Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę czy bloga, wiesz? Zaraz Ci powiem! Mam dla Ciebie listę 10 bezpłatnych banków zdjęć, wraz z opisem licencji. W sieci znajdziecie ich całe mnóstwo, jednak przytłaczająca większość są to zdjęcia kiepskiej jakości, odpłatne, albo wymagające lajków, srajków i innych udziwnień. Zapiszcie sobie ten wpis, jestem pewna, że będziecie często tu wracać.
Skąd brać darmowe zdjęcia
Nazwy darmowych banków zdjęć są jednocześnie linkami!
Na pierwszym miejscu stawiam moje dziecko, z którego jestem bardzo dumna. O całej idei powstania strony z darmowymi zdjęciami mojego autorstwa już pisałam. Dla niewtajemniczonych oraz nowych Czytelników wspomnę tylko, że przykładam masę uwagi, aby wszystkie fotografie, które trafiają do banku, trafiały również w Wasze gusta, odznaczały się wysoką jakością, rozdzielczością i ciekawą obróbką.
W tej serii ukazały się również:
Bank przepełniony klimatycznymi zdjęciami krajobrazów; jest mgliście, śnieżnie, bajecznie! Co istotne, zdjęcia można posortować, wybierając dominujący kolor. To jedyny bank zdjęć z taką wyszukiwarką, muszę przyznać, że mnie tym kupili.
Zdjęcia jedzenie bardzo w moim stylu. Nieco mroczne, ale mega apetyczne. Co istotne, po wybraniu dowolnego zdjęcia, otwiera się nowa strona z dodatkowymi ujęciami z tej serii.
Niemal 9 setek zdjęć w aż 6 kategoriach. Bardzo dobra jakość, przyjemna w odbiorze, delikatna obróbka. Irytuje mnie niewielka liczba zdjęć na stronie, przez co trzeba się trochę naklikać, ale zdecydowanie warto gdzieś sobie ten adres odnotować, bo jest rewelacyjną odpowiedzią na pytanie: skąd brać darmowe zdjęcia!
Ok, miało być bez żadnych rejestracji, ale ten serwis wymaga od nas jedynie wpisania swojego mejla, by co miesiąc otrzymywać paczkę darmowych zdjęć świetnej jakości. Naprawdę urzekł mnie styl tych fotografii, bardzo amerykański, if you know what I mean, więc nie mogłam się tym z Wami nie podzielić. Dodatkowo, zaraz po rejestracji, na Twoim dysku zapisze się 10 'startowych’ zdjęć. Warto!
Strona skupia się na fotografiach, przedstawiających ludzi w interakcji z technologią, przynajmniej tak piszą na stronie autorzy. Na GetRefe znajdziecie więc masę smukłych laptopów, nowoczesnych telefonów w wypielęgnowanych dłoniach i oldschool’owych gadżetów, które po prostu fajnie wyglądają. Większy wybór zdjęć znajdziecie na oficjalnej stronie autora: http://getrefe.com/ ; zdjęcia także są darmowe, tyle że za cenę rejestracji.
Pierwszy i absolutnie ulubiony bank zdjęć, darzę go wielkim sentymentem. Cała masa klimatycznych fotografii, które nieustannie sprawiają, że mam ochotę spakować koc, termos, którego nie posiadam i ruszyć w dzicz na długie tygodnie.
Setki zdjęć pogrupowanych w kilkanaście kategorii tematycznych. Nie jest to do końca mój styl, ale jestem pewna, że wielu z Was znajdzie tam coś dla siebie. Ważna uwaga – zdjęcia można dowolnie pobierać i wykorzystywać (nawet w celach komercyjnych), jednakże wymagane jest podanie autora zdjęcia.
Autor zdjęcia: Thomas Leuthard.
Spory serwis oparty na kilkunastu kategoriach tematycznych; layout strony zbliżony do Kaboompics, ale zwiększona została liczba zdjęć na stronę. Irytujące są te boczne, kolorowe reklamy banerowe oraz mnogość przycisków i poruszających się elementów, jednak jest to strona przepełniona dobrymi, ciekawymi fotografiami. Warto ją znać.
Kolejny świetny bank z ogromną ilością zdjęć na licencji CC0. Większość z nich dalece odbiega od mojego poczucia estetyki, ale jestem pewna, że wielu z Was może znaleźć tam interesujące prace. Zdjęcia są w wysokiej rozdzielczości i świetnej jakości, dodatkowo strona jest prosta, ale brakuje w niej wyszukiwarki.
Jeszcze jedna ważna sprawa: kojarzycie program Canva? Na ich blogu znajdziecie 73 banki darmowych zdjęć. Warto tam zajrzeć, jeśli powyższe propozycje nie spełniły Waszych oczekiwań.
Aby się upewnić, że już absolutnie wszystko zostało powiedziane w temacie darmowych zdjęć, uzupełnię tekst krótkimi objaśnieniami każdej z licencji.
Pełną listę wraz ze szczegółowym opisem znajdziecie w wikipedii.
Darmowe zdjęcia – licencje
CC O to najbardziej frywolna licencja, która uprawnia do wykorzystywania zdjęć na użytek własny oraz komercyjny, bez konieczności uznawania autorstwa. Zdjęcia na tej licencji mogą być także dowolnie modyfikowane. Większość pozycji we wpisie „darmowe banki zdjęć” pasuje właśnie do tej kategorii.
CC-NC opiera się na identycznych założeniach, jak licencja CC 0, jednakże nie uprawnia użytkowników do wykorzystywania zdjęć w celach komercyjnych.
CC-BY pozwala na swobodne korzystanie z udostępnionych materiałów, jednak licencja wymaga, aby podczas publikacji, dodawać adnotację, kto jest autorem zdjęcia.
Bardzo przydany post, świetna lista. Dzięki! :)
Korzystałam z Unsplasha, ale odkąd przestałam się bać lustrzanki – to nią się wolę posługiwać. O wiele większa satysfakcja, nawet przy takich pierdołach. :)
„CC-BY pozwala na spowodowane korzystanie z udostępnionych materiałów” – miało być swobodne?? ;)
Już poprawione, dziękuję :)
Nie ma za co :)
Żadnego z tych banków nie znam – lecę na zwiady!
No to teraz będę polować na inne :)
no no, przyznam szczerze, że mimo iż sama fotografuję czasami brakuje mi pod ręka danego przedmiotu który przydałby mi się podczas pisania postu, więc pewnie nie raz skorzystam z twojej listy :) Lecę przeglądać :) może któreś zdjęcie zainspiruje mnie na tyle, zeby powrócić do blogowania ;)
To musiałaby być bardzo intensywny proces inspiracyjny :) żeby wrócić do blogowania, ale mocno Ci tego życzę!
Bardzo dziękuję. Naprawdę rewelacyjny post! I pomysł by coś takiego zebrać i przygotować.
Dzięki!
Świetna lista! Z pewnością się przyda :)
Takiego wpisu było mi trzeba! Dzięki!
Na coś takiego właśnie czekałam! Korzystam tylko z flickra i unsplasha – ten post był mi zdecydowanie potrzebny! :)
Wielu ludzi zna tylko kilka, najbardziej popularne serwisy, a potem się dziwić, że wszędzie jest to samo. Cieszę się, że tak od zaplecza udaje mi się wpłynąć na urozmaicenie blogosfery.
Wiele znałam, ale Death to the Stock Photo stanowi nowinkę – lecę ogarniać! :)
Bardzo dziękuję- własnie czegoś takiego szukałam!
Przydatne!!! <3 To takie wspaniałomyślne, że ludzie udostępniają swoje DZIEŁA za darmo! <3
Świetnie, czasem takie gotowe zdjęcia się przydają, dobrze wiedzieć gdzie ich szukać:)
Post już został dodany do ulubionych, na pewno tu jeszcze zajrzę aby z jakiegoś banku skorzystać. :)
Dziękuję Ci za te stronki:) Staram się sama robić zdjęcia do moich wpisów, ale wiadomo – czasem temat wychodzi na spontanie, czasem nie ma kiedy albo dużo z tym zachodu, a nawet na tych kupnych stronach czasem nic ciekawego nie można znaleźć. Te od Ciebie są super, siedzę i przeglądam.… Czytaj więcej »
Często korzystam z banków zdjęć w pracy, ale u Ciebie znalazłam kilka, których nie znałam, dzięki! Od siebie dorzucę Pixabay, może nie wszystkie zdjęcia są super, ale można tam sporo znaleźć :)
Natalia notuje sobie wszystkie adresy i lece szperac w banku jest rudo. Pozdrawiam serdecznie beata
Fajne zestawienie, przyda się na pewno :) Zwłaszcza wtedy, gdy zła pogoda, lub gdy nie ma czasu/ochoty na robienie zdjęć :)
Super! Kaboompics, unsplash i gratisography znam, ale reszty w ogóle. Na pewno znajdę tam coś dla siebie. :)
Zastanawiałam się Ruda czy swój bank zdjęć dodasz do listy. Ja o nim trąbię wszem i wobec, bo to cudowna sprawa. Hojność, profesjonalizm. mało kto wie, że stworzyć taki bank to nie byle piard! Osobiście korzystam z pixabay.com, bo tam poza zdjęciami grafiki są jeszcze. I dzięki temu na moim… Czytaj więcej »
Gdzie jak gdzie, ale u siebie mogę się dowolnie promować, więc bez zawahania dodałam :D
Dziękuję Ci za dobre słowo, cieszy mnie, że to był jednak dobry pomysł :)
Znam wszystkie, chyba za dużo czasu spędzam w wirtualnym świecie. :D
Odwyk! Musisz iść na odwyk!
Ooo, dzięki! Naprawdę świetna baza :)
Hej, a moze napisalabys kiedys o sposobach na segregacje zakladek? :)
Zakładek w przeglądarce?
Tak
Hm.. nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że od kilku lat nie korzystam z zakładek. No może poza kilkoma skrótami na pasku i jednym folderem. Za to bardzo mocno polecam Evernote!
O, okej! To pójdę w tę stronę, bo właściwie nawet przyjemniej byłoby mi zrezygnować z zakładek i przerzucić się na coś innego. Czyli Evernote, tak? A jeszcze coś polecasz, czy już zostać przy tym?
Testowałam coś tam jeszcze po drodze, ale biorąc pod uwagę fakt, że nawet teraz nie pamiętam nazwy… chyba nie były nic warte te programy :) Evernote używam do zapisywania przepisów, tworzę tam notatki ze szkoły, zapisuję ciekawe strony czy książki do przeczytania. Bardzo polecam, bo jest za free, łatwy w… Czytaj więcej »
Świetnie, dziękuję Ci. :) Evernote wiele razy obiło mi się o uszy, ale potwierdzenie od zorganizowanej osoby to co innego. To teraz pozostaje mi się zapoznać z tą stroną. Dzięki raz jeszcze!
Dzięki Ci wielkie za ten wpis! Do tej pory jak było mi potrzebne jakieś zdjęcie, a nie miałam jak sama go wykonać to korzystałam ze strony flickr, tych podanych wyżej nie znałam. Zaraz wezmę się za przegląd :)
Ależ proszę bardzo!
[…] 4. Wartościowe banki zdjęć u Natalii z jestrudo.pl […]
Boję się, że kiedyś nadejdzie era, kiedy nawet zdjęcia ze swoich wakacji będziemy ściągać ze stron. Kiedyś były albumy które się macało i przeglądało przylepione do kart zdjęcia; potem takie że zdjęcia wkładało się w folię. Jak się chciało inne jakieś wykorzystać do kolażu na lekcjach plastyki, trzeba było wyciąć… Czytaj więcej »
Jak zawsze ciekawy i przydatny post! :)
[…] we wpisie Natali z Jestrudo pt Wartosciowe banki zdjec […]
[…] we wpisie Natali z Jestrudo pt Wartosciowe banki zdjec […]
Dziękuję! Na pewno się przyda :)
Ajlawia. Chcesz czy nie, zostałaś Ciocią mojego bloga. Właśnie rodzę go w bólach, ale jak już skończę, będzie dumny z Ciotki. :) Aloha!
O matko, co za zaszczyt! :D Ślij linka, jak już skończysz!
Yes Ma’am! :D
Świetny post, który na pewno mi się przyda.
Coś czuję, że jeszcze do niego wrócę! :)
Wielkie dzięki, przyda mi się… Prosto i jasno wyjaśnione licencje in + ;)
Świetny post, czy mogłabyś też rozważyć napisanie czegoś więcej o licencjach z punktu widzenia obu stron, kiedy jesteś fotografem i chcesz udostępnić zdjęcia oraz kiedy używasz nieswoich zdjęć. Na co zwracać uwagę, czego nie robić, czy licencje działają globalnie,jakie są prawne konsekwencje złamania licencji itd. Chyba przesadziłam trochę, ale temat… Czytaj więcej »
[…] własnymi fotkami, możesz tu skorzystać z banków zdjęć. Fajną listę znajdziecie u Natali, która jest bezdyskusyjną specjalistką od […]
Świetny post, dziękuję za jego przygotowanie! Użyłam jednego zdjęcia z Twojej prywatnej bazy (są tak piękne, że nie mogłam się powstrzymać!), ale już czuję, że spędzę wiele godzin przeglądając wszystkie banki zdjęć, nieważne czy użyję jakichś zdjęć czy nie :)
Uwaga, bo wciągają! :)
Jest konkret! Świetne zestawienie, dziękuję!
Przyznam się szczerze że trochę uzależniłam się od tego bloga :) jest tutaj tyle wartościowych wpisów dla początkujących blogerów, że cały okres świąteczny miałam wypełniony komputer w Twoich zakładkach. Nie interesuje się fotografią, nigdy to mnie nie kręciło, ale jak ma się bloga, to trzeba znać podstawy, dlatego będę tutaj… Czytaj więcej »
Wszystko zależy od podejścia. Nie uważam, że blog opatrzony tylko „cudzymi” zdjęciami za mniej wartościowy. Nie musimy robić wszystkiego, jeśli nie sprawia nam to frajdy lub zwyczajnie nie chcemy. Blogowanie to bardzo szeroki wachlarz umiejętności, nie sądzę, aby nieposiadanie którejś z nich, czyniło kogoś gorszym blogerem.
Jak ja ci dziękuję, bo myślałam, że poza Pixabay i Pexels już nie znajdę nic z licencją CC-O
Ależ proszę bardzo! Cieszę się, że się przydaje :)
[…] przerabiania i wykorzystywania w każdy możliwy sposób. Zapraszam was również na ARTYKUŁ z bloga Jest Rudo gdzie również znajdziecie przydatne banki zdjęć oraz bezpośrednio z tej […]
[…] przerabiania i wykorzystywania w każdy możliwy sposób. Zapraszam was również na ARTYKUŁ z bloga Jest Rudo gdzie również znajdziecie przydatne banki zdjęć oraz bezpośrednio z tej […]
Na początku znałam tylko i wyłącznie Twój bank zdjęć, który poratował mnie przy pisaniu kilku postów. Z kolei ostatnio zakochałam się w Kaboompics i przez cały czas przeglądam tam zdjęcia :)
Przyda się na pewno nie jednej osobie:)
[…] przerabiania i wykorzystywania w każdy możliwy sposób. Zapraszam was również na ARTYKUŁ z bloga Jest Rudo gdzie również znajdziecie przydatne banki zdjęć oraz bezpośrednio z tej […]
Od jakiegoś czasu zaczęłam korzystać z banków zdjęć, bo strasznie ciąży mi, że nie potrafię zrobić takiej fotki, jakbym chciała, a tam zawsze można znaleźć coś odpowiedniego :) kaboompics.com to chyba mój ulubiony stock ;)
Dzięki za podzielenie się tymi bankami zdjęć, większej połowy nie znałem.
Od siebie mogę jeszcze dodać moją ulubione strony Pixabay, Pickupimage, PublicDomainArchive
Pozdrawiam :)
Hej, czy wykorzystywanie zdjęć na swoim blogu do artykułu jest wykorzystywaniem komercyjnym?
Jeśli artykuł nie jest postem sponsorowanym, ani nie powstał przy współprace z marką, to w moim rozumieniu jest to wykorzystanie prywatne.
ok, super dzięki :)
[…] The Gardener (COPY) on Behance. Behance. Behance. Behance. Skąd brać darmowe zdjęcia – banki zdjęć | blog fotograficzny. […]
Na razie nie korzystam z banków zdjęć, ale czasem przydają się one do robienia grafik. :)
Fajnie, że można znaleźć taką listę też u Ciebie.
Pozdrawiam,
K.