Jak stworzyć bloga

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak stworzyć ładnego bloga, który nie odstraszy czytelnika, jesteś w dobrym miejscu!

Przygotowałam dla Ciebie poradnik, który zwróci Twoją uwagę na poszczególne elementy bloga. Jeśli zadbasz o nie po kolei, korzystając z moich wskazówek, Twój blog będzie ładny i to zupełnie za darmo!

 

 

 Jak stworzyć ładnego bloga

 

To co dla mnie wpasowuje się w kanony estetyki czy piękna, dla Ciebie może być niskolotnym kiczem. Spoko. Tylko daruj sobie informowanie całego świata w komentarzach poniżej. A więc poniżej przepis na ładny blog według rudej.

A więc jaki to ten ładny blog..?

 

 Przejrzysty blog 

 

Nie ma bata, blog musi być czytelny, a układ przemyślany.

Liczy się tutaj proporcjonalność, rozmiar poszczególnych sekcji ( w tym także szerokość szpalty), ilość dodatkowych elementów, rozmieszczenie gadżetów.

 

> Przeczytaj także: Jak zrobić bloga ładnego i estetycznego część II

 

 

 Spójny blog 

 

Spójność kolorów, fontów, stylu zdjęć i grafiki…

 

Skupmy się teraz na poszczególnych elementach:

 

KOLORY

Z blogiem trochę jak z ciuchami, bezpiecznie ograniczyć się do trzech kolorów, zwłaszcza, jeśli nie masz wyczucia, czy wprawy.

Tekst powinien mocno odznaczać się od tła, oko ludzkie dużo lepiej akceptuje ciemne litery na jasnym tle. Samo tło zaś niech będzie dodatkiem, uzupełnieniem – niech nie odwraca uwagi od treści prezentowanych na blogu i nie, naprawdę nie jest konieczne, aby migało, sypało gwiazdkami czy rzygało tęczą. ;]

 

 

FONT

Zbyt fantazyjny zniechęci do przeczytania nawet krótkich tekstów. Nadmiar szkodzi. Ponadto wgrane fonty wydłużają czas ładowania strony, a nie wszyscy mają dojście do super szybkiego łącza.

Warto też zwrócić uwagę na proporcje – tytuł posta powinien wyróżniać się rozmiarem, pod tytuł wstawiamy lead, który naprowadza czytelnika na temat podjęty w poście (to tak jak z artykułami w gazetach), dopiero później tekst właściwy, sformatowany!

 

 

GRAFIKA

Wszystkie elementy graficzne powinny być spójne, chodzi o to, aby obrazki było stworzone w tym samym stylu.

To co zazwyczaj zastaję na blogach to miks kolorów, gdzieś płaskie obrazki, gdzieś migające, zdjęcia w różnych rozmiarach (wbić sobie do głowy, że zdjęcia w poście powinny być tej samej wielkości ZA KAŻDYM RAZEM), z nieba sypie się brokat, a ja załamuję ręce. Tutaj żelazną konsekwencję możecie podziwiać u OneLittleSmile czy StyleDigger.

 

 

LOGO

To Twój znak rozpoznawczy, wizytówka. Znasz jakąkolwiek firmę, która osiągnęła sukces nie posiadając własnego trade mark? No właśnie. Logo musi znaleźć się na stronie głównej.

Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, polecam Ci zapoznać się z kilkoma zasadami jak zaprojektować dobre logo oraz z poradnikiem jak zrobić proste logo w PhotoScape.

 

 

ZNAJ UMIAR

Moje rady potraktuj raczej jako wskazówkę, niż drogowskaz w jedyną właściwą stronę. Rzuć okiem na mój ulubiony blog mammamija.pl  albo na ubierajsieklasycznie.pl aby się przekonać, że minimalizm też jest spoko. Czego unikać zawarłam także w krótkim wpisie BLOG NA MEDAL.

 

>> Przeczytaj także: jak zarabiać na blogu

 

 

UKŁAD I PROPORCJE

Tutaj zaczynają się schody, bo nie istnieje układ idealny; każdy blog jest inny, skierowany do zupełnie innych grup czytelników, o odmiennych potrzebach i oczekiwaniach. W końcu i Twoje gusta różnią się od moich.

 

Przygotowałam trzy bezpieczne układy bloga, które na 100% zdadzą egzamin, zwłaszcza na początku przygody z blogowaniem:

Jak stworzyć ładnego bloga
robimy ładnego bloga

Jak stworzyć blogaJak stworzyć bloga
Jak stworzyć bloga poradnik

 

Wszystkie zaprezentowane powyżej układy z łatwością wykonasz w bloggerze.

Zwróć uwagę na proporcję – nazwa bloga i logo zawsze pojawiają się w górnej części, jednak nie zajmują 80% widoku.

Twój czytelnik zna Twoje logo, nazwę tym bardziej, po co za każdym razem bombardować go ogromnym napisem i jeszcze większym szlaczkiem w kółku? Logo na stronie być musi, ale nie popadajmy w skrajność.

Ponadto często spotykam się z długaśnymi sentencjami wklejonym gdzieś w nagłówku – Coelho byłby z Ciebie dumny, ale jak już koniecznie musisz sypać głębokimi myślami, lepiej zrób to w zakładce O MNIE czy czymś podobnym.

Zdradzę Ci “sekret” – Twój czytelnik chce Cię poznać, pozwól mu. Dodaj zdjęcie do wyżej wspomnianej zakładki, albo w panelu bocznym. Pamiętaj jednak, że główna strona bloga to nie jest miejsce na elaborat o Twojej pasji do kotów i skończonych szkołach. Keep it short!

 

 

Niech wyznacznikiem bloga będzie wysoka jakość, a wyznacznikiem jakości czytelnicy. Ja mam doskonałych.

 

szablony na blog wordpress

 

Skoro wiesz już, jak stworzyć bloga, który przyciągnie nowych czytelników, oceń ten post: