obiektyw do smartfona

Obiektyw do smartfona

Na tę chwilę niemalże każdy z Was posiada telefon z wbudowanym aparatem o zajebistej rozdzielczości, a dzięki trzem kliknięciom możecie sprawnie dokupić obiektyw do smartfona. Niewielki, tani jak barszcz, ale dający radę! Mam przeczucie, że to będzie hicior.

Obiektyw do smartfona

 

CO ZAWIERA ZESTAW I GDZIE KUPIĆ OBIEKTYW DO SMARTFONA

Ten testowany przeze mnie, to 3 obiektywy: makro, rybie oko i szeroki kąt. W zestawie znajduje się także klips, gumowe dekielki do zabezpieczenia szkieł oraz woreczek. Na amazon.com lub ebay.com możecie kupić podobne już od 5 funtów (około 25zł). To naprawdę niewiele, a można się nieźle pobawić. Wiecie, że ja Was zawsze będę zachęcać do różnorakich eksperymentów, nie? Wieczorem zostawię w komentarzu przykładowe aukcje. Dobrym pomysłem mogą być także obiektywy na magnes – jeśli tylko będą ‘współgrać’ z Twoim telefonem, lepiej wybierz opcję bez klipsa.

obiektyw do smartfona

BUDOWA

Pół biedy, że soczewki są szklane, bo cała reszta to mocno naciągana konstrukcja. Sam plastik i wiele, widocznych gołym okiem, niedociągnięć. Racjonalnie nie można mieć zbyt wygórowanych oczekiwań względem trzech szkiełek w cenie kawy. Po wewnętrznej stronie klips został zabezpieczony gumową nakładką – uff Twój smartfon jest bezpieczny!

obiektyw do smartfona

JAK TO DZIAŁA

Najprościej w świecie! Wybrany obiektyw do smartfona montujemy (wkręcamy) w klips, a sam klips zaczepiamy na telefonie. Obiektyw telefonu musi znajdować się centralnie pod doczepionym szkłem:

obiektyw do smartfona

obiektyw do smartfona

obiektyw do smartfona

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

RYBIE OKO

Dupy nie urywa, bo czarna ‘ramka’* psuje efekt i zakrywa 40% kadru, ale jak już pisałam wyżej, mamy szkła w cenie kawy, więc zróbmy z tym coś fajnego!

obiektyw do smartfona

Jak działa obiektyw rybie oko już pisałam. Dystorsja beczkowata (kwadrat z lewej) jest wręcz zjawiskiem pożądanym przy tego typu obiektywach:

dystorsja fotografia

obiektyw do smartfona

Zaobserwowałam także znaczną utratę ostrości na obrzeżach – obiekty oddalone od centrum kadru są bardziej rozmazane.

OBIEKTYW MAKRO

Mój ulubiony (choć ja makro jakoś nie czuję) i zdecydowanie najlepiej sobie radzący obiektyw z trójki. Po przymocowaniu szkiełka prawdopodobnie zobaczycie taki obraz:

obiektyw do smartfona

Zalecam powstrzymać panikę i zbliżyć się do obiektu na około 1cm. Teraz powinno już być tak:

obiektyw do smartfona

obiektyw do smartfona

obiektyw makro

obiektyw makro

obiektyw makro

Wspaniałe, nie? Jeśli interesują Was zbliżenia, nie wahajcie się ani chwili!

OBIEKTYW SZEROKOKĄTNY

Nietypowy, bo aby go użyć, montujemy najpierw szkło makro, w które wkręcamy szeroki kąt (wide lens).

obiektyw do smartfona

Jak sama nazwa wskazuje, po zamocowaniu obiektywu, powinniśmy uzyskać szerszy kąt widzenia. Lepiej zobrazują Wam to poniższe zdjęcia. Pierwsze zostało wykonane telefonem SONY XPERIA Z1 (podobnie jak wszystkie pozostałe w tym wpisie), drugie tym samym telefonem wraz z doczepionym obiektywem poszerzającym kąt widzenia 0.67 raza.

obiektyw do smartfona

Zdjęcie wyraźnie się uwypukliło (minimalnie przypomina to efekt rybiego oka). Niestety używany przeze mnie telefon, a raczej jego wbudowany obiektyw, sam w sobie daje na tyle szeroki kąt, że po dodaniu obiektywu WIDE znowu widzimy te czarne obwódki – wnętrze obiektywu*. Efektu tego nie zanotował znajomy, który podpinał szkło do SAMSUNGA GALAXY S5. Sprawdziłam też na SAMSUNG SIII mini oraz SAMSUNG ACE i tam też wszystko było okej. Problemu nie powinno być wcale, gdy zdecydujecie się na zakup obiektywów przyczepianych na magnes (tych bez klipsa).

obiektyw do smartfona

* – czarne obwódki to nic innego, jak wnętrze obiektywu. Nałożone szkła mają na tyle szeroki kąt, że oprócz tego, co przed, doskonale rejestrują przedmioty, znajdujące się po bokach.

DLA KOGO

Zdecydowanie dla wszystkich pasjonatów fotografii kreatywnej! Jeśli lubicie eksperymentować, nudzą Was wyświechtane rozwiązania i nie boicie się testować nowości – szybko wyskakujcie z kasy i po obiektywy marsz.

PODSUMOWANIE

Świetnie bawiłam się testując te niemal zabawkowe szkiełka. Oczywiście na rynku istnieją bardziej profesjonalne obiektywy dedykowane smartphonom (jak na przykład OlloClip opisywany przez Zombiaka; cena około 50 funtów), ale z założenia chciałam pokazać Wam coś, na co każdy sobie może pozwolić. Przynajmniej przy tym pierwszym rzucie, gdy w sumie nie wiadomo czy się spodoba. Sama nie lubię wydawać kasy na przedmioty, które nudzą mi się przy pierwszym użyciu i Wam też odradzam.

Póki co jestem mile zaskoczona, zwłaszcza szkłem zbliżającym. Kończę monolog, idę trochę popstrykać ;] Daj znać czy planujesz kupić obiektyw do smartfona?

W tej serii ukazały się też: