Jak fotografować smartfonem

Zgodnie z obietnicą przybywam z kolejnym poradnikiem dot. fotografii mobilnej – dziś nauczymy się, jak fotografować smartfonem, by uzyskać jak najlepszą jakość, rozmyte tło, intensywne kolory. Innymi słowy, jak sprawić, by nasze zdjęcia nie wyglądały jak te, robione telefonem ;) Ciekawi?

Wyjaśnijmy sobie na wstępie, w fotografowaniu smartfonem nie ma nic złego. Osobiście jestem wielką fanką łapania chwil za pomocą telefonu, o, przeczytajcie mój tekst o zaletach fotografii mobilnej! Jak widzicie, telefon w roli aparatu to wiele plusów. Od kiedy mam nowy model HTC U11, rzadziej sięgam po aparat.

Niemniej nie będę Was przekonywać, że telefon może równać się z lustrzanką. Fotografowanie smartfonem niesie ze sobą kilka ograniczeń. Skarżycie się, że zdjęcia telefonem nie mają głębi, są ponure, nieostre. Mój poradnik jak fotografować smartfonem pomoże Wam uporać się z przeszkodami. No chodźcie, będzie fajnie!

jak fotografować smartfonem - poradnik
Jak fotografować smartfonem – poradnik

 

Jak fotografować smartfonem

Partnerem wpisu jest marka HTC, która wspiera mnie w na co dzień w kreatywnym fotografowaniu smartfonem. Wszystkie zdjęcia w artykule zostały wykonane telefonem HTC U11, który testuję od kilku miesięcy.

 

1. Jak fotografować smartfonem – czyść obiektyw

To porada numer jeden, kluczowa! Na obiektyw kompaktu/lustrzanki chuchamy, dmuchamy, obkładamy pierzem, na noc zamykamy w sejfie, a nijak nie przejmujemy się tłustymi śladami, które tak chętnie nanosimy na obiektyw aparatu w smartfonie. Wyróbcie w sobie nawyk wycierania szkiełka przed każdą sesją. I nie byle czym, a miękką ściereczką do okularów. Koniec i kropka, nie przewiduję sprzeciwów.

dobre zdjęcia smartfonem

 

2. Komponuj

Zasad kompozycji jest całkiem sporo, ale na początek wystarczy Ci znajomość trójpodziału. Te kropki to tak zwane “mocne punkty”. Im bliżej kropek umieścisz temat zdjęcia, tym zdjęcie wyda się mocniejsze, lepiej przemyślane. W centralnym kadrze nie ma nic złego, ale osoby początkujące nadmiernie korzystają z tego typu kompozycji, a nie należy ona, wbrew pozorom, do tych najłatwiejszych.

Polecam włączyć sobie siatkę, która wyświetli się na ekranie – wtedy jeszcze łatwiej odpowiednio skomponujecie zdjęcie. Jeśli nie macie takiej opcji w swoim smartfonie, możecie posiłkować się aplikacją, np. Camera FV-5.

jak robić dobre zdjęcia

Siatka na ekranie pomaga także w zrobieniu prostych ujęć, gdy w kadrze mamy wiele linii:

jak fotografować smartfonem - poradnik

Rudzików spragnionych wiedzy odsyłam do mojej lekcji fotografii jak kadrować zdjęcia,gdzie znajdziecie znacznie więcej typów kompozycji wraz z praktycznymi przykładami.

 

3. Zrób sobie dyfuzor

Lampa błyskowa to nie jest zło wcielone. Trzeba nauczyć się z niej korzystać. Im mniejsze źródło światła, tym mocniejsze cienie, kontrasty, a często także przepalenia. Tego nie chcemy, dlatego najczęściej zupełnie rezygnujemy z korzystania z lampy błyskowej w naszych smartfonach. Jasne, nie każdy jest zwolennikiem sztucznego oświetlenia, ja także wolę to naturalne, jednakże czasem lampa błyskowa może się przydać.

Aby zmiękczyć światło wychodzące z lampy błyskowej, potrzebujemy… dyfuzora. To może być kawałek kartki papieru, chusteczki, foliowej reklamówki. Wybranym materiałem przysłaniamy lampę błyskową i cieszymy się naturalnym efektem!

jak fotografować smartfonem - poradnik

jak fotografować smartfonem - poradnik

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

4. Jak fotografować smartfonem – podejdź bliżej… światła

Kluczem do jasnych, świetlistych zdjęć o nasyconych kolorach jest oczywiście światło. Jeśli nie chcemy na zdjęciu mocnych kontrastów, unikamy umieszczania fotografowanego przedmiotu bezpośrednio w słońcu. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy fotografowany obiekt umieścimy możliwie najbliżej promieni słonecznych, jednak poza nimi. Gdy oddalimy się zbytnio od źródła światła, zdjęcie będzie ponure.

jasne zdjęcia telefonem

jak robić jasne zdjęcia smartfonem
jak fotografować smartfonem – poradnik fotograficzny

Idealna pogoda na zdjęcia w plenerze to lekkie zachmurzenie. Chmury działają wtedy jak dyfuzor, zmiękczając światło słoneczne, które równomiernie okala fotografowaną scenę.

Jeśli czujesz, że nie wiesz, jak zacząć, dowiedz się, jak robić jasne zdjęcia bez lampy.

 

5. Blenda może więcej

Nikt Ci nie każe nosić wielgachnej blendy na każdą mini sesję. Mnie też nie. Blendą może być zwykła karta papieru/brystolu, folia aluminiowa, kawałek styropianu. Cokolwiek, co lekko odbije nam światło, doświetlając fotografowaną scenę. Karta przecież zmieści się w kieszeni i niemal nic nie waży.

To gadżet, który warto zawsze mieć przy sobie, bo cudownie spłyca cienie, doświetlając obiekt.

zdjęcia telefonem htc u11

jak fotografować smartfonem

 

6. Samodzielnie ustawiaj ostrość

Telefony coraz lepiej sobie radzą z łapaniem ostrości. W HTC U11 zastosowano technologię automatycznego ustawiania ostrości, którą do tej pory oferowały tylko najlepsze lustrzanki. Dzięki temu nawet szybko zmieniające się sceny są ostre i wyraźne. Jednakże szybki i sprawny AF to nie wszystko.

Warto czasem samodzielnie ustawić ostrość na wybranym obiekcie. Przy odpowiednich parametrach ekspozycji (niewielkiej wartości przysłony) możemy uzyskać np. rozmyte tło z ostrym pierwszym planem. Bardzo pro! Głębia to coś, czego brakuje fotografującym smartfonem, a przy odrobinie samozaparcia możemy uzyskać cudne rozmycia.

jak fotografować smartfonem - poradnik

 

7. Nie wierć się

Wszyscy wiemy, że ostre zdjęcia to umiejętnie dobrane parametry ekspozycji, ale równie ważne jest, by telefon, w trakcie fotografowania był nieruchomy. Jeśli czujesz, że brakuje Ci statywu, być może warto go zakupić.

Czasem wystarczy jednak położyć telefon na twardej, równej powierzchni lub ustabilizować pozycję swojego ciała. Nie chwiać się, nie wiercić. Nie kichać w trakcie robienia zdjęć, a najlepiej wstrzymać oddech i jestem w tym momencie zupełnie poważna ;)

jak robić ostre zdjęcia telefonem

 

8. Jak fotografować smartfonem – ustaw rozdzielczość zdjęć

Oczywiście na jak największą. Duża rozdzielczość, to więcej pikseli, większy rozmiar zdjęć, lepsza jakość i możliwość druku w dużym formacie. Ach i gdy będziesz potrzebować wykadrować zdjęcie, będzie z czego ;)

jak fotografować smartfonem - poradnik

 

9. Zapisuj fotografie na karcie SD

Telefon to tylko telefon. Może się zaciąć, może spaść ze schodów, albo wpaść do wody (chyba, że jest wodoodporny, tak, jak mój). Przypadkowe zniszczenie karty SD jest znacznie mniej prawdopodobne, dlatego jeśli masz taką możliwość, ustaw, aby zdjęcia domyślnie zapisywały się na zewnętrznej karcie. Szkoda byłoby stracić te piękne momenty. Jeśli nie SD, to może automatyczna kopia zapasowa w chmurze?

 

10. Łap detale i szerokie kadry

Technicznych porad koniec, teraz mam coś o kreatywności.

Szukając swojego stylu, warto postawić na różnorodność. Przetestować kompozycję, różne efekty kolorystyczne, perspektywę. To pozwoli nam znaleźć swój unikalny sposób patrzenia na świat przez obiektyw.

Ja zachęcam, aby skupić się na detalach i przeciwnie – bardzo szerokich kadrach. To może być jeden plener fotograficzny, 1 zdjęcie dziennie, czy może jesienne wyzwanie fotograficzne. Jakąkolwiek formę wybierzesz, ważne, by spróbować spojrzeć na codzienność inaczej, niż zazwyczaj.

jak fotografować smartfonem - poradnik
jak fotografować smartfonem – poradnik fotograficzny

jak fotografować smartfonem - poradnik fotograficzny

Od kiedy wymieniłam telefon na HTC U11 namiętnie ustawiam tryb PRO – makro i łapię detale, szczególiki dnia codziennego. Coś pięknego!

Czujesz, że potrzebujesz czegoś na rozruch? Polecam proste ćwiczenia na kreatywność!

 

11. Fotografuj pod światło

Kolejny, ostatni już punkt, któremu bliżej do rozwijania kreatywności, niźli stricte technicznego warsztatu. Łamanie zasad jest okej, jeśli tylko jesteś tego świadomy. Pewnie nie raz słyszałeś, żeby fotografując, mieć słońce za plecami?

A gdyby tak mały bunt na pokładzie i kilka fotek pod słońce, co? Nie bój się odblasków, flary potrafią pięknie urozmaicić zwyczajne fotografie. Pamiętaj jednak, o punkcie pierwszym, w przeciwnym razie zdjęcie zdominują kropki i plamki nieznanego pochodzenia.

jak fotografować smartfonem - poradnik fotograficzny

 

Czy po przeczytaniu artykułu jesteś już bliżej odpowiedzi, jak fotografować smartfonem? Taką mam nadzieję! Rudziku, pamiętaj, żeby się nie zniechęcać, próbować, kombinować i raz jeszcze i jeszcze, jeśli się nie uda.

Nauka fotografii to proces, a te mają to do siebie, że lubią długo trwać. Pamiętaj o tym, gdy będziesz mieć ochotę skopać swój telefon, zrzucić go z 6 piętra i spalić na stosie.

11 kroków do lepszych zdjęć smartfonem to zestaw wskazówek. Jak już pisałam, nie ma zasad, których nie można złamać w imię kreatywności, szukania swojego stylu, czy własnego widzimisię. Cudnych eksperymentów fotograficznych życzę ja i marka HTC.

 

Która z powyższych zasad jest dla Ciebie tą naj naj ważniejszą? A może masz swoją? Podziel się, nie bądź skąpy!