trendy w fotografii 2016

Trendy w fotografii 2016

Poznaj trendy w fotografii 2016 i zdobądź milion obserwatorów na Insta! – brzmię trochę, jakbym chciała Ci coś opchnąć ;] ale jak to mówi Radek Kotarski, nic bardziej mylnego. Nigdy nie podążałam za tym, co akurat w modzie, Harrego Pottera przeczytałam dopiero, gdy największy bum już minął. Wszelakie hity sezonu powodują, że nad wyraz sprawnie odwracam się na pięcie. Niemniej jednak uważam, że znajomość trendów w fotografii na ten rok nie może Ci zaszkodzić.

Wiem, że najlepszym terminem na publikację tego typu wpisów byłby grudzień ubiegłego roku, ale ja to ja; muszę brać na siebie poprawkę. Buszując po necie napotkałam kilka starych artykułów, gdzie omawiano nieaktualne już tendencje w świecie mody i wtedy – błysk! trzask! olśnienie!, żeby przeszukać łącza i opisać dla Was trendy w fotografii 2016. Jest ciekawiej, niż moglibyśmy przypuszczać! Biorąc pod uwagę zdanie tych wszystkich social media specjalistów, w tym roku Instagram będzie bił na głowę i Facebooka i Twittera. Kultura wizualna rozleje się po wszystkich niteczkach www, a Ty możesz płynąć z prądem lub utonąć w ciszy i spokoju. Tylko wtedy stracę czytelnika i będzie mi smutno.

 

Trendy w fotografii 2016

 

FLAT LAY

Kojarzycie mój wpis o perspektywie? Gdy pisałam o tej z lotu ptaka, nie miałam pojęcia, że już niedługo instagram ją spopularyzuje i weźmie, jak swoją. Ułóż przedmioty i zrób im zdjęcie! Perspektywa flat lay jest łatwa i uniwersalna. Bez względu na to, czy fotografujesz jedzenie, ubrania, przedmioty codziennego użytku, czy też kolekcję monet – flat lay świetnie się sprawdzi. Minusem tego typu zdjęć jest brak głębi ostrości, przez co obraz wydaje się płaski.

trendy w fotografii 2016

 

FOTOGRAFIA ANALOGOWA

W 2016 jeszcze bardziej wzrośnie zainteresowanie fotografią analogową, czyli aparatami na kliszę. Osobiście bardzo lubię oldschoolowe aparaty w formie elementów wystroju mojego salonu, zaś proces fotografowania “bez podglądu”, walka o naświetlanie i babranina w ciemni to totalnie nie mój klimat. Nigdy nie potrafiłam zamknąć tylko jednego oka, więc taki obiektyw bez silnika daje mi popalić. Pół roku w collegu mnie męczyli i trzymam sobie te kilka fotek na pamiątkę, ale nie proście o więcej. A jeśli się wahacie, zerknijcie w ten artykuł o fotografii analogowej [eng]. Bajeczne te pastele!

trendy w fotografii 2016

 

NEONOWE KOLORY

Niekoniecznie wszyscy teraz musimy wybrać się na biegun, by obfotografować zorzę. Zwykła tęcza też da radę. Flara od słońca, żywopłot w róże, wściekle niebieski napój czy buty biegowe z neonowymi sznurówkami. To tylko trend, który można zupełnie zignorować lub zgłębić. Pełna dowolność.

trendy w fotografii 2016

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

SYMETRIA & GEOMETRIA

Trudno powiedzieć, czy to tylko chwilowa moda, czy mocny trend, który zostanie z nami na dłużej. W czasach, kiedy każdy wszędzie może robić fotki, chyba powoli zaczynamy dążyć do systematyzacji, podnoszenia jakości i odróżnienia fotografów od Fotografów, choć zupełnie nie wiem czy słusznie. Geometryczne wzory zawsze zajmowały miejsce w moim serduszku (bardzo dobrze widać to w mojej ulubionej autoportretowej sesji “Do kwadratu!“), a sama symetria mogłaby by być punktem wyjścia do ciekawego konta na Instagramie. Pomyśl o tym i jeśli czujesz ten trend; warto zastanowić się, jak go subtelnie wpleść w codzienne kadry.

trendy w fotografii 2016

 >>> Wiele zdjęć użytych w tym wpisie pochodzi z mojego Instagrama – będzie mi bardzo miło, jeśli i tam do mnie dołączysz! ;) <<<

 

FLASH

Ha! Flash is back! W 2016 przestaniemy postrzegać lampę błyskową (a raczej jej efekty) w kontekście zła koniecznego, a zaczniemy rozumieć flash jako środek wyrazu. Zdjęcia z mocną lampą są wyraziste i mają bardzo specyficzny styl. Idealnie zatem wstrzeliłam się w trend, wybierając Terry’ego Richardsona na pierwszego fotografa w naszej zabawie na rozbudzenie kreatywności. ;]

trendy w fotografii 2016

 

FOTOGRAFIA MOBILNA

No chyba nie masz właśnie zdziwionej miny, co? Może to paradoks, że w 2016 będziemy równie chętnie sięgać po stare Zenity, co telefony z milionami pikseli w swoich maleńkich matrycach. Podoba mi się ta moda! Telefon masz przecież zawsze przy sobie i nie można się migać, przed codzienną dawką twórczego dokumentowania rzeczywistości. Na rudym blogu mam cały dział poświęcony fotografii mobilnej. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, można dokupić fancy obiektywy do smartfona i tworzyć naprawdę kreatywne obrazy. Wymówkom mówię NIE!

trendy w fotografii 2016

 

WZORY

Wygląda na to, że w 2016 zaleją nas wzory. Natknęłam się na dwa główne nurty:

  • detaliczne, wyrafinowane wzornictwo
  • wzory w stylu boho

Popieram oba! Nic tak szybko nie wzbogaca zdjęcia, jak świetnie dobrane tło w intrygujące esy floresy. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie, umiar wskazany! Większy i bardziej kolorowy wzór łatwiej zdominuje fotografie, niż wzór o stonowanych barwach.

trendy w fotografii 2016

 

Bardzo ciekawy okazał się dla mnie artykuł o 80 największych trendach w fotografii w 2015 roku. Wiele z nich faktycznie sama zaobserwowałam w ciągu ostatnich miesięcy. Inspirujące zestawienie nadchodzących trendów na 2016 (nie tylko tych fotograficznych!) świetnie zobrazował shutterstock.

Koniecznie napisz, które trendy w fotografii 2016 planujesz zaimplementować u siebie! A teraz kliknij “udostępnij” i podziel się tą treścią ze znajomymi, z góry pięknie dziękuję! :)

 

Bibliografia: blog.picr.com, shutterstock.comstories.gettyimages.com.