Fotografia produktu

Fotografia rękodzieła

Fotografia produktu i rękodzieła to niełatwa sztuka, ale można się jej nauczyć. Dziś podpowiem, jak fotografować rękodzieło, aby fotografie wyglądały estetycznie i zachęcały do zakupu? Mam dla Was zbiór porad, jak robić lepsze zdjęcia przedmiotów, pogadamy o tle, dodatkach, oświetleniu, a także o balansie bieli. Zapraszam do przeczytania poradnika.

Dzisiejszy post przyda się wszystkim, którzy coś w sieci sprzedają. Fotografia produktu to także temat bliski blogerom, przecież w znacznym stopniu to poprzez zdjęcia „komunikujemy” się ze światem. ;]

Fotografia produktu

Zdjęcia są własnością mojej Czytelniczki Agaty, która poprosiła mnie o porady jak fotografować rękodzieło. Rzućcie okiem na kilka jej prac:
Fotografia produktu
fotografowanie rękodzieła | jak fotografować rękodzieło | jest-rudo blog
fotografowanie rękodzieła | jak fotografować rękodzieło | jest-rudo blog
Naprawdę cudne akcesoria, nieco w stylu prowansalskim. Eteryczne i piękne, ale zdjęcia nie do końca oddają ich klimat.
Co zauważyłam?

 

Fotografia produktu i rękodzieła  – PORADY

1. ŚWIATŁO – zdjęcia są nieco zbyt ciemne. Aby je rozjaśnić należny zmienić ustawienia aparatu (jeśli nie wiesz jak, zapoznaj się z podstawami fotografii albo moim video jak robić dobre zdjęcia). Ponadto zbawienne będzie fotografowanie blisko okna, koniecznie w świetle dziennym!
 
2. TŁO – Agata starała się stworzyć klimat poprzez urozmaicenie tła, jednak efekt został zachwiany. Kadr jest przeładowany i niedopasowany kolorystycznie. Spójrzcie niżej – pięknie zdobiona butelka w stylu vintage, ale oko lata po całym zdjęciu, jak opętane! ;)

 

fotografowanie rękodzieła | jak fotografować rękodzieło | blog fotograficzny
Dobrym pomysłem może okazać się zwykłe tło w kolorze… białym! Bardzo uniwersalne, nie odwróci uwagi od sprzedawanego produktu. Nie musicie od razu wertować allegro – nada się duży arkusz papieru, albo wyprasowany obrus. Ewentualnie zestawienie biała ściana + blat. Przeczytaj poradnik IDEALNIE BIAŁE TŁO NA ZDJĘCIACH gdzie znajdziesz dodatkowe wskazówki, jak robić zdjęcia na białym, problematycznym tle.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Kilka dni temu do moich dni zapukał listonosz, Agata przysłała mi jedną ze swoich prac, dzięki Kochana! Teraz mogę pokazać Wam różnicę:

fotografowanie rękodzieła, fotografia produktu

Zdjęcia wykonałam na tle kremowego koca, w dziennym świetle, w pobliżu okna, jednak promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na fotografowany obiekt. Dzięki temu uniknęłam dużych kontrastów i przepaleń.
W programie graficznym wykadrowałam, podniosłam kontrast i jasność.

Fotografia produktu poradnik

Każde zdjęcie przedstawia produkt z innej perspektywy. Musimy mieć na uwadze, iż klient, kupując przez stronę www, nie ma możliwości danej rzeczy dotknąć. Dobrze, jeśli na zdjęciach widoczne są detale i struktura!

jak fotografować rękodzieło poradnik

3. OSTROŚĆ – bardzo istotna, ponieważ każdy klient lubi widzieć co kupuje. Ślepawy tym bardziej. Na wszystkich zdjęciach przedmioty są w polu ostrości, brawa dla Agatki!
Problem pojawił się tylko tutaj, gdzie kilka elementów zostało wycięte i złączone w jedną całość. Ostrość uciekła, serca nienaturalnie odcinają się od tła. Ponadto zdjęcie wydaje się rozciągnięte, nie prezentuje się najlepiej.

 

Fotografia produktu
4. BALANS BIELI – kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Powyższe fotki robione były przy sztucznym świetle – fotografie są nieco pożółkłe, zwłaszcza jasne elementy. Aby tego uniknąć należy ustawić właściwy balans bieli w aparacie. Na przykład światło dzienne (jeśli fotografujemy za dnia), żarówka (jeśli przy świetle żarówki) i tak dalej…
 
5. ZNAK WODNY – w moim odczuciu zbytnio rzuca się w oczy, i tak jak przepełniony kadr, odwraca uwagę od tego, co przecież chcemy sprzedać. Znak wodny powinien być mniejszy, w neutralnych barwach i bardziej przezroczysty. Przydatny może okazać się poradnik jak nałożyć znak wodny na wiele zdjęć naraz.
6. KOMPOZYCJA – sporo już na ten temat pisałam, więc tylko odsyłam Was tylko do odpowiedniego wpisu o podstawach kompozycji.
Wszystkie powyższe (za wyjątkiem punktu nr 5.) tyczą się ustawień aparatu oraz procesu fotografowania. W programie graficznym doradziłabym tylko lekko podciągnąć kontrast i nasycić kolory. Z umiarem można także fotki rozjaśnić. 
 
Fotografia produktu fotografowanie rękodzieła | jak fotografować rękodzieło
Odradzam natomiast filtry kolorystyczne, które zmienią rzeczywistą barwę produktu. Istnieje kilka darmowych programów, w których można zastosować takie drobne zmiany, ja jednak niezmiennie polecam Photoscape.
Uf, tyle! Kto dotrwał do końca? :)
Mam nadzieję, że każdy skubnął coś dla siebie – zasady fotografii są bardzooo uniwersalne.
Zobacz również:

5/5 - (2 votes)