jak zrobić stare zdjęcie

Efekt starego zdjęcia GIMP

W ankiecie powtórzyło się pytanie jak postarzyć zdjęcie, dziś pokażę Wam dwie metody, aby uzyskać vintage efekt na Waszych fotografiach za pomocą GIMPa. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, musimy zastanowić się, co właściwie charakteryzuje stare zdjęcia..? W mojej głowie są to plamy, zagniecenia, monochromatyczne albo poblakłe kolory, często dużo ziarna… Macie już jakiś obraz? No to działamy!

EFEKT STAREGO ZDJĘCIA GIMP – tutorial

WERSJA I – DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Niestety metoda ta jest niedoskonała i nie daje nam dużego pola do popisu, będziemy bazować na gotowych filtrach. Jeśli po raz pierwszy stykacie się z tym programem, będzie dobra, żeby poćwiczyć. Bardziej zaawansowanych odsyłam od razu do metody nr II, nieco niżej.

Oczywiście zakładam, że program pobrany, zainstalowany. Będę posługiwała się nazewnictwem, które omówiłam już przy okazji wpisu o retuszu skóry w Gimpie. Oczywiście możecie wykonać przeróbkę w dowolnej kolejności, zależy mi, abyście znaleźli trochę czasu na eksperymenty i znalezienie swojego stylu. W tym momencie nie ma ‘złych odpowiedz’ :)

1. Z menu u góry wybierz PLIK –> OTWÓRZ, odszukaj zdjęcie, które chcesz edytować

2. Aby zredukować nasycenie kolorów: KOLORY –> BARWA NASYCENIE, ja zmniejszyłam nasycenie barw, nadałam nieco żółtawej tinty (pasek BARWA), i przyciemniałam. Pamiętajcie o zaznaczonym okienku PODGLĄD, będziecie na żywca widzieć, co się zmienia na zdjęciu.

jak postarzyć zdjęcie w GIMPie

3. Nie ma efektu vintage bez ziarna! Popróbowałam i najlepiej sprawdza się FILTRY –> SZUM –> SZUM HSV, ale wyrocznią nie jestem, pokombinujcie, co Wam leży najbardziej.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.34.34

Poniżej połączenie dwóch operacji- ochłodzenia kolorów oraz nałożenia szumu. Podoba mi się, a Wam?

stare_zdjęcie_gimp_efekt3

4. Możecie także nałożyć gotowe plamy: FILTRY –> DEKORACJA –> PLAMA PO KAWIE, do wyboru mamy także kilka opcji, pobawcie się suwakami. Poszczególne warstwy (plamy) wyświetlą się w okienku po prawej stronie, możecie wyłączyć widoczność każdej plamy osobno, klikając na symbol oka, albo zmniejszyć krycie.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.05.39

5. Ciekawą opcją, choć totalnie nie w moim stylu jest ‘ramka’, efekt klatki starego filmu:  FILTRY –> DEKORACJA –> SLAJD

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.32.36

5. Kolejną gotową nakładkę znajdziesz w FILTRY –> DEKORACJA –> STARA FOTOGRAFIA. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

stare_zdjęcie_gimp_efekt1

6. Jeśli Wasze zdjęcie jest gotowe, wchodzimy w PLIK –> WYEKSPORTUJ JAKO, zmieniamy nazwę, wpisujemy pożądane rozszerzenie (np. jpg, png), odnajdujemy folder, w którym chcemy obrazek zapisać i kilkamy WYEKSPORTUJ.

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

METODA II – DLA ZAAWANSOWANYCH

Tutaj dopiero zaczyna się zabawa i powiem Wam, efekty są super! Będziecie mile zaskoczeni.

Zamiast korzystać z gotowych filtrów, będziemy nakładać obrazki ‘postarzające’, mapować warstwy i kombinować z ich kryciem.

1. Uruchamiamy GIMP, odnajdujemy zdjęcie, które chcemy przerobić.

2. W google.pl owyszukujemy obrazki, dzięki którym postarzymy zdjęcie, mogą to być plamy, pogięta kartka; ja wpisałam old film effect, pobieramy obrazki, które pasują do naszej wizji starego zdjęcia.

3. Otwieramy pobrane obrazki w GIMPie.

U mnie były to kolorowe grafiki, zastosowałam więc zabieg DESATURACJI (KOLORY–> DESATURACJA), zwiększyłam także kontrast i krycie.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.50.03

Ładnie widać, co mam otwarte w lewym górnym rogu poniższego skanu:

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.47.57

4. Teraz będziemy obrazek z plamami przeciągać na zdjęcie; wystarczy złapać ikonkę nr 1 (patrz skan) i przeciągnąć ją na miniaturę zdjęcia (2), w tym momencie okno przeskakuje…

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.56.03

… na zdjęcie, gdzie upuszczamy ikonkę:

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.50.32

5. Najedź myszką na miniaturę obrazka po prawej stronie, kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz DODAJ MASKĘ WARSTWY

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.51.47

Pojawi się okienko, w którym wybieramy CZARNA –> DODAJ

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.51.58

W prawnym oknie poniżej widzicie dwie warstwy – dolną, którą jest zdjęcie i górną – obrazek z plamami, wraz z czarnym prostokątem obok. W dowolnym momencie możecie podświetlić (kilkając) zdjęcie – warstwę nr 1, aby ją dodatkowo edytować (oczywiście według swojego widzimisię- szumy, b&w i te sprawy). Można też zrobić to wcześniej.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.53.46

6. Kliknij teraz w czarny prostokąt, z panelu z narzędziami po lewej stronie wybierz pędzel o miękkich krawędziach, dostosuj jego krycie (proponuję jakieś 40% na początek), rozmiar, kolor ustaw na biały.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.54.19

7. I teraz zacznij zabawę – malując pędzlem po zdjęciu, stopniowo powinny pojawiać się plamy/rysy z grafiki nałożonej na zdjęcie (górna warstwa). Jeśli efekt jest za delikatny – zwiększ krycie pędzla, lub odwrotnie, gdy plamy są zbyt wyraźne. Jeśli chcesz ‘wyczyścić’ zdjęcie w jakimś miejscu, zmień kolor pędzla na czarny – uzyskasz przeciwny efekt.

Powtórzyłam operacje od punktu czwartego, z inną grafiką. Tak, aby na zdjęciu znalazły się i plamy i rysy.

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.56.03

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.57.00

8. Kiedy jesteś zadowolony z efektu – kliknij prawym klawiszem w obszarze warstw, wybierz POŁĄCZ WIDOCZNE WARSTWY:

stare_zdjęcie_gimp_Zrzut ekranu 2014-10-08 o 09.58.02

9. Finito. Zdjęcie musisz wyeksportować (taki odpowiednik zapisywania dla GIMPa), jak to zrobić opisałam w punkcie 6 METODY DLA POCZĄTKUJĄCYCH.

Ufff, dobrnęliście? Efekt końcowy ma się tak:

stare_zdjęcie_gimp_efekt4

Powiem Wam, że jestem bardzo zadowolona, dokładnie o coś takiego mi chodziło! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wasze zdjęcia pozostały kolorowe, albo w sepii. Co kto woli. Szum też nie zaszkodzi.

Jestem ciekawa, kto z Was się na to pisze, co? Efekty możecie w każdej chwili wrzucić na tablicę na facebooku, chętnie zobaczę jak Wam idzie! I pamiętajcie, do poniedziałku blog funkcjonuje pod nowym adresem, bez myślnika: www.jestrudo.pl. Mam nadzieję, że i nowy szablon przypadnie Wam do gustu ;] 

 

Pozostałe poradniki – GIMP: