Pastelowe kolory na zdjęciach Photoshop Photoscape i Gimp

Pastelowe kolory na zdjęciach

- Photoshop, GIMP, Photoscape

Pastelowe kolory na zdjęciach to nie ostatni krzyk mody, ale naprawdę długo utrzymujący się trend. Dlatego przygotowałam rzeczowy poradnik, w którym pokażę Wam, jak osiągnąć efekt pastelowych zdjęć. I to na kilka sposobów w kilku programach graficznych. Łapcie!

Najpierw pokażę Wam, jak stworzyć pastelowe kolory w Photoshopie. Jestem wielką fanką tego programu, bo daje ogromne możliwości, ale to wcale nie oznacza, że PS jest jedynym słusznym wyborem!

Nieco niżej znajdziecie też instrukcję na pastelki w darmowych i fajnych softach, takich jak Photoscape i Gimp.

 

gdzie kupić photoshopa

 

Pastelowe kolory na zdjęciach – Photoshop

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

Photoshop jest o tyle fajny, że pozwala na edycję zdjęć na wiele różnych sposobów. Nie ma więc jednej sprawdzonej metody na pastelowe kolory, ale każdy fotograf samodzielnie wypracowuje sobie styl obróbki zdjęć.

Istnieje też coś takiego jak akcje – filtry kolorystyczne. Działają podobnie, jak filtry na Instagramie, tyle, że jest to narzędzie dużo bardziej zaawansowane. Już Wam wszystko pokazuję.

 

Sposób 1- samodzielna edycja

 

Najprostszą metodą na pastelowe zdjęcia jest wypełnienie warstw odpowiednimi kolorami. Tak się składa, że napisałam już odpowiedni tutorial, który (uwaga uwaga!) można też zastosować w Gimpie. Link poniżej.

Mam dla Was Rudziki kochane jeszcze kilka uwag, które ułatwią pracę:

  • Zdjęcie przed zastosowaniem tej metody musi już być po podstawowej obróbce – tj. kontrast/nasycenie. Jeśli nałożycie pastelowe kolory na zdjęcia zbyt ciemne czy nienasycone fotografue, efekt nie będzie zadowalający.
  • Można dowolnie modyfikować ilość warstw oraz odcienie wypełniające warstwy, a także poziom krycia poszczególnych pastelowych kolorów. Tysiące możliwości!
  • Efekt także ulegnie zmianie, jeśli po nałożeniu warstw użyjecie kolejnych narzędzi do obróbki (Jasność/kontrast, Krzywe, Kolor selektywny etc…)

 

Zdjęcie wyjściowe:

pastelowe kolory na zdjęciach Photoshop

A tutaj po nałożeniu 3 warstw, tak, jak pokazałam w tutorialu:

pastelowe kolory na zdjęciach Photoshop tutorial

Photoshop pastelowe kolory

Opisana metoda pozwala na sporą kontrolę efektów, ale zajmuje też dużo czasu. Przy niewielkiej ilości zdjęć nie powinno to być problemem, ale jeśli sporo fotografujecie lub nie chcecie godzinami ślęczeć przed kompem (ja nie chcę), polecam sposób drugi.

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

Sposób 2 (szybszy!) – pastelowe akcje do Photoshopa

 

Myślę, że firma Adobe powinna powoli pomyśleć o solidnym wynagrodzeniu dla mnie – tak namiętnie promuję PS ;)

Akcje – filtry to zewnętrzny produkt, dodatek do programu. Wystarczy takie akcje nabyć, wgrać do programu i kliknąć “play”, a cała magia dzieje się sama.

Poniżej efekt kilku pastelowych akcji do Photoshopa mojego autorstwa.

pastelowe kolory na zdjęciach Photoshop

W naszym sklepie znajdziecie 3 pakiety akcji, jednak dziś szczególnie polecam Wam akcje pastelowe.

Po zapisie na sklepowy newsletter można zgarnąć 1 darmową akcję testową i zniżkę na pierwsze zakupy. Od jakiegoś czasu dostępne są też akcje na sztuki – samemu komponujesz swój ulubiony zestaw :)

pastelowe kolory akcje do Photoshopa

Mocną stroną akcji do Photoshopa jest szybkość pracy. Obróbka jednego zdjęcia trwa kilka-kilkanaście sekund (zależnie od możliwości komputera). Od kiedy je stworzyłam, korzystam namiętnie!

Pastelowe filtry kocham miłością wielką, większość zdjęć “głównych” na moim blogu ma na sobie akcję sorbet, często też stosuję wiśnie.

Stosując moje akcje nie musisz się też martwić o wcześniejszą edycję. Akcje robią całą robotę :D

Choć wprowadziłam akcje jako pierwsza na polski rynek, to oczywiście w sieci znajdziecie także produkty innych firm. Akcje to szalenie popularny produkt na zachodzie, ale także kosztowny. Trzeba się więc liczyć z zupełnie innymi sumami.

 

Pastelowe kolory na zdjęciach – Photoscape

 

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie planują rzucić się na głębokie wody Photoshopa. W PS mamy akcje, a w Photoscape krzywe! Jasne, że nie dają tylu możliwości, co akcje, ale na początek na pewno wystarczą. O tym za chwilkę, najpierw pokażę Wam, jak samodzielnie edytować fotki w Photoscape.

Nie wiesz, czym jest Photoscape? To prosty i darmowy program na PC i Apple (choć tu działa nieco gorzej), w którym dokonasz podstawowej obróbki swoich zdjęć. Pierwsza randka z programem? Zobacz mój poradnik: Photoscape – podstawowe funkcje a wszystko stanie się jasne!

 

Sposób 1- semi samodzielna edycja

 

Jak już wspomniałam Photoscape jest prostym programem, idealnym dla początkujących, dlatego wiele opcji zostało tam zredukowanych do minimum. Dziś bierzemy to jako zaletę.

Wybierz Editor –> Home –> Filter (na Apple: Film Effect)

Twoim oczom pojawi się teraz lista filtrów. Okno może wyglądać nieco inaczej, zależnie od wersji programu:

pastelowe kolory photoscape

Teraz przetestuj różne filtry oraz ich intensywność, by znaleźć efekt, który ucieszy Twoje serduszko. Ja jestem fanką Cross Process!

 

Sposób 2 (szybszy!) – krzywe do Photoscape

 

O, to jest super bajer! Krzywe działają podobnie, jak akcje – wgrywasz zewnętrzny produkt, a magia dzieje się sama. Ty w tym czasie popijasz kawusię i zajadasz się ciastkami. Owsianymi, żeby nie było!

Gdy trochę poszperacie w sieci, na pewno znajdziecie jakieś darmowe krzywe, ale ja też swojego czasu spędzałam naprawdę sporo czasu w Photoscape, tworząc darmowe dodatki dla czytelników bloga.  I dziś Wam je podlinkuję:

pastelowe krzywe do Photoscape

pastelowe pudrowe krzywe do Photoscape

Jeśli to Twój pierwszy raz z krzywymi, dowiedz się też jak wgrać krzywe do Photoscape. Powodzenia!

 

Tyle sposobów na pastelowe kolory na zdjęciach w jednym wpisie jeszcze nie było! Dajcie znać, która metoda jest Waszą ulubioną.

 

Pozostałe poradniki – GIMP:

 

 

 

 

 

Lubicie posty o obróbce zdjęć? O czym chcielibyście przeczytać?