trendy w fotografii 2018

Trendy w fotografii 2018

– jakie zdjęcia „się sprzedadzą”

Rudziki drogie, kontynuuję blogową tradycję i już trzeci rok z rzędu przygotowałam artykuł trendy w fotografii 2018. Mamy powrót do autentyczności, nastrojowego klimatu i zdjęć w stylu vintage, ale o szczegółach niżej. Zapraszam serdecznie!

 

Przede wszystkim rozwaga. Zaleca się zachowanie dystansu do poniższych słów, choć to nie tak, że sobie je wymyśliłam. Wręcz przeciwnie – wstrzymywałam się z publikacją tak długo, by móc wszystko potwierdzić w rzetelnych źródłach. Jednakże nie musisz od razu porzucać swojego wypracowanego stylu i wbijać się w któryś z nowych nurtów, jak w przyciasne jeansy z czasów liceum. Widok mało sexy; podobnie jest z robieniem rzeczy wbrew sobie.

Eksperymentom powiedz głośne TAK!, ale nie przekonuj samego siebie, że coś, co do tej pory powodowało dreszcz obrzydzenia, nagle stanie się tematem numer jeden, okej?

 

Trendy w fotografii 2018

 

1. Powrót do przeszłości

Głównie za sprawą edycji, w 2018 roku mocnym trendem będzie stylizowanie współczesnych fotografii na te sprzed kilkudziesięciu lat. Ziarno? Proszę bardzo. Prześwietlenia? Gimi gimi! Drobne zabrudzenia? W dużych ilościach! Wyblakłe kolory? Mocno pożądane.

W pierwszej połowie 2017 roku, mocno ciągnęło nas do nasyconych barw i intensywnych kolorów, ale już pod koniec nasilała się moda na zdjęcia retro. Taki efekt możecie uzyskać m.in. klimatycznym akcjom do Photoshopa oraz dzięki aplikacji Afterlight (mobilnie).

trendy w fotografii 2018

trendy w fotografii 2018

 

2. Naturalna codzienność

Jako społeczeństwo coraz bardziej dojrzewamy do pokazywania świata bez filtra. Dzielimy się w social mediach przyjemnościami, szarą codziennością. Nawet komunikacja marketingowa marek w tym roku coraz częściej będzie opierać się na autentyczności.

W ten nurt wpisuje się Francja i nakaz oznaczania zdjęć i kampanii reklamowych edytowanych w Photoshopie. Jeśli ciało zostało w jakiś sposób zmienione, odchudzone, czy powiększone, musi zostać oznaczone – Photographie retouchée. Kary są wysokie, a nowy przepis ma pomóc walczyć z zaburzeniami odżywiania u młodych osób.

Teoretycznie coraz mocniej, z roku na rok, preferujemy to, co naturalne, nieprzypudrowane. Śledzę w social mediach osoby, które pokazują się bez makijażu, albo te z cellulitem. Bodyform przełamało tabu i wypuściło reklamę podpasek, w której krew ma kolor czerwony. Temat codzienny, powszechny wywołał głośną dyskusję, co skłania mnie do zadania pytania, czy my, społeczeństwo, jesteśmy gotowi na taką prostą codzienność, naturalność? A może nawet naturalizm? Ty jesteś gotowy?

 

3. Storytelling

Dość mamy wyrywków, fragmentów niełączących się z całością, dryfujących listów w butelkach. Chcemy historii. Wstępu, rozwinięcia i zakończenia, najlepiej szczęśliwego oczywiście, choć może teraz wypowiada się moja dusza romantyczki :) W sztukach wizualnych zaczyna rozwijać się moda na storytelling – dobry kumpel każdego marketingowca i speców od promocji, czy kreowania potrzeb. Historia. Weźcie sobie to do serca.

trendy w fotografii 2018

 

4. Nastrojowe oświetlenie

W ciągu najbliższych 12 miesięcy fotografowie z całego świata będą zwracać jeszcze większą uwagę na odpowiednie oświetlenie. Moda na szalenie jasne i świetliste zdjęcia powoli przemija (choć entuzjastów nie brakuje). Na tronie zasiadają mroczne kadry. Zdjęcia wypełnią lampki, lampeczki, lampioniki, świeczuszki i innej maści świecidełka. Nie będziemy stronić od oświetlenia rebrantowskiego, wyraźnych cieni i niedopowiedzeń w tle. Ten trend ściśle wiąże się z kolejnym.

trendy w fotografii 2018

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

5. Klimat

To coś, co na Instagramie określilibyśmy jako #mood. Ale lepiej nie sprawdzajcie, bo to jeden z popularniejszych hashtagów i sporo tam zwykłego syfu. Mood to nastrój. Odpowiednie oświetlenie, niedoświetlenie nawet. To jedno z tych słów, których lepiej nie opisywać słowami, tu powinien mówić obraz. Głęboki, jak gorzka czekolada z solą. Wytrwany, jak czerwone wino. Cierpki, ale przyciągający, jak ogień kominka.

Mood to głębokie kolory, cienie, niedomówienia. Mood jest trendem fotograficznym w 2018! Bezsprzecznie Rudziki na moim IG takie zdjęcia lubią, lajkują i zapisują.

 

6. Spokój i majestat przyrody

Z roku na rok coraz więcej podróżujemy, nie dziwi więc rosnąca popularność zdjęć natury. Jeśli zdecydujecie się na takie ujęcia i zależy Wam na mocnym przekazie, przypominam o w/w trendzie – naturalność.

 

7. Wysoka jakość

Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy słabą jakość nadrabiał świetny temat, czy idealnie złapany moment. Podobnie jest z blogami, kiedyś wystarczyło w miarę pisać; teraz trzeba mieć świetny, aktualny szablon z wyskakującymi okienkami, masę freebies, utrzymując szatę graficzną tego wszystkiego na najwyższym poziomie. Profesjonalizacja wszystkiego niesie za sobą zobowiązanie – jeśli tworzyć, to treści jak najlepszej jakości.

Z jednej strony presja, ale z drugiej wideo w jakości 4K jest teraz w zasięgu każdego, więc nic dziwnego, że odbiorcy nie chcą już patrzeć na materiały nagrane tosterem (żeby była jasność, tosty lubię!).

trendy w fotografii 2018

 

8. Mixed media

Rewelacyjny sposób, by wyżyć się kreatywnie za wszystkie czasy. Mixed media to nic innego, jak połączenie kilku technik. Zdjęcie wyszywane? Fotografia i akwarele? Elementy graficzne? Wycinki z gazet, guziki, skrawki materiałów… Niech podpowie Ci wyobraźnia. Warto choć raz stworzyć coś takiego. Zniszczyć zdjęcie, zepsuć, stracić. Koszt niewielki, presji zero, a ile wolności dla głowy. A może efekt wart będzie zachowania?

trendy w fotografii 2018

 

9. Artystyczna obróbka

Tego trendu raczej nie zobaczymy na co drugim koncie na Instagramie, ale w fotografii fine art już jak najbardziej. Rozmycia, hologramy, glich effect.

trendy w fotografii 2018
trendy w fotografii w 2018 roku

 

10. Fotografia analogowa

Z roku na rok rośnie sprzedaż aparatów do fotografii analogowej. Mamy tutaj dwie główne grupy konsumentów: osoby starsze, które fotografowały analogowo w latach młodości, a teraz na nowo odkrywają klimat zdjęć wywoływanych w ciemni. Druga grupa to nastolatkowie, którzy znudzeni cyfrowym światem instant, sięgają po ten nowy staroć.

 

I jak, Rudziki, czy któryś z opisanych trendów szczególnie zapadł Wam w serducho? Będziecie stosować, czy raczej olejecie modę?

 

PS Zerknijcie też na trendy w fotografii w 2017!

Bibliografia: www.depositphotos.com, www.slrlounge.com, www.digitalartsonline.co.uk, www.blogs.adobe.com, www.graphicmama.com