fotografia flat lay poradnik

Fotografia flat lay – perfekcyjne zdjęcia z lotu ptaka

Mam dla Was poradnik na czasie! Perfekcyjne zdjęcia z lotu ptaka, czyli fotografia flat lay rozebrana na czynniki pierwsze. Jeśli i Ty jesteś fanem takich fotek, spodoba Ci się to, co zebrałam niżej. Miodek i orzeszki. Sam konkret.

Powiem Wam, że poczułam się jak natchniona, gdy wpadł mi do głowy pomysł na ten wpis. Samo jego tworzenie przysporzyło mi sporo radości i wypieków na twarzy ;) Wszystkie zdjęcia, których użyłam do zilustrowania poszczególnych zagadnień, pochodzą z mojego instagrama i w tym momencie mocno Cię zachęcam, abyś i tam do mnie dołączył!

 

Fotografia flat lay – poradnik

Na wstępie zaznaczę – nie znajdziesz tutaj za wiele wskazówek, które odnoszą się do każdego innego typu fotografii. Na próżno szukać tipów w stylu: “fotografuj w świetle dziennym”, “ustaw aparat na statywie” i innych takich. Chcę w tym artykule zawszeć wszystkie istotne informacje o fotografii flat lay, nie robiąc z niego encyklopedii.

Jeśli brakuje Ci elementarnej wiedzy, odsyłam Cię do krótkich, acz treściwych poradników:

 


Kompozycja jest jednym z głównych aspektów, które decydują o atrakcyjności zdjęcia. Jeśli chcesz robić pro zdjęcia, być może zainteresuje Cię jakaś z lekcji fotografii, które samodzielnie opracowałam i przygotowałam? W pierwszej edycji sprzedałam kilkaset sztuk i usłyszałam tylko jedną negatywną opinię: “za tanio!” :) Kolejna edycja już bardzo niedługo.


 

 

Fotografia flat lay – co to takiego

Fotografię flat lay spopularyzował pewien serwis społecznościowy, który na pewno znasz – Instagram właśnie. To tam codziennie pojawiają się miliony zdjęć tego typu. Powstają nawet specjalne konta, które publikują tylko takie fotografie, zaczerpnięte z innych profili; np. @teaorcoffeebattle@flatlays, @onthetable_project, @flatlayforever, @the.flat.lay.

Pewnie zastanawiasz się, jak to się dzieje, że na widok niektórych zdjęć flat lay serducho się na moment zatrzymuje z wrażenia, a innych zwyczajnie nie zauważamy?

Fotografia flat lay może uchodzić za przypadkową, ot zbiór fajnie wyglądających rzeczy. Bzdura! Wcale nie jest tak prosto wykonać interesujące zdjęcie, flat lay rządzi się tymi samymi prawami. A im więcej elementów na zdjęciu, tym trudniej nad nimi zapanować.

Poniższy system 5 kroków jest moim własnym systemem. Tak działam i tak Tobie też radzę, o ile nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia w fotografii. No spróbuj przynajmniej, może zdjęcia z lotu ptaka zachwycą i Ciebie?

 

Krok 1 – Wybierz temat zdjęcia

To coś, co w ogóle sprawiło, że zacząłeś myśleć o zrobieniu zdjęcia. Inspiracja! Przedmiot? Kolor? Apetyczne jedzenie? Promień słońca? Temat zdjęcia to jego historia, co chcesz powiedzieć poprzez dane zdjęcie?

Pomysł na zdjęcie wpadł mi do głowy, gdy zrobiłam dla siebie i Pana Męża drugie śniadanie – nasiona chia na ciepło, z owocami. Jestem estetką i na serio zawsze staram się, żeby moje jedzenie było apetyczne, więc lubię poświęcić dodatkowe kilka sekund na ładne jego podanie. Tak mi się spodobało, że spałaszowanie śniadania odłożyłam jeszcze na kilka minut i zdecydowałam się na zdjęcie. A więc u mnie wszystko zaczęło się od apetycznie wyglądającej miski ze śniadankiem.

poradnik fotografia flat lay instagram

 

Krok 2 – Dobierz tło

Tło jest szalenie ważne, ale nie można tutaj przesadzić. Im więcej dzieje się na fotografii, tym spokojniejsze powinno być tło. Jego zadaniem jest uzupełniać zdjęcie, dlatego nie można go pominąć, ale też nie warto szaleć.

Skomplikowane, duże wzory czy kolory odciągną uwagę od tematu. Jasne, że to może być świetny zabieg, tylko zastanów się, co jest Twoim celem?

Wyobraź sobie to samo zdjęcie, tyle że tło byłoby kolorowe, ozdobione wielkimi kwiatami. Kiepsko, co nie? Wiedziałam, że na zdjęciu trochę będzie się działo, więc zdecydowałam się na proste, białe drewniane tło.

poradnik fotografia flat lay

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Krok 3 – Dodaj elementy dopełniające

Z tego, co obserwuję jest to dla wielu osób bardzo trudny krok. Szalenie łatwo na tym etapie popaść w przesadę albo czegoś nie dopowiedzieć i pozostawić po sobie niedosyt.

Myślisz, że przedmioty na zdjęciach rozrzuca się tak, jak bierki na początku każdej gry? Cóż, daleko jesteś od prawdy.

Jeśli lubisz minimalistyczne ujęcia, będzie Ci łatwiej. Dużo prościej skomponować fotografię z mniejszą liczbą elementów. Nie ma w tym nic złego, nie uważam też, aby było to pójście na łatwiznę. Rób tak, jak Ci się podoba. Równie dobrze mogłabym przedstawić na zdjęciu jedną tylko miskę. Takie proste kadry może świetnie uzupełnić już samo tło. Czasem wystarczy dodać tylko jeden element – jak dłonie, trzymające miskę czy ciekawą serwetkę.

Jeżeli zaś stoisz po przeciwnej stronie barykady i chcesz, aby Twoje fotografie były wypełnione przedmiotami, musisz znaleźć dla nich jakąś analogię. Na poniższym przykładzie skomponowałam dodatki, bazując na kolorach.

A – Do szarych nasion dołożyłam szary kwiat.

B – Lubię, gdy na fotografii znajduje się coś czarnego, wybrałam magazyn. Aby zrównoważyć ciemniejszą plamę koloru, po przeciwnej stronie dołożyłam kawiarkę.

C – wiśnie i różowa chusta pięknie się komponują.

poradnik fotografia flat lay

 

Krok 4 – Ustal kompozycję

Na kompozycję składa się bardzo wiele elementów, pisałam o tym znacznie szerzej w lekcji fotografii – jak kadrować. Teraz skupię się tylko na kilku przykładach, które pomogą Ci lepiej i bardziej świadomie komponować fotografie flat lay.

 

fotografia flatlay poradnik

Kompozycja otwarta pozostawia trochę niedomówień. Mówimy o otwartej kompozycji w przypadku zdjęć, których część elementów wychodzi poza kadr, a odbiorca może się tylko domyślać, co dzieje się poza widocznymi ramami.

Kompozycja zamknięta mieści w kadrze wszystkie elementy. Nie mamy tutaj niedomówień i uciętych elementów. Jest książka i herbata – wszystko widoczne.

 

fotografia flat lay poradnik

W przypadku kompozycji centralnej obiekt umieszczony jest na środku kadru. Nie musi go wypełniać, ważne, aby był w centrum.

Kompozycja zdjęcia może zostać także przeniesiona poza centrum kadru, gdy elementy fotografii zajmują którąś z bocznych części fotografii.

 

fotografia flat lay poradnik

Kompozycja symetryczna to łatwizna, o ile przypomnisz sobie ze szkoły oś symetrii danej figury. Tutaj jest tak samo. Elementy po obu stronach (czy też u góry i u dołu) mocno się równoważą.

Kompozycja asymetryczna to jej przeciwieństwo. Nawet,  gdy będziesz mocno się starać, nie znajdziesz tutaj osi symetrii.

 

fotografia flat lay poradnik | perspektywa z lotu ptaka

Jeśli minimalizm porywa Cię także w kontekście fotografii, przeczytaj mój wpis o negatywnej przestrzeni na zdjęciach i weź sobie moje porady do serca. Wbrew pozorom budowanie kompozycji na mądrym wykorzystaniu przestrzeni negatywnej nie jest banałem.

 

flat lay poradnik dla fotografów

Zdjęcie może być także zbudowane na porządku, gdzie elementy na fotografii ułożone są harmonijnie, ale także chaotycznie rozrzucone. Tutaj królują dziwne kąty, niesymetryczne przedmioty i artystyczny nieład.

Ważne: każde zdjęcie można przyporządkować do więcej niż jednej zasady kompozycji. To nie matematyka, tutaj nie zawsze 2 plus 2 to 4 ;) (uffff!)

 

Krok 5 – Aspekty techniczne

Jak wspomniałam na początku, pomijam postawy podstaw, ale uwaga na kilka rzeczy:

  • Ogniskowa obiektywu nie powinna być zbyt krótka. Jasne, że w 18 mm na zdjęciu mieści się więcej przedmiotów, ale dochodzi też do pewnych zniekształceń. Jeśli na zdjęciu Twoje filiżanki mają dziwne kształty, a kawa sprawia wrażenie, jakby miała zaraz wylać się z kubka, prawdopodobnie masz problem z ogniskową.
  • Odległość – często zbyt mała odległość od fotografowanej sceny skłania nas do korzystania z krótkich ogniskowych. Nie musisz od razu kupować drabiny, ale użyj krzesła czy stołu, aby być nieco wyżej i móc sobie pozwolić na te 50 mm (przy matrycy typu crop wystarczy prawdopodobnie jakieś 35 mm, ale musicie sobie to przetestować).
  • Statyw Twoim przyjacielem – miało nie być banalnie, ale muszę wspomnieć, że fotografia flat lay niezwykle uwypukla kąt, pod jakim fotografujemy (inaczej tutaj też pojawi się problem misek jak z Alicji w Krainie Czarów). Statyw pozwala nam na ustawienie kąta 90°.

 

To już wszystko w temacie, fotografia flat lay da się lubić! Bardzo się cieszę, że to pierwszy tak rozbudowany poradnik w Polsce, a w Twojej kwestii pozostaje dać mi znać czy tak samo przydatny? ;)

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia:

instagram flat lay

Po więcej wiedzy i bycie “na czasie” odsyłam Cię z kolei na mój newsletter. Ponoć jest super.

 

Lubisz flat lay? Proszę udostępnij ;)