zdjęcia portretowe - poradnik dla początkujących

Zdjęcia portretowe

Ciekawe zdjęcia portretowe? Możliwe! O ile przestaniesz się bać kontaktu z modelem i poznasz podstawowe zasady fotografii portretowej. Chciałam podejść do tematu nieco inaczej, co byście mnie nie posądzili o nadmiar zdrowego rozsądku i życiowego ogarnięcia na poziomie master. Prywatnie straszna ze mnie gapa, no ale dziś nie o tym. Teraz sobie pogadamy, jak robić ciekawe zdjęcia portretowe. To taki bardziej kreatywny wpis, który, mocno, mocno! liczę, zainspiruje Was do podjęcia próby.

Przede wszystkim, jeżeli znasz już podstawowe zasady, nie pozwól sobie wmówić, że coś jest niepoprawne. Jest super poprawne tak bardzo, jak mocno zgodne jest z Twoją wizją. To raz. Dwa to moja prośba, żebyś nie brał fotografii tak bardzo serio.

Jeśli cały czas coś będziesz mierzył, przeliczał i głowił się nad kątem, cała zabawa straci tęczową otoczkę, a tego bardzo bym nie chciała. Ty też nie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia czy porady, dołącz do naszej super fajnej fotograficznej grupy wsparcia na facebooku.

 

Jak robić dobre zdjęcia portretowe

 

Krok 1 – lifestyle też może być ciekawy!

Pozowane ujęcia są fajne, ale matko z córką, ileż można?! Poproś swoich modeli, by przez jakiś czas spróbowali zapomnieć, że jesteś w pobliżu. Niech zrobią coś razem. Sesja indywidualna? Nic prostszego – poprawka makijażu, sms pisany pod stołem… to wszystko może być pięknie zatrzymane na zdjęciach.

Dobrze myślisz – patrzenie w obiektyw surowo zakazane!

zdjecia-portretowe-16

 

Krok 2 – nie bój się sztucznego światła

Jeśli mam wpływ na porę sesji fotograficznej, wybieram naturalne, dzienne światło, choć nie bezpośrednie promienie słoneczne. Ale życie często niesie nam masę możliwości stworzenia magicznych ujęć, wraz ze światłem sztucznym. Raca na urodzinowym torcie, pocałunek na tle setek fajerwerków w sylwestra czy kolorowe światło lamp na oczepinach.

Gdy masz okazję fotografować w takich nietypowych warunkach, nie poddawaj się przedwcześnie, tylko spróbuj!

zdjecia-portretowe-15

 

Krok 3 – ruch to zdrowie

Gdy myślisz zdjęcia porterowe, jakie obrazy pojawiają Ci się przed oczami? Prawdopodobnie kobieta, zdjęcia czarno-białe, twarz wypełnia większość kadru, oczy są mocno zaakcentowane. U mnie tak to wygląda w pierwszej chwili, ale przecież zdjęcia portretowe to ogromna odnoga fotografii. Szablonowe myślenie odkładamy na później i idziemy krok dalej.

W myśl zasady ruch to zdrowie, poproś swojego modela o akcję. Oczywiście nie zawsze, nie wszędzie, ale takie dynamiczne zdjęcia świetnie komponują się w albumach z tymi statycznymi, klasycznymi ujęciami. Na jednej fotce para może się ściskać, przytulać czy co tam robią pary na zdjęciach, a na drugiej wysoko skakać, trzymając się za ręce. Bitwa na poduszki w pokoju dziecka, zabawa na placu zabaw, aktywny wypoczynek? Pokaż ten ruch na swoich zdjęciach.

porterty-poradnik

 

Może Ci się przydać:

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Krok 4 – pobaw się ogniskową

35 mm reportaż, 50 mm jest uniwersalna, a jak dobry portret, to tylko od 80 wzwyż. Też to już kiedyś słyszałeś?

Nonsens goni nonsens. Kto Ci zabroni zrobić ciekawe zdjęcie portretowe na ogniskowej 18 mm, no kto? Ja nie będę zabraniać, będę wręcz namawiać gorliwie do PRÓBOWANIA. Może buzia wyjdzie trochę, jak w odbiciu w choinkowej bombce, ale co z tego? Olej to ciągłe odmierzanie i spróbuj nowych rozwiązań. Krótka ogniskowa może dać naprawdę ciekawe efekty.

zdjecia-portretowe-04

 

Krok 5 – łam zasady kompozycji

Zdjęcia portretowe to nie jest fizyka, gdzie wszystko musi być na tip top, bo inaczej niebo poczerwienieje i sam Karol Strasburger zacznie żartami rzucać; a tego wszyscy byśmy raczej woleli uniknąć.

No właśnie, skoro już wiesz, że nic Ci nie grozi (Ruda Cię ochroni!), to nie bój się złamać kilku zasad kompozycji. Może dla odmiany przesuń swojego modela na jedną ze stron? Przekręć aparat pod nietypowym kątem i zobacz, co Ci z tego wyjdzie? Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz!

zdjecia-portretowe-10

 

Krok 6 – zostaw trochę przestrzeni

Jakoś tak się przyjęło, że w fotografii portretowej szalenie mocno uwielbiamy kadr wypełniać tym naszym cudnym modelem. Za mocno, za bardzo albo zwyczajnie za często.

Pusta przestrzeń (tak zwana przestrzeń negatywna), wbrew swojej nazwie nie jest niczym złym. Nie gryzie, potulna taka. A jak nam zdjęcie urozmaici, jeśli się o niej trochę dowie i trochę zastosuje!

Pozostaw więc na zdjęciach portretowych trochę miejsca. Model patrzy w bok – pozostaw mu tam trochę przestrzeni. Pamiętaj, sylwetka nie musi wypełniać całego kadru.

zdjecia-portretowe-05

 

Krok 7 – dodaj gadżet!

Wiesz, że głupi telefon trzymany w ręce potrafi rozluźnić i poczuć się pewniej osobie pozującej? Dobry patent na pierwsze 30 minut. Jeśli robisz akurat zdjęcia typowo “ustawiane”, zastanów się, czy masz pod ręką coś, co wzbogaci ujęcie i doda fotce tego czegoś?

zdjecia-portretowe-03

 

Krok 8 – podejdź bliżej

To jest naprawdę spory problem dla wielu fotografów – ponoć lubimy trzymać się na dystans. Trochę trudno się dziwić, poznałeś kogoś 5 minut temu, a teraz masz machać obiektywem przed jego nosem? A no.. TAK! Jeśli tego wymaga zrobienie dobrego zdjęcia, to jasne! Nawet się nie zastanawiaj.

Zawsze w takich sytuacjach zaczynam od większej odległości, coś tam cyknę, coś doradzę, a potem mówię, że podejdę bliżej; znowu coś cyknę, coś pochwalę na rozluźnienie i znowu info dla modeli i znowu krok. Do skutku.

zdjecia-portretowe-09

 

Krok 9 – nie bój się emocji

“Ej, jeszcze jedno, tam pokazałam zęby” albo “Usuń to! Naprawdę tak się wyginam, gdy się śmieję?” – to teksty autentyczne, zasłyszane w trakcie mojej trzyletniej kariery fotografa na zlecenie.

Oczywiście jeśli akurat cykasz zdjęcia biznesowe, to może nie każda poza byłaby na miejscu i po co klient miałby płacić za ujęcia, których i tak nie użyje, ale w przypadku luźnych, rodzinnych czy lifestylowych ujęć, to niby czemu mam usuwać zdjęcia, na których widać emocje…?

Tylko uwaga, to dość śliski temat, bo trzeba umieć rozróżniać fajne, naturalne fotki od tych, gdzie ktoś faktycznie źle wygląda, a Ty po prostu złapałeś ten niefortunny moment.

zdjecia-portretowe-13

 

Krok 10 – zostaw głowę w spokoju (tj. poza kadrem)

Ile masz w swoim portfolio zdjęć z uciętą głową? Prawdopodobnie niezbyt wiele. Z jednej strony spoko, bo przesada do niczego Cię nie doprowadzi, ale z drugiej, jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś takich ujęć, teraz jest dobry moment!

Jak widać na załączonym obrazku, tym sposobem można stworzyć całkiem klimatyczne ujęcia.

zdjecia-portretowe-19

 

A to wszystko rób… z życiem!

Bez względu na to, czy fotografujesz zlecenie od klienta, czy urodziny swojego dziecka – podejdź do tego z życiem! Szlag mnie trafia, jak widzę fotografa-flegmę, który w trakcie imprezy nie zdąży wyjąć aparatu z etui, a co dopiero zrobić żadnego zdjęcia. O dobrej fotce nie wspominając.

 

Każde warunki mogą przynieść Ci bajeczne efekty na zdjęciach portretowych, tylko musisz je zauważyć, strach odłożyć na czas oglądania wieczornego horroru, i podjąć to wyzwanie. To jak, którą radę bierzesz sobie do serca??