trendy w fotografii 2019

Trendy w fotografii 2019

– jakie zdjęcia „się sprzedadzą”???

Rudziki drogie, kontynuuję blogową tradycję i już po raz czwarty przygotowałam artykuł o trendach w fotografii na 2019. Coraz mocniej zmierzamy w kierunku autentyczności, chcemy prawdziwie wyrażać siebie, co znajdzie odzwierciedlenie także w fotografii produktowej! W 2019 tematy społeczne, to, co ważne będzie częstym tematem naszych fotografii. Zresztą, o wszystkim dokładniej piszę niżej. Zapraszam serdecznie!

Trendy w fotografii 2019

Przede wszystkim rozwaga. Zaleca się zachowanie dystansu do poniższych słów, choć to nie tak, że sobie je wymyśliłam. Wręcz przeciwnie – wstrzymywałam się z publikacją tak długo, by móc wszystko potwierdzić w rzetelnych źródłach. Jednakże nie musisz od razu porzucać swojego wypracowanego stylu i wbijać się w któryś z nowych nurtów, jak w przyciasne jeansy z czasów liceum. Widok mało sexy. Podobnie jest z robieniem rzeczy wbrew sobie.

Eksperymentom powiedz głośne TAK!, ale nie przekonuj samego siebie, że coś, co do tej pory powodowało dreszcz obrzydzenia, nagle stanie się tematem numer jeden, okej?

Fotografie kadrowane pionowo

Podobno 3/4 ruchu w sieci w 2019 będzie generowane z urządzeń mobilnych. To sprawia, że zaczynamy patrzeć na świat w pionowym kadrze. Wertykalne obrazki są mniejszością, gdyż kadr powinien być dopasowany do tematu zdjęcia.

Jako fotograf podpowiem. Upraszczając i spłycając: jeśli temat zdjęcia jest szerszy, niż wyższy, kadr powinien być horyzontalny. Jeśli temat zdjęcia jest wyższy, niż szerszy, lepiej sprawdzi się kadr pionowy.

Telefony jednak trzymamy pionowo, korzystamy z nich w ten sam sposób; stories i snapy też są pionowe i to sprawia, że coraz naturalniejsze jest dla nas robienie pionowych zdjęć. Przyznam, że w fotografii mobilnej rzeczywiście widzę u siebie tę zależność. Przejrzałam zdjęcia lifestyle’owe z 2018 i pod koniec roku pojawia się coraz więcej pionowych kadrów.

2019 trendy

3 barwy

Róż, fiolet i zieleń w neonowej odsłonie. Fotografia studyjna, żelowe nakładki i hulaj dusza – piekła nie ma! Albo kilka tutoriali na YouTube i zbliżony efekt będzie można uzyskać z poziomu komputera. Chętnie poeksperymentuję w tym kierunku.

trendy w fotografii | poradnik

Autentyczność i wyrażanie siebie

Coś się zmienia. Jako społeczeństwo mamy dość ładnych obrazków, chcemy brudnych gaci, sterty prania, garów w zlewie, umorusanych dzieci. W 2019 szara codzienność będzie pojawiała się w kadrach coraz częściej. A my będziemy patrzeć na nią przychylnym okiem, ba! wręcz jej wyczekiwać, bo przecież u nas też te przypalone gary się zdarzają.

Ja jestem estetką. Lubię piękne zdjęcia, sama takie robię i tworzenie, jak i odbieranie estetycznych obrazów zaspokaja mojego wewnętrznego artystę. Nie zmienia to faktu, że jestem zmęczona idealnym życiem, jakie każdy zdaje się wieść na Instagramie.

Oczywiście, ważnym jest, by każdy wyrażał siebie tak, jak czuje. Każdy twórca ma też gdzieś indziej postawione granice i być może zwyczajnie nie ma ochoty dzielić się z odbiorcami tym, co nie wyszło. Woli ładną owsianką. I to też jest spoko. O granicach mogłabym osobny artykuł napisać, i pewnie tak zrobię, ale teraz skupmy się na trendach w fotografii. W ciągu najbliższych miesięcy możemy spodziewać się większej ilości niestylizowanej codzienności.

trendy w fotografii w 2019 roku

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Analogowo

Po raz kolejny fotografia analogowa znajduje się w tym zestawieniu. Z roku na rok rośnie sprzedaż aparatów do fotografii analogowej. Po analogi sięgają dwie główne grupy konsumentów: osoby starsze, które pamiętają aparaty na kliszę z lat młodości, a teraz na nowo odkrywają klimat zdjęć wywoływanych w ciemni. Druga grupa to młode osoby, które znudzeni cyfrowym światem instant, sięgają po ten nowy staroć.

trendy w fotografii w 2019 roku

Natura

Zapierające dech w piersiach kadry z naturą na pierwszym drugim i trzecim planie będą bardzo popularne w 2019 roku.

trendy w fotografii w 2019 roku

To, co ważne

Wspomniałam już o wyrażaniu siebie, modzie na autentyczność, czy też powrocie do korzeni.

W najbliższym czasie fotografia stanie się narzędziem do walki o to, co dla nas ważne. Za jej pomocą będziemy podejmować tematy społeczne, egzekwować swoje prawa, zaznaczać granice, manifestować niezależność.

Dużo mocnych słów, ale każdy świadomy człowiek wie, że tak nam się na świecie porobiło, że presja jest obecna na każdym kroku. I że źle się dzieje.

Bardzo szczupłe modelki i ocean plastiku. Dosłownie. Tak nie może być. Nie chcemy, żeby tak było. Zdjęcia pomagają tam, gdzie słowa mogą nie wystarczyć.

Osobiście jestem wielką fanką konta @cialopozytyw na Instagramie. Okazuje się, że kobiety też mają włosy na nogach! Wiem, szok i niedowierzanie.

trendy w fotografii w 2019 roku
źródło: instagram @cialopozytyw

Nostalgia

Jest taki kawałek Taco Hemingway’a. Jest i trend. Co Wy na to?

trendy w fotografii w 2019

Produktowa outdoor

Gdy zajmowałam się fotografią na zlecenie, tworzyłam tzw. „kreatywną fotografię produktową”. Innymi słowy coś więcej, niż wyśmienity produkt na idealnym tle, poddany perfekcyjnej edycji w PS, by uzyskać fantastyczny efekt WOW. Nudy, bleeeeeee.

Bardzo, bardzo podoba mi się ten trend w 2019 roku! Produkty będziemy coraz częściej pokazywać w otoczeniu natury lub w jej kontekście. Ile tu jest możliwości! #jaramsię

trendy w fotografii w 2019 roku

Jasne kolory

Będziemy starać się wpuścić jeszcze więcej światła w kadry. Niezależnie od tematyki, na przekór pogodzie, zdjęcia będą jasne i świetliste.

O, to chyba świetny moment, żeby polecić Ci te artykuły:

trendy w fotografii

Wyparcie lustrzanek

Przez bezlusterkowce i fotografię mobilną. Trochę się nie dziwę. Jakkolwiek sesje w mieszkaniu zawsze robię lustrem, tak na wyjazdy zabieram ze sobą telefon. Mieści się w kieszeni, nie wisi na karku, radzi sobie naprawdę nieźle w różnych warunkach oświetleniowych.

Smartfony mają coraz lepsze aparaty i myślę, że w tym kierunku właśnie zmierza świat. Rośnie też świadomość, że dobra jakość nie musi się równać sprzętowi wielkości krowy.

co będzie modne w 2019 - trendy

Piesełki, kotełki

i inne sierściuchy.

Ale mowa nie tyle o fotografii zwierząt samej w sobie, co czworonogu, który staje się ważnym elementem naszej codzienności. Pary robią sobie sesje ślubne ze zwierzakami. Pupile jeżdżą z nami po świecie i pozują do rodzinny zdjęć. Zwierzęta są dla nas ważne i ich obecność na fotografiach jest tego naturalną konsekwencją.

trendy w fotografii w 2019 roku

I jak, Rudziki, czy któryś z opisanych trendów szczególnie zapadł Wam w serducho?

Będziecie stosować, czy raczej olejecie modę?

PS Zobacz, jakie trendy w fotografii obowiązywały w 2016, 2017 oraz w 2018 roku.

Bibliografia: www.shutterstock.com | www.depositphotos.com | www.wix.com | www.productphoto.com | www.medium.com

5/5 - (15 votes)