Wyzwanie fotograficzne #7

Rudziki! Nie potrafię utrzymać emocji na wodzy, bo to już dziś startuje KOLEJNA EDYCJA WYZWANIA FOTOGRAFICZNEGO!!! Zainteresowanie wyzwaniem było ogromne, więc przysiadłam i wymyśliłam dla Was jesienną edycję. Jesień ma w sobie coś takiego, że chce się zaczynać nowe rzeczy i udoskonalać w tych już trochę znanych. Kto jest ze mną?!

 

Jesienne wyzwanie fotograficzne

 

Dlaczego fotograficzne

Bo fotografię kocham miłością niezmienną, mimo że zdania nie zaczyna się od „bo” :). Wpisy o tematyce około-fotograficznej stanowią dobre 50% wszystkich publikacji na tym blogu, a skoro tutaj zaglądacie i, z miesiąca na miesiąc, liczba czytelników rośnie – śmiem przypuszczać, że idę we właściwym kierunku, a Wy wraz ze mną.

 

Dlaczego wyzwanie

Bo zmobilizuje, żeby ruszyć dupsko. Wszystkie poprzednie cykle utwierdziły mnie w przekonaniu, że TO DZIAŁA!

Poprzednie edycje, od najstarszej:

 

Dlaczego kreatywne

Jeśli podjedziesz do sprawy poważnie, przemyślisz tematy, spiszesz pomysły, rozrysujesz co bardziej skomplikowane kompozycje, poczekasz na odpowiednie światło, spróbujesz po raz kolejny, gdy to światło jednak szlag trafi – to znaczy, że robisz coś dla siebie, kombinujesz, szukasz, rozwijasz się.

 

Dlaczego warto

Lepsze zdjęcia w kilka tygodni…? Co ja tu będę gadać, posłużę się opiniami uczestników poprzednich edycji. Zobaczcie, jaka to satysfakcja, znaleźć się wśród wyróżnionych autorów:

wyzwanie fotograficzne jesień 2017

Kto może wziąć udział

Każdy, kto chciałby doskonalić swoje fotograficzne umiejętności. Miejsce w sieci, jak i publikowanie fotek nie jest wymagane. Nie musisz posiadać lustrzanki czy zaawansowanego sprzętu, nada się także telefon czy zwyczajny kompakt

 

Sprawy techniczne – WAŻNE!

 • 15 ZADAŃ – nie musisz zrobić wszystkich zdjęć, ale każde dodatkowe ujęcie to więcej satysfakcji! Rośnie także Twoja szansa, na znalezienie się wśród osób Wyróżnionych.
 • PUBLIKACJA ZDJĘĆ – jeśli zdecydujesz się publikować zdjęcia w social mediach czy też np. na blogu, pamiętaj, aby oznaczyć mnie na zdjęciu @jestrudo oraz użyć oficjalnego hashtaga #fotowyzwaniejestrudo (foto wyzwanie jest rudo). Zależy mi, aby być na bieżąco, a użycie hashtaga bardzo mi ułatwi to zadanie ;) Planuję także co tydzień wyróżnić kilka prac w swoich kanałach social media. Jeżeli więc wrzucicie zdjęcia do sieci, pamiętajcie o wspomnianych oznaczeniach.
 • CZAS TRWANIA WYZWANIA – wyzwanie trwa od 05.11 do 24.11 (włącznie); w tym okresie skup się na wykonaniu jak największej liczby zadań.
 • TWOJE PODSUMOWANIE – jest to zbiór wszystkich zdjęć, które wykonałeś na potrzeby wyzwania. Podsumowanie może mieć formę wpisu na blogu, osobnego folderu na facebooku czy też folderu np. na Google Drive/Drop Box. Ważne, aby w jednym miejscu znalazły się wszystkie zdjęcia z wyzwania i tylko te zdjęcia (po 1 na każdy temat). Każde zdjęcie musi być opatrzone numerem zadania. Nie akceptuję linków do profili na Instagramie; upewnij się także czy folder, który mi udostępniasz ma status „publiczne”, abym mogła zobaczyć zawartość.
 • CZAS I MIEJSCE NADSYŁANIA PODSUMOWAŃ – do 26.11 (włącznie); link do podsumowania zostaw w komentarzu pod tym wpisem. Nie wysyłaj mi proszę zdjęć mailowo czy przez facebooka. Abym miała szansę ogarnąć dużą liczbę uczestników, potrzebuję mieć wszystkie podsumowania w jednym miejscu. Komentarz pod tym postem to właśnie to miejsce. Dziękuję za zrozumienie! Wysyłając swoje podsumowanie, wyrażasz zgodę na publikację zdjęć na moim blogu.
 • POSUMOWANIE NA RUDYM BLOGU – jest to wpis, w którym publikuję wyróżnione zdjęcia, wraz z moim komentarzem/opinią. Nie liczy się sprzęt, tylko pomysłowość i znajomość podstaw. Do dzieła!

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Gratyfikacja

Czyli co z tego będziesz mieć…

 • przede wszystkim, i tego jestem absolutnie przekonana, po wykonaniu zadań poczujesz satysfakcję!
 • jeżeli Twoje zdjęcie zostanie wyróżnione, zostanie opublikowane na blogu, wraz z linkiem do Twojego miejsca w sieci (dot. tylko podsumowań zamieszczonych na blogach/fanpage’ach)
 • rozwiniesz swoje umiejętności, bez względu na sprzęt, którego używasz
 • spojrzysz na fotografię pod innym kątem, choć to stwierdzenie możesz śmiało potraktować też dosłownie :)
 • nauczysz się nowych rzeczy, zgłębisz nowe zagadnienia
 • rozbudujesz swoje portfolio o dodatkowe fotografie
 • zrobisz coś dla siebie, a to zawsze jest super!

 

Zadania

Mięcho mięcho! Co Wy na to?

Przygotowując dla Was zadania, podpytałam na Insta Stories, nad czym konkretnie chcecie pracować. Ku mojemu zdziwieniu, ale i zadowoleniu jednocześnie, bardziej niż techniczne tematy, interesuje Was:

 • rozwój kreatywności
 • praca nad własnym stylem

Słucham się moich Rudzików jak nikogo innego, więc macie wyzwanie szyte na miarę.

 

Osoby początkujące

Jeśli nie znasz jeszcze swojego aparatu, nie do końca rozumiesz działanie parametrów ekspozycji – jesteś osobą początkującą. Nie ma w tym nic złego! Cała frajda nauki dopiero przed Tobą :) Skoro zaliczasz się do tej grupy, zerknij na listę poniżej i wykonaj jak największą liczbę zdjęć na podany temat (skojarzenia wszelakie mile widziane), starając się, by zdjęcia były jak najlepsze technicznie. Pod koniec artykułu linkuję do przydatnych artykułów, by oswoić podstawy.

 

Osoby zaprzyjaźnione z fotografią

Jeśli wiesz, czym jest ISO i bez problemu radzisz sobie z kiepskim światłem jesienią, wyciskasz z aparatu 100% i niestraszne Ci dzieciaki skaczące przed obiektywem – jesteś osobą bardziej zaawansowaną.

Zakładam więc, że Twoje zdjęcia są conajmniej poprawne technicznie. Dlatego od Ciebie oczekuję czegoś więcej – wykonaj jak największą liczbę zadań z listy, ale skup się na tym, by zdjęcia były spójne. Kolory? Wspólny temat? Konkretny sposób edycji? Ta sama pora dnia? Nie wiem! Ty myśl, wymyśl i zrób najpiękniej.

 

 

Nie odkładaj siebie na później i zrób to, no! Jeśli masz bloga/IG/FB powiedz o wyzwaniu swoim odbiorcom. Powiedz rodzinie, niech Ci kibicują i motywują, do lepszych zdjęć i zadbania o swoją pasję!

 

Materiały do druku

>>> POBIERAM LISTĘ ZADAŃ – PDF <<<

Tym razem nie przygotowałam banerów, aby jak najszybciej opublikować wyzwanie, ale jeśli potrzebujecie jakiejś graficznej formy, udostępniam zdjęcie główne z tego wpisu. Do pobrania tutaj.

 

Pomoce naukowe

Zajrzyj do bazy wiedzy, by uzupełnić wiedzę o podstawach fotografii. Wszystko masz podane na tacy, nie szukaj wymówek, bo Cię Ruda znajdzie i dupsko skopie. Jeśli potrzebujesz bardziej uporządkowanej wiedzy, mocno polecam moje lekcje fotografii! Tysiące sprzedanych produktów mówią same za siebie.

 

 

Lepsze zdjęcia w tak krótkim czasie? Możliwe!! Wchodzisz w to?

 

PS Słyszałam, że jak się nie kliknie Lubię to!/Udostępnij szybciej psuje się matryca w aparacie ;)

5/5 - (1 vote)