Na przykładzie bardzo ekspresyjnej sesji z Damianem – moim instruktorem tańca – pokażę Ci kroczek po kroczku, jak robić ostre zdjęcia w ruchu. Nawet jeśli obiekt jest dynamiczny, ruch można zamrozić, trzymając się prostych wskazówek i kilku wytycznych na ostre zdjęcia.
Wszystko Ci pokażę, opiszę. Najprościej i „po ludzku”, tak, jak lubisz ;)
Jak robić zdjęcia w ruchu – poradnik
ZDJĘCIA W RUCHU TELEFONEM
Paradoksalnie – telefonem dość łatwo zamrozić ruch i uzyskać ostre zdjęcie. Dzieje się tak dlatego, że większość telefonów działa w trybie „auto”, samodzielnie dobierając skuteczne parametry ekspozycji.
Współczesne smartfony wyposażone są w naprawdę jasne obiektywy (f/2 – f/1.7 to już standard), a jasny obiektyw wpuszcza na matrycę więcej światła i łatwiej jest takowym uzyskać ostre zdjęcie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
Z roku na rok telefony napakowane są coraz lepszymi dodatkami, które podnoszą jakość zdjęć. Mam na myśli m.in. stabilizację obrazu, dzięki której zrobisz ostre zdjęcie w pomieszczeniach czy po zmroku.
Nowoczesne procesory, przetworniki obrazu, coraz lepiej radzą sobie z szumami, które idą w parze z wysokim ISO (czułość matrycy), a ta wartość wzrasta najczęściej ze spadkiem światła.
W fotografowaniu telefonem najlepsze jest to, że być może nie masz pojęcia, czym jest to ISO i czym różni się f/1.8 od f/3.2, a jednak robisz conajmniej przyzwoite zdjęcia. I to też jest okej!
Nie każdy musi ogarniać parametry ekspozycji i inne techniczne bzdury. Można, ale już nie jest to konieczne, by robić ciekawe zdjęcia. Te zdjęcia są (prawdopodobnie) także poprawnie naświetlone, bo tak właśnie działa tryb „auto”.
Jakie więc mam dla Ciebie porady, jeśli chcesz robić ostre zdjęcia telefonem…
- Czyść obiektyw. Gadam to tak często, że być może będą to moje ostatnie słowa wypowiedziane przed dokonaniem lisiego żywota ;)
- Szukaj światła – dużo łatwiej zrobić ostre zdjęcie blisko okna (czy innego źródła światła), niż w oddali od niego.
- Ustabilizuj telefon w trakcie fotografowania – statyw, półka, parapet, stabilne ramię. Stabilizacja ma znaczenie zwłaszcza, gdy zaczyna brakować światła. Chcesz ostrych zdjęć telefonem? Musisz go unieruchomić. A najlepiej skorzystać z pilocika czy samowyzwalacza!
- Wypróbuj tryb „sport”, jeśli Twój telefon coś takiego posiada. Zerknij do instrukcji.
- Wyostrz zdjęcie w aplikacji, np. w Snapseed. Uwaga… wyostrzanie działa tylko na ostre kadry, rozmyty budyń nadaje się tylko do brzuszka ;)
Psssst, czy to nie idealny moment, żeby przypomnieć, że napisałam ponad 120-stronicowy e-book: poradnik fotografii mobilnej..?
Znajdziesz tam wskazówki, jak zrobić idealne selfie, polecane aplikacje do zdjęć, gadżety, które usprawnią fotografowanie. Idealne kadry flat lay przestaną być tajemnicą!
15 lekcji, 15 ćwiczeń, mnóstwo przykładów.
>>> Sprawdź czy to coś dla Ciebie <<<
OSTRE ZDJĘCIA W RUCHU LUSTRZANKĄ
I każdym innym aparatem, który pozwala na regulację parametrów ekspozycji.
Tutaj, moje Rudziki kochane, sprawa się komplikuje, bo już nie wystarczy kliknąć jednego przycisku, by robić ostre zdjęcia lustrzanką. W teorii lustrzanki też posiadają tryb „auto” i oczywiście możesz od niego zacząć. Zachęcam Cię jednak do świadomego fotografowania, a to znaczy, że trzeba będzie pokombinować :)
Jak robić zdjęcia w ruchu – wersja I – łatwa
Jeśli drżysz na samą myśl o piętnastu rzeczach, o których trzeba pamiętać, to daję znać, że jest jeszcze coś takiego, jak tryby dedykowane. Wśród trybów fotografowania powinien być ten dedykowany zdjęciom sportowym, w ruchu. Zerknij do instrukcji obsługi i przeczytaj, jak to działa w Twojej lustrzance.
W dużym skrócie: taki gotowy tryb sportowy daje znać aparatowi, że przed obiektywem będzie coś, co szybko się porusza, a jego zadaniem jest ten ruch zamrozić. Lustrzanka skróci więc czas naświetlania, który jest odpowiedzialny za zamrażanie i rozmywanie ruchu.
Być może efekt Cię zadowoli i na pewno warto go wypróbować, jeśli auto nie satysfakcjonuje, ale nie masz w sobie gotowości na dużą porcję wiedzy. Jeśli jednak czytasz dalej – wspaniale! Bo właśnie teraz zaczyna się zabawa!
Jak robić zdjęcia w ruchu – jak zamrozić ruch – wersja II – średnio-trudna
Pozostając wciąż w trybach fotografowania, mamy coś takiego, jak tryby oznaczone P, A (Av), S (Tv) oraz M. M to pełen manual i tam dojdziemy za momencik. Teraz skupiamy się na trybie preselekcji czasu.
Gdy pokrętło ustawisz na literę S (w Canonach i Pentaxach oznaczane jako Tv), zyskasz pełną kontrolę nad czasem naświetlania zdjęcia.
Masz także możliwość ustawienia wartości ISO, ale aparat sam dostosuje przysłonę. Jedno zmartwienie masz więc z głowy.
Czas naświetlania mierzony jest w sekundach. Zapamiętaj, że 1/500 (jedna pięćsetna sekundy), to krótszy czas naświetlania, niż na przykład 1/60 (jedna sześćdziesiąta sekundy).
Z wydłużeniem czasu naświetlania rośnie ryzyko poruszonego zdjęcia (przez drgania naszej dłoni) oraz na rozmycie obiektów, które są w ruchu.
Innymi słowy, im szybciej porusza się obiekt, tym krótszy czas naświetlania musisz zastosować, jeśli chcesz zamrozić ruch. Jaki? Nie wiem, to trzeba sprawdzić, przetestować i zapamiętać.
Przy drugim, trzecim podejściu będzie Ci łatwiej, zobaczysz! Nie zniechęcaj się teraz, to tylko brzmi skomplikowanie.
Jak robić zdjęcia w ruchu – wersja III – dla ambitnych
Zapnij pasy i przełącz kółko trybów na M.
Tryb AF ustaw w jako ciągły lub mieszany: AL FOCUS (zwany też AF-C) lub AL SERVO (zwany też AF-C). Oznacza to, że autofokus będzie śledził wybrany punkt, nawet jeśli ten będzie się przemieszczał. Jeśli nie rozumiesz co to jest i jak działa autofokus, to koniecznie to zmień, a potem wracaj tutaj :)
Mamy? To śmigamy dalej.
Jak już wiesz, aby zrobić ostre zdjęcia w ruchu, kluczowy jest czas naświetlania. Nie powiem Ci, jaką wartość wybrać, bo to kwestia prędkości, z jaką porusza się obiekt. Niemniej im szybciej to robi, tym krótszy czas naświetlania musisz wybrać.
Zrób testy, by sprawdzić, jaka to wartość.
Teraz ISO i przysłona. Przysłonę ustaw tak, aby osiągnąć zamierzony efekt – rozmyte bądź ostre tło. Od razu podpowiem, że bardzo mała wartość, jak f/1.8 czy f/2.8 może być trudna na początku, gdyż taka wartość przysłony przekłada się na bardzo małą głębię ostrości. Dużo łatwiej jest zrobić ostre zdjęcia na większej wartości przysłony, ale to wiąże się z kolei z:
- mniejszą ilością światła
- mniejszym rozmyciem tła
Zostało ISO – ustaw je tak, aby poprawnie naświetlić zdjęcie. Podpowie Ci to miarka ekspozycji. Dąż do jak najmniejszej wartości ISO, gdyż zapewnia ono lepszą jakość, niemniej w fotografowaniu zdjęć w ruchu ważniejsze są czas naświetlania i wartość przysłony, dlatego zalecam tę kolejność.
>>> Przeczytaj mój poradnik: jak robić ostre zdjęcia
Uff! Aż mi się mózg spocił, gdy wyobrażałam sobie Twoją minę, gdy czytasz to po raz pierwszy :D Zapewniam – to tylko tak groźnie wygląda! Naprawdę można robić ostre zdjęcia w ruchu telefonem, lustrzanką i czym tam chcesz, trzeba tylko przećwiczyć uważnie, przeczytać raz jeszcze i jeszcze raz spróbować. A potem już się umie ;)
PS Wszystko jest trudne, dopóki nie stanie się łatwe!
A na deser – backstage ;)
Jakie cudowne zdjęcia! W pełni profesjonalne!
Piękne, fachowe fotki. Muszę popróbować na moim nowym huaweiiu.
Na pewno ekspansywna, a nie ekspresywna? :)
Hej, porzuciłaś pisanie bloga? Co jakiś czas wpadam sprawdzić, czy coś się pojawiło, a tu nic :(
Wow, robisz przepiękne zdjęcia, nie mogę się napatrzeć!
Jak zwykle świetny poradnik – teraz już wiem co robić aby zdjęcią wyszły ok ;) dzięki
Bardzo dobra robota! Będziemy obserwować :)
Mega piękne, wyostrzone zdjęcia od których ciężko oderwać wzrok.
Zdjęcia niesamowite. Ująć kogoś w ruchu to naprawdę sztuka i coś niewiarygodnego.
Szkoda ,że nie trafiłam na twojego bloga od razu gdy kupiłam aparat
Gdzie był Twój blog, kiedy zaczynałam przygodę z fotografią? :D
Mimo wszystko dziękuję za porady, skorzystałam z kilku i na pewno będę jeszcze wielokrotnie wracać po więcej. Świetna robota!
Zaczynam swoją przygodę z fotografią i niebywałe jak ten artykuł pomógł mi z zrozumieć zagadnienie wykonywania zdjęć w ruchu.
najlepiej! :*
Śliczne zdjęcia! A poradnik jak dla mnie na wagę złota
Ruch bardzo trudno ująć. Jest on jedną z najtrudniejszych rzeczy jakie można uchwycić kamerą bądź aparatem.
Fotograficzna wyższa szkoła jazdy. Bardzo edukacyjny wpis, aż zachciało mi się szukać instrukcji lustrzanki :)
Przepraszam jeśli się czepiam, ale czy model na przedstawionych zdjęciach był w ruchu? Mam wrażenie że to nie jest zamrożenie ruchu aparatem tylko po prostu uchwycenie pozy… Czy przy tańczącym modelu w realu przy czasie 1/200 i przysłonie 7.1 można zamrozić ruch przy ISO 100?… Jestem początkująca, ale moje doświadczenia… Czytaj więcej »