fotografowanie z lampą błyskową | flash poradnik

Fotografowanie z lampą błyskową

Fotografowanie z lampą błyskową do najłatwiejszych nie należy. Bardzo często dostaję pytania, jak z niej korzystać. Używać flasha czy zupełnie z niego zrezygnować? A jeśli używać, to jak to robić umiejętnie? Dziś Wam odpowiem, podpowiem i pokażę kilka prostych trików, które usprawnią działanie lampy błyskowej, a więc polepszą Wasze zdjęcia. To zaledwie podstawy pracy z lampą, ale wierzę, że porady przydadzą się wszystkim, którzy do tej pory bali się pracy z lampą błyskową. Nie są to porady dotyczące fotografii studyjnej, a wbudowanych lub systemowych lamp błyskowych.

Fotografowanie z lampą błyskową

 

Osobiście nie lubię efektu, jaki daje użycie lampy błyskowej, dlatego staram się korzystać z niej tylko w ekstremalnych warunkach. Niemniej jednak, umiejętnie użyta potrafi uratować tyłek i warto wiedzieć, jak to zrobić. Jest też kilka prostych technik, które łagodzą ostre światło flasha, dzięki czemu zdjęcie nie jest “płaskie”, a efekt sztuczny. Ciekawi? Czytajcie dalej!

fotografowanie z lampą błyskową

Jej gabaryty zostały mocno ograniczone, aby miała szansę zmieścić się w nawet niewielkich kompaktach czy lustrzankach. Światło z takiej lampy „wychodzi” wąskim strumieniem, dlatego jest ostre, tworzy silne cienie i bardzo spłaszcza zdjęcie.

Jeśli masz pod ręką swój aparat, sprawdź jaką ma wielkość wbudowana lampa błyskowa. Teraz złap za telefon i zobacz, jak tam wygląda sprawa flasha. Dostrzegasz diametralną różnicę??

Co możesz zrobić?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie w studio fotograficznym, wiesz już, że aby rozproszyć światło, potrzebujesz do tego odpowiedniego dyfuzora. Aby uzyskać miękkie światło i delikatne cienie wymagany jest np. softbox czy parasolka. Zaś do odwrotnego efektu – głębokich cieni i mocnego światła – wymagany jest dyfuzor, który zawęża strumień światła, np. wrota czy snoot. Światło padające z systemowej lampy błyskowej przypomina charakterem ten drugi typ.

Ważne: aby uzyskać miękkie światło, a więc bardziej naturalny efekt, musisz znaleźć sposób, aby światło rozproszyć.

Wypróbuj:

 • Zakryj lampę cienką chusteczką higieniczną.
 • Zakryj lampę kartką papieru.
 • Stwórz mini softbox z fragmentu plastikowego opakowania po jogurcie.

Pamiętaj, że im większy dyfuzor zastosujesz, tym bardziej rozproszysz światło, a efekt będzie naturalniejszy. Kombinuj także z odległością dyfuzora od lampy błyskowej.

Zobacz: jak zrobić dyfuzor na wbudowaną lampę błyskową DIY (wideo)

 

fotografowanie z lampą błyskową

Jeśli posiadasz dodatkową lampę zewnętrzną, którą możesz zamontować na tzw. „sankach” jesteś szczęściarzem, bo efekty uzyskane za jej pomocą, da się znacznie lepiej kontrolować i modelować.

Przede wszystkim otwór, przez który wychodzi świtało jest większy, niż w przypadku wbudowanej lampy błyskowej. Po drugie taka lampa błyskowa posiada ruchomą głowicę, co daje Ci ogromne pole do manewru.

W wielu przypadkach nie będziesz potrzebować żadnego dyfuzora, wystarczy że światło takiej lampy skierujesz bezpośrednio w sufit czy jasną ścianę (najlepiej białą, aby uniknąć zafarbów!), a zostanie ono odbite od dużej powierzchni, rozproszone i miękko oświetli fotografowaną scenę. To bardzo prosty trik, a jednocześnie niedoceniany. Podczas fotografowania wesel nie raz ratował mi tyłek, choć nie sprawdzi się w kościołach, gdyż najczęściej sufit jest zwyczajnie za wysoko.

W sytuacji, gdy nie masz możliwości rozproszenia strumienia światła od dużej powierzchni, potrzebny będzie odpowiedni dyfuzor. Podobnie, jak w lampie wbudowanej, możesz spróbować zrobić taki samodzielnie.

Na eBayu są też do kupienia plastikowe dyfuzory (posiadam właśnie coś takiego), które całkiem fajnie się sprawdzają – są tanie, wytrzymałe (czego nie można powiedzieć o takim plastikowym kubeczku po jogurcie) i robią dobrą robotę.

Online znajdziecie też całą masę mini softboxów, które z łatwością dają się montować na takiej lampie.

Zobacz: jak zrobić dyfuzor na zewnętrzną lampę błyskową DIY (wideo)

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Ogólne zasady:

 • Użycie dyfuzora czy odbicie światła lampy od np. sufitu zmniejsza ilość światła, które dociera do fotografowanej sceny.blog lifestylowo fotograficzny
 • Fotografowanie z lampą błyskową pozwala Ci na zastosowanie niższego ISO czy też większej wartości przysłony.
 • Sprawdź czas synchronizacji Twojego aparatu z lampą błyskową. Dla wielu modeli będzie to 1/250 s. Jeśli podczas fotografowania z lampą część zdjęcia jest ciemna, oznacza to, że musisz wydłużyć czas naświetlania.
 • Odbicie światła od kolorowej powierzchni (np. żółtej ściany) może powodować, że cała fotografia będzie miała zbyt ciepłą, nienaturalną kolorystykę.
 • Nie bój się regulować siły błysku. Sprawdź instrukcję swojego aparatu/lampy zewnętrznej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 • Moc lampy możesz także zmniejszyć, jeśli oddalisz się od fotografowanej sceny.
 • Zwiększenie czułości ISO spowoduje zwiększenie mocy lampy. Pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem ISO, rośnie ilość ziarna na zdjęciu.
 • Nie odbijaj światła od ciemnych powierzchni – uzyskasz odwrotny efekt, gdyż ciemne kolory “pochłaniają” wiązki światła.
 • Im większa powierzchnia lampy, tym większy kąt emisji błysku, a w rezultacie bardziej naturalny efekt.
 • Aby mieć większą kontrolę nad finalnym efektem na zdjęciu, gdy fotografujesz z lampą błyskową, korzystaj z manualnego trybu fotografowania. Spokojnie, to tylko tak straszni brzmi! Dowiedz się więcej o trybach fotografowania.
 • Na kąt padania światła ma także wpływ ogniskowa obiektywu. To trochę wyższa szkoła jazdy, ale jeśli chcesz poszerzyć swoją widzę, przeczytaj jak działają lampy błyskowe na portalu szerokikadr.pl.
 • W ostrym świetle słonecznym fotografowanie z lampą błyskową pomaga spłycić cienie i, paradoksalnie, zmiękcza światło na takim zdjęciu.
 • Podczas fotografowania pod światło sylwetka osoby na zdjęciu wyjdzie zawsze ciemna, niedoświetlona. Użyj lampy błyskowej, aby zrównoważyć ten efekt.

 

Już wiesz, że fotografowanie z lampą błyskową to nie bułka z masłem, ale przy odrobinie wiedzy i kilku chwilach poświęconych na praktykę, może przynieść całkiem fajne rezultaty!