Trendy w fotografii

Trendy w fotografii 2017

Hej ho, czy to dobra pora na trendy w fotografii 2017? To chyba będzie moja mała tradycja, by wpis o hitach na dany rok publikować dopiero w lutym :) Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że w styczniu byłam zawalona pracą do tego stopnia, że ciągle się dziwię, że już drugi miesiąc tego roku o.O

No dobra, przyznam, że robiąc risercz, kilka razy ze zdziwienia otworzyłam buźkę. No bo jak zielony? Jak to flash? Mam przestać szczerzyć się do aparatu? Ale ale! Co ja Wam tu będę zdradzać szczegóły, zerknijcie niżej na 8 trendów w fotografii na najbliższy rok.

Trendy w fotografii 2017

 

AUTENTYCZNOŚĆ

Trendy w fotografii

W tym portrety pozbawione retuszu, spontaniczne zdjęcia, łapanie codziennych chwil. Wygląda na to, że w 2017 będziemy ignorować wycelowany w nas aparat. Zamiast tych ciągłych uśmiechów, ustawiania się do fotek i wiecznego zmuszania dzieciaków do “jeszcze tylko jednego zdjęcia”, odrywając je tym samym od zabawy. Miła odmiana, nie?

Gdy pracowałam jako fotograf ślubny, zawsze umawiałam się z Parą Młodą na typ ujęć, jakie preferują. Zazwyczaj był to mix pozowanych portretów z najbliższymi, oraz, przez większość czasu, miałam się skupić na łapaniu spontanicznych, lifestylowych kadrów. I wiecie co? Do szału doprowadzały mnie te wszystkie ciotki, które gdy tylko zobaczyły mnie w pobliżu, od razu zwoływały towarzystwo, oczekując kolejnego miliona pozowanych fotek.

 

BIEL Z FAKTURĄ

Trendy foto

Według banku zdjęć ShutterStock zainteresowanie białymi fakturami wzrosło o 482%, względem zeszłego roku. Bardzo mnie ten trend cieszy, bo jestem wielką fanką bieli pod każdą postacią. O, takie lody kokosowe na przykład. Albo śnieżnobiała pościel. Bita śmietana. Kremowy jogurt naturalny… Ops, chyba pora na drugie śniadanie!

 

CZŁOWIEK I TECHNOLOGIA

Trendy w fotografii 2017

Zero zaskoczenia. Nie czytam wiele blogów, ale jednak online spędzam dobrych kilka godzin dziennie i widzę, jak bardzo stały się popularne zdjęcia, które w obrębie jednego kadru łączą człowieka z technologią. Nawet w moim banku zdjęć takie fotki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

 

NIECH ŻYJE KOLOR!

Trendy w fotografii 2017

Ponoć największe emocje budzić będzie zielony, czerwony, niebieski, brązowy i żółty. Razem jakoś ich nie widzę, nie czuję i nie chcę, ale taki mocny akcent dobrze zrobi wcześniej już wspominanej białej fakturze. :) No, ale akurat ten wpis nie jest o moich preferencjach, więc powstrzymam swoją niechęć do nasyconych barw i powiem, że kolor w 2017 to już nie będzie jeden z elementów poprawnej kompozycji, a gwóźdź programu.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

NA ZIELONO

Trendy w fotografii 2017

W temacie kolorów pozostając – zieleń. A nawet tereny zielone. Plantacje. Rośliny. Trawy i inne sekwoje. Człowiek i natura to kolejny top trend na nadchodzące miesiące. Przebywanie na łonie natury ma teraz dodatkowe korzyści, kto się skusi?

 

WZORY, STRUKTURY

Okazuje się, że nie tylko biel będzie trendy. Fotografie eksponujące wzory i faktury, w tym te inspirowane naturą, mają spore szanse zainteresować odbiorców. Kora drzewa, zdjęcie makro liścia pod światło, piasek, rodzinka biedronek… co Wam tylko przyjdzie do głowy!

 

FLASH

Trendy w fotografii 2017

To jeden z dwóch trendów, które zapowiadano już w 2016 roku. Pisałam wtedy: Flash is back! W 2016 przestaniemy postrzegać lampę błyskową (a raczej jej efekty) w kontekście zła koniecznego, a zaczniemy rozumieć flash jako środek wyrazu.

Osobiście nie zauważyłam wysypu takich zdjęć, co wcale nie oznacza, że trend nie jest wzrostowy. Tak, jak teraz każdy szanujący się instagramowicz wrzuca zdjęcie nóżek na białej pościeli, tak przyjdzie i pora na wyraziste kontrasty i głębokie cienie. Albo i nie.

 

FOTOGRAFIA ANALOGOWA

Trendy w fotografii 2017

I na sam koniec kolejna powtórka z zeszłorocznej rozrywki. Wśród fotograficznych trendów na 2017 zawsze pojawia się fotografia analogowa. Prawdziwy powrót do korzeni, ciemni w piwnicy i przemyślanych kadrów. Nie mój klimat, ale może Twój?

 

Zachęcam Was też do zerknięcia, co miało być modne w roku 2016. Uważacie, że rokowania pokryły się z rzeczywistością?

 

Dajcie znać, czy zamierzacie “wbić” się w któryś z nadchodzących trendów, czy raczej omijacie wszystkie TOP HITY szerokim łukiem?

Bibliografia: shutterstock.comstories.gettyimages.com