terry richardson photographer fotograf

Terry Richardson

- nowa seria "Bądź jak..."

Pierwszy odcinek cyklu is on! Dziś bądź jak Terry Richardson! Według mnie szalenie barwna postać, która budzi moją sympatię, ilekroć zagłębiam się w jego twórczość. Nie jest to jednak powód, dla którego Terry poszedł na pierwszy ogień. Ten światowej sławy fotograf bardzo często pracuje na zwykłych analogowych aparatach kompaktowych, tzw. małpkach. Często piszecie mi: “mam słaby aparat, nie mogę robić dobrych zdjęć”. Nonsens! Terry zaraz Wam pokaże!

 

Terry Richardson

 

terry richardson fotograf portret

Terry Richardson to nie jest postać, która co rusz afiszuje się swoim życiem prywatnym. Nie bardzo obija nam się o uszy z kim się żeni, z kim rozwodzi, komu płodzi dzieci. Choć jego karierę przecinają nieregularne linie pozwów i oskarżeń na tle seksualnym, nie zagłębiam się w to, nie mam potrzeby. Mówią o nim skandalista, wolę myśleć, że to facet, który lubi ludzkie ciało. Stwierdzenie, że człowiek jest jego inspiracją będzie niedopowiedzeniem. Człowiek to jego pasja, muza. Ekscytujemy się jego sposobem patrzenia na świat, który tak prosto i dosadnie przelewa na zdjęcia.

 

 

Background

50-letni Terry (ur. 1965), uznany na całym świecie fotograf, nie miał łatwego startu. Problemy w domu, rozwód rodziców i przeprowadzkę do innego miasta odreagował, biorąc narkotyki. Późne nastoletnie lata spędził, żyjąc trochę jak pretendująca gwiazda rocka. Chciał być muzykiem, nie jak ojciec, fotografem. Z braku kasy zaczął jednak pracę w studio, jako asystent fotografa. Musiało minąć kilka lat, nim Terry podjął decyzję, że on też tak chce.

terry richardson fotograf lady gaga

 

Kariera

Znajomości, które wyrobił sobie w pracy, pomogły mu nieco rozruszać jego karierę. Na początku także chętnie fotografował życie nocne w NYC. W tym czasie jego portfolio określano mianem niechlujnego i zbyt śmiałego. Nic nie wskazywało na zmianę podejścia. Przełomem okazała się sesja opublikowana w 1994 dla magazynu Vibe. Jego zdjęcia wyróżniono na festiwalu w Paryżu i… ruszyło. Zrobił kampanię dla znanej projektantki mody, a następnie przeniósł na jakiś czas do Londynu, by tworzyć dla dużych europejskich tytułów. W tym czasie kwiat kariery Terry’ego rozkwitał w najlepsze. Po powrocie do Nowego Jorku nie tyle zaakceptowano styl jego prac, co wręcz zaczęto go pożądać. Sesje do międzynarodowych druków takich tytułów, jak Vogue czy Vanity Fair chyba coś znaczą, nie? ;] W trakcie swojej kariery Terry Richardson stworzył kampanię dla Diesel, Marc Jacobs i genialną w swojej prostocie serię zdjęć produktowych dla Valentino. Marka współpracowała z nim przez kilka sezonów, gdzie męskie, wytatuowane dłonie prezentują elegancie torebki à la lata 70-te i zgrabne botki.

terry richardson fotograf

Przed obiektywem fotografa stanęły już dziesiątki gwiazd z najwyższej półki. W 2012 fotografował także prezydenta Obamę.

terry richardson

 

Styl

Bezkompromisowy. Podoba mi się, że Terry to nie plastelina, zaczekał, kiedy świat będzie na niego gotowy, zamiast naginać się i modelować. W jego portretach dużo jest koloru, mocnych kontrastów. Z wielką namiętnością fotografował sławnych i bogatych zwykłą “małpką” na kliszę. Lubi mocny flash i kontury, które tworzy. “I always say I make pictures rather than take pictures” – to słowa Terry’ego, w wolnym tłumaczeniu: “zawsze mówię, że raczej tworzę zdjęcia, niż je robię“. Pracuje emocjami, z emocjami. Kreuje pretensjonalny klimat, który jest integralną częścią jego stylu. Na fotografiach zaś mamy dużo białego tła, modeli bardziej rozebranych niźli ubranych i charakterystyczne okulary w ciemnych oprawkach. Z jego zdjęć bije dystans. Dobra zabawa i świadomość swojego ciała to kolejne określniki, które zamykają styl Terry’ego w giętkie ramy. Prosta forma zostaje czasem zburzona przez mocny, w swoim wyrazie lub kolorze, dodatek. Obróbka zdjęć zdaje się być sprowadzona do absolutnego minimum – zwiększony kontrast i wzmocnione kolory.

terry richardson fotograf

terry richardson photography

Jeśli planujesz się do mnie dołączyć, wyjść poza comfort zone i spróbować nowych technik, czekam na Twoją interpretację tematu do 22 lutego! Wyniki ślij na maila >> kontakt@jestrudo.pl << Tylko tak możesz nauczyć się nowych rzeczy, wchodzisz w to?

terry richardson

 

Cykl fotograficzny w telegraficznym skrócie:

  • na początku miesiąca – sylwetka fotografa, jego twórczość
  • pod koniec miesiąca – moja interpretacja
  • możesz dołączyć w każdej chwili; swoje prace prześlij mi na adres: kontakt@jestrudo.pl, w tytule wpisując BĄDŹ JAK TERRY RICHARDSON; daj też znać, jak je podpisać
  • na Twoje zdjęcie czekam do 25 lutego

Interpretacja dowolna! Najgorsze co możesz zrobić podczas ćwiczenia na kreatywność to… ograniczenie samego siebie. Zrób parodię, połącz swój styl ze stylem fotografa, eksperymentuj i baw się dobrze!

 

Podobało się? Udostępnij :) A będę w siódmy niebie, jak napiszesz mi co i jak.

Bibliografia: whouseswhatcamera.comshowstudio.comwikipedia.org. Wszystkie zdjęcia użyte we wpisie są autorstwa Terry’ego Richardsona.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!