując na kolorach.
A – Do szarych nasion dołożyłam szary kwiat.
B – Lubię, gdy na fotografii znajduje się coś czarnego, wybrałam magazyn. Aby zrównoważyć ciemniejszą plamę koloru, po przeciwnej stronie dołożyłam kawiarkę.
C – wiśnie i różowa chusta pięknie się komponują.
Krok 4 – Ustal kompozycję
Na kompozycję składa się bardzo wiele elementów, pisałam o tym znacznie szerzej w lekcji fotografii – jak kadrować. Teraz skupię się tylko na kilku przykładach, które pomogą Ci lepiej i bardziej świadomie komponować fotografie flat lay.
Kompozycja otwarta pozostawia trochę niedomówień. Mówimy o otwartej kompozycji w przypadku zdjęć, których część elementów wychodzi poza kadr, a odbiorca może się tylko domyślać, co dzieje się poza widocznymi ramami.
Kompozycja zamknięta mieści w kadrze wszystkie elementy. Nie mamy tutaj niedomówień i uciętych elementów. Jest książka i herbata – wszystko widoczne.
W przypadku kompozycji centralnej obiekt umieszczony jest na środku kadru. Nie musi go wypełniać, ważne, aby był w centrum.
Kompozycja zdjęcia może zostać także przeniesiona poza centrum kadru, gdy elementy fotografii zajmują którąś z bocznych części fotografii.
Kompozycja symetryczna to łatwizna, o ile przypomnisz sobie ze szkoły oś symetrii danej figury. Tutaj jest tak samo. Elementy po obu stronach (czy też u góry i u dołu) mocno się równoważą.
Kompozycja asymetryczna to jej przeciwieństwo. Nawet, gdy będziesz mocno się starać, nie znajdziesz tutaj osi symetrii.
Jeśli minimalizm porywa Cię także w kontekście fotografii, przeczytaj mój wpis o negatywnej przestrzeni na zdjęciach i weź sobie moje porady do serca. Wbrew pozorom budowanie kompozycji na mądrym wykorzystaniu przestrzeni negatywnej nie jest banałem.
Zdjęcie może być także zbudowane na porządku, gdzie elementy na fotografii ułożone są harmonijnie, ale także chaotycznie rozrzucone. Tutaj królują dziwne kąty, niesymetryczne przedmioty i artystyczny nieład.
Krok 5 – Aspekty techniczne
Jak wspomniałam na początku, pomijam postawy podstaw, ale uwaga na kilka rzeczy:
- Ogniskowa obiektywu nie powinna być zbyt krótka. Jasne, że w 18 mm na zdjęciu mieści się więcej przedmiotów, ale dochodzi też do pewnych zniekształceń. Jeśli na zdjęciu Twoje filiżanki mają dziwne kształty, a kawa sprawia wrażenie, jakby miała zaraz wylać się z kubka, prawdopodobnie masz problem z ogniskową.
- Odległość – często zbyt mała odległość od fotografowanej sceny skłania nas do korzystania z krótkich ogniskowych. Nie musisz od razu kupować drabiny, ale użyj krzesła czy stołu, aby być nieco wyżej i móc sobie pozwolić na te 50 mm (przy matrycy typu crop wystarczy prawdopodobnie jakieś 35 mm, ale musicie sobie to przetestować).
- Statyw Twoim przyjacielem – miało nie być banalnie, ale muszę wspomnieć, że fotografia flat lay niezwykle uwypukla kąt, pod jakim fotografujemy (inaczej tutaj też pojawi się problem misek jak z Alicji w Krainie Czarów). Statyw pozwala nam na ustawienie kąta 90°.
To już wszystko w temacie, fotografia flat lay da się lubić! Bardzo się cieszę, że to pierwszy tak rozbudowany poradnik w Polsce, a w Twojej kwestii pozostaje dać mi znać czy tak samo przydatny? ;)
Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia:
Po więcej wiedzy i bycie „na czasie” odsyłam Cię z kolei na mój newsletter. Ponoć jest super.
Lubisz flat lay? Proszę udostępnij ;)
Lubię eksperymentować z tym typem fotografii, książki wychodzą dzięki niemu bardzo wdzięcznie. :) Dziękuję za kolejną dawkę wiedzy. Bardzo podoba mi się, że Twoje zdjęcia mają wspólny, spójny styl – ja cały czas szukam swojego i myślę, że coraz bardziej wiem, czego chcę od swojego Instagrama. :)
Chwilkę mi to zajęło, żeby nadać im jeden ton, bo prawdą jest, że moje zdjęcia są bardzo różne. Zależne od nastroju czy emocji, które chcę pokazać. Dzięki!
dzięki za rady :)
Świetne porady tu nam zaprezentowałaś. Na razie to wzdycham do Twoich zdjęć flat-lay.;) Sama też już eksperymentowałam, ale, że tak powiem bardzo ubogo. Ograniczam się do 3-4 przedmiotów na początek. Używam właśnie statywu, lustra odbijają mi cienie. Wciąż walczę z kompozycją, bo jeszcze nie potrafię uzyskać takiej spójności. Ten artykuł… Czytaj więcej »
I to jest dobre podejście. Zacznij od mniejszej liczby i sobie stopniowo coś dokładaj. Poza tym, zrobienie dobrego zdjęcia z tylko jednym przedmiotem i masą negatywnej przestrzeni wokół też takie super easy nie jest ;)
Uwielbiam Cię! Ostatnio szaleję na punkcie fotografii z lotu ptaka, więc idealnie trafiłaś z wpisem :)
Zdjęcia wspaniałe i wyobrażam sobie, jak cudownie musiał smakować ten chia pudding z dodatkiem wiśni :)
Oooo tak! Polecam też z bananem i kwaśnym dżemem. Albo z bananem i masłem orzechowym, ale nie da się za dużo zjeść, bo szybko robi się mdłe.
Twój wpis idealnie wpasował się w moje plany :D własnie potrzebuję takiego typu zdjęć na bloga i „identyfikacji wizualnej” w tematyce złotniczej. Banki zdjęć akurat maja zaniedbane te motywy, więc muszę sobie sama poradzić :D
To już masz jakiś punkt zaczepienia! :D
Świetnie trafiłaś z tym wpisem, bo fotografia flatlay to ostatnio ogromna potęga na instagramie, zaraża wszystkich, łącznie ze mną ;) Zawsze intrygowały mnie te 'przypadkowo’ rozrzucone przedmioty uwiecznione w artystycznym nieładzie (zdecydowanie wolę chaos i asymetrię). Wcześniej nawet nie zwracałam uwagi na dobór dodatków kolorystycznych tak, żeby się równoważyły czy… Czytaj więcej »
Bardzo to zwodnicze, nie? Całość wygląda na mega przypadkową, a tu się okazuje, że wcale nie ;) Po pierwsze wiedza, po drugie – działanie.
Świetny wpis :-) Używasz jeszcze jakiegoś osprzętu, lamp itp?
Bardzo chcę ograniczyć cały ten galimatias techniczny, więc korzystam tylko ze światła dziennego i blendy. Zresztą planuję pokazać mój PROCES foto krok po kroku (myślisz, że to byłoby ciekawe?)
Dla mnie by było:) Czekam na posta:)
bardzo ciekawe, czekam na wpis!
Zdecydowanie byłoby ciekawe!
Czekam na taki wpis :)
Właśnie zastanawiam sie jak robia ludzie te zdj biało-białe – że je tak nazwę. Filtry? obróbka w ps? ustawienia aparatu? Urzeka mnie to że zdjecie jest białe/jasne ale biel nie jest wyżarta ani przepalona.
Wiec czekam na opis krok po kroku :)
https://www.jestrudo.pl/idealnie-biale-tlo-zdjeciach/ taki wpis już był u mnie, może o to właśnie Ci chodziło? :)
Super poradnik :)
Wspaniale, jak zwykle jestem zachwycona Twoimi radami:). Mam problem z fotografiami otwartymi – nigdy nie wiem ile mogę „uciąć”, bo mam wrażenie, że wychodzi sztucznie…
Generalnie jest tak, że jak utniesz za mało, to wydaje się, że kadr jest przypadkowy. Jak utniesz za dużo, to samo – odbiorca ma wrażenie, że zdjęcie robił ktoś mało doświadczony. Ciężko to jakoś wyliczyć, ale może spróbuj, żeby na zdjęciu zawsze widoczne było 30-60% objętości przedmiotu, który ma być… Czytaj więcej »
Tak zrobię!:) dzięki!
Daj potem znać, czy ta reguła się sprawdziła.
Przyznam szczerze, że post bardzo mi pomógł ogarnąć ten temat. Dotychczas przeglądałam zdjęcia w sieci szukając inspiracji- nie pomogło. Zawsze miałam problem z kompozycja. Teraz wydaje się to prostsze i bradzie logiczne. Mam nadzieje, ze przełoży się to w praktyce :)
Wielkie dzięki :*
Koniecznie daj mi znać, jak ta wiedza przełoży się na umiejętności praktyczne, okej? I jakbyś miała jakieś pytania w trakcie – pisz!
Dziekuje :*
Dziękuję bardzo za wskazówki :-)
Ależ proszę bardzo! A co się stało z Twoim avatarem??
Świetne wskazówki <3 Moje fotki w tym stylu są zbyt puste, mam wrażenie, muszę nauczyć się dobierać ładne dodatki do fotek :)
Cudowne te zdjęcia! Uwielbiam ten typ kompozycji :)
Flat lay ciągle nie wychodzi mi za dobrze, o ile takie uporządkowane kadry jestem w stanie poukładać, to z artystycznego nieładu zwykle robi mi się śmietnik xD Ale ćwiczę, realizując zadanka do foto wyzwania ^^
Buziaki
Brunetka
PS: Widzimy się na Blogotoku :D
Bardzo fajny poradnik :) Często robię tego typu zdjęcia (a przynajmniej próbuję) i nawet nie wiedziałam, że mają swoją fachową nazwę ;)
U mnie rozkoszny chaos, który doprowadza profesjonalistów do palpitacji serca, ale gdy wreszcie postanowię „się ogarnąć” to będziesz moim numerem jeden, spośród osób, które doradzają jak zapanować nad zdjęciami :)
Super poradnik.
[…] Fotografia flat lay, czyli jak robić zdjęcia z lotu ptaka? […]
Wow, bardzo przydatny! Muszę się zagłębić w Twoje porady odnośnie kadrowania, bo narazie to są dla mnie jakieś niezrozumiałe słowa (no, nie wszystkie, część mogę się domyślać co oznacza;). Świetnie wszystko wyjaśniasz i mam nadzieję że za jakiś czas poczuję się na siłach wziąć udział w którymś z Twoich wyzwań!… Czytaj więcej »
Temat kadrowania wyczerpałam w jednej z moich lekcji ( https://jestrudo.pl/sklep/kadrowanie/ ) – bardzo wkrótce znowu będę je wypuszczać, więc może temat Cię zainteresuje. ;)
A co do wyzwań, zdziwiłabyś się, jakie zmiany zachodzą w trakcie trwania takiego wyzwania. ;)
Wyobrażam sobie! Właśnie dlatego chciałabym zgłębić temat kadrowania, bo nie chcę się wygłupić ;) dzięki za link, spojrzę na pewno! :)
Dzięki za ten wois, bo takie zdjęcia są moimi ulubieńcami :-)
Natalia! Super poradnik :) Ten rodzaj fotografii niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych ostatnimi czasy, sama chcę spróbować swoich sił wraz z wyzwaniem foto! ;)
To jestem bardzooo mocno ciekawa efektów. Pamiętaj, że wyzwanie trwa tylko do 28/04!!
Super przydatny, Natalia. Oj jak mi czasami na widok niektorych flat lays przyspiesza serducho. I jak bardzo sie frustruje, ze tak daleka przede mna jeszcze droga. pozdrawiam serdecznie Beata
Ćwicz Beata, ćwicz, każdy kiedyś był na początku drogi.
Fajny wpis! Zaczęłam też eksperymentować, ale wszędzie w drogę wchodzą mi przedmioty, cienie albo kiepskie tło. I tak myślę jak to najlepiej zorganizować. Wybrać najbardziej słoneczne miejsce w domu? Tylko co z tłem – rozkładać tam coś? Takie dylematy laika:)
Ja zawsze cykam przy oknie, w świetle dziennym, ale nie bezpośredni w słońcu, jeśli akurat świeci i zawsze używam blendy, żeby nieco spłycić cienie. I już!
Świetny i bardzo praktyczny post. Postaram się pamiętać o Twoich wskazówkach robiąc kolejne zdjęcia :-)
To jedna z tych dziedzin fotografii, które bardzo przyjemnie mi się ogląda, ale sama nie lubię robić tego typu zdjęć. Nie jestem dobra w kombinowaniu „kwiatka do kubka, koloru do gazety, pierdółki do guziczka” itp. ;) Ale przyznam, że lubię oglądać w ten sposób smakowicie zaprezentowane jedzenie. Od razu robię… Czytaj więcej »
Innymi słowy, flat lay Cię kupuje? :) Dobrze!
Super mega przydatny post! Takie zdjęcia to, tak osobiście, mój największy problem i ciągle nie wiem, jak się do tego zabrać… A wyzwanie fotograficzne i instagram same się nie ogarną! :)
Rewelacja! Uwielbiam takie fotki i często je robię ale… na szybko, telefonem i z ręki ;/
Właśnie mam problem co do statywu – jak go ustawić, by nogi ,,nie właziły” mi w kadr. Musze pomyśleć, albo… jakieś rusztowanie wyspawać?:P ja Ty ustawiasz wtedy statyw?
Ustawiam statyw tak, że sam aparat znajduje się na wysokości ok. 150-160cm. Daję dość długą ogniskową, dzięki temu kadr jest węższy, a nogi statywu nie wchodzą mi w paradę. Przy szerokim kącie zawsze będziesz widzieć nogi statywu.
Właśnie przygotowywałam posta, kiedy trafiłam do Ciebie. Zmieniłam co nieco w tych moich fotkach, dzięki temu wpisowi. P.S cieszę się, że będziesz na Blogotoku :)
W takim razie do zobaczenia!
Bardzo smakowicie, ale śniadanie by mi już wystygło:) Świetne porady i od teraz zacznę zwracac uwagę na kolory:) Tło to deski podłogowe? Czy jakieś specjalne pod zdjęcia? I mam jeszcze pytanie odnośnie akcji…. rozumiem, że trzeba znać photoshop?
Czasami trzeba się poświęcić ;) Zazwyczaj przygotowuję całą „scenkę”, robię jedzonko, szybko cykam zdjęcie i zjadam jeszcze prawie ciepłe. ;) Tło na zdjęciu głównym to akurat winyl – pozostałość po sesjach dziecięcych, które kiedyś robiłam, ale świetnie sprawdzi się zwykły stół, deski, podkładki, cokolwiek. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Co… Czytaj więcej »
Zapisuję się do newslettera w takim razie:) Dzięki!
Coś dla mnie, uwielbiam takie kompozycje. Nie znałam wymienionych przez Ciebie profili, które udostępniają zdjęcia, zapisuję. :)
A powiedz proszę jakie profile, które działają na tej zasadzie, znasz Ty? Chętnie sprawdzę coś nowego!
Takie profile znam przede wszystkim z tego wpisu: http://www.alabasterfox.pl/jak-zostac-wyroznionym-na-instagramie/
Dodatko @thefeedfeed
Oj tak, Alabasterfox to skarbnica insta-wiedzy!
Świetny poradnik! Instagram to moja ulubiona społecznościówka :) Czasem mam problem ze znalezieniem dobrego pomysłu lub dobraniem odpowiednich dodatków, dlatego krok 3. bardzo mi się spodobał :)
Fajne, popróbuję :)
Cieszę się, że do Ciebie trafiłam:) Super treści i mega przydatne:) Dobrze się Ciebie czyta:) Będę tu zaglądać. Pozdrawiam:**
Ja się nie dogaduje ze statywem. Nie wiem jak, ja to robię, ale zawsze widać u mnie statyw na zdjęciu. Jak kadruje tak, aby go nie było, mam wrażenie, że wszystko na zdjęciu jest za mocno ściśnięte. Czeka mnie jeszcze dużo nauki, ale musi być źle, aby było potem dobrze.… Czytaj więcej »
Może za nisko ustawiasz statyw? A może spróbuj z mniejszym kątem (dłuższa ogniskowa)?
Statyw na maksymalną wysokość wyciągam. U mnie to chyba będzie z ogniskową problem. Dzisiaj będę się bawiła. Co najważniejsze z Twojego wpisu spisałam, nauczę się. :)
Zaczynam swoją przygodę z fotografią. Teoria za mną, pierwszy kurs fotografii również:) Jesteś dla mnie ogromnym źródłem inspiracji:) Dziękuję za wszystkie porady z zakresu fotografii, które chłonę jak gąbka!
Ależ proszę!
moj narzecz za kazdym razem krzyczy jak ja mowie na Twoja kawiarke „kawiarenka” xD wg niego to MAKINETKA!!!! :DDD az teraz sie smieje z tego :D
:D
Jezu, Brunetka kazała przeczytać mi tego posta. Ok przeczytałam i poczułam się jak facet gdy sie go pyta co to za kolor magenta.Tyle rzeczy na, które prości ludzie z uczelni ścisłych nie zwracają uwagi :O Nigdy nie wpadalabym na to aby bilansować czern na zdjeciu. Oczywiscie jak zwykle wszytsko piękne… Czytaj więcej »
[…] U Natali z Jest rudo o flat lays, czyli o robieniu perfekcyjnych fotek z lotu ptaka. […]
Próbuję swoich sił we flat lay i powoli widzę zmiany na lepsze. Z niektórych nawet jestem dumna :) :)Ten poradnik – krótki i treściwy – pozwolił na ogarnięcie paru rzeczy, dzięki!
U mnie statyw nic nie daje, ale od czego się ma krzesła i obrotowy ekran. xD Przyda mi się ten wpis, bo postanowiłam zrobić sobie drugie konto na instagramie, gdzie staram się robić zdjęcia flatlay biżuterii jako takie moje portfolio jakby. :) Na razie idzie mi ciężko, ale sądzę, że… Czytaj więcej »
Robię taki typ (lub bardzo zbliżony) fotografii niemal codziennie, zawodowo. Podoba mi się ten poradnik, ale mam jedną zasadniczą uwagę, która pomimo tego, że jest cechą rozpoznawalną tego stylu, dla mnie jest też jest dużym błędem. Mianowicie brak cieni. Rozumiem, że „flat” to flat, ale gdyby jednak cienie rysowały sie… Czytaj więcej »
Hej, dzięki za treściwy komentarz. Dla mnie cienie to jest kwestia estetyki. Osobiście w wielu przypadkach ich unikam/dążę do spłycenia i odebrania im trochę „mocy”, bo nie lubię, bo mi się nie podobają. Jasne, że to nadaje przestrzeni fotce, ale jest wiele sposobów, jak można 2D w 3D zamienić, poza… Czytaj więcej »
Zdecydowanie tak, tutaj chodzi o preferencje fotografa co do stylu, więc ja nie neguję tylko bliżej mi do fotografii z cieniami (czasem bardzo wyraźnymi). Ale jak sama nazwa stylu wskazuje, zdjęcia mają być trochę płaskie w odbiorze.
pozdrawiam i do napisania !
A mogłabyś zdradzić jaką przysłonę najczęściej stosujesz? I gdzie łapiesz fokus – na najniższym przedmiocie czy najwyższym. Właśnie z tym mam największy problem i dużo czasu zajmuje mi zrobienie ostrego zdjęcia :(
W tego typu ujęciach najczęściej f/5.6, ale ja mam pełną klatkę, więc to jest troszkę inaczej, ale spróbuj od tej wzwyż. Jeśli przysłona jest odpowiednio przymknięta, to i te wyższe, jak i niższe rzeczy będą w polu ostrości (do tego najczęściej dążę), więc wtedy nie ma znaczenia, gdzie ostrość. Ja… Czytaj więcej »
Pięknie dziękuję za odpowiedź! <3 Rady wzięłam do serca i przetestowałam. Teraz widzę ogromną różnicę w moich flatlays :)
Flat lays są dla mnie fenomenem. Bardzo lubię te zdjęcia, ale i tak zadziwia mnie to, że za pomocą tak małych środków można oddać tak dobrze nastrój, opowiedzieć historię :)
[…] została królową blogosfery, bowiem mam do polecenia aż cztery (!) posty z mijających tygodni. O fotografii flat lay, ładnym blogu (jak się uczyć, to od najlepszych!) oraz jej rewelacyjne wyzwania fotograficzne. […]
Świetny poradnik! Muszę przyznać, że bardzo podobają mi się zdjęcia wykonywane w technice flat lay. Nigdy jeszcze sama nie próbowałam, ale zawsze musi być pierwszy raz :)
Ja z lotu ptaka zinterpretowałbym bardzo dosłownie i próbował robić zdjęcia z większej wysokości. Nie przyszłoby mi do głowy, że to chodzi o talerzyki lub własne buty. Jakiś zakopany w tyle jestem :P
Przed zakupem aparatu przeczytałam kategorię „fotografia” od dechy do dechy. Często wracam do tych wpisów, są bardzo pomocne a z moich zdjęć jestem coraz częściej zadowolona. Dziękuję.
Dobry wpis. Uczę się fotografii i twoje rady są niezwykle cenne :)
Przemiło mi!
Ja dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią i blogowaniem, i przyznam że ten typ fotografii, mimo, że wygląda banalnie, zawsze sprawia mi mnóstwo problemów, zdjęcia nigdy nie wyglądają 'apetycznie’ że tak powiem :) dziękuje za post, od razu odszukałam Cię na istagramie :) napewno zostane ba dłużej, pozdrawiam – Marlena